ورزش و تندرستی (بازدید: 328)
سه شنبه 22/12/1391 - 8:33 -0 تشکر 594075
عملکرد کشتی ایران در سال 91

سال 91 سالی پر فراز و نشیب برای گوش‌شکسته‌ها بود؛ سالی پر از شادی و البته غم.


 در سال 91 کشتی ایران خوشی ها و ناخوشی های زیادی را تجربه کرد؛‌ از قهرمانی در جام‌های جهانی کشتی آزاد و فرنگی در این سال گرفته تا اوج افتخار کشتی، با قهرمانی کشتی فرنگی در المپیک 2012 لندن.

این خوشی چندی به طول نکشید که هیئت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک در اقدامی ناباورانه رأی به حذف کشتی از بازی‌های المپیک 2020 گرفت تا آب سردی بر پیکره کشتی‌دوستان باشد، تصمیمی که با واکنش‌های متفاوت اهالی کشتی در سراسر جهان رو به رو شد.

استعفای مارتینتی بعد از حدود 10 سال از ریاست فیلا نیز از مهم‌ترین اتفاقات سال 91 بود، استعفایی که با واکنش‌های متفاوتی در این برهه حساس زمانی همراه بود، عده‌ای از جمله روس‌ها این کناره‌گیری را در مجموع به نفع کشتی دانستند و برخی نیز با آن مخالف بودند.

قهر و آشتی‌ها و رفت و برگشت‌های محمد بنا هم در سال 91 حکایتی دیگر داشت؛ به طوری ‌که امسال بیش از سال‌های گذشته بود و بنا به نوعی رکوردی جدید بنام خود ثبت کرد تا اینکه سرانجام تصمیم به خداحافظی و کناره‌گیری از کشتی گرفت
.

سه شنبه 22/12/1391 - 8:37 - 0 تشکر 594076

* شروع سال 91 با کسب سهمیه‌های باقیمانده المپیک

کشتی‌گیران کشورمان بعد از نتایج درخشان در مسابقات جهانی 2011 استانبول ترکیه و کسب 7 سهمیه المپیک، سال جدید را برای کسب سهمیه‌های باقیمانده به منظور حضور در المپیک لندن آغاز کردند.

کشتی‌گیران ایران که در مسابقات جهانی استانبول که نخستین مرحله گزینشی المپیک بود موفق به کسب 4 سهمیه در آزاد و 3 سهمیه در فرنگی شده بودند، به دنبال کامل کردن سهمیه‌ها در قزاقستان بودند. در این مرحله که به صورت قاره‌ای برگزار می‌شد تنها نمایندگان قاره آسیا حضور داشتند که از اهمیت بالایی به خصوص در کشتی فرنگی برخوردار بود.

اسماعیل‌پور و لشگری در این میدان 2 سهمیه دیگر برای کشتی آزاد به ارمغان آوردند، اما پرویز هادی با وجود کشتی‌های خوبی که در این میدان به خصوص مقابل تایمازوف گرفت، از کسب سهمیه بازماند. در کشتی فرنگی هم حمید سوریان و قاسم رضایی موفق به کسب سهمیه شدند، اما نعمت‌پور و علیزاده عملکرد خوبی نداشتند و دستشان خالی ماند تا کار به مرحله بعدی رقابت‌های گزینشی که در چین برگزار می‌شد، کشیده شود.

کشتی‌گیران و مربیانشان بلافاصله از قزاقستان عازم چین شدند تا برای یک سهمیه باقیمانده در آزاد و 2 سهمیه فرنگی به رقابت با حریفان بپردازند.

همزمان که ملی‌پوشان خود را برای کسب سهمیه‌های باقیمانده در المپیک آماده می‌کردند، تیم‌های ملی نیز مهیای  حضور در جام جهانی کشتی آزاد فرنگی تهران می‌شدند. رسول خادم که در همان بدو ورودش نشان داد، به کمتر از قهرمانی راضی نیست؛ با حداکثر قدرت شاگردانش را برای حضور در این میدان آماده می‌کرد.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:32 - 0 تشکر 594078

* خیال خادم راحت شد؛ کار بنا به فنلاند کشید


نهم اردیبهشت پرویز هادی در سنگین‌وزن آزاد و حبیب‌الله اخلاقی در 84 کیلوگرم کشتی فرنگی در رقابت‌های گزینشی چین موفق به کسب سهمیه المپیک شدند، اما هادی علیزاده نیز بعد از فرشاد علیزاده در این مرحله موفق به کسب سهمیه 74 کیلوگرم فرنگی نشد تا کار شاگردان بنا به آخرین مرحله رقابت‌های گزینشی المپیک در فنلاند کشیده شود، اما خیال خادم بابت کامل شدن سهمیه‌های کشتی آزاد راحت شد.


سه شنبه 22/12/1391 - 9:33 - 0 تشکر 594079

* تیم فرنگی کامل نشد

به هر صورت فرشاد علیزاده در آخرین مرحله گزینشی المپیک در فنلاند هم عملکرد ناامیدکننده‌ای داشت تا در نهایت تیم کشتی فرنگی با 6 سهمیه عازم لندن شود؛ هر چند کسب این تعداد سهمیه نیز برای نخستین بار در طول تاریخ کشتی فرنگی رخ می‌داد، اما بدون شک حضور با تیمی کامل در لندن می‌توانست افتخار دیگری برای بنا و شاگردانش باشد.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:34 - 0 تشکر 594080

* آغاز سریال قهر و آشتی‌های بنا


پرونده سهمیه‌های المپیک با پایان رقابت‌های گزینشی فنلاند بسته شد و تیم‌های آزاد و فرنگی کشورمان، داشته‌های خود را شناختند. بعد از بازگشت از فنلاند، محمد بنا در اعتراض به شرایط موجود در خانه کشتی و عدم توجه به فرنگی‌کاران قهر کرد و چند روزی خانه نشین شد، اما سرانجام با وساطت پیشکسوتان کشتی، فرنگی‌کاران و رسول خادم، بعد از چند روز غیبت در خانه کشتی آفتابی شد و تمرینات فرنگی‌کاران را زیرنظر گرفت.

وی که ید طولایی در قهر ور آشتی دارد به همین یک مورد بسنده نکرد و چندین بار دیگر نیز در طول سال 91 رفت و برگشت تا رکوردی جدید را بنام خودش ثبت کرده باشد.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:34 - 0 تشکر 594081

* قهرمانی آزاد و فرنگی در جام جهانی

تیم ملی کشتی آزاد کشورمان پس از 3 پیروزی متوالی و در نهایت پیروزی مقابل آمریکا به فینال جام جهانی 2012 باکو راه یافت و با غلبه بر آذربایجان میزبان رقابت‌ها، عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد.

بعد از شاگردان خادم، نوبت به شاگردان بنا رسید تا با اقتدار روی سکوی قهرمانی جام جهانی کشتی فرنگی بایستند. فرنگی‌کاران در حالی عازم روسیه شدند که پیش از این 2 عنوان قهرمانی در سال‌های 2010 و 2011 را به خود اختصاص داده بودند و این بار روس‌ها که میزبانی مسابقات را برعهده داشتند، برای جلوگیری از هت‌تریک شاگردان بنا، تمام تلاش خود را برای ناقص کردن تیم ایران انجام دادند و با ممانعت از صدور روادید برای نوروزی و نعمت‌پور، 2 کشتی اصلی ایران، سنگ‌اندازی کردند، اما با وجود تمام مشکلات، تیم کشورمان با ترکیبی کامل عازم روسیه شد و با غلبه بر روسیه به دیدار نهایی راه پیدا کرد.

فرنگی‌کاران کشورمان در فینال نیز با پیروزی مقتدرانه مقابل ترکیه برای سومین سال متوالی، جام قهرمانی را بالای سر بردند تا آخرین روز اردیبهشت ماه برای شاگردان بنا خاطره‌ساز شود.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:35 - 0 تشکر 594082

* آغاز تمرینات المپیکی برای درخشش در لندن

کشتی‌گیران کشورمان بعد از قهرمانی در جام‌های جهانی آزاد و فرنگی، اردوهای خود را جدی‌تر از گذشته برای حضور در المپیک لندن از سر گرفتند، هر چند که حواشی دست‌بردار نبود و هر روز با مشکلات تازه‌ای دست به گریبان بودند.

خطیب نیز که چند ماهی از دوران سرپرستی‌اش در فدراسیون کشتی می‌گذشت همچنان مشغول صدور حکم برای دوستانش بود تا مبادا کسی از دستش ناراحت شود.


سه شنبه 22/12/1391 - 9:36 - 0 تشکر 594083

* اعلام ترکیب تیم و بروز حواشی جدید

در حالی که ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای حضور در المپیک تقریباً مشخص شده بود، مسابقه انتخابی سنگین وزن بین پرویز هادی و کمیل قاسمی انجام شد که قاسمی با غلبه بر حریفش مسافر لندن شد. با وجود اینکه هادی موفق به کسب سهمیه المپیک در این وزن شده بود، از تصمیم کادر فنی برای برگزاری انتخابی راضی به نظر نمی‌رسد، اما خادم با همکارانش تصمیم خود را گرفته بودند و مهر تأییدی بر بلیت قاسمی زدند تا وی نماینده سنگین‌وزن ایران در المپیک لندن باشد.

خادم و همکارانش در 84 کیلو هم بر سر دوراهی بودند که در نهایت دوبنده این وزن را به لشگری که رقابت نزدیکی با احسان امینی داشت، دادند تا حرف و حدیث‌ها با عدم برگزاری دیدار انتخابی بالا بگیرد، اما لشگری پاسخ خوبی به اعتماد خادم در لندن داد و با کشتی‌های خوب و کسب مدال برنز به نوعی استادش را سرافراز کرد.

بنا که از مدت‌ها پیش ترکیب تیمش را بری حضور در المپیک شناخته بود، تنها نکته مبهم موجود را در وزن 84 کیلوگرم می‌دید که باید از بین اخلاقی و نعمت‌پور به یکی اعتماد می‌کرد که در نهایت دوبنده المپیک به اخلاقی رسید که موفقیت خوبی هم در لندن به دست نیاورد و با شکستش در همان دور نخست بنا را ناامید کرد. این تصمیم بنا با حواشی‌ای هم همراه بود به طوری‌که نعمت‌پور در فاصله کمتر از 2 ماه مانده به آغاز المپیک، اقدام به ترک اردو کرد.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:37 - 0 تشکر 594084

* قهرمانی جوانان آزاد و فرنگی در آسیا


دوازدهم خردادماه تیم کشتی فرنگی جوانان با کسب 4 مدال طلا، 2 نقره و 2 برنز عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کرد. بعد از آن نیز نوبت به آزادکاران رسید تا با 4 طلا، 3 نقره و یک برنز بر سکوی قهرمانی آسیا در قزاقستان قرار بگیرند.


سه شنبه 22/12/1391 - 9:38 - 0 تشکر 594085* قهرمانی که قاتل شد!

اواسط تیرماه بود که یکی از فرنگی‌کاران عنوان‌دار کشورمان که سابقه قهرمانی در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگجو را نیز در کارنامه داشت و پش از ارتکاب به دوپینگ در سال 90 از شانس‌های کسب مدال در المپیک لندن برای ایران محسوب می‌شد، در نزاعی در شهرش، مرتکب قتل عمد با سلاح گرم شد که این قضیه تأثیری منفی در روحیه کشتی‌گیرانی که خود را برای حضور در المپیک آماده می‌کردند گذاشت و همه را شگفت‌زده کرد. بدون شک این حادثه ناگوار یکی از تلخ‌ترین حوادثی بود که در سال 91 در کشتی رخ داد.

سه شنبه 22/12/1391 - 9:38 - 0 تشکر 594086

* قهرمانی آزادکاران نوجوان و نایب قهرمانی فرنگی‌کاران در آسیا

تیم ملی کشتی فرنگی نوجوانان کشورمان که برای حضور در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان آسیا به قرقیزستان سفر کرده بود با 4 طلا، یک نقره و یک برنز نایب قهرمان شد، اما آزادکاران نوجوان با یک طلا، 4 نقره و 3 برنز عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دادند.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی