ورزش و تندرستی (بازدید: 144)
جمعه 11/12/1391 - 22:39 -0 تشکر 592423
نگاهى به تاریخچه ال كلاسیكو

ال كلاسیكو لغتى است كه هیجان، حساسیت و اضطراب را با خود به ارمغان مى آورد. بدون شك دربى ال كلاسیكو طى سال هاى اخیر، حساس ترین و مهیج ترین رقابت در دنیاى توپ گرد بوده است. با شروع رقابت هاى باشگاهى در قاره سبز، بسیارى از فوتبالدوستان براى سوت آغاز ال كلاسیكو لحظه شمارى مى كنند. 

ال كلاسیكو فقط یك مسابقه فوتبال نیست و همین مسأله این بازى بزرگ را از دیگر دربى هاى دنیاى توپ گرد متمایز كرده است. جنگ منطقه مذهبى كاتالان و پایتخت نشینان مادرید همواره در كشور اسپانیا ادامه داشته است و حالا این جنگ با نام ال كلاسیكو به مستطیل سبز كشیده شده است. ال كلاسیكو نبرد ۲ فرهنگ كاملاً مخالف در مستطیل سبز است. این رقابت منحصر به فرد در دنیاى فوتبال براى اولین بار در سال ۱۹۲۹ با نام ال كلاسیكو برگزار شد. البته قبل از آن هم ۲ تیم رئال مادرید و بارسلونا بازى هایى را مقابل یكدیگر انجام داده بودند اما كارشناسان فوتبال آغاز ال كلاسیكو را سال ۱۹۲۹ میلادى مى دانند. دقیقاً به همین خاطر است كه درباره تعداد ال كلاسیكو هاى برگزار شده اختلاف نظر وجود دارد. اگر تمام بازى هاى ۲ تیم در چهار چوب رقابت هاى لیگ اسپانیا را در نظر بگیریم، به عدد ۱۵۹ مى رسیم. رئال مادرید و بارسلونا تا كنون در چهار چوب لیگ اسپانیا ۱۵۹ بار مقابل یكدیگر صف آرایى كرده اند كه از این میان ۶۸ برد سهم رئالى ها و ۶۱ برد سهم آبى و انارى هاى بارسلون بوده است. ۳۰ بار نیز این ۲ تیم مقابل یكدیگر به نتیجه تساوى دست یافته اند. باید ببینیم این بار این اعداد و ارقام به چه ترتیب تغییر خواهد كرد.

جمعه 11/12/1391 - 22:41 - 0 تشکر 592424

ال كلاسیكو و كتاب هاى گینس
نبرد بارسلونا و رئال مادرید در سال ۲۰۰۹ میلادى از سوى فدراسیون بین المللى تاریخ و ارقام فوتبال به عنوان حسا س ترین و پر بیننده ترین دربى جهان شناخته شده است. هر چند كه پیش از این ابعاد جهانى ال كلاسیكو بر هیچ فوتبالدوستى پوشیده نبوده اما درج این رقابت فوتبال در كتاب ركوردهاى گینس این رقابت را بزرگتر از همیشه به تصویر مى كشد. ال كلاسیكو با پوشش تلویزیونى ۲ ، ۳ میلیارد نفرى گوى سبقت را از همه رویداد هاى جهان فوتبال ربوده و به تنهایى در صدر جدول پر بیننده ترین رقابت جهان فوتبال ایستاده است. قیمت بلیت این بازى نیز یكى دیگر از ركورد هاى دنیاى فوتبال به حساب مى آید. قیمت بلیست ال كلاسیكو در بازار سیاه در بازى رفت ۲ تیم كه در تاریخ هشتم آذر ماه سال گذشته برگزار شد از مرز ۳۵۰۰ یورو نیز تجاوز كرد!

جمعه 11/12/1391 - 22:41 - 0 تشکر 592425

برترین گلزنان ال كلاسیكو
رائل، مهاجم اسطوره اى كهكشانى ها با ۱۱ گل در صدر جدول گلزنان ال كلاسیكو قرار گرفته است. مهاجم كهنه كار رئالى ها تا كنون
۱۱ بار توانسته دروازه بارسلونا را با پیراهن سفید مادرید ى ها باز كند. در آستانه ال كلاسیكو روزنامه هاى مادرید به این بازیكن لقب قاتل
آبى و انارى ها را مى دهند.پس از رائول، لازكانو با ۸ گل در رده دوم برترین گلزنان تاریخ ال كلاسیكو قرار دارد. در رتبه هاى بعدى این رده بندى این بازیكنان قرار دارند.
۶ گل: رگوئیرو، لوئیز انریكه و لیونل مسى
۵ گل: اسكولا، ریوالدو و رونالدینیو
۴ گل: روبیو ، سانودو، ونتولرا، لكوئه، ماس، آربیزا، لینه كر، اتوئو و ون نیستلروى
۳ گل: رامون، سامیتیر، مارتین، اورایستو، رومارید ، زامورانو، رونالدو و آنرى
برنابئو، قاتل میهمانان
استادیوم رویایى سانتیاگو برنابئو در رقابت هاى فصل اخیر لالیگا قتلگاه میهمانان رئال مادرید بوده است. رئالى ها تاكنون ۱۵ بار در استادیوم خانگى خود مقابل رقباى اسپانیایى ایستاده اند و هر ۱۵ بازى را نیز با پیروزى پشت سر گذاشته اند.
۱۵ بازى خانگى و ۱۵ پیروزى آمار خارق العاده اى است كه شاگردان مانوئل پلگرینى از خود به جاى گذاشته اند. با توجه به این آمار به نظر مى رسد پیروزى در استادیوم خانگى رئال مادرید حتى براى تیم آماده اى مثل بارسلونا هم سخت باشد. البته بارسلونا نیز در ۱۵ بازى خارج از خانه خود فقط یك بار طعم باخت را چشیده است.

جمعه 11/12/1391 - 22:43 - 0 تشکر 592426

یك ال كلاسیكوى رویایى
فرداشب ساعت هجده و سی دقیقه،باید منتظر یك ال كلاسیكوى رویایى باشیم. طى چند سال اخیر در شرایطى ال كلاسیكو برگزار شده كه یكى از ۲ تیم بارسلونا یا رئال مادرید با بحران مواجه بوده اند اما این بار شرایط كاملاً فرق مى كند. این بار بارسلونا در رئال مادرید در حالى مقابل یكدیگر صف آرایى مى كنند كه هر ۲ تیم در اوج آمادگى بسر مى برند. بدون شك در چنین شرایطى مى توان انتظار یك بازى بى نظیر و فوق العاده تماشایى را از ۲ تیم داشت.

جمعه 11/12/1391 - 22:43 - 0 تشکر 592427


10گل برتر تاریخ ال ‌کلاسیکو

10گل برتر تاریخ ال ‌کلاسیکو


1. یوهان کرویف (رئال مادرید – بارسلونا، فوریه 1974) – در اوایل دهه 70، تنها چند بازیکن بودند که می‌توانستند به گرد پای استعداد یوهان کرویف برسند. کرویف زمانی که گفت کاتالان‌ها را به رئال مادرید ترجیح داده، چون نمی‌تواند برای باشگاهی بازی کند که منتسب به فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیا است، قلب هواداران بارسلونا را ربود. او البته جایگاه خود به عنوان اسطوره بارسا را با رساندن این باشگاه به اولین قهرمانی پس از سال 1960، در فصل 74-1973 تثبیت کرد. او در آن فصل گل مشهوری زد؛ سه مدافع رئال را پشت سر گذاشت و گل زد. بارسا در آن بازی در سانتیاگو برنابئو، رئال را با نتیجه پنج بر صفر خرد کرد.
2. دیه‌گو مارادونا (رئال مادرید – بارسلونا، فوریه 1984) – دیه‌گو مارادونا البته در بهترین دوران بازی خود نبود، اما سه سال را در نوکمپ گذراند. او را که احتمالا می‌توان بهترین فوتبالیست تاریخ دانست، در ال‌کلاسیکو 1984 لحظه‌ای طلایی را رقم زد و سرعت، توازن، لمس توپ و گستاخی مشهور خود را نشان داد. مارادونا طرفداران برنابئو را با پیمودن 40 متر، جا گذاشتن دروازه‌بان، ایستادن روی خط دروازه برای کنار زدن مدافعی دیگر، و سپس انداختن توپ به درون دروازه خاموش کرد.3. سانتیاگو آراگون (رئال مادرید – بارسلونا، 1990) – هنگامی که به بازیکنان بزرگی که در ال‌کلاسیکو حضور داشته‌اند می‌اندیشید، کمتر کسی به یاد سانتو آراگون می‌افتد. این هافبک تنها چند بازی در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 90 برای رئال به میدان رفت. اما سوپرجام 1990 اسپانیا آراگون را به اسطوره رئال تبدیل کرد. رئال بارسلونا را در برنابئو چهار بر یک شکست داد، اما آراگون بود که ستاره آن شب شد. او سومین گل بازی از فاصله 40 متری به آندونی سوبی‌سارتا زد. این تنها گل او برای رئال مادرید بود.
4. روماریو (بارسلونا – رئال مادرید، ژانویه 1994) – هیچ چیز مانند هت‌تریک در ال‌کلاسیکو باعث نمی‌شود شما تا ابد محبوب هواداران بمانید. روماریو، اسطوره گل‌زنی برزیل نامش را در کتاب‌های رکورد با زدن سه گل در جریان پیروزی پنج بر صفر تاریخی در نوکمپ ثبت کرد. گل اول او به ویژه به‌یادماندنی بود، چرا که با چرخشی برق‌آسا در محوطه جریمه، مدافع مستقیم خود را جا گذاشت و توپ را بلافاصله به گوشه دورتر دروازه کوبید.5. روبرتو کارلوس (رئال مادرید – بارسلونا، فوریه 2000) – برخی ممکن است فکر کنند روبرتو کارلوس یکی از بهترین کاشته‌زن‌های تاریخ بود. حقیقت آن است که این توپ جنگی، در اغلب دوران بازی خود تلاش کرد آن ضربه معروف خود را تکرار کند ولی موفق نمی‌شد. البته این اسطوره رئال در سال 2000 توانست به موقع ترفند خود را نشان دهد و با شوتی مهارنشدنی از فاصله 30 متری طرفداران رئال را به آسمان فرستاد.
6. زین‌الدین زیدان (بارسلونا – رئال مادرید، مارس 2002) – سلطه رئال مادرید و بارسلونا در سال‌های گذشته به حدی بوده که ال‌کلاسیکو تنها به لیگ داخلی محدود نمی‌شده. در سال 2002، دو دشمن در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان به مصاف هم رفتند و این نابغه فرانسوی نوکمپ را با ضربه‌ای خاموش کرد. ضربه او مانند ضربات گلف‌بازها بود و توپ به صورت چیپ پشت سر بونانو فرود آمد. تلاش فیلیپ کوکو هم بی‌فایده بود.7. رائول گونزالس (رئال مادرید – بارسلونا، می 2002) – در بازی برگشت نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان، رائول هم به زیدان پیوست. در اواخر نیمه اول بود که چابی ارناندس جوان توپ را در نیمه خودی از دست داد. رائول توپ را گرفت و پس از تسلط بر آن، با شوتی شگفت‌انگیز توپ را به گوشه بالای دروازه بارسا زد.
8. چابی ارناندس (رئال مادرید – بارسلونا، آوریل 2004) – این یکی از دلایل محبوبیت فوق‌العاده چابی در کاتالونیا است. جادوگر خط میانی گلی نبوغ‌آمیز در سال 2004 زد. او توپ را 30 متر به جلو برد و آن را به رونالدینیو داد. خودش به حرکت در محوطه جریمه ادامه داد و پاس هوایی و باورنکردنی رونالدینیو را با ضربه‌ای نیمه‌آکروباتیک در هوا وارد دروازه ایکر کاسیاس جوان کرد.9. رونالدینیو (رئال مادرید – بارسلونا، نوامبر 2005) – کمتر چیزی در فوتبال به اندازه تماشای این که بازیکنانی نظر رونالدینیو، یک‌تنه حریف را نابود می‌کنند لذت دارد. این دقیقا همان چیزی است که تماشاگران در برنابئو در نمایش ترسناکی در سال 2005 به نظاره نشستند. این اعجوبه دندان‌خرگوشی به آسانی از سه دفاع مادرید گذشت و توپ را با ضربه‌ای زمینی به سمت تیر نزدیک‌تر دروازه کاسیاس زد.
10. ژولیو باپتیستا (رئال مادرید – بارسلونا، دسامبر 2007) – ژولیو باپتیستا که لقب هیولا را دارد شاید بازیکنی نباشد که طرفداران رئال چندین سال بعد او را به یاد بیاورند، اما هنگامی که به 58 دیداری که در سال‌های 2005 تا 2008 برای رئال به میدان رفت بیندیشد این لحظه را به خاطر خواهد آورد. این مهاجم تنومند با یک – دو نامتعارف و به شدت موثری با رود فان‌نیستلروی توپ را گرفت و حرکتش را با شوت سرضرب با بیرون پا به سمت گوشه بالای دروازه ویکتور والدس زد و او را مقهور کرد.


در این لیست گل‌هایی از رونالدو، لوییس انریکه، رونالد کومان، لیونل مسی و رائول هم می‌توانستند قرار بگیرند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی