پاسخ به شبهات (بازدید: 987)
يکشنبه 27/12/1391 - 14:32 -0 تشکر 594731
مجتهد اعلم زمان ما

باسلام میخواستم بدونم در حال حاضر چه کسی از مجتهدها اعلمه؟من نفرات معرفی شده توسط جامعه مدرسین را میشناسم و همچنین شرایط شناخت اعلم رو میدونم ولی بازم میخوام بدونم اگه دوستان تحقیق کردن و میدونن بگن کی اعلمه؟آیت الله وحید؟آیت الله سیستانی؟ یا شخص دیگه؟

hamidreza3000
دوشنبه 2/2/1392 - 6:40 - 0 تشکر 599174

به نام خدا
عرض سلام و درود


پاسخ اجمالی
از جمله شرایط تقلید از مجتهد این است که آن مجتهد اعلم و دارای تقوی (ورع) باشد. اما باید توجه داشت که فاصله ی بین مجتهد اعلم و مجتهد غیر اعلم باید به قدری زیاد باشد که در مواردی که فتوای آنها با یکدیگر تعارض و اختلاف دارد، فتوای غیر اعلم، ارزش تخصصی خود را از دست بدهد. اما اگر فاصله ی بین مجتهد اعلم و مجتهد غیر اعلم در این حد نباشد، تقلید اعلم تعیّن ندارد و می توان از غیر اعلمی که با اعلم فاصله ی اندک دارد، تقلید کرد.

راه های تشخیص مرجع تقلید اعلم عبارتند از:
1ـ این که انسان (شخصی که می­خواهد تقلید کند) خودش بتواند اعلم را تشخیص بدهد.
2ـ دو نفر عالم عادل که می­توانند مجتهد و اعلم را تشخیص بدهند اعلم بودن کسی را تصدیق کنند، به شرط اینکه دو نفر عالم عادل دیگر، با گفته­ی آنان مخالفت نکنند.
3ـ عده­ای از اهل علم که می­توانند مجتهد را تشخیص دهند و از گفته ی آنان اطمینان پیدا می­شود، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.
 از طرف مدرسین و فضلای عالی رتبه ­­ی ­حوزه­ی علمیه ­ی قم به عنوان اهل علمی که می­توانند مجتهد اعلم را تشخیص دهند، تعدادی از مجتهدین که واجد شرایط مرجعیت می باشند، معرفی شده اند،
 این افراد به ترتیب حروف الفبا عبارتند از :

1ـ آیت الله العظمی سید کاظم حائری

2ـ آیت الله العظمی سید علی خامنه­‌ای

3ـ آیت الله العظمی سید علی سیستانی

4ـ آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی

5ـ آیت الله العظمی لطف ا... صافی گلپایگانی

6- آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی

7- آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی

در حال حاضرتقلید از آیت ­الله العظمی سید علی خامنه‌­ای از اولویت برخوردار است.

منبع:

islamquest

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/2/1392 - 6:45 - 0 تشکر 599175پاسخ تفصیلیبه عنوان مقدمه باید گفت:


از شرایط مرجع تقلید این است که از نظر علمی از سایر مجتهدان زمان خود، بالاتر باشد و با وجود مجتهد اعلم، نمی­توان از مجتهد غیر اعلم تقلید کرد و این در صورتی است که فاصله ی بین مجتهد اعلم و مجتهد غیر اعلم به قدری زیاد باشد که در مواردی که فتوای آنها با یکدیگر تعارض و اختلاف دارد، فتوای غیر اعلم ارزش تخصصی خود را از دست بدهد. اما اگر فاصله ی بین مجتهد اعلم و مجتهد غیر اعلم در این حد نباشد، تقلید اعلم تعیّن ندارد و می توان از غیر اعلمی که با اعلم فاصله ای اندک دارد، تقلید کرد. پس ما در هر دوره با گروهی از علما که به منزله ی مساوی بوده و تقلید از همه آنها جایز است، مواجه هستیم.


اما راه­های شناخت مجتهد اعلم:1ـ فردی که می­خواهد تقلید کند، خودش در حدی از تشخیص است که می­تواند مجتهد و اعلم بودن کسی را تشخیص بدهد. اگر کسی یقین پیدا کرد که یکی از مجتهدان از دیگران اعلم است، بر او واجب است که از همان مجتهد تقلید کند.


2ـ دو نفر عالم عادل که می­توانند مجتهد و اعلم بودن کسی را تشخیص دهند، مجتهد و یا اعلم بودن یکی از علمای اسلام را تصدیق کنند، به شرط این که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی آنان مخالفت نکنند.


3ـ عده­ای از اهل علم که می­توانند مجتهد و اعلم بودن را تشخیص دهند، و از گفته­ی آنان اطمینان حاصل می­شود، اعلم بودن یکی از علما را تصدیق کنند و در بین آنها مشهور شده باشد که فلانی اعلم است. [1] بنابراین، اگر کسی که می­خواهد تقلید کند اعلمیت مجتهدی را تشخیص داد، باید حتماً از او تقلید کند.


در این زمان، بعد از رحلت حضرت امام خمینی(ره) از طرف علما تعدادی از مجتهدین عالی مقام به عنوان کسانی که شایستگی امر مرجعیت را داشته و همگی از نظر علمی در یک سطح هستند، معرفی شده اند تا کسانی که نتوانسته­اند از راه های دیگر، مرجع تقلید اعلم را شناسایی کنند با عمل به فتاوای یکی از این مراجع، به وظیفه ی خود عمل کنند.


این افراد عبارتند از:
1ـ آیت­ الله العظمی سید کاظم حائری


2ـ آیت­ الله العظمی سید علی خامنه­‌ای


3ـ آیت­ الله العظمی سید علی سیستانی


4ـ آیت­ الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی


5ـ آیت­ الله العظمی لطف ا... صافی گلپایگانی


6- آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی


7- آیت الله العظمی حسین وحید خراسانی [2] ،


حضرت آیت­ الله العظمی سید علی خامنه­‌ای با توجه به مسائل جهانی و آگاهی ایشان از مسائل جهان امروز، سهولت ارتباط، عزت اسلامی رهبری و اتحاد مسلمین در برابر غیر مسلمانان، بهترین وشایسته ترین گزینه می باشند. [3][1] توضیح المسائل مراجع، ص 15، مسئله­ی 3.


[2] البته لازم به تذکر است مجتهدینی که می شود از آنها تقلید کرد به این هشت نفر منحصر نمی باشند و ما به جهت معروفیت بیشتر این عزیزان، اسامی آنان را در اینجا ذکر کردیم.


[3] اقتباس از سؤال ۶۷۸ (مراجع اعلم کنونی و نهاد تشخیص دهنده­ی آنها)


   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی