انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 274)
سه شنبه 15/12/1391 - 21:32 -0 تشکر 593178
عید نوروز در قرآن و فرهنگ اسلامی

عید و نوروز در كلام ائمه اطهار علیه السلام:


عید نوروزاز دیدگاه امام صادق( علیه السلام)


گروه سیاسی و اجتماعی:اهل بیت علیهم السلام در این عید بزرگ مسلمانان ایرانی جشن می گرفته و در مجالس این عید حضور یافته و آدابی برای این روز بیان كرده اند .

 

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) شعبه اصفهان، عید بزرگ و مشهور ایرانیان دارای ریشه ی دینی بوده و در اسلام نیز تایید گردیده است اهل بیت علیهم السلام در این عید بزرگ مسلمانان ایرانی جشن می گرفته و در مجالس این عید حضور یافته و آدابی برای این روز بیان كرده اند .

 

معلی بن خنیس گفته در نوروز خدمت امام صادق علیه السلام رسیدم . امام پرسیدند : این روز را می شناسی ؟ گفتم : فدایت شوم این روزی است كه عجم آن را بزرگ می دارد و مبارك می شمارد و در آن روز به هم تبریك می گویند و هدیه می دهند .

 

امام فرمودند : ای معلی ! روز«عید نوروز» روزی است كه خداوند در آن از بندگان پیمان گرفت كه او را عبادت و بندگی نمایند و چیزی را شریك او قرار ندهند و به پیامبران و حجت های خدا و به امامان( علیهم السلام)ایمان آورند !

 

در ادامه امام صادق( علیه السلام) سایر حوادث بزرگ دینی ارزشمندی را كه در عید نوروز روی داده است بر می شمارند و می فرمایند: نوروز روزی است كه در آن جبرئیل بر پیامبر نازل شد، و روزی است كه در آن رسول الل(صلی الله علیه وآله و سلم) ، امیرالمؤمنین را بر شانه خویش حمل نمود تا بت های قریش را از بالای بیت الحرام پرت كرده و خرد كند ...

 

و روزی است كه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به اصحاب خویش فرمان داد با علی( علیه السلام )به عنوان امیر مؤمنان بیعت نماید ، و روزی است كه پیامبر( صلی الله علیه و آله وسلم)حضرت علی (علیه السلام )را به وادی جن فرستاد تا برای او از آنان بیعت بگیرد .

 

امام صادق علیه السلام در پایان این حدیث خبر از ظهور قائم آل محمد( علیه السلام) در عید نوروز داده و سر انجام می فرمایند : هیچ عید نوروزی نیست مگر اینكه ما در آن در انتظار فرج به سر می بریم ، زیرا عید نوروز از روز های ما و روز های شیعیان ماست ، ایرانی ها آن را حفظ نموده و شما عرب ها ضایع و تباه كردید !.

 

در حدیث دیگر امام صادق (علیه السلام) به معلی بن خنیس آداب و مستحبات عید نوروز را آموزش داده و ضمن آن فرموده اند : زمانی كه عید نوروز فرا رسد،پس غسل كن و پاكیزه ترین لباسهایت را بپوش و بهترین عطر ها و بوی خوش را استفاده كن !

 

امام صادق (علیه السلام )در ادامه همین حدیث ، كیفیت چهار ركعت نماز ویژه عید نوروز را به معلی بن خنیس آموزش داده و سپس دعایی را كه مستحب است در نوروز خوانده شود به وی یاد داده اند .

 

مطابق این دو حدیث از اهل بیت علیهم السلام ، روز عید نوروز روز ارزشمند و مقدس الهی است ایرانیان این روز الهی را عید گرفته اند.

 

« عید نوروز» در آغاز روز پیمان گرفتن خداوند در عالم ذر بوده است كه خداوند از انسانها برای توحید و نبوت و امامت پیمان گرفت و سر انجام نیز با ظهور امام زمان علیه السلام و انقلاب مهدوی ارتباط خواهد داشت عید نوروز ایرانیان روزانتظارفرج در جهان اسلام است.

 

بسیار شگفت انگیز وتكان دهنده است كه امام صادق (علیه السلام )عید نوروز را «روز اهل بیت »و «روز شیعیان اهل بیت » می شمارند و تلاش ایرانیان در حفاظت از عید نوروز را ستایش می كنند ودر بیان امام شیعیان به افتخار شیعه اهل بیت رسیده اند .

 

جایگاه عالی عید نوروزدر نزد امامان( علیهم السلام )روشنگر مناسبات و ارتباطات تنگاتنگ فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی است .

 

با توجه به چرخش نوروز در سال شمسی ، در برابر با رویدادهای دینی بر اساس سال قمری ، وقوع این حوادث بزرگ در نوروز امكان پذیر است .

 

امام معصوم( علیه السلام) در پرتو علم غیب الهی خویش از رویداد های الهی در نوروز در تاریخ آفرینش و تاریخ ادیان و اسلام و تاریخ حجازو ایران و جهان ، توانسته اند این حوادث را برای اصحاب خویش بر شمارند و با یاد آوری حوادث بزرگ اتفاق افتاده در نوروز ، جایگاه و اهمیت بالای این روز را نشان دهند .

 

بنابراین نوروز ایرانیان روز ارزشمندی در تاریخ بشریت و دنیاست و گزینش این روز برای عید اصلی در طول سال ، نشان دهنده هوشیاری و تدبیر درست ایرانیان است.


خبرگزاری قرآنی ایران

سيّدحسام سيّدحسيني نويسنده و تئوري پرداز نظام هدفمند
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی