• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 340)
پنج شنبه 15/1/1392 - 0:51 -0 تشکر 596603
عـاشقـانـه‌ای بـرای «پـایتخــت2»

خبرنامه دانشجویان ایران:
محمدرضا کردلو - دانشجوی دانشگاه خوارزمی:

شاید این روزها که حتی کارگردان های حزب اللهی و انصارشان دنبال فیلمفارسی ساختن هستند و البته با مجوزهایی که فقط برای آنها صادر می شود، از مهناز و الناز و نیوشا و بهرام و شهرام برای رساندن پیام انقلاب روح الله(ره) استفاده می کنند (که خوشبختانه نمی شود) و شاید در روزگاری که اصغر و پیمان و داریوش با تبر سینما و از کینه بدر و خیبر دارند به درخت انقلاب می زنند، اینکه تلویزیون هفتاد میلیون نفر را حتی در مسافرت میخکوب کند پای عمو پنجعلی، نقی، ارسطو و هما عجیب باشد و روشنفکر شده ها سخت‌شان باشد که ببیند چرا خرج‌هایی که می کنند بی ثمر است. درباره «الی» فیلم ساختن، حرف زدن از «رسوایی» شیخی که آب توبه روی سر دختر کفش قرمز سیندرلایی ریخته است و جذب مخاطب به همان سبک هالیوودی البته با دوز پایین ترش یعنی ما حرف برای گفتن نداریم.
 
در همه این روزهایی که اتفاقا ما حرف برای گفتن نداریم و در روزهایی که بعید است سینما و تلویزیون اثری فاخر تولید کند که مخاطبان «آکادمی گوگوش» و «بفرمایید شام» و «حریم سلطان» را جذب خود کند، «پایتخت» به داد صداوسیما و حتی سینما می رسد و جذب مخاطبش که به قول آوینی «شناسنامه اثر فاخر» است، همه را شگفت زده می کند.
 
سی و چهار سال بود نگوییم همه سینما و تلویزیون بلکه قریب به اتفاق آثار سینمایی و تلویزیونی وقتی می خواستند اسلام را نشان دهند، حتما باید سکانسی می گرفتند که مادربزرگی با چادر سفید گلدار(گلدار؛ ترجیحا ازنوع قرمزش) در گوشه اتاقی با نور سبز در حال نماز خواندن است. سی و چهار سال بود تلویزیون تعارف داشت که پشت اتومبیل و کامیون هایی که راننده اش نقشی در فیلم دارد چه بنویسد که همه خوششان بیاید و تعارف داشت از اینکه وقتی می خواهد حرف های سیاسی و لطایف اجتماعی را به چه کسی بر می خورد و به که بر نمی خورد و اصلا شاید بلد نبود حتی با «رییس جمهور» شوخی کند و خیلی اتفاقاتی که بدیع است و نو و تازه در «پایتخت».
 
اتفاقا و اصلا تاکید دارم که پایتخت اتفاق تازه ای است، همه آدمهایش معمولی اند. معمولیه معمولی. پنجعلی و نقی که حتی یک کارگر معمولی است و حلال خور است. نکته ای که شاید تلویزیون خیلی کمتر از آنچه که باید بدان پرداخته است. فیلم آنقدر پیام خوردن لقمه حلال را خوب رسانده است که باید کارگردان‌ها و فیلمنامه نویس‌ها یاد بگیرند. خروسی را که روزی شان نیست نمی خورند حتی شده به بهانه رد شدن قطار و افتادن لوستر روی سفره، اما گربه ای که لب ایوان نشسته است تکه گوشتی را که روزی اش بوده می خورد. ظرف غذای کوچک گربه در لب ایوان سرجایش می ماند اما لوستر روی سفره می افتد. پیرمرد خانه یاد داده است که بعد از هر جرعه ای آب بلند بگویید «سلام بر حسین» و مرد خانه قبل از اذان صبح بیدار است تا خود را برای نماز صبح محیا کند...
 
در پایتخت کارگرهای گنبد و گلدسته سازی فروردین قبل از کار وضو می گیرند و برایشان مهم است باوضو کارکنند. شاید ریش نداشته باشند اما نماز خوان هستند، حلال خورند، با خانواده خود مهربانند، وقتی از کارکردن به خانه بازمی گردندد خسته اند اما طوری رفتار می کنند که هم برای تربیت فرزندانشان به همان سبک هاب قدیمی و نه با استفاده از مهد کودک ها وقت می گذارند و هم به فکر همسرشان هستند. در پایتخت دکتر و مهندس بودن مهم نیست،آدم بودن و مرام ومعرفت داشتن مهم است.
 
پایتخت یک سریال است با همه روزمرگی های آدم های معمولی که به مسافرت می روند، به رییس جمهور، نامه می نویسند، مشکلات اقتصادی دارند، از پدرسالخورده خود نگهداری می کنند و حتی در مسابقه های تلویزیون شرکت می کنند و دراتفاقی نادر برنده هم می شوند. چه جای شک است که ایران پر است از خانواده های معمولی، مگر چند درصد مردم مبتلا به درد ها و «جراحت» های «شیدایی» عسگر پور هستند و واقعا چقدر طول می کشد که یک «ستایش» اتفاق بیافتد و اصلا چقدر زمان برای «زمانه» شدن احتیاج داریم...
 
چه اشکالی دارد که همیشه «وضعیت سفید» باشد و قصه مردمی گفته شود که «چک برگشتی» دارند. چه اشکالی دارد مردم از تلویزیون یاد بگیرند که از پدران سالخورده خود نگهداری کند. چه اشکالی دارد تلویزیون با نامه های معروف به «رییس جمهور» شوخی کند و حتی آنها را به ته دره بفرستد.
اینکه نام «لا اله الا الله» روی گنبد بنای امامزاده ای پیش ساخته از شمال تا جنوب کشور حرکت کند و با رفتارهای صمیمی و صادقانه و دوستانه به دل بیننده بنشیند اتفاق تازه ای است. استفاده از موسیقی های اصیل و فولکلورهای اقوام و مناطق مختلف کشور برای جذب نگاه مخاطبان چهارفصل ایرانی ایده ی قابل اعتنایی است.
نه اینکه نقدی به «پایتخت2» وارد نباشد. هر اثر هنری به خاطر داشتن مولفه های فکری، فرهنگی و سیاسی ممکن است از سوی گروههای مختلف مورد نقد قرار بگیرد اما آنچه از نگاه من اهمیت دارد، جذب مخاطب عام است. از شهید آوینی هم بپرسید همین را می گوید. سیروس مقدم به خاطر اینکه از «سعادت آباد» خیلی پایین تر آمده است و اصلا از «پایتخت» خارج شده و از مردم معمولی علی آباد سخن گفته است، قابل تقدیر است.

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

پنج شنبه 15/1/1392 - 1:44 - 0 تشکر 596605

انصافا حقش هم هست

سریال واقعا خوش ساخت و جذابیه

خیلی شیرین پیامشو، یا بهتره بگم پیاماشو منتقل میکنه

جمعه 16/1/1392 - 22:26 - 0 تشکر 596780

بسم الله الرحمن الرحیم


سلام علیکم

نقد خیلی خوب و به جایی بود.

تشویق مردم برای به دست آوردن روزی حلال و هم چنین ارج نهادن مقام پدربزرگ و مادربزرگ کار بسیار پسندیده ای در اسلام ناب محمدی و هم در فرهنگ ما ایرانیان می باشد.

موفق و موید باشید.

یا حق.

شنبه 17/1/1392 - 0:52 - 0 تشکر 596804

ممنون از دوستی که این یادداشت را نوشته است. چند روز پیش درباره پایتخت با دوستی صحبت می کردم. در حال حاضر تلویزیون جمهوری اسلامی در بدترین دوران سانسور است و فیلمنامه نویسان دستشان خیلی بسته است. حالا سریال پایتخت با تمام این محدودیت ها ساختار به این زیبایی دارد. به نظر من ایده حمل یک گنبد و گلدسته برای ایجاد نخی در فیلم نامه که کار را شبیه فیلم های جاده ای کرده بسیار زیبا و بی نظیر بود. شخصیت اول این قصه گنبد و گلدسته است. حول این شخصیت با گشت و گذار در مناطق مختلف داستان ها اتفاق می افتند. شخصیت پردازی ها به قدری باور پذیر است که نقی و ارسو و پدر هر طور رفتار کنند بزرگ نمایی به نظر نمی رسد و برای مخاطبی که از ابتدا سریال را دنبال کرده باشد باور پذیر هستند. من سریال پایتخت 2 را خیلی دوست داشتم و بسیار پشیمانم که چرا قسمت یک را ندیده ام و امیدوارم شبکه آی فیلم تکرار این سریال زیبا را بازپخش کند.

دوشنبه 19/1/1392 - 10:59 - 0 تشکر 597252

من خیلی کم سریال نگاه می کنم و این سریال رو هم از نیمه به بعدش دیدم تقریبا 

ولی باید بگم واقعا یک پدیده در سریال سازی ما بود 

یک فیلم خانوادگی که با خیال راحت می تونی بشینی و با بقیه اعضای خانواده ببینی 

یک خانواده معمولی ایرانی که خیلی از ارزشها هنوز توشون زنده است 

دست سیروس مقدم و دست اندرکاران این فیلم درد نکنه 


خدا در همین نزدیکی است
پنج شنبه 22/1/1392 - 4:39 - 0 تشکر 597725

باسلام

من هم با نظرات دوستان موافقم
یکی از ویژگی های این سریال فرزند زمانه بودن هست
در واقع اتفاقاتی که برای این خانواده رخ داد
برای بیننده دور از واقعیت و یا قدیمی نبود
مثل نوشتن نامه برای رییس جمهور ، ایست پلیس راه و چونه زدن با افسر ، پیوند کلیه ، گوشت خر و ...
دعوای خانوادگی از جمله ( شکاکی ، عدم رسیدگی مرد به وضعیت خانواده ، درست نشدن خانه ، اشتغال و ...) چیزهایی بود که بسیاری از مردم خودشون یا نزدیکانشون تجربه کردن و برای این ارتباط برقرار کردن هم راحت تر میشه
البته در این سری روی لهجه دقت بیشتری شده بود
به شهر یا قومی توهین نشده بود
تکه کلام ها در جای درستش استفاده میشد

و در نهایت به نظر من فیلم یا سریالی خوب هست که بتونه در مدت زمان نمایش مخاطب درگیر خودش کنه و نزاره به موضوع دیگیری جز فیلم فکر کنه
که به نظر من پایتخت موفق عمل کرد

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 26/1/1392 - 16:27 - 0 تشکر 598329

سلام
سریال بسیار موفقی بود به نظر من. هر چند کامل نتونستم ببینمش.
ولی ویژگی که بسیار بهش کمک کرد این بود که "از جنس" مردم بود و نه از جنس اقلیتی "از ما بهترون".

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

دوشنبه 26/1/1392 - 17:15 - 0 تشکر 598341

mohsen.khosrojerdi گفته است :
[quote=mohsen.khosrojerdi;240810;596804]ممنون از دوستی که این یادداشت را نوشته است. چند روز پیش درباره پایتخت با دوستی صحبت می کردم. در حال حاضر تلویزیون جمهوری اسلامی در بدترین دوران سانسور است و فیلمنامه نویسان دستشان خیلی بسته است. حالا سریال پایتخت با تمام این محدودیت ها ساختار به این زیبایی دارد. به نظر من ایده حمل یک گنبد و گلدسته برای ایجاد نخی در فیلم نامه که کار را شبیه فیلم های جاده ای کرده بسیار زیبا و بی نظیر بود. شخصیت اول این قصه گنبد و گلدسته است. حول این شخصیت با گشت و گذار در مناطق مختلف داستان ها اتفاق می افتند. شخصیت پردازی ها به قدری باور پذیر است که نقی و ارسو و پدر هر طور رفتار کنند بزرگ نمایی به نظر نمی رسد و برای مخاطبی که از ابتدا سریال را دنبال کرده باشد باور پذیر هستند. من سریال پایتخت 2 را خیلی دوست داشتم و بسیار پشیمانم که چرا قسمت یک را ندیده ام و امیدوارم شبکه آی فیلم تکرار این سریال زیبا را بازپخش کند.

به نام خدا - سلام . 
اول خوش امد گویی می گویم به داش محسن همیشه مخالف تلویزیون ایران . کار خوبی کردی داداش برگشتی . ان شالله بیشتر از مطالبت استفاده کنیم .
با تایید کامل حرف های بالا اینم اضافه می کنم که پایتخت نشان داد که این فیلنامه نویسان این همه مدعی بودن از بس خط قرمز گذاشتن نمی تونیم فیلنامه ی خوب بنویسیم کاملا حرف انحرافی بود و اگر بخوان تو هیمن شرایطم می شه فیلمی درست کرد که آزادانه در آن شوخی کرد.

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 27/1/1392 - 7:35 - 0 تشکر 598371

سلام

جدا زیبا و جذاب بود
مخصوصا احترا به بزرگترها و...

amir
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی