مقاومت اسلامی (بازدید: 354)
جمعه 11/12/1391 - 7:41 -0 تشکر 592339
اگر سوریه یك «همت» یا «خرازی‌ها» داشت وضعیتش این‌گونه نبود

به گزارش نیمروز به نقل از ایسنا، فرمانده سپاه قدس گفت: اگر دولت و كشور سوریه یك «همت» یا «خرازی‌ها» از خودش داشت، وضعیتش این‌گونه نبود و هیچ‌یك از این اتفاقات در این كشور رخ نمی‌داد.

 

 سرلشكر قاسم سلیمانی - فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران - كه در یادواره فرماندهان و معاونین شهید گردان‌ها و واحدهای لشكر 27 محمد رسول‌الله، شامگاه پنج‌شنبه در تالار بزرگ وزارت كشور سخن می‌گفت، با بیان مقدمه‌ای از جنگ تحمیلی و تاثیر فرماندهی در 8 سال دوران دفاع مقدس، توضیح داد: شاید بعد از انقلاب، مجموعه‌ای جامع‌تر كه بتواند در همه‌ی ابعاد اسلام، حقیقت این دین و فرهنگ تشیع را بیان كند، تنها جنگ تحمیلی باشد؛ چراكه در همه‌ی ابعاد چه در بعد جمعیت و چه در بعد زمانی توانست این كار را انجام دهد و آن را ثابت كند.

 

وی ادامه داد: جنگ به عنوان یك مساله، موضوع حقیقی ما نیست. مهم انسان‌هایی كه در آن حضور داشتند و جنگیدند و به دفاع پرداختند و افكار و عقاید آنهاست كه برای ما ارزش دارد؛ چراكه توانست اسلام، عرفان، معنویت، انسان‌سازی و ولایت‌پذیری حقیقی را در تمامی ابعاد جاری كند.

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان این‌كه جنگ تحمیلی ما صدها مشخصه دارد، اظهار كرد: از مهم‌ترین مشخصه‌های جنگ تحمیلی ما می‌توان به مذهبی بودن جنگ، تاثیرگذاری جنگ و بن‌بست‌شكنی‌ها اشاره كرد. این سه، از مهم‌ترین مشخصه‌های هشت سال دفاع مقدس هستند. به عنوان مثال، مذهبی بودن جنگ تحمیلی به این معنا نیست كه یك طرف شیعه و طرف دیگر سنی باشد. جنگ تحمیلی در حقیقت به دلیل یك تفكر است كه به آن ارزش می‌دهد و آن حاكمیت امام (ره) بر مدیریت جنگ بود. هم‌چنین جنگ به حقیقت تمام معنا یك رفتار مذهبی داشت كه آن را می‌شد در مدیریت‌ها و رفتارها دید.

 

سلیمانی افزود: همین ملاك مذهبی بودن و داشتن اعتقادات مذهبی یكی از ملاك‌های انتخاب فرماندهان بود.

 

فرمانده سپاه قدس درباره‌ی تاثیرگذاری جنگ نیز تصریح كرد: جنگ، هم از داخل و هم از بیرون بر روی افراد تاثیر داشت. به عنوان مثال كسانی كه در داخل صحنه‌ی نبرد حضور داشتند، تحت تاثیر آن قرار می‌گرفتند و بخش جامعی از همین افراد كه به شهرها می‌آمدند، بر روی دیگر مردم تاثیر می‌گذاشتند و همین باعث می‌شد كه یكی از عامل‌های مهم و تحول‌آفرین در جامعه و تطهیر آن به سمت كمال و معنویت باشد.

 

وی بن‌بست‌شكنی‌ها را سومین مشخصه اصلی و تاثیرگذار در جنگ نامید و گفت: برخلاف همه‌ی جنگ‌ها، یكی از مهم‌ترین اتفاق‌ها در دوران هشت سال دفاع مقدس، بن‌بست‌شكنی‌ها بود كه موجب تغییر ملاك‌ها شد. آن زمان ما در جنگ دچار كمبود نیرو و تجهیزات بودیم. به عنوان مثال، كشور عراق به اندازه‌ی افراد ما تانك به صحنه‌ی نبرد می‌آورد. این را خودم با چشمانم در عملیات كربلای 5 و در منطقه‌ی ماهینی دیدم. در زمین كربلای 5 در هر متر از زمین گلوله فرو رفته بود و تمامی زمین آماج فرود گلوله‌ها بود.

 

سرلشكر سلیمانی ادامه داد: حجم امكاناتی كه دشمن داشت، عجیب بود. بسیاری از كشورهای عربی كه هم‌اكنون طلب خود را از صدام می‌خواهند، به خاطر همین مساله است. حجم كمك‌هایی كه دنیا به عراق كرد، چندین برابر بیشتر از هزینه‌ی جنگ ما بود. در امكانات آموزشی نیز اگر سربازان یا رزمندگان ما دوره‌ی سه ماهه می‌دیدند بیشتر فرماندهان و نیروهای عراقی چندین سال آموزش‌های حرفه‌ای نظامی را گذرانده بودند اما بعضا در برخی از استان‌های ما حتی رزمنده‌ها 45 روزه دوره می‌دیدند و با آن دسته از رزمندگانمان كه دوره‌های سه ماهه را گذرانده بودند، به میدان جنگ اعزام می‌دشند.

 

فرمانده سپاه قدس با اشاره به حضورش در كشور عراق خاطرنشان كرد: هنگامی كه به عراق رفتم و جمعیت عراق را مورد بررسی قرار دادم، متوجه شدم كه در زمان جنگ این كشور حدود 20 میلیون نفر بود ولی مقدار نیروهای بسیج شده‌اش در جنگ 1/5 برابر كشور ایران بود. تفاوت‌های اساسی جنگ عراق علیه ایران، محور اصلی بودن نیروهای تازه تاسیس مانند سپاه برای خط‌شكنی بود؛ چرا كه این نیروها مانند لشگرهای عراقی از قبل تاسیس نشده بودند و پادگان یا مركز آموزشی خاصی نداشتند.

 

وی یكی از مهم‌ترین ویژگی‌های جنگ نابرابر عراق علیه ایران را ابتكاراتی دانست كه در آن صورت گرفت و گفت: فرق ما با ارتش كلاسیك دنیا در واژه‌ی بیا و برو است؛ به این معنا كه فرماندهانی مانند همت، متوسلیان، باكری و دیگر فرماندهان شهید، خودشان جلوتر از رزمندگان می‌ایستادند و سپس به آنها می‌گفتند كه پشت سر ما حركت كنید. این در حالی است كه در ارتش‌های كلاسیك، فرمانده عقب نیروها می‌ایستد و به آنها دستور برو می‌دهد.

 

سرلشكر سلیمانی خاطرنشان كرد: ما در دوران دفاع مقدس حدود 12 لشكر داشتیم كه تا پایان جنگ 2 یا 3 لشكر نیز اضافه شد. 7 فرمانده لشكرمان در صحنه‌ی نبرد به شهادت رسیدند. گفتنی است كه تنها از لشكر 27 محمد رسول‌الله چند فرمانده از جمله جاویدالاثر احمد متوسلیان و شهیدان چراغی، همت، حاج عباس كریمی، صالحی به شهادت رسیدند و بعد از آن نیز آقای كوثری كه شهید زنده هستند، فرماندهی این لشكر را به عهده گرفتند. آمارها نشان می‌دهد 75 درصد از فرماندهان گردان‌های ما در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌اند.

 

فرمانده سپاه قدس با بیان این‌كه فرماندهای در دوران دفاع مقدس را می‌توان در دو عامل مبنایی و میدانی بودن آن جست‌وجو كرد، توضیح داد: عامل مبنایی فرماندهی در اسلام، حاكمیت دینی است كه امام (ره) در دوران جنگ این مسوولیت را بر عهده داشتند. هم‌چنین تاثیر میدانی فرماندهی را دیگر فرماندهان مخصوصا فرماندهان شهید بر عهده داشتند.

 

وی بیان كرد: تاثیر انسان صالح در راس یك ساختار، تاثیری اساسی است كه در دوران جنگ تحمیلی، امام (ره) و فرماندهان و هم‌اكنون نیز مقام معظم رهبری كه در راس نظام هستند، این تاثیرگذاری اساسی را بر عهده دارند و این تاثیرگذاری تنها از انسان‌های صالح برمی‌آید. اگر هم‌اكنون می‌بینیم كه در دیگر كشورها مجاهدین مشابه صحنه 8 سال دفاع مقدس ما را انجام می‌دهند و بعضا علیه آمریكا یا اسراییل ایستاده‌اند یا مجاهدین فلسطینی یا لبنانی علیه اسراییل می‌جنگند باز هم تفاوت‌های اساسی با این سرچشمه دارند.

 

فرمانده سپاه قدس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت سوریه اظهار كرد: مشكل سوریه نیز این است كه به چنین سرچشمه‌ای متصل نیست. اگر دولت و كشور سوریه تنها یك «همت» و «خرازی‌ها» از خودش داشت وضعیتش این‌گونه نبود و شاهد هیچ‌یك از این اتفاقات در كشورشان نبودیم. حلقه مفقوده در این كشورها وجود چنین انسان‌هایی است كه در دوران دفاع مقدس ما بسیار وجود داشتند كه منجر به تحول‌های متحیركننده‌ای شدند.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این یادواره، سردار كاظمینی - فرمانده سپاه حضرت رسول (ص) -، سردار محمداسماعیل كوثری - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی -، سردار علی میركیانی و جمعی از دیگر فرماندهان 8 سال دفاع مقدس و رزمندگان نیز حضور داشتند.

جمعه 11/12/1391 - 13:36 - 0 تشکر 592360

به نام خدا و سلام

اگر در سوریه یک تیپ از نیروهای ایرانی بود مشکلشون همون اوایل حل شده بود

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 11/12/1391 - 19:2 - 0 تشکر 592385

خدا حفظ کنه سردار سلیمانی رو...

حرمت نگه دار دلم! كاين اشك، خون بهاي عمر رفته من است. "حسين پناهي"

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی