انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 116)
سه شنبه 22/12/1391 - 12:27 -0 تشکر 594177
بازی كودكتان در آینده اش اثر می گذارد

فرزندان شما توانایی ها و استعدادهای پنهانی دارند. اگر می خواهید موفق باشند، باید كمك كنید خلاقانه رفتار كنند. انجام بازی های خلاقانه وسیله ای است برای اینكه كودكانتان خلاق بار بیایند...

پیش دبستانی ها و بچه هایی كه تازه راه افتاده اند، گزینه های مناسبی برای پرورش خلاقیت هستند زیرا توانایی این گروه سنی برای انجام این بازی ها زیاد است.

بچه ها از بازی كردن لذت می برند. بازی روشی است برای ورود آسان تر كودكان به دنیای واقعیت ها و به آنها كمك می كند در آینده در مورد چیزهایی كه به آنها علاقه دارند، مسوولیت پذیر و متعهد باشند. وقتی بچه ها با شادی بازی می كنند، مغزشان در حال پردازش خلاقیت آنهاست و خیلی وقت ها برای انتقال این حس ها، از پدر و مادر دعوت می كنند : « مامان! بیا با من بازی كن » یا « بابا! ماشین كنترلی منو ببین با چه سرعتی می ره!... » بازی باعث رشد و افزایش موتور خلاقیت بچه ها می شود زیرا با دست هایشان در حال كشف هستند. وقتی آنها بزرگ تر می شوند، گرایش به بازی با كودكان همسن وسالشان هم بیشتر می شود و بیشتر دوست دارند در فضای باز بازی كنند تا فضای بسته.

شادی و خلاقیت

بچه هایی كه تازه راه افتاده اند و از یك جعبه خالی به عنوان یك ماشین اسباب بازی استفاده می كنند، در واقع در حال پرورش تخیل و خلاقیت در ابعادی كوچك تر از دنیای واقعی هستند، این تخیل می تواند به آنها در شناخت اتومبیل واقعی والدینشان كمك كند.

گسترش مهارت عاطفی و اجتماعی

بچه ها هنگام بازی در واقع در حال تقویت حس رقابت، اعتماد به نفس، استقلال و صبوری هستند. مثلا وقتی بچه ها منتظرند توپ به طرفشان برود، غیرمستقیم صبركردن را می آموزند.

گسترش مهارت های زبان

بازی كردن بچه هایی كه تازه شروع به راه رفتن كرده اند، در یادگیری زبان به آنها كمك می كند. به گفته روان شناسان، بازی های خلاقانه باعث می شود قدرت تقلید در كودك افزایش یابد و وقتی می خواهد حرف زدن به زبان مادری یا زبان دیگری را بیاموزد، سرعت یادگیری اش افزایش پیدا می كند. مهارت زبانی بچه هایی كه بازی آنها همراه با موسیقی می شود، بیشتر از همسن هایشان است.

ارتباط كودك و والد

بازی به كودك ( به خصوص كودكانی كه هنوز صحبت نمی كنند ) امكان می دهد با پدر و مادرش ارتباط برقرار كند. پدر و مادر با بازی با فرزندانشان می توانند تجربه هایی به دست بیاورند و كودكشان را بیشتر حمایت كنند. به فرزندتان اجازه دهید بازی را اداره كند و آغازگر آن باشد. این روش باعث می شود در آینده بتواند مشكلاتش را بهتر حل كند و اعتماد به نفسش برای رهبری و هدایت گر بودن افزایش می یابد. حتی اگر فرزندتان بازی را درست انجام نمی دهد، اجازه بدهید او شروع كننده باشد. وقتی با فرزندتان بازی می كنید، نگاهش كنید و به كودك اطمینان دهید كاملا با او همراه هستید.

افزایش حس مسوولیت پذیری

بچه ها عاشق كمك كردن هستند و این فرصتی استثنایی برای پرورش حس مسوولیت پذیری در آنهاست. به كودكان اجازه دهید در جمع كردن وسایل بازی كمك كنند، حتی اگر این كار را با نظمی كه شما توقع دارید، انجام نمی دهند. به آنها امكان بدهید هر از گاهی در بازی هایشان، لباس هایشان را البته به شیوه خودشان ( آنها را با دست های كوچك تصور كنید كه لباس هایشان را جمع می كنند ) مرتب كنند. بازی هایی طراحی كنید كه در آن نیاز به كمك آنها به شما باشد اما این كار را با ظرافت انجام دهید تا طبیعی به نظر برسد. یادتان نرود آنها هم قدرت درك این مسایل را دارند. وقتی در حال ظرف شستن هستید و فرزندتان اصرار دارد به شما كمك كند، فضایی ایجاد كنید تا بتواند این كار را به شكل تفریحی و بازی انجام دهد. او سعی دارد به دنیای بزرگ ترها راه بیابد و بهتر است حس مسوولیت پذیری را در بین بازی ها درك كند.

آموزش نظم و ترتیب

كودك با این بازی های خلاقانه می تواند به اهمیت زمان، برنامه ریزی و نظم و ترتیب پی ببرد. بعضی بازی ها زمان شروع و پایان دارند و كودك باید در زمان مشخصی آنها را به اتمام برساند و به این ترتیب مدیریت زمان را می آموزد.

البته این بازی ها ضمن اینكه نظم و هیجان دارند، ممكن است باعث استرس هم بشوند بنابراین فضای بازی را كنترل كنید. اگر قرار باشد نظم و مدیریت را در آینده یاد بگیرد، بهتر است با شیوه بازی آن را بیاموزد و اگر حس كند فضای جدی و سختی حاكم است، ممكن است عكس العمل خوبی نداشته باشد.

منبع : salamat.ir
ارسال به دوست

گدای فاطمه(س)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی