انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 243)
پنج شنبه 17/12/1391 - 14:11 -0 تشکر 593354
بازی و کودک

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »
سلام ؛

اگر از بعضی از آثار و جلوه ها و محرکات طبیعی مانند اعمال حیاتی ، خوردن و خوابیدن صرف نظر کنیم ، از اعمال و حرکات روزانه کودک چیزی جز بازی باقی نمی ماند .
بازی نه تنها در بچه انسان ، بلکه در حیوانات نیز مشاهده می شود . منتهی بازی نزد بچه انسان طولانی تر و بیشتر است .
ظاهرا از نظر زیست شناسی ثابت شده هر موجودی که نوزادش دیرتر به مرحله بلوغ برسد ، از نظر استعداد و تکامل در درجه عالی تری قرار می گیرد . شاید علت طولانی بودن دوران بازی در انسان نیز این امر باشد .

پنج شنبه 17/12/1391 - 14:35 - 0 تشکر 593357

بازی در زندگی کودک بسیار اهمیت داد.
رشد قوا و استعداداها ، و رشد شخصیت کودک به نحو بارزی به آن بستگی دارد.
 بازی بزرگترین جلوه حیات دوره کودکی است .
طول مدت بازی در کودک ، دلیل واضحی به اهمیت آن است .

به نظر کلاپارد ، مهمترین اثر بازی آن است که به کودک مجال و فرصت می دهد که اظهار شخصیت کند و به اصطلاح « خویشتن » خویش را آشکار سازد .بازی تدارک بیننده یک زندگی واقعی است ، که در آن این تمایلات محل طبیعی کاربرد خود را می یابد. »
به این ترتیب ، بازی می تواند امیال کودک را تا حدی زیادی برآورده کند .
یعنی میل هاو احتیاجاتی را که کودک در زندگی عادی و طبیعی نمی تواند بر آورد ، در حین بازی می تواند عملی و ارضا کند.

دوشنبه 13/3/1392 - 23:47 - 0 تشکر 608546

کودک از راه بازی چگونگی برقرار کردن روابط با دیگران را می آموزد.کوکی که امکان بازی برای وی، به ویژه با دیگران فراهم نشده باشد ، معمولا خودخواه،خودبین و خودرای می شود.
کودک به وسیله بازی های دسته جمعی به تدریج رعایت قواعد،مقررات،همکاری و اشتراک مساعی با دیگران را می آموزد، و یاد می گیرد که چگونه در هنگام شکست بردبار و در موقع پیروزی فروتن باشد.

دوشنبه 13/3/1392 - 23:50 - 0 تشکر 608550

بیشتر بازی ها جنبه آموزشی و پرورشی دارند.کودک به هنگام بازی با وسایل وجمع آوری قطعات آنهاو یا اشیا، با دنیایی از رنگ ها ،شکل ها و حجم ها آشنا می شود. اطلاعات فراوان درباره اشیا کسب می کند، به تدریج محیط خود را می شناسد.و در اواخر کودکی ، واقعیات را از تخیلات تمیز می دهدو به قابلیت ها و توانایی های خود پی می برد.

دوشنبه 13/3/1392 - 23:54 - 0 تشکر 608552

علاوه بر مواردی که گفته شد ، بازی ها جنبه تسکینی و درمانی نیز دارند.از طریق بازی است که کودک فرصتی برای بروزو بیان عواطف خود به دست می آوردو بسیاری از فشارهای درونی خود را که حاصل برآورده نشدن تمایلات و نیازمندی های او است، به وسیله بازی ارضا می کند، و همین امر موجب می شود تا از شدت ناکامی ها کاسته شود.

دوشنبه 13/3/1392 - 23:59 - 0 تشکر 608553

با توجه به مواردی که مطرح شد ، روشن می شود که بازی در رشد و نمو ، تربیت فعلی و آینده کودک ، به ویژه در تشخص طلبی وی ، نقش عمده و مهمی را دارد. به این دلیل است که در برنامه های تربیتی اکثر کشورها در درجه اول اهمیت قرار داده شده است. اما ، متاسفانه در برنامه های آموزشی و پرورشی کشورمان آنطور که باید اهمیت بازی و تاثیر اجتناب ناپذیر آن در رشد استعدادهای بدنی و روانی کودک ، و شخصیت او در نظر گرفته نشده است . در ساعات معدودی که در هفته به عنوان ورزش در برنامه درسی مدارس ابتدایی گذاشته شده است ، کودکان به بازی می پردازند ، آن هم در صورتی است که این بازی مانع درس کلاس های دیگر نشود ، و حال آنکه بازی مهمترین فصل کتاب زندگی کودک است.
منبع : کتاب « اصول و مبانی آموزش و پرورش » نوشته ی دکتر تقی پور ظهیر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی