• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 169)
چهارشنبه 30/12/1391 - 21:43 -0 تشکر 595254
رضایت از دوست منهای اعتماد به نفس

 

 


اگر از زنان بپرسید حاضرند با مردی که دچار ضعف اعتماد به نفس است ازدواج کنند یا نه، مطمئنا جواب آنها منفی خواهد بود، اما دقیقا این همان کاری است که بسیاری از زنان انجام می دهند.

مرد

 

درواقع یک مرد با اعتماد به نفس پایین، ممکن است برای برخی از زنان جذاب هم باشد به خصوص اگر برخوردهای قبلی شان با مردان خودشیفته ای بوده باشد که فقط به خودشان فکر کرده اند و توجهی به آنها نداشته اند.

از دیدگاه زنی که با چنین مردانی برخورد داشته، ممکن است آنها حساس و علاقه مند جلوه کنند، خجالتی و محجوب باشند و زیاد به نظرات اطرافیان اهمیت بدهند، البته از یک جهت این نتیجه گیری درست است و این مردان به عشقی که به آنها ابراز می شود، علاقه دارند، اما باید مراقب بود؛ چون این تمام ماجرا نیست؛

 

این مرد با اعتماد به نفس پایین ممکن است تا آخرین ذره عشق را بگیرد و در مقابل چیزی به طرف مقابل ندهد. علاوه بر این برای کسب حس اعتماد به نفس می تواند بلاهایی را سر شما بیاورد که تحملش برای هر کسی غیرممکن است!

 

هنگامی که «الهام» برای اولین بار «رضا» را دید، به نظرش مردی خجول و آرام رسید اما نمی دانست که این ظاهر ناشی از احساس ضعف شدید اعتماد به نفس رضا است.

 

رضا یکی از مردهای بدون اعتماد به نفس بود و گرچه تحصیلات دانشگاهی داشت و به عنوان یک مهندس کار می کرد اما پیشرفت چندانی نکرده بود عملکرد او در محیط کار حداکثر در حد «رضایت بخش» بود؛ یعنی بسیار کمتر از حدی که برای پیشرفت شغلی لازم بود.

الهام 6 ماه پس از آشنایی، با رضا ازدواج کرد چون او شغلی ثابت داشت و به او وفادار بود. اما 6 ماه بعد، وضعیت به کلی تغییر کرد؛ رضا درمورد همه چیز بهانه گیری می کرد؛ از آشپزی و لباس های الهام گرفته تا نحوه صحبت کردن و شیوه بیان نظرهای او.

ابتدا سرزنش های رضا خیلی ملایم ابراز می شد اما با گذشت زمان، لحنش شدید شد و دیگر علنا الهام را مسخره می کرد. گاهگاهی هم به صورت انفجاری خشمگین می شد و شروع به داد و بیداد و پرتاب اشیاء می کرد و به الهام ناسزا می گفت.

بدتر از همه اینکه هر چه الهام سعی می کرد بیشتر خود را با معیارهای رضا تطبیق دهد تا از خشم او در امان بماند، رضا بیشتر و با کوچک ترین بهانه به مرز انفجار می رسید. الهام بدون اینکه بداند، به دام بی ثباتی و ناامنی رضا و ادراکات تحریف شده اش افتاده بود.

 

قصد الهام این نبود که باعث شود بدترین احساسات یک مرد بی ثبات را برانگیزد و می خواست آرامش خانواده را حفظ کند، اما بدترین کاری که در برخورد با مردان دچار اعتماد به نفس پایین می توان انجام داد این است که به این احساس آنها پروبال بدهید و این کاری بود که الهام ناآگاهانه انجام می داد.

 

برخی از مردان، مانند رضا ، آنقدر بی ثبات و دچار ضعف اعتماد به نفس هستند که تقریبا ایجاد رابطه ای پایدار با آنها ناممکن است.  در این موارد همسران فقط باید از انجام کارهایی که این بی ثباتی را تشدید می کند، بپرهیزند

 

ویژگی های مرد با اعتماد به نفس پایین

بیماری افراد با شخصیت با اعتماد به نفس پایین نشانه های کلیدی ای دارد که باتوجه به آنها می توان فرد مبتلا را شناخت، درمورد رضا هم از ابتدا این نشانه ها در شخصیت او به چشم می خورد، الهام هم متوجه آنها شده بود، اما به آنها اهمیت نداده بود و فکر نمی کرد تاثیری در رابطه شان داشته باشد.

 

نیاز مداوم به تایید و تصویب: الهام خیلی زود متوجه شد رضا به سرعت اعتماد به نفسش را از دست می دهد.

او با کمترین مشکلی سخنانی مانند «چه کار احمقانه ای کردم» یا «همیشه بد می آورم» به زبان می آورد. الهام با شنیدن این حرف ها به رضا می گفت برداشت او درست نیست و او تحصیلات دانشگاهی و شغل خوبی دارد.

 

تنگ کردن عرصه زندگی: هنگامی که الهام و رضا زندگی مشترکشان را شروع کردند، رضا می خواست همیشه با الهام باشد. حتی در خانه می خواست الهام همیشه کنارش باشد.

 

حسادت و انحصارطلبی: الهام چندان اجتماعی نبود، اما با دوستان و خانواده اش رابطه نزدیکی داشت. چندان طول نکشید که رضا ابتدا به صورت نامحسوس از الهام درمورد زمان هایی که می خواهد با دوستان یا اعضای خانواده اش بگذراند، سوال کرد. به تدریج این مساله به مشکلی اساسی در رابطه آنها تبدیل شد، به طوری که هر وقت الهام به دیدار خواهرش می رفت یا دوستی او را به خانه اش دعوت می کرد، رضا مرتب تماس می گرفت. اگر هم دوست یا عضوی از خانواده الهام به خانه آنها تلفن می زد، اغلب «فراموش می کرد» پیغام او را به الهام برساند.

مرد

 

بی اعتمادی: رضا به عنوان یک مرد دچار ضعف اعتماد به نفس، نه تنها درباره تمام روابط عادی الهام احساس حسادت می کرد، بلکه اصولا به دیگران بی اعتماد بود. او همیشه به انگیزه های دیگران شک داشت و معتقد بود از او سوءاستفاده می کنند. در نتیجه همیشه از دیگران انتقاد و به سرعت خطاهای آنها را پیدا و به آنها اشاره می کرد. الهام به خصوص از انتقادهای همسرش درمورد اعضای خانواده و دوستانش یا مورد سوال قراردادن انگیزه های آنها، بسیار ناراحت می شد، زیرا می دانست بر خلاف نظر رضا ، این افراد واقعا دوستش دارند و به او توجه دارند.

 

زندگی با مرد دچار ضعف اعتماد به نفس

ممکن است بپرسید: «چرا اصولا فردی تن به شروع چنین رابطه ای می دهد؟» یک دلیل این است که نداشنت اعتماد به نفس شخصیتی خصوصیتی به اصطلاح «همه یا هیچ» نیست.

برخی از مردان، مانند رضا ، آنقدر بی ثبات و دچار ضعف اعتماد به نفس هستند که تقریبا ایجاد رابطه ای پایدار با آنها ناممکن است. از طرفی بسیاری از این مردان تا حدودی بی ثبات هستند، نه مانند رضا. در این موارد همسران فقط باید از انجام کارهایی که این بی ثباتی را تشدید می کند، بپرهیزند.

 

مسوولیت ضعف اعتماد به نفس طرف مقابل را نپذیرد: الهام کاری را انجام داد که بسیاری از زنان در موقعیت او انجام می دهند؛ سعی کرد با اطمینان دادن مداوم به رضا و تغییر سبک زندگی برای تطبیق یافتن با او، با ضعف اعتماد به نفس همسرش کنار بیاید.

او با انجام این کار ناآگاهانه مسوولیت نقص شخصیتی رضا را به دوش می گرفت. اگر مردی که قصد دارید با او ازدواج کنید، شباهت زیادی به توصیفی که از رضا کردیم، دارد، ابتدا باید این نقیصه را بشناسید. این احساس اعتماد به نفس پایین، قبل از آشنایی با شما هم در او وجود داشته و فقط خود او می تواند این مشکل را حل کند.

 

شیوه زندگی تان را به خاطر ضعف اعتماد به نفس طرف مقابل تغییر ندهید: مرد با اعتماد به نفس پایین تمایل دارد عرصه زندگی را بر شما تنگ کند، همیشه در حال سرزنش دیگران باشد و به طور غیرعادی حسادت عاطفی از خود نشان دهد. چنین مردی ممکن است بخواهد شیوه زندگی تان را مطابق ذهنیات نادرست او تغییر دهید و به شما فشار آورد که روابطتان را حتی با اعضای خانواده تان، محدود کنید یا به کوچک ترین جزئیات سر و وضع شما کار داشته باشد.

 

هرچه بیشتر زندگی تان را به دلیل حس اعتماد به نفس پایین او تغییر دهید، کمبود اعتماد به نفس او بهبود نمی یابد و حتی بدتر هم می شود، بنابراین از ابتدا نباید تن به چنین خواسته های غیرمنطقی ای بدهید.

خبر خوب این است که می توان بر ضعف اعتماد به نفس فرد غلبه کرد، اما این کار فقط هنگامی قابل انجام است که شخص قبول کند دچار چنین شخصیتی است و باید برای حل این مشکل اقدام کند و از روان شناسان یا روان پزشکان کمک بخواهد.


بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع: سلامت /سایت آریان فان

پنج شنبه 1/1/1392 - 12:23 - 0 تشکر 595271

سلام دوست عزیز عیدتون مبارک و ممنون از مطلب خوبی که ثبت کردید عالی بود
به نظر من مردی که دستور میده به زنش و مدیریت قاطعی داره را خیلی بیشتر از مردی که اعتماد به نفس نداره و نمیدونه تو زندگی میخواد چکار کنه را میشه تحمل کرد .
در اصل مورد اول خیلی خوبه و مطمئنم زنان هم بیشتر دوست دارن شوهری داشته باشند که دارای مدیریت قوی باشن و بهشون بگن چکار کن و چکار نکن و با قاطعیت واسه زندگیشون تصمیم بگیرن

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 6/1/1392 - 18:51 - 0 تشکر 595840

السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده


من که گیج شدم، ممکنه یک مردی به خاطر کمبود اعتماد به نفس، دستور بده به زنش، از این قبیل دستورات که کمتر با خانوادت و دوستات و ... ارتباط داشته باش، اون وقت این خوبه؟

یک سوال اگه یه مردی به همسرش بگه که چون جهت فکری تو مثل من نیست، پس تو بقیه رو بیشتر از من قبول داری، پس دیگه با بقیه ارتباط نداشته باش،_ و یک سری محدودیت های دیگه_ این مرد اعتماد به نفس نداره یا قاطعیت داره؟

باید از قاطعیتش خوشحال بود یا از عدم اعتماد به نفسش ناراحت؟

و آخرش باید با مردی که اعتماد به نفسش کمه چه جوری رفتار کرد؟

SAHEL

جمعه 9/1/1392 - 11:14 - 0 تشکر 595990

saheleziba1 گفته است :
[quote=saheleziba1;614712;595840]

السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده


من که گیج شدم، ممکنه یک مردی به خاطر کمبود اعتماد به نفس، دستور بده به زنش، از این قبیل دستورات که کمتر با خانوادت و دوستات و ... ارتباط داشته باش، اون وقت این خوبه؟

یک سوال اگه یه مردی به همسرش بگه که چون جهت فکری تو مثل من نیست، پس تو بقیه رو بیشتر از من قبول داری، پس دیگه با بقیه ارتباط نداشته باش،_ و یک سری محدودیت های دیگه_ این مرد اعتماد به نفس نداره یا قاطعیت داره؟

باید از قاطعیتش خوشحال بود یا از عدم اعتماد به نفسش ناراحت؟

و آخرش باید با مردی که اعتماد به نفسش کمه چه جوری رفتار کرد؟


سلام
من منظورم از پاسخی که دادم بیشتر این بود که مدیریت قاطع داشتن خیلی بهتر از اینه که اعتماد بنفس نداشته باشه مرد.
مرد اگه بدونه زنش با رفت و آمد با فلان دوستش لطمه به زندگیش وارد میشه با جسارت و محکم و البته با دلیل به زنش بفهمونه که کارت اشتباهه و نباید رابطه داشته باشی بهتر نیست از مردی که بیخیال باشه و بذاره هر کسی بیاد زندگیش و بهم بزنه .
این مورد ممکنه در شرایط مختلف زندگی تاثیر گذار باشه و اونقدر بی اعتماد بنفسی مرد زیاد باشه که زندگیش و از هم بپاشونه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی