انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 114)
سه شنبه 22/12/1391 - 12:38 -0 تشکر 594183
راه هایی برای بهبود رابطه پدران و پسران راه هایی برای بهبود رابطه پدران و پسران

چگونه می توانید با پسرتان رابطه بهتری داشته باشید؟

قطعا یكی از مهم ترین نقش های مردان در زندگی، نقش پدر بودن است. پدر در زندگی پسر نقش بسیار مهمی را ایفا می كند، یعنی پسرها به گفتار و رفتار پدرشان نگاه و از آن تقلید می كنند. آنها به پدرشان به دیده احترام نگاه می كنند و اعمال و رفتار او را معیار خوبی و بدی قرار می دهند و از آنها الگو برمی دارند.

به عبارت بهتر پسرها از گفتار و رفتار پدرشان درس زندگی، رفتارهای مردانه، همسرداری ، آداب و معاشرت با دیگران، مقاومت در برابر مشكلات، احترام گذاشتن به افراد خانواده و اجتماع، راه و رسم زندگی و نیز معنویت را یاد می گیرند.

آیا می دانید كه رفتار و گفتار شما به عنوان پدر روی رفتار و گفتار پسر تاثیر می گذارد؟ باید بدانید برای ایجاد یك رابطه خوب و مستحكم در ابتدا باید از خودتان شروع كنید؛ برای این كه پسرها به رفتار و گفتار شما نگاه می كنند و آن را الگوی رفتاری خویش قرار می دهند؛ نكته ای كه بیشتر پدرها به آن توجهی نمی كنند.

پسرهای جوان به رابطه میان پدر و مادرشان توجه می كنند. او از پدرش می آموزد كه چگونه به مادرش و در آینده به همسرش احترام بگذارد، او را دوست داشته باشد و با افراد خانواده اش مهربان باشد، چگونه با دیگران ارتباط درست و خوب برقرار كند، با چه افرادی هم صحبت نشود و به چه پیشنهادهایی قاطعانه نه بگوید و به خاطر نه گفتنش خجالت نكشد.

او همچنین یاد می گیرد كه چگونه در برابر مشكلاتی كه در زندگی برایش پیش می آید مقاومت كند و آن مشكلات را با صبر و حوصله حل كند بنابراین پدرها باید عمیق تر و جدی تر درباره رفتار و گفتارشان با دیگران بخصوص افراد خانواده فكر كنند زیرا پدرها قهرمان زندگی پسرها هستند.پس قهرمان زندگی آنها باشید و اگر می خواهید رابطه خوب و پابرجایی با آنها داشته باشید باید الگوی رفتاری خوبی برای آنها باشید.

پیدا كردن علایق مشترك

علایق مشترك بین خودتان و پسرتان را كشف كرده و تقویت كنید. ممكن است شما به علت تفاوت زیادی كه از نظر علایق با هم دارید، برای ایجاد یك رابطه استوار با یكدیگر دچار مشكل بشوید.

در این مواقع به دنبال نقاط مشترك میان خودتان باشید. برای نمونه، پسری می گفت : پدرم عاشق ورزش كردن بود، اما من بیشتر به كتاب خواندن علاقه داشتم تا بازی های ورزشی. پدرم خیلی سعی كرد تا من هم مثل خودش عاشق بازی های ورزشی بشوم. او دوست داشت با هم بسكتبال بازی كنیم، اما من دوست داشتم با هم زیر درخت بنشینیم و كتاب بخوانیم ولی هر دوی ما در فضای باز و بیرون از خانه به چادر زدن، چوب جمع كردن و آتش روشن كردن خیلی علاقه داشتیم.

به این ترتیب وقتی بیرون می رفتیم، چادر می زدیم و آتش روشن می كردیم، خیلی به ما خوش می گذشت و از این كه در كنار یكدیگر بودیم حقیقتا لذت می بردیم. بنابراین به وقتی كه با پسرتان می گذرانید اهمیت بدهید، به علایق او احترام بگذارید و با او مهربان باشید.

ورزش كردن

بیشتر پسرها در دوران جوانی عاشق ورزش هایی مثل فوتبال، بسكتبال، كشتی، صخره نوردی و... هستند. به او اجازه بدهید تا ورزش مورد علاقه اش را دنبال كند، نسبت به آن حساسیت نشان ندهید، دوران جوانی خودتان را به یاد بیاورید.

كارهایتان را كم كنید و زمانی را هر چند كوتاه به او اختصاص بدهید؛ گاهی اوقات همراه پسرتان به كوه بروید، با هم كشتی بگیرید، فوتبال بازی كنید... سعی كنید در مسابقاتش شركت كنید و او را تشویق نمایید. اگر در مسابقه ای رتبه آورد با هم جشن بگیرید.

ارزش با هم بودن

این نكته مهم است كه با پسرتان باشید و وقت تان را با او بگذرانید. حتی المقدور صبحانه را با او صرف كنید. به همراه یكدیگر به اردو بروید، چادر بزنید، آتش روشن كنید، كنار آتش بنشینید، او را در آغوش بگیرید، ببوسید و با محبت و صمیمیت درباره رویاهایتان حرف بزنید و بلندبلند بخندید.

با یكدیگر برنامه ریزی كنید تا هفته ای یكبار به رستوران یا تئاتر بروید، با دوستان پسرتان به گردش بروید تا با شخصیت آنها از نزدیك اشنا شوید. با هم به پیست دوچرخه سواری بروید. خلاصه سعی كنید لحظات شادی را با هم سپری كنید. حقیقتا ارزش با هم بودن را درك كنید و به یكدیگر احترام بگذارید.

كمك كردن به یكدیگر

برای این كه رابطه شما با پسرتان مستحكم تر شود، بهتر است با هم یك كار مشترك انجام بدهید. البته به این نكته توجه داشته باشید كه كارهایی را انتخاب كنید كه از عهده پسرتان هم بر بیاید و بتواند به شما كمك كند. مثلا با هم یك باغچه كوچك در حیاط منزلتان درست كنید، گل بكارید و منظره زیبایی را به وجود بیاورید.

گاهی اوقات در كنار این باغچه زیبا بنشینید و با هم درباره اهداف و آرزوهایتان صحبت كنید و همچنین برای پسرتان از خاطرات دوران جوانی خود و این كه آن زمان چگونه فكر می كردید و چه اهداف و آرزوهایی داشتید حرف بزنید.

به حرف هایش گوش كنید

پسرها خیلی اهل درددل كردن و حرف زدن نیستند، اما پدرها دوست دارند كه پسرشان با آنها صحبت كند. از او بخواهید تا درباره افكار و احساساتش با شما صحبت كند، حتی درباره ورزش مورد علاقه اش از او سوال كنید. سعی كنید شنونده خوبی برای حرف های او باشید.

با دقت گوش دادن به حرف های پسرتان به او می فهمانید كه آنقدر برایش ارزش و احترام قائلید كه حاضرید تمام حرف هایش را بشنوید بنابراین با این روش می توانید متوجه مشكلات ریز و درشت پسرتان بشوید و به موقع به او كمك كنید. به اهداف و احساساتش احترام بگذارید و همیشه به او بگویید كه چقدر دوستش دارید.

با آنها صحبت كنید

سعی كنید با پسرتان رابطه دوستانه ای برقرار كنید، تا بتوانید خیلی راحت با او درباره دنیای متفاوت دخترها و پسرها صحبت كنید و مطالب مفیدی را درباره بلوغ و ارتباط جنسی به او یاد بدهید و نیز به او بگویید كه سالم ترین ارتباط جنسی پس از ازدواج است.

این نكته مهم است كه مطمئن شوید او قادر است با دختران اقوام و اجتماع ارتباط سالمی برقرار كند و به آنها احترام بگذارد.مقابل پسرتان به مادرش احترام بگذارید و هیچ گاه از مادرش در مقابل او انتقاد نكنید، زیرا این عمل تاثیر بدی روی رابطه میان شما خواهد گذاشت.

ارتباط خوب و درست برقرار كردن

اگر نتوانید با پسرتان ارتباط خوب و مستحكمی برقرار كنید، ممكن است به دام دوستان ناباب بیفتد. به او یاد بدهید در مهمانی هایی كه در آن سیگار می كشند یا مواد مخدر مصرف می كنند، شركت نكند و اگر دوستانش به او سیگار دادند، قبول نكند.

به او بگویید قبول نكردن او به معنی ترسو بودنش نیست بلكه به معنی هوش زیادش است. شما به عنوان پدر موظف هستید با او درباره مضرات سیگار صحبت كنید بنابراین خالصانه به پسرتان عشق بورزید، در كنارش باشید و اجازه بدهید او هم عشق شما را نسبت به خودش احساس كند.

یكی از مهم ترین كارهای یك پدر آموزش صحیح امور معنوی به پسرش است. یك پدر آگاه و باتدبیر علاوه بر ایجاد یك رابطه خوب، باید با پسرش درباره خدا، پیامبران و رهبران دینی صحبت كند و نظر پسرش را در این زمینه جویا شود تا بفهمد او چه اعتقاداتی دارد البته بهتر است از دوران كودكی او را با این مفاهیم آشنا كنید، زیرا در سن نوجوانی و جوانی مشكلات كمتری خواهید داشت. برای مثال با او به مسجد محل بروید و نماز بخوانید.

آشنایی با راه و رسم زندگی

پسرهای جوان به جز رابطه دوستانه با شما باید راه و رسم زندگی را هم بیاموزند. آیا شما راه و رسم زندگی را به پسرتان یاد داده اید؟ حقیقتا به او كمك كنید كه معنی واقعی زندگی را بفهمد و عمر و جوانی خود را بیهوده تلف نكند. اول پدر، پسرتان باشید بعد دوست او باشید.

به او یاد بدهید همه چیز را سطحی نگاه نكند، بلكه فكر كند و عمیق تر به مسائل بنگرد. با او درباره این كه چه كسی را الگوی زندگی خویش قرار داده است، صحبت كنید. او را مرد بار بیاورید یعنی پسری كه در آینده پدری دیگر خواهد بود.

گدای فاطمه(س)

سه شنبه 22/12/1391 - 20:31 - 0 تشکر 594259

سلام
مبحث خیلی خوبیه مخصوصا در این زمانه خیلی باید درتربیت فرزندان دقت کرد و به قول عزیزی میگفت تربیت پسر با پدره و تربیت دختر هم با مادر .
همینطور که در مطلب هم قید شده پسر خیلی به رفتارهای پدرش توجه میکنه و میشه گفت اکثر پسرها الگوی اولیشون پدرشونه همینطور که ما دخترها مادرمون و الگو قرار میدیم و اگر پدر و مادر رفتارشون غلط ، خارج از عرف و اسلام باشه تاثیر بدتری بر روی فرزندان میگذاره و به صورت فوق العاده بدتر بروز میکنه .

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی