زن ریحانه آفرینش (بازدید: 133)
دوشنبه 21/12/1391 - 15:55 -0 تشکر 594010
زنان شایسته از دیدگاه اسلام‏

زنان شایسته از دیدگاه اسلام‏

 منابع مقاله:

کتاب   : تفسیر حكیم جلد ششم

نوشته  : حضرت آیت الله حسین انصاریان

 

فرهنگ پاك اسلام با طلوع نبوت پیامبر عظیم الشأن به عنوان دانشگاهى انسان‏ساز با درسها، و مقررات ملكوتى‏اش در زندگى مرد و زن جلوه كرد، مردان و زنانى كه بر اساس خردورزى، و فكر و اندیشه و تفكر و تعقل در سایه پر مهر این دانشگاه قرار گرفتند به ارزش‏هاى ملكوتى و انسانى آراسته شده و از امور پست و آنچه درخور انسان و انسانیت نیست پیراسته گشتند.

در این زمینه پس از قرآن مجید، پیامبر و اهل بیت ارزش‏ها و مكرمت‏هائى كه به زن مقام و منزلت مى‏دهد و او را تا جوار قرب حضرت حق مى‏برد بیان كردند كه البته هر زنى با بینش و درایت و با انتخاب و اختیار خود آراسته به آن ارزش‏هاى والا شود مورد توجه خدا و پیامبر و اهل بیت قرار مى‏گیرد، در این‏ زمینه به پاره‏اى از روایات كه به صورتى كلى از زنان داراى ارزش‏هاى معنوى تعریف شده اشاره مى‏كنم.

این گونه روایات به طور اغلب در كتاب‏هائى چون وسائل الشیعه، جامع احادیث الشیعه، بحار الانوار، محجة البیضاء آمده است.

 

«قال رسول الله خیر نسائكم الولود الودود العفیفة العزیزة فى اهلها، الذلیلة مع بعلها المتبرجة لزوجها الحصان على غیره التى تسمع قوله و تطیع امره و اذا خلا بها بذلت له ما یرید منها ....»

پیامبرخدا فرمود: خوب‏ترین زنان شما زنى است كه بسیار فرزند آورد، بسیار دوستدار شوهر و فرزند باشد، از صفت با ارزش پاكدامنى برخوردار باشد، در نزد قوم و قبیله‏اش سرفراز و با عزت و نسبت به شوهرش رام و مطیع باشد، فقط براى شوهر خود آرایش نماید، و نسبت به غیر شوهرش در قلعه عفت و حفظ دامن به سر برد، چون شوهر با او خلوت نمود به هر صورت كه شوهر در لذت‏برى از او مى‏خواهد در اختیار شوهر باشد.

 

و نیز آن حضرت فرمود:

«ما استفاد امرء مسلم فایدة بعد الاسلام افضل من زوجة مسلمة تسره اذا نظر الیها، و یطیعه اذا امرها، و تحفظه اذا غاب عنها فى نفسها و مالها:»

مرد مسلمان پس از اسلام فایده و منفعتى بهتر از همسر مسلمان نصیب او نشده، همسرى كه چون به او نظر كند خوشحال و مسرور شود، و چون شوهرش به او فرمان دهد اطاعت نماید، و هر گاه شوهر از او غایب شود وجود خودش را در حصن حصین عفت حفظ نماید، و از مال شوهر مراقبت كند كه بى‏جا مصرف نگردد.

 

و آن حضرت فرمود:

«من سعادة المرء الزوجة الصالحة:»

از خوشبختى مرد همسر شایسته است.

 

امیرمؤمنان (ع) فرمود:

«خیر نسائكم الطفهن بازواجهن و ارحمهن باولادهن:»

بهترین زنان شما با ملاطفت‏ترین آنان نسبت به شوهر و مهربان‏ترین آنان نسبت به فرزندانشان هستند.

 

جهان را نعمتى بهتر ز زن نیست‏               ز زن مطبوع‏تر گل در چمن نیست

ز نعمت‏هاى گوناگون به از زن               سر خوان طبیعت بى‏سخن نیست

در این محنت سرا ماهرتر از زن                طبیب رفع اندوه و محن نیست

نبى فرموده چیزى جز زن و عطر               زدنیاى شما مطبوع من نیست

سخن واضح بگویم مرد بى‏زن                  چراغش قابل افروختن نیست

نباشد عیش مردى را كه زن نیست            جهان بى‏زن كم از بیت‏الحزن نیست ‏

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی