انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 88)
يکشنبه 20/12/1391 - 16:5 -0 تشکر 593773
آیا به غیر حق چیزى انتخاب كنم‏

آیا به غیر حق چیزى انتخاب كنم‏

 

 

در تفسیر قسمتى از آیات سوره «یس» آمده است:

چون حبیب نجّار خبر رنج و مشقّت رسولان خدا را از دست مردم «انطاكیه» شنید به شتاب، از منزل خود كه در نقطه‏اى دور دست از شهر قرار داشت، به سوى مردم آمد، این انسان فداكار از مؤمنان واقعى بود. وى از درآمد كسب و كار خود قسمتى را براى اهل و عیال و قسمتى را نیز براى دادرسى تهیدستان خرج مى‏كرد.

هنگامى كه با مردم روبرو شد فریاد زد: اى مردم! از رسولان الهى و انسان‏هاى پاكى كه در برابر این همه زحمت و رنج، كمترین پاداشى از شما طلب نمى‏كنند پیروى كنید.

چگونه مرا به خدایان دروغین دعوت مى‏كنید؟ چرا باید من خداى آفریننده خود را نپرستم؛ در صورتى كه بازگشت شما به سوى اوست؟ آیا من به جاى خداى آفریننده، خدایى را برگزینم كه اگر خداى واقعى بخواهد به من ضربه‏اى بزند، (مرا در قیامت، عذاب دهد یا در دنیا دچار گرفتارى كند) شفاعت آن خدایان ضررى را از من دفع نكرده و نمى‏توانند نجاتم دهند؟ در این صورت آیا من از زیانكاران نخواهم بود؟ اى رسولان الهى! گواه باشید؛ به خداى فرستنده شما ایمان آوردم.

امّا با این كه مى‏دانست پیروى از رسولان و دفاع از آنان مشقت زیادى به دنبال دارد، در عین حال خدا و اهداف الهى را مقدم داشت و در میدان مبارزه قدم گذاشت و محبوب خود را بر زن و فرزند و مال و جان و همه هستى خود مقدّم داشت. سرانجام بر اثر حمله مردم كه با سنگ و آلات قتاله به او هجوم بردند كشته شد، سپس جنازه او را به دیوار شهر براى تماشاى مردم آویختند، خداى بزرگ در سوره مباركه «یس» از او تجلیل كرده و آن چهره پاك را یكى از ستارگان درخشان بهشت معرفى كرده است. آرى، این‏گونه مردمان كه در راه حق از همه چیز گذشتند در ادّعاى محبّت راستگوترین مردم بودند و چنان بودند كه محبوب را بر همه ماسوا ترجیح دادند. و به فرموده امام صادق علیه السلام: وَدَلیلُ الحُبّ إیثارُ

الْمَحْبُوبِ عَلى‏ ما سِواهُ‏ .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی