بهداشت و سلامت (بازدید: 149)
پنج شنبه 24/12/1391 - 17:47 -0 تشکر 594391
توزیع سرنگ و پنی سیلین غیراستاندارد؟

تهران امروز:توزیع سرنگ و پنی سیلین غیراستاندارد؟

رئیس اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو در واكنش به اظهارات یك مقام هلال‌احمر مبنی بر «ورود سرنگ‌های استریل نشده از چین»، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و كذب محض است. باید سعی كنیم تا حد امكان مواد اولیه تجهیزات پزشكی را هم در داخل تولید كنیم تا در صورت تحریم، سلامت مردم به خطر نیفتد

سرنگ آلوده چینی، داروی بیهوشی چینی و مرگ ماحصل استفاده از داروهای چینی، امروز در صدر اخبار پزشكی كشور قرار دارد و بسیاری از بیماران را با بیمی بی‌پایان روبه‌رو كرده است اما این مسئله هماره از سوی مسئولان تكذیب می‌شود. در تازه‌ترین خبرها، «محمدعلیزاده» مدیرعامل شركت تجهیزات پزشكی هلال‌احمر از كشف سرنگ‌های چینی استریل نشده در بازار خبر می‌دهد و می‌گوید: «وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگ‌های مرغوب در كشور، بی رویه مجوز واردات این كالا را صادر می‌كند و ما نمونه‌هایی از سرنگ‌های چینی استریل نشده را در بازار كشف كرده‌ایم.» اما به موازات اعلام این خبر توسط او، مهندس شاهمرادی رئیس اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو خبر او را كذب محض می‌خواند.

پیش از شاهمرادی هم دكتر امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكی گفته بود كه هیچ داروی بیهوشی چینی در كشور وجود ندارد و داروی ناسالم به دست مردم نخواهد رسید، این شایعات جهت مخدوش كردن اذهان مردم در حوزه ارائه خدمات سلامت است. او زمانی چنین اظهارنظری را به رسانه‌ها، اعلام كرده بود كه «امیرحسین جمشیدی» دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای طبیعی ایران اظهار كرده بود كه ایران مدت‌هاست مشتری داروها و پنی‌سیلین‌های چینی است.

همچنین تاكنون خبرمرگ‌هایی در تهران و یزد براثر استفاده از داروی چینی و سرنگ آلوده چینی به رسانه‌ها رسیده كه البته هماره از سوی وزارت بهداشت تكذیب شده است. همچنین جانبازان زیادی در گفت‌وگو با تهران‌امروز از اثر بد داروی‌های چینی روی خود شكایت كردند. تكذیب‌ها از سوی مسئولان در حالی همچنان ادامه دارد كه به گفته علیزاده، نمونه‌هایی از سرنگ چینی از بازار به دست آمده كه با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم كه این سرنگ‌ها استریل نشده است در حالی كه روی آن نوشته «استریل شده».

به گفته او 18 كارخانه در كشور سرنگ تولید می‌كنند ولی وزارت بهداشت همچنان مجوز واردات این محصول را می‌دهد. اما مهندس شاهمرادی رئیس اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو در واكنش به اظهارات اخیر مدیركل تجهیزات پزشكی هلال‌احمر مبنی بر «ورود سرنگ‌های استریل نشده از چین»، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و كذب محض است.

او همچنین می‌گوید: «باید سعی كنیم تاحد‌امكان مواد اولیه تجهیزات پزشكی را هم در داخل تولید كنیم تا در صورت تحریم و وارد نشدن یك ماده خاص، تولید ملی و سلامت مردم به خطر نیفتد.» به گفته علیزاده مثلا می‌توان با نصف قیمت سرنگ را از خارج كشور تهیه كرد، اما اگر فقط برای چند روز به ما سرنگ ندهند سلامت مردم به مخاطره می‌افتد پس باید همیشه و به‌ویژه در مواقع بحران، سرنگ داخلی را تولید و دپو كنیم.

شاهمرادی همچنین می‌گوید: «شخصی كه چنین اظهاراتی را اعلام كرده است، بایستی مدرك ارائه دهد، در غیر این صورت از وی شكایت می‌كنیم.» علیزاده هم با اشاره به اینكه متاسفانه در برخی موارد كیفیت، قربانی قیمت یك محصول می‌شود، می‌گوید: اكنون سرنگ‌های چینی با نصف قیمت محصول مشابه ایرانی در بازار عرضه می‌شود و كسی به كیفیت آن توجه نمی‌كند.

بیمار هنگام اضطرار فقط كیسه دارو و سرنگ را تحویل می‌گیرد تا زودتر آن را تزریق كرده و بهبود یابد و كسی دقت نمی‌كند كه آیا درجه‌بندی سرنگ یا سوزن آن استاندارد است. به گفته او در برخی سرنگ‌های چینی درجه‌بندی روی سرنگ دقیق نیست و حتی نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم كه این سرنگ‌ها استریل نشده است در حالی كه روی آن نوشته «استریل شده». او در نهایت می‌گوید: «جنس كاغذ سرنگ‌های چینی به حدی نازك است كه میكروب به داخل سرنگ نفوذ كرده است.»

تولیدات داخلی داریم اما وارد می‌كنیم

سرنگ‌های چینی درحالی جان مردم را به مخاطره انداخته است كه حساب وكتاب‌های علیزاده نشان می‌دهد ایران احتیاج به‌ورود سرنگ از كشورهای دیگر ندارد.

علیزاده در مورد سرانه مصرف سرنگ در كشور می‌گوید: «سرانه مصرف سرنگ در كشور 10 است و طبق آخرین آمار رسمی جمعیت كشور سالانه 770‌میلیون سرنگ مصرف می‌شود.» همچنین به گفته او فقط كارخانه سها هلال به تنهایی 500 میلیون سرنگ در سال تولید می‌كند و به جز آن 17 كارخانه دیگر در كشور این محصول را تولید می‌كنند و باید پرسید چرا به‌خاطر سودجویی برخی، اجازه واردات می‌دهند، مگر جز این است كه بدون اجازه وزارت بهداشت كسی نمی‌تواند مجوز واردات تجهیزات پزشكی را بگیرد.

او با تاكید بر اینكه سرنگ‌هایی كه وزارت بهداشت ایران مجوز واردات برای آن صادر می‌كند، تمام تایید‌یه‌های لازم را دارند و حائز گواهی استاندارد از كشور مبدا هستند، می‌گوید: «علاوه بر این گمرك و موسسه استاندارد هم بررسی‌های لازم را روی سرنگ‌ها انجام می‌دهند، زیرا اینها استاندارد اجباری دارند.»

 او درباره واردات سرنگ از چین، می‌گوید: سرنگ ممكن است از هر جایی وارد شود و محدودیتی ندارد، اما ما به سرنگ‌هایی مجوز می‌دهیم كه در داخل كشور به تولید نمی‌رسند و شامل سرنگ‌های سرپیچ‌دار و خاص مثل SAFTY سرنگ‌ها هستند، اما به سرنگ‌های معمولی به این علت كه تولید داخل دارند، مجوز نمی‌دهیم. رئیس اداره كل تجهیزات پزشكی سازمان غذا و دارو با بیان اینكه برای رفع نیاز كشور، ناگزیر به‌واردات این سرنگ‌های خاص هستیم، می‌گوید: اما همه این سرنگ‌ها با كیفیت هستند و استانداردهای لازم را دارند.

تست‌های لازم نیز رویشان انجام شده و مشكلی ندارند. به گفته او ملاك عمل ما استاندارد و بررسی كیفی یك قلم تجهیزات پزشكی است، نه نام كشور تولیدكننده. علیزاده هم در پاسخ به اینكه برخی كیفیت نامناسب سرنگ ایرانی را دلیل واردات می‌دانند هم می‌گوید: «به گواه كارشناسان كیفیت سرنگ‌های ایرانی چیزی از مشابه خارجی كم ندارد و حتی استیل سوزن آن از نوع مرغوب‌تری است.»

گدای فاطمه(س)

پنج شنبه 24/12/1391 - 22:56 - 0 تشکر 594412

تاسف باره حرکت های مدیریتی که بجای اینکه کار خودشو درست کنه سعی در تخریب چهره دیگری داره تا بتونه بازار رو در دست بگیره
چقد ازین بازیا زیاد شده , مث هایپر استار و...

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 25/12/1391 - 13:35 - 0 تشکر 594453

سلام
پشت این گفتگوهای نظیر این گفتگوی نه چندان دوستانه این دو "به اصطلاح مدیر"، متاسفانه، اغلب قضایایی از جنس سیاست، قدرت و ثروت هست.
حیف این مردم....
حیف این حضورهای همیشگی شون پای انقلاب...
حیف این همه خون شهید...
حیف ....
حیف.....
===========================
سراپای مدیریت هامون شده پرونده سازی، اتهام، دنبال ایراد بقیه گشتن، توجیه یا فرافکنی نقایص.
آدم می مونه با این سوء مدیریت ها چه کنه!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 25/12/1391 - 19:14 - 0 تشکر 594478

سلام
جناب دکتر چون این دست شایعات در مردم ما موثره
بیشتریا با هر بادی اینور و اونور می شن
سعی در استفاده عقل و ربط دادن چند موضوع کوچک نمیکنن
سعی در باور آنچه به نفعشون هست می کنن و سریع دهن به دهن میکنن
اگر چنین نکنن خیلی ها ازین ترفندا استفاده نمیکنن

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی