• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 1646)
چهارشنبه 14/1/1392 - 17:50 -0 تشکر 596574
چگونه برای دانش آموزان انگیزه ایجاد کنیم


چگونه برای دانش آموزان انگیزه ایجاد کنیم

انگیزه را، محرک هر فرد برای رسیدن به اهداف خود تعریف کرده اند. اگر معلمی نتواند از این عامل برای بهتر شدن تدریس استفاده کند. یک ابزار بسیار قوی را از دست داده است. از این رو، توصیه می شود قبل از هر تدریس، انگیزه ی دانش آموزان را برای یادگیری درس جدید افزایش دهید. در این چگونه به بیان اینکه از چه راه هایی می توان در دانش آموز ایجاد انگیزه کرد پرداختیم.

چگونه؟؟؟؟؟

۱-چرا انگیزه ایجاد کنیم

باید برای دانش آموز انگیزه ایجاد کرد تا:
علاقه اش برانگیخته،
با موضوع درس درگیر
و توجه اش به آنچه باید فراگیرد معطوف شود.

۲-علاقه مندی یاددهنده به موضوع

دربسیاری از مواقع مشاهده می کنیم که بی علاقه بودن یادگیرندگان به موضوعی خاص ناشی از علاقه مند نبودن والدین و مربیان آنهاست. معلمی که در زنگ انشاء، ورقه های ریاضی را تصحیح می کند یا در ساعت ورزش به بافندگی مشغول می شود، عملا“ به یادگیرندگان می گوید که برای این فعالیت ارزش قائل نیست.

چگونه برای دانش آموزان انگیزه ایجاد کنیم

۳-بیان اهداف درس

اهداف درس را برای فراگیرندگان به روشنی بیان کنید، یعنی مشخص کنید که دانش آموزان پس از پایان درس به چه دانش و یا توانمندیهایی دست پیدا می کند.

۴-معنا دار کردن یادگیری

کاربردهای درس را در موقعیت های متفاوت زندگی، برای دانش آموزان بازگو کنید؛ یعنی طوری عمل کنید که دانش آموزان احساس کنند با یادگیری این درس می توانند مشکلی از مشکلات زندگی خود را حل کنند. در واقع، یادگیری را برای دانش آموزان معنادار کنید.

۵-مشارکت دادن دانش آموزان در بحث

از روش هایی استفاده کنید تا کلاس درگیر بحث شود، طوری عمل کنید که دانش آموزان خود را در یادگیری سهیم بدانند. برای مثال، در حین تدریس از سوالاتی استفاده کنید تا دانش آموزان نیز مجبور به مشارکت شوند و پس از هر پاسخ منطقی از تشویق های کلامی و یا غیر کلامی استفاده کنید و….

۶-انجام تدریس و رائه تکلیف از ساده به مشکل

بکوشید ابتدا مباحث ساده را برای دانش آموزان ارائه کنید سپس به مباحث پیچیده برسید. در مورد تکالیف نیز به برانگیزانندگی آنها دقت کنید.

۷-استفاده از مثال های ساده، آشنا و دلنشین

در سرتا سر تدریس، برای تبیین و تفهیم هر چه بیشتر درس، از مثال های ساده، آشنا و دلچسب که موجب افزایش انگیزه یادگیری دانش آموزان می شود، استفاده کنید.

۸-اجرای نقش

می توان در زمینه برخی از موضوعات ازجمله تاریخ، ادبیات، دینی و … دانش آموزان را تشویق نمود تا موضوع مورد نظر را به صورت نمایش درآورند. اجرای نمایش در تفهیم مسائل تربیتی و اخلاقی بسیار مفید و مؤثر می باشد.

۹-طرح مطالب درسی به صورت پرسش های جالب

مطلب یا موضوعی را که می خواهیم کودک و نوجوان یادبگیرد، به صورت پرسش یا پرسش هایی روشن و جالب که آنها را به فعالیت ذهنی و پویندگی ترغیب نماید، مطرح کنیم. باید تلاش نمود تا در دانش آموزان احساس نیاز به وجود آید.

چگونه برای دانش آموزان انگیزه ایجاد کنیم

۱۰-دانش آموزان در اثر شکست در درسی نسبت به آن نگرش منفی پیدا می کنند باید به آنها کمک کرد تا با کسب موفقیت در درس جدید، به تصویری مثبت از توانایی خود دست یابند زیرا یادگیری همراه با موفقیت به ایجاد انگیزه منجر می شود. 
۱۱-تذکر نمره و آزمون

برای درگیر کردن بیشتر دانش آموزان، می توانید با تذکر نمره و آزمون آنان را برای یادگیری هر چه بیشتر درس ترغیب کنید. اما این ترغیب نباید جنبه ی تهدید به خود گیرد. برای مثال از این عبارت استفاده کنید : به احتمال زیاد از این درس، یکی دو نمره در امتحان است. پس دقت کنید تا آن را خوب یاد بگیرید.

۱۲-یادآوری :از تذکر نمره و آزمون، وقتی استفاده می کنیم که روش های قبلی جواب نداده باشد.

دانشمندی می گوید: اکثر مردم غالباً به مسائل کم اهمیت، بیش از مسائل مهم و مهمتر می پردازند، و مسائل جنبی را چنان می پندارند که گویی امری حیاتی است ولی از بحث جدی درباره ی آن ها خودداری می کنند.

۱۳-بلافاصله دانش آموز را از میزان پیشرفت در کارش مطلع نمایید.
 آگاهی از نتیجه کار در هر مرحله از آموزش، دانش آموز را از عملکرد خود آگاه نموده و باعث می شود تا به تقویت نقاط مثبت و اصلاح نقاط ضعف و منفی خود بپردازد.

منابع

گروه درسی تاریخ اسلامشهر
سایت پژوهشکده تعلیم و تربیت سازمان آموزش و پرورش استان گلستان

گدای فاطمه(س)

جمعه 16/1/1392 - 12:29 - 0 تشکر 596737

به نام خدا و سلام

انگیزه موتور محرک دانش آموز برای تحصیل است اگر انگیزه نباشد که حرکتی برای رشد و ترقی نمی مونه

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 16/1/1392 - 22:36 - 0 تشکر 596783

انجام تدریس و رائه تکلیف از ساده به مشکل


بکوشید ابتدا مباحث ساده را برای دانش آموزان ارائه کنید سپس به مباحث پیچیده برسید. در مورد تکالیف نیز به برانگیزانندگی آنها دقت کنید.


اکثر معلم های ریاضی مثال های آسون را خودشون حل میکنند سخت ها را بر عهده دانش آموزان می گذارند:D

شنبه 17/1/1392 - 14:54 - 0 تشکر 596888

moffline گفته است :
[quote=moffline;333036;596783]
انجام تدریس و رائه تکلیف از ساده به مشکل


بکوشید ابتدا مباحث ساده را برای دانش آموزان ارائه کنید سپس به مباحث پیچیده برسید. در مورد تکالیف نیز به برانگیزانندگی آنها دقت کنید.


اکثر معلم های ریاضی مثال های آسون را خودشون حل میکنند سخت ها را بر عهده دانش آموزان می گذارند:D


به نام خدا و سلام

مورد بسیار خوبی است دانش آموز اگر یکی دو سوال را درست پاسخ دهد و تشویق شود خود بخود انگیزه پیدا می کند برای ادامه کار و این نمی شود مگر با ارائه سوالات ساده تر در ابتدا و روند حرکت از آسان به مشکل  معلم در اموزش و ارزشیابی

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

دوشنبه 19/1/1392 - 0:35 - 0 تشکر 597118

انجام بازی های مرتبط با مباحث درس

و انجام فعالیت های عملی و درست کردن کاردستی هم 

میتونه درتفهیم دروس انگیزه ایجاد کنه به نظرم

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

دوشنبه 19/1/1392 - 21:53 - 0 تشکر 597350

معنا دار کردن یادگیری


کاربردهای درس را در موقعیت های متفاوت زندگی، برای دانش آموزان بازگو کنید؛ یعنی طوری عمل کنید که دانش آموزان احساس کنند با یادگیری این درس می توانند مشکلی از مشکلات زندگی خود را حل کنند. در واقع، یادگیری را برای دانش آموزان معنادار کنید.متاسفانه اغلب اینطور نیست و ما مکرر این جمله را از دانش آموزان میشنویم که « این درس یا مطلب چه به درد ما می خوره ؟»

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی