• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
ورزش و تندرستی (بازدید: 92)
دوشنبه 7/12/1391 - 22:0 -0 تشکر 591888
تاریخچه لیگ قهرمانان آسیا

لیگ قهرمانان آسیا (به انگلیسی: AFC Champions League)‏ که در گذشته با نام جام باشگاه‌های آسیا شناخته می‌شد یک تورنمنت فوتبال است که میان باشگاه‌های برتر لیگ‌های داخلی اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار می‌شود.

نخستین دورهٔ این مسابقات در سال ۱۹۶۷ برگزار شد و با قهرمانی تیم هاپوئل تل‌آویو اسرائیل به پایان رسید.

تیم‌های کره‌ای با ۱۰ قهرمانی، تیم‌های ژاپنی با ۵ قهرمانی، تیم‌های عربستانی با ۴ قهرمانی و تیم‌های ایرانی و اسرائیلی نیز هرکدام با ۳ قهرمانی، بیشترین قهرمانی در این رقابت‌ها را داشته‌اند.

دوشنبه 7/12/1391 - 22:1 - 0 تشکر 591889

مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا (۱۹۶۷-۱۹۷۲)


فصل برنده نتیجه نایب قهرمان مکان
۱۹۶۷ هاپوئل تل‌آویو
پرچم اسرائیل
۲ – ۱ سلانگور
پرچم مالزی
پرچم تایلند بانکوک
۱۹۶۹ مکابی تل‌آویو
پرچم اسرائیل
۱ – ۰ یانگزی
پرچم کره جنوبی
پرچم تایلند بانکوک
۱۹۷۰ تاج (استقلال تهران)
پرچم ایران
۲ – ۱ هاپوئل تل‌آویو
پرچم اسرائیل
پرچم ایران ورزشگاه امجدیه، تهران
۱۹۷۱ مکابی تل‌آویو
پرچم اسرائیل
۲ – ۰۱ الشرطه
پرچم عراق
پرچم تایلند بانکوک

با توجه به انصراف و خودداری الشرطه از بازی در فینال به دلایل سیاسی، مکابی تل‌آویو به مقام قهرمانی دست یافت.

دوشنبه 7/12/1391 - 22:2 - 0 تشکر 591890

جام باشگاه‌های آسیا (۱۹۸۵-۲۰۰۲)


فصل برنده نتیجه نایب قهرمان مکان
۸۶–۱۹۸۵
بوسان ای‌پارک
پرچم کره جنوبی
۳ – ۱ الاهلی
پرچم عربستان سعودی
پرچم عربستان سعودی جده
۸۷–۱۹۸۶
فروکاوا الکتریک
پرچم ژاپن
۱ الهلال
پرچم عربستان سعودی
پرچم عربستان سعودی ریاض
۸۸–۱۹۸۷
توکیو وردی
پرچم ژاپن
w/o۲ الهلال
پرچم عربستان سعودی
دو فیناله
۸۹–۱۹۸۸
السد
پرچم قطر
۳ – ۳
(مجموع، برنده با قانون گل زده در زمین حریف)
الرشید
پرچم عراق
دو فیناله
۹۰–۱۹۸۹
لیائونینگ
پرچم چین
۳ – ۲
(مجموع)
یوکوهاما مارینوس
پرچم ژاپن
دو فیناله
۹۱–۱۹۹۰
استقلال
پرچم ایران
۲ – ۱ لیائونینگ
پرچم چین
پرچم بنگلادش ورزشگاه ملی بنگابندهو، داکا
۱۹۹۱-۹۲ الهلال
پرچم عربستان سعودی
۱ – ۱
(۴–۳ پنالتی)
استقلال
پرچم ایران
پرچم قطر دوحه
۱۹۹۲-۹۳ پاس
پرچم ایران
۱ – ۰ الشباب
پرچم عربستان سعودی
Flag of Bahrain.svg بحرین
۱۹۹۳-۹۴ تای‌فارمرز بانک
پرچم تایلند
۲ – ۱ عمان
پرچم عمان
پرچم تایلند بانکوک
۱۹۹۴-۹۵ تای‌فارمرز بانک
پرچم تایلند
۱ – ۰ العربی
پرچم قطر
پرچم تایلند بانکوک
۱۹۹۵-۹۶ سئونگنام ایلهوا چونما
پرچم کره جنوبی
۱ – ۰ النصر
پرچم عربستان سعودی
پرچم عربستان سعودی ورزشگاه ملک فهد، ریاض
۱۹۹۶-۹۷ پوهانگ استیلرز
پرچم کره جنوبی
۲ – ۱ سئونگنام ایلهوا چونما
پرچم کره جنوبی
پرچم مالزی کوالالامپور
۱۹۹۷-۹۸ پوهانگ استیلرز
پرچم کره جنوبی
۰ – ۰
(۶–۵ پنالتی)
دالیان هایچانگ
پرچم چین
پرچم هنگ کنگ ورزشگاه هنگ کنگ، هنگ کنگ
۱۹۹۸-۹۹ جوبیلو ایواتا
پرچم ژاپن
۲ – ۱ استقلال
پرچم ایران
پرچم ایران ورزشگاه آزادی تهران، تهران
۱۹۹۹-۲۰۰۰ الهلال
پرچم عربستان سعودی
۳ – ۲ جوبیلو ایواتا
پرچم ژاپن
پرچم عربستان سعودی ورزشگاه ملک فهد، ریاض
۲۰۰۰-۰۱ سوون سامسونگ
پرچم کره جنوبی
۱ – ۰ جوبیلو ایواتا
پرچم ژاپن
پرچم کره جنوبی ورزشگاه جام‌جهانی سوون، سوون
۲۰۰۱-۰۲ سوون سامسونگ
پرچم کره جنوبی
۰ – ۰
(۴–۲ پنالتی)
اف‌سی سئول
پرچم کره جنوبی
پرچم ایران ورزشگاه آزادی تهران، تهران


دوشنبه 7/12/1391 - 22:4 - 0 تشکر 591891

لیگ قهرمانان آسیا (۲۰۰۲/۰۳-تاکنون)

بازی‌های دو فیناله (۲۰۰۲/۰۳–۲۰۰۸)


فصل تیم میزبان نتیجه تیم میهمان ورزشگاه تماشاچی‌ها
۲۰۰۲/۰۳ پرچم امارات متحده عربی العین ۲–۰ پرچم تایلند بی‌ای‌سی ترو ورزشگاه طحنون بن محمد
پرچم تایلند بی‌ای‌سی ترو ۱–۰ پرچم امارات متحده عربی العین ورزشگاه راجامانگالا
العین برنده ۲ – ۱ در مجموع
۲۰۰۴ پرچم عربستان سعودی الاتحاد عربستان ۱–۳ پرچم کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ورزشگاه امیر عبدالله فیصل
پرچم کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ۰–۵ پرچم عربستان سعودی الاتحاد عربستان مجموعه ورزشی تانچئون
الاتحاد عربستان برنده ۶ – ۳ در مجموع
۲۰۰۵ پرچم امارات متحده عربی العین ۱–۱ پرچم عربستان سعودی الاتحاد عربستان ورزشگاه طحنون بن محمد
پرچم عربستان سعودی الاتحاد عربستان ۴–۲ پرچم امارات متحده عربی العین ورزشگاه امیر عبدالله فیصل
الاتحاد عربستان برنده ۵ – ۳ در مجموع
۲۰۰۶ پرچم کره جنوبی چونبوک موتورز ۲–۰ پرچم سوریه الکرامه ورزشگاه جام‌جهانی جئونجو ۲۵٬۸۳۰
پرچم سوریه الکرامه ۲–۱ پرچم کره جنوبی چونبوک موتورز ورزشگاه خالد بن الولید ۴۰٬۰۰۰
چونبوک موتورز برنده ۳ – ۲ در مجموع
۲۰۰۷ پرچم ایران سپاهان ۱–۱ پرچم ژاپن اوراوا رد دایموندز ورزشگاه فولادشهر ۳۰٬۰۰۰
پرچم ژاپن اوراوا رد دایموندز ۲–۰ پرچم ایران سپاهان ورزشگاه سایتاما ۵۹٬۰۳۴
اوراوا رد دایموندز برنده ۳ – ۱ در مجموع
۲۰۰۸ پرچم ژاپن گامبا اوزاکا ۳–۰ پرچم استرالیا آدلاید یونایتد ورزشگاه اوساکا اکسپو "۷۰
۲۰٬۶۳۹
پرچم استرالیا آدلاید یونایتد ۰–۲ پرچم ژاپن گامبا اوزاکا ورزشگاه هندمارش ۱۷٬۰۰۰
گامبا اوزاکا برنده ۵ – ۰ در مجموع

بازی‌های تک فینال (۲۰۰۹–تا کنون)

فصل برنده نتیجه نایب قهرمان ورزشگاه تماشاچی‌ها
۲۰۰۹ پرچم کره جنوبی پوهانگ استیلرز ۲ – ۱
پرچم عربستان سعودی الاتحاد عربستان پرچم ژاپن ورزشگاه ملی، توکیو ۲۵٬۷۴۳
۲۰۱۰ پرچم کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ۳ – ۱
پرچم ایران ذوب‌آهن پرچم ژاپن ورزشگاه ملی، توکیو ۲۷٬۳۰۸
۲۰۱۱ پرچم قطر السد قطر ۲ - ۲
ضربات پنالتی (۴-۲)

پرچم کره جنوبی چونبوک موتورز پرچم کره جنوبی ورزشگاه جام جهانی جئونجو، جئونجو ۴۱٬۸۰۵
۲۰۱۲ پرچم کره جنوبی اولسان هیوندای ۳ – ۰
پرچم عربستان سعودی الاهلی پرچم کره جنوبی ورزشگاه جام مونسو، اولسان ۴۲٬۱۵۳



دوشنبه 7/12/1391 - 22:5 - 0 تشکر 591892

آمار و ارقام

کشوری
جدول زیر لیست کشورها در تعداد قهرمانی و نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا (جام باشگاه‌های آسیا) را نشان می‌دهد.

کره جنوبی با ۹ قهرمانی در صدر این جدول قرار گرفته‌است.



کشور قهرمانی‌ها نایب قهرمانی‌ها
Flag of South Korea.svg کره جنوبی ۱۰ ۵
Flag of Japan.svg ژاپن ۵ ۳
Flag of Saudi Arabia.svg عربستان سعودی ۴ ۷
Flag of Iran.svg ایران ۳ ۴
Flag of Israel.svg اسرائیل ۳ ۱
Flag of Thailand.svg تایلند ۲ ۱
Flag of Qatar.svg قطر ۲ ۱
Flag of the People چین ۱ ۲
Flag of the United Arab Emirates.svg امارات متحده عربی ۱ ۱
Flag of Iraq.svg عراق ۰ ۲
Flag of Australia.svg استرالیا ۰ ۱
Flag of Malaysia.svg مالزی ۰ ۱
Flag of Oman.svg عمان ۰ ۱
Flag of Syria.svg سوریه ۰ ۱

باشگاهی

جدول زیر لیست باشگاه‌ها همراه با تعداد و سال‌های قهرمانی و نایب قهرمانی آن‌ها را در لیگ قهرمانان آسیا نمایش می‌دهد (جام باشگاه‌های آسیا نیز گنجانده شده‌است).



تیم قهرمانی‌ها نایب قهرمانی‌ها سال‌های قهرمانی سال‌های نایب قهرمانی
پرچم کره جنوبی پوهانگ استیلرز ۳ ۰ ۱۹۹۶-۹۷ ,۱۹۹۷-۹۸ ,۲۰۰۹ -
پرچم ایران استقلال ۲ ۲ ۱۹۷۰ ,۱۹۹۰-۹۱ ۱۹۹۱-۹۲ ,۱۹۹۸-۹۹
پرچم عربستان سعودی الهلال ۲ ۲ ۱۹۹۱-۹۲ ,۱۹۹۹-۲۰۰۰ ۱۹۸۶-۸۷ ,۱۹۸۷-۸۸
پرچم کره جنوبی سئونگنام ایلهوا چونما ۲ ۲ ۱۹۹۵-۹۶ ,۲۰۱۰ ۱۹۹۶-۹۷ ,۲۰۰۴
پرچم عربستان سعودی الاتحاد ۲ ۱ ۲۰۰۴ ,۲۰۰۵ ۲۰۰۹
پرچم قطر السد ۲ ۰ ۱۹۸۸-۸۹ ,۲۰۱۱ -
پرچم کره جنوبی سوون سامسونگ ۲ ۰ ۲۰۰۰-۰۱ ,۲۰۰۱-۰۲ -
پرچم تایلند تای‌فارمرز بانک ۲ ۰ ۱۹۹۳-۹۴ ,۱۹۹۴-۹۵ -
پرچم اسرائیل مکابی تل‌آویو ۲ ۰ ۱۹۶۹ ,۱۹۷۱ -
پرچم ژاپن جوبیلو ایواتا ۱ ۲ ۱۹۹۸-۹۹ ۱۹۹۹-۲۰۰۰ ,۲۰۰۰-۲۰۰۱
پرچم کره جنوبی چونبوک هیوندای موتورز ۱ ۱ ۲۰۰۶ ۲۰۱۱
پرچم امارات متحده عربی العین ۱ ۱ ۲۰۰۲-۰۳ ۲۰۰۵
پرچم چین لیائونینگ ۱ ۱ ۱۹۸۹-۹۰ ۱۹۹۰-۹۱
پرچم اسرائیل هاپوئل تل‌آویو ۱ ۱ ۱۹۶۷ ۱۹۷۰
پرچم کره جنوبی اولسان هیوندای ۱ ۰ ۲۰۱۲ -
پرچم ژاپن گامبا اوزاکا ۱ ۰ ۲۰۰۸ -
پرچم ژاپن اوراوا رد دایموندز ۱ ۰ ۲۰۰۷ -
پرچم ایران پاس تهران ۱ ۰ ۱۹۹۲-۹۳ -
پرچم ژاپن توکیو وردی ۱ ۰ ۱۹۸۷-۸۸ -
پرچم ژاپن جف یونایتد چیبا ۱ ۰ ۱۹۸۶-۸۷ -
پرچم کره جنوبی بوسان ای‌پارک ۱ ۰ ۱۹۸۵-۸۶ -
پرچم عربستان سعودی الاهلی ۰ ۲ - ۱۹۸۵-۸۶ ,۲۰۱۲
پرچم ایران ذوب‌آهن اصفهان ۰ ۱ - ۲۰۱۰
پرچم استرالیا آدلاید یونایتد ۰ ۱ - ۲۰۰۸
پرچم ایران سپاهان اصفهان ۰ ۱ - ۲۰۰۷
پرچم سوریه الکرامه ۰ ۱ - ۲۰۰۶
پرچم تایلند بی‌ای‌سی ترو ۰ ۱ - ۲۰۰۲-۰۳
پرچم کره جنوبی اف‌سی سئول ۰ ۱ - ۲۰۰۱-۰۲
پرچم چین دالیان هایچانگ ۰ ۱ - ۱۹۹۷-۹۸
پرچم عربستان سعودی النصر ۰ ۱ - ۱۹۹۵-۹۶
پرچم قطر العربی ۰ ۱ - ۱۹۹۴-۹۵
پرچم عمان عمان ۰ ۱ - ۱۹۹۳-۹۴
پرچم عربستان سعودی الشباب ۰ ۱ - ۱۹۹۲-۹۳
پرچم ژاپن یوکوهاما مارینوس ۰ ۱ - ۱۹۸۹-۹۰
پرچم عراق الکرخ ۰ ۱ - ۱۹۸۸-۸۹
پرچم عراق الشرطه ۰ ۱ - ۱۹۷۱
پرچم کره جنوبی یانگزی ۰ ۱ - ۱۹۶۹
پرچم مالزی سلانگور ۰ ۱ - ۱۹۶۷



دوشنبه 7/12/1391 - 22:8 - 0 تشکر 591893

دوره جدید



از لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۹ رقابت‌ها با شکل جدیدی برگزار شد. تیم‌ها در دو منطقه شرق آسیا و غرب آسیا و در هر منطقه ۱۶ تیم منتخب قرار گرفته‌اند. ۱۶ تیم هر منطقه در ۴ گروه ۴ تیمی به‌طور رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند، از هر گروه ۲ تیم اول در بازی یک‌هشتم‌نهایی با یکدیگر مسابقه می‌دهند.



تعداد تیم‌های منتخب هر کشور با توجه به رنکینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا برای هر لیگ داخلی و به دست اوردن شرایط لازم ای اف سی انتخاب شده‌اند.



از لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۳ مسابقات دور یک‌شانزدهم نهایی به صورت رفت و برگشت انجام می‌شود.



مسابقات از دور یک‌چهارم نهایی بدون در نظر گرفتن تقسیمات منطقه‌ای و با قرعه‌کشی معین خواهد شد، در این قرعه‌کشی امکان بازی دو تیم از یک کشور با یکدیگر در این مرحله وجود دارد.



منطقه شرق آسیا



کشورهای ژاپن، کره جنوبی و چین دارای ۴ سهمیهٔ مستقیم و کشورهای استرالیا و تایلند دارای ۱ سهمیهٔ مستقیم و یک سهمیهٔ غیر مستقیم (پلی‌آف) می‌باشند.



منطقه غرب آسیا



کشورهای قطر و عربستان سعودی دارای ۴ سهمیهٔ مستقیم، کشور ایران دارای ۳ سهمیهٔ مستقیم و ۱ سهمیهٔ غیر مستقیم(پلی‌آف)، کشور امارات متحده عربی داری ۲ سهمیهٔ مستقیم و ۲ سهمیهٔ غیر مستقیم (پلی‌آف) و کشور ازبکستان دارای ۲ سهمیهٔ مستقیم و ۱ سهمیهٔ غیر مستقیم (پلی‌آف) می‌باشند.




دوشنبه 7/12/1391 - 22:8 - 0 تشکر 591894

تیم‌های ایرانی


از ایران تاکنون تیم‌های استقلال ۲ بار در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۱ و پاس در سال ۱۹۹۳ قهرمان این رقابت‌ها شده‌اند. تیم استقلال تهران در حال حاضر با دو قهرمانی و دو نایب قهرمانی به همراه الهلال عربستان سعودی و سئونگنام ایلهوا چونما کره جنوبی در این رقابت‌ها بعد از پوهانگ استیلرز کره جنوبی که سه قهرمانی در کارنامهٔ خود دارد، دومین تیم پرافتخار این رقابت‌ها به شمار می‌رود.



همچنین تیم فوتبال سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ و تیم فوتبال ذوب آهن در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۰ به مقام نایب قهرمانی این مسابقات دست یافتند.



تیم فوتبال پرسپولیس نیز توانسته سه بار به مقام سوم این رقابت‌ها برسد.

دوشنبه 7/12/1391 - 22:9 - 0 تشکر 591895

مسابقات فوتبال باشگاهی در سطح قاره آسیا در سال 1967(1346 شمسی ) متولد شد. در این سالها، مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا با الگو برداری از جامهای باشگاهی در اروپا قصد داشتند با برپا کردن مسابقات باشگاهی در سطح آسیا، فاصله و عقب افتادگی سطح فوتبال این قاره کهن را با سایر قاره ها کم کنند. این رقابتها تاکنون به چند صورت برگزارشده است. در سالهای 1967 تا 1971 این مسابقات با عنوان جام قهرمانی باشگاههای آسیا به صورت متمرکز و دریک کشور پیگیری می شد تا نیم قهرمان از میان 7یا8  باشگاه شرکت کننده مشخص شود. از سال 1971 تا1984 این رقابتها به علل فراوان از جمله گستردگی قاره آسیا و فاصله زیاد بین کشورها، هزینه های سنگین رفت و آمد و مشکلات فوتبال غیر حرفه ای و... با عدم استقبال کشورهای این قاره روبرو و برگزار نشد. از سال 1984( 1363شمسی) ، جام  جامداران آسیا با الهام گرفتن ازجام در جام اروپا شکل گرفت تا قهرمانان حذفی کشورهای آسیایی در این جام شرکت کنند. متعاقب آن در سال 2002 جام قهرمانان آسیا متولد شد. دراین جام قهرمانان لیگ و جام حذفی کشورها با هم شرکت می کنند و دیگر جام در جام وجود نخواهد داشت. البته از سال 2003 ( رقابتهای این فصل)، کنفدراسیون فوتبال آسیا به علت پاره ای از مشکلات در امر برگزاری، ضمن تجدید نظر درنحوه برگزاری بازیها اقدام به برگزاری جام رئیسAFC برای کشورهای درجه سوم و چهارم آسیایی کرد.



در طی سالهای برگزاری رقابتهای باشگاهی در سطح آسیا نمایندگان فوتبال کشورمان نیز بارها در این مسابقات شرکت کرده و حتی موفق به کسب افتخارات ارزنده ای نیز شده اند.  در این جا ضمن آرزوی موفقیت برای دو نماینده خوب کشورمان ( سپاهان و ذوب آهن) که قرار است تا چندی دیگر از حیثیت فوتبال کشورمان در سطح آسیا دفاع کنند. مروری خواهیم داشت بر تاریخچه، نحوه برگزاری و معرفی تیمهای باشگاهی کشورمان که دراین مسابقات حاضربوده اند.





اولین دوره1967(1346 شمسی)



نماینده ایران: نداشت ، قهرمان: هاپوئل ( رژیم اشغالگر قدس) میزبان مرحله نهایی: تایلند، تعداد تیم ها: 3، نحوه برگزاری: دوره ای





دومین دوره1968-1347



نماینده ایران : پیروزی تهران، قهرمان: مکابی ( رژیم اشغالگرقدس)، میزبان مرحله نهایی: تایلند، تعداد تیم ها: 10 تیم، نحوه برگزاری: دو گروه 5 تیمی



اسامی تیم پیروزی: عزیزاصلی، ابراهیم آشتیانی، حمید جاسمیان، اصغر ادیبی، حسین کلانی، جعفرکاشانی، مهراب شاهرخی، رضا وطنخواه، کاظم رحیمی، فریدون ممبینی، فریدون معینی، عزت اله وطنخواه، مهدی عسگرخانی، مصطفی عرب ( یارکمکی) و غلام وفا خواه(کمکی)



مربی : پرویز دهداری



سومین دوره 969-1348



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: استقلال ( ایران)، میزبان مرحله نهایی: ایران، تعداد تیم ها: 7 تیم



اسامی تیم استقلال: ناصر حجازی ، اکبر کارگر جم، مسعود معینی، کاروحق وردیان، علی جباری، منصور پورحیدری، مهدی لواسانی، عزت جانملکی، جواد قراب، محمود خردبین ( کمکی)، فریدون معینی ( کمکی) و غلام وفاخواه (کمکی).



مربی: رازکورایکوف





چهارمین دوره 1970- 1349



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: مکابی (رژیم اشغالگرقدس)، میزبان مرحله نهایی: تایلند، تعداد تیم ها: 8 تیم



استقلال ایران: ناصرحجازی، گودرزحبیبی، عزت جانملکی، پرویز قلیچ خانی، مسعود مژدهی، علیرضا حاج قاسم، جواد قراب، عباس مژدهی، فرامرز ظلی، فرهنگ بادکوبه، مهدی لواسانی، مسعود معینی، اکبرکارگرجم، کارو حق وردیان، علی جباری، نصراله عبدالهی، جلال طالبی و غلامحسین مظلومی مربی: رازکورایکوف.





پنجمین دوره 1984- 1363





نماینده ایران: نداشت، قهرمان: دائو رویال( کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: کره جنوبی





ششمین دوره 1985- 1364



نمانیده ایران: نداشت، قهرمان: فورو کاوا(ژاپن)، میزبان مرحله نهایی: ژاپن





هفتمین دوره 1986- 1365





نماینده ایران: ملوان بندرانزلی، قهرمان: یومیوری (ژاپن) توضیح: تیم ملوان نماینده کشورمان موفق شد با برتری در دور اول مقابل حریفان خود به مرحله دوم بازیها صعود کند که دراین مرحله با نمایندگان عربستان و یمن جنوب همگروه شد ولی به خاطر مسائل خاص جنگ تحمیلی، کمبود ارز و مشکلات مالی در عین شایستگی از حضور در دور دوم بازماند.



ملوان انزلی: محمد حبیبی، اصغر زارع، نادر عزت الهی، محمد احمد زاده، سیروس قایقران، محسن صنوبری، حمید محمدیان، محمود فکری، جواد گروهی، احمد اسپندار، حسین قنبر نژاد، محمد قدیربحری، منوچهردرجزی، فرهاد پورغلامی و سعید هنرجو مربی: بهمن صالح نیا





هشتمین دوره 1988- 1367





نماینده ایران: پیروزی تهران، قهرمان: السعد(قطر)، میزبان مرحله نهایی: قطر، تعداد تیم ها:10تیم



توضیح: پیروزی درمرحله اول با شکست مقابل محمدان بنگلادش حذف شد.



پیروزی تهران: بهروز سلطانی، وحید قلیچ، کاظم سید علیخانی، رحیم یوسفی، محمد حسن انصاری فر، مرتضی کرمانی مقدم، ناصر جباری، محسن عاشوری، حسین عبدی، ضیاء عربشاهی، فرشاد پیوس، کورش لرستانی، مرتضی فنونی زاده، عباس کارگر، سعید نعیم آبادی، منوچهر شفقتیان، سید مهدی ابطحی ( یارکمکی) و شاهرخ بیانی ( یارکمکی)



مربی: مسعود معینی



نهمین دوره 1989- 1368



نماینده ایران: شاهین اهواز، قهرمان: لیائونینگ( چین)، میزبان مرحله نهایی: اندونزی، تعداد تیم ها:8 تیم



شاهین اهواز: جهانبخش دارابپور، کوروش حبیبی، کوروش بختیاری زاده، احمد خدریان، فرزاد آهک پور، نصراله طالبی، سعید سلامات، تیمور زبده، کوروش بختیاری زاده، حمید امیریان، نعیم عبادیان و مسعود نوروزی مربی: کرامت برهمن





دهمین دوره 1990- 1369



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: استقلال( ایران)، میزبان مرحله نهایی : بنگلادش، تعداد تیم ها: 7 تیم



استقلال تهران: احمد رضا عابدزاده، حمید بابازاده، شاهین بیانی، رضا حسن زاده، صادق ورمزیار، مهدی فنونی زاده، صمد مرفاوی، عباس سرخاب، میرشاد ماجدی، شاهرخ بیانی، امیر قلعه نویی، امیر موسوی نیا، رضا نعلچگر، مجید نامجو مطلق، عبدالعلی چنگیز و فرشاد فلاحت زاده



مربی: منصور پور حیدری



توضیح: مرحله نهایی این مسابقات به علت وقوع جنگ خلیج فارس، با وقفه یکساله برگزار شد و تیم استقلال نماینده کشورمان که در دور اول، السعد قطر قهرمان دو دوره قبلی را حذف کرده بود با اقتدار برسکوی قهرمانی ایستاد.





یازدهمین دوره 1991- 1370



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان : الهلال عربستان، میزبان مرحله نهایی: قطر، تعداد تیم ها: 7 تیم



استقلال تهران: احمد رضا عابدزاده، امیر موسوی نیا، عبدالعلی چنگیز، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، فرشاد فلاحت زاده صادق ورمزیار، مهدی فنونی زاده، رضا حسن زاده ، عباس سرخاب، امیرهاشمی مقدم، مسعود غفوریهای اصل، حمیدبابازاده، خسرو پارسا و سید مهدی ابطی ( یارکمکی)



مربی: منصور پورحیدری





دوازدهمین دوره 1992- 1371



نماینده ایران: پاس تهران، قهرمان: پاس( ایران)، میزبان مرحله نهایی : بحرین، تعداد تیم ها:7 تیم



پاس تهران: بهزاد غلامپور، رضا رضایی منش، فرهاد عباسی، احمدرضا سهرابی، رضا امری، علیرضا حکیم زاده، ناصر قصاب، محسن گروسی، اکبر یوسفی، وحید امیری، وحید سلامات، داریوش علیزاده، رضا نصیبی، بهزاد امری و محمد رضا گلاب زاده



مربی: فیروز کریمی



نهمین دوره 1989- 1368



نماینده ایران: شاهین اهواز، قهرمان: لیائونینگ( چین)، میزبان مرحله نهایی: اندونزی، تعداد تیم ها:8 تیم



شاهین اهواز: جهانبخش دارابپور، کوروش حبیبی، کوروش بختیاری زاده، احمد خدریان، فرزاد آهک پور، نصراله طالبی، سعید سلامات، تیمور زبده، کوروش بختیاری زاده، حمید امیریان، نعیم عبادیان و مسعود نوروزی مربی: کرامت برهمن





دهمین دوره 1990- 1369



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: استقلال( ایران)، میزبان مرحله نهایی : بنگلادش، تعداد تیم ها: 7 تیم



استقلال تهران: احمد رضا عابدزاده، حمید بابازاده، شاهین بیانی، رضا حسن زاده، صادق ورمزیار، مهدی فنونی زاده، صمد مرفاوی، عباس سرخاب، میرشاد ماجدی، شاهرخ بیانی، امیر قلعه نویی، امیر موسوی نیا، رضا نعلچگر، مجید نامجو مطلق، عبدالعلی چنگیز و فرشاد فلاحت زاده



مربی: منصور پور حیدری



توضیح: مرحله نهایی این مسابقات به علت وقوع جنگ خلیج فارس، با وقفه یکساله برگزار شد و تیم استقلال نماینده کشورمان که در دور اول، السعد قطر قهرمان دو دوره قبلی را حذف کرده بود با اقتدار برسکوی قهرمانی ایستاد.





یازدهمین دوره 1991- 1370



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان : الهلال عربستان، میزبان مرحله نهایی: قطر، تعداد تیم ها: 7 تیم



استقلال تهران: احمد رضا عابدزاده، امیر موسوی نیا، عبدالعلی چنگیز، شاهین بیانی، شاهرخ بیانی، فرشاد فلاحت زاده صادق ورمزیار، مهدی فنونی زاده، رضا حسن زاده ، عباس سرخاب، امیرهاشمی مقدم، مسعود غفوریهای اصل، حمیدبابازاده، خسرو پارسا و سید مهدی ابطی ( یارکمکی)



مربی: منصور پورحیدری





دوازدهمین دوره 1992- 1371



نماینده ایران: پاس تهران، قهرمان: پاس( ایران)، میزبان مرحله نهایی : بحرین، تعداد تیم ها:7 تیم



پاس تهران: بهزاد غلامپور، رضا رضایی منش، فرهاد عباسی، احمدرضا سهرابی، رضا امری، علیرضا حکیم زاده، ناصر قصاب، محسن گروسی، اکبر یوسفی، وحید امیری، وحید سلامات، داریوش علیزاده، رضا نصیبی، بهزاد امری و محمد رضا گلاب زاده



مربی: فیروز کریمی





سیزدهمین دوره 1993- 1372





نماینده ایران: پاس تهران، قهرمان: فارمرزبانک (تایلند)، میزبان مرحله نهایی: تایلند، تعداد تیم ها: 8 تیم



توضیح: تیم پاس که قهرمانی در دوره قبلی را یدک می کشید، در دور اول با غلبه برالاهلی یمن موفق نشان داد ولی در دور دوم و طی دو بازی در برابر الانصار لبنان بدون گل متوقف شد تا سر نوشتش در ضربات پنالتی رقم بخورد. پاسی ها در سد ضربات پنالتی گرفتار شدند تا وداعی زود هنگام باجام قهرمانی داشته باشند.





چهاردهمین دوره 1994- 1373





نماینده ایران: سایپا تهران، قهرمان: فارمرزبانک(تایلند)، میزبان مرحله نهایی: قطر، تعداد تیم ها: 8 تیم



توضیح: تیم سایپا که دراین دوره نماینده ایران بود در دور نخست، طی دو بازی برابر نفتچی ازبکستان در مجموع 3-3 مساوی کرد و به خاطر گل زده کمتر در خانه حریف خیلی زود از گردونه رقابتها حذف شد.





پانزدهمین دوره 1995- 1374





نماینده ایران: سایپا تهران؛ قهرمان: ایلهواچونما(کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: عربستان، تعداد تیمها: 8 تیم



سایپا تهران: جلال بشرزاد، حسین عسگری، حسن اسپیلی، سید مهدی نجفی، احمد جانعلی، صبیح ساران، بیژن طاهری، عادل حسینی، جمشید شاه محمدی ، مجید صالح، فرامرز میرزایی، فرشاد فلاحت زاده، مهدی فنونی زاده ، محمد سالک جباری، علی افتخاری وعلیرضا سهند رازیان



مربی: بیژن ذوالفقار نسب



توضیح: سایپا، نماینده کشورمان در این دوره علیرغم نمایش دلپذیر درجام باشگاه های آسیا که با مقام چهارمی همراه بود ولیکن در لیگ سراسری ایران ( لیگ آزادگان)، به علت نتایج ضعیف به دسته دوم سقوط کرد.



1372





نماینده ایران: پاس تهران، قهرمان: فارمرزبانک (تایلند)، میزبان مرحله نهایی: تایلند، تعداد تیم ها: 8 تیم



توضیح: تیم پاس که قهرمانی در دوره قبلی را یدک می کشید، در دور اول با غلبه برالاهلی یمن موفق نشان داد ولی در دور دوم و طی دو بازی در برابر الانصار لبنان بدون گل متوقف شد تا سر نوشتش در ضربات پنالتی رقم بخورد. پاسی ها در سد ضربات پنالتی گرفتار شدند تا وداعی زود هنگام باجام قهرمانی داشته باشند.





شانزدهمین دوره 1996- 1375



نماینده ایران: پیروزی تهران، قهرمان: پوهانگ ( کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: مالزی، تعداد تیم ها:8 تیم



پیروزی تهران: احمد رضا عابدزاده، کوروش شهبازی فر، علی افتخاری، محمود  شافعی، نعیم سعداوی، مهدی مهدوی کیا، رضا ضاهرودی، محمد علی پیروانی، بهروز رهبری فر، داود محبوب، یحیی گل محمدی، مهرداد میناوند، مجید نامجو مطلق، رضا ترابیان، کریم باقری، مجتبی محرمی و خداداد عزیزی( یارکمکی) مربی: استانکوپاپله کوویچ





هفدهمین دوره 1997- 1376



نماینده ایران: پیروزی تهران، قهرمان: پوهانگ ( کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: هنگ کنگ ، تعداد تیم ها:8 تیم





هجدهمین دوره 1998- 1377



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: جوبیلوایواتا(ژاپن)، میزبان مرحله نهایی: ایران، تعداد تیم ها: 8 تیم



استقلال تهران: پرویز برومند، محمد علی یحیوی،  جاوید شکری، ایوب اصغرخانی، رضا حسن زاده، سهراب بختیاری زاده، محمد نوازی، محمد مومنی، فرد ملکیان، علی موسوی، سیروس دین محمدی، علیزضا اکبرپور، محمود فکری، فرهاد مجیدی، علی چینی و کاظم محمودی مربی: ناصر حجازی





نوزدهمین دوره 1999- 1378



نماینده ایران: پیروزی تهران، قهرمان: الهلال (عربستان)، میزبان مرحله نهایی: عربستان، تعداد تیم ها:8 تیم



پیروزی تهران: احمد رضا عابدزاده، محمد علی پیروانی، حمید استیلی، هادی مهدوی کیا، مهدی هاشمی نسب، علی کریمی، حامد کاویانپور، بهروز رهبری فر، علی انصاریان،علیرضا امامی فر، پایان رافت، بهنام سراج، اسماعیل حلالی، داود فنایی و علی باغمیشه مربی: علی پروین





بیستمین دوره 2000- 1380



نماینده ایران: پیروزی تهران، قهرمان: سوون سامسونگ ( کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: کره جنوبی، تعداد تیم ها: 8 تیم





بیست ویکمین دوره 2001- 1380



نماینده ایران: استقلال تهران، قهرمان: سوون سامسونگ ( کره جنوبی)، میزبان مرحله نهایی: ایران، تعداد تیم ها:8 تیم



توضیح: استقلال، نماینده کشورمان در دور اول پس از غلبه برحریف قدرتمند خود الاتحاد عربستان در منطقه غرب آسیا با اقتدار اول شد ولی در بازی مرحله نیمه نهایی که در 14فروردین 1381 در تهران برگزار شد به علت زمین نامساعد وباتلاقی ورزشگاه آزادی نتوانست برحریف کره ای خود ( انیانگ ال جی)، تسلط یابد و تنها به مقام سومی بسنده کرد.



استقلال تهران: هادی طباطبایی، پرویز برومند، سهراب بختیاری زاده، محمود فکری، محمد نوازی، احمد مومن زاده علیرضا واحدی نیکبخت، یدا... اکبری، فرزاد مجیدی، سیروس دین محمدی،مهدی هاشمی نسب، فراز فاطمی ، داود سید عباسی، مهدی پاشازاده، مجاهدخدیراوی، مسعود قاسمی، علی موسوی و محمد خرمگاه مربی: منصور پورحیدری





بیست ودومین دوره 2002- 1381



نمایندگان ایران: پیروزی تهران ( به عنوان قهرمان لیگ) و استقلال تهران( قهرمان جام حذفی) قهرمان: العین ( امارات)



نحوه بر گزاری و تعداد تیمها: 16 تیم در مرحله سوم در 4 گروه، 4 تیمی حضور داشتند و در پایان 4 تیم العین امارات- پاختاکورازبکستان



تروساسانا تایلند و دالیان چین به عنوان سرگروهها به مرحله نیمه نهایی صعود کردند که در آنجا بازیها به صورت رفت و برگشت برگزار شد و تیمهای العین و ترو ساسانا با غلبه بر حریفان خود به بازی پایانی ( فینال) رسیدند.



فینال: العین 2- تروساسانا صفر ( بازی رفت)



تروساسانا1- العین صفر( بازی برگشت)



به این ترتیب العین 2 بر1تروساسانا را مغلوب و اولین جام قهرمانان آسیا را تصاحب کرد.



دو تیم استقلال و پیروزی نمایندگان ایران در این مسابقات کمتر از انتظار ظاهر شده و در دور مقدماتی حذف شدند. استقلال بازیهایش را در قطر و پیروزی در ازبکستان انجام دادند.





بیست وسومین دوره 2003- 1382



نمایندگان ایران: سپاهان اصفهان ( قهرمان لیگ) و ذوب آهن ( قهرمان جام حذفی)



راه صعود تیم ذوب آهن در جام حذفی ایران به نتایج زیردست یافت:



پرسپولیس همدان صفر- ذوب آهن صفر



ذوب آهن 7 – پرسپولیس همدان صفر



پیکان تهران1- ذوب آهن اصفهان 1



ذوب آهن1- پیکان تهران صفر



ذوب آهن 1- سپاهان 1



- در ضربات پنالتی ذوب آهن 4 بر3 برد.





فینال ( دیدار رفت 15 تیر 82)


ذوب آهن 2- فجر سپاسی شیراز2

دیدار برگشت 19 تیر 82



 فجر سپاسی 2- ذوب آهن 2



- در ضربات پنالتی ذوب آهن 8-9 برنده شد و برای اولین بارمزه قهرمانی درجام حذفی ایران را چشید.



راه صعود سپاهان: سپاهان به عنوان قهرمان دومین دوره لیگ برتر ایران به جام قهرمانان آسیا راه یافت.



ترکیب سپاهان در این فصل: کمیل سوسکو، عباس قاسمی، ارشاد یوسفی، محمدرضا مهدوی، جابا مجیری، کاخالادزه ، سعید بیات ، ادموند بزیک، محمود کریمی، ناصر فرشباف، لئون استپانیان، محرم نویدکیا، مسعود خادمی، سید محمد سید صالحی، هدایت شهریاری، سعید رمضانی، مرتضی هاشمی، آرش رمضانی، رضا حسن زاده، اصغر طالب نسب و رسول خطیبی



مربی : فرهاد کاظمی



ترکیب ذوب آهن دراین فصل: آرمناک پطروسیان، ابراهیم تقی پور، فرهاد و فرشاد بهادرانی، حمید عزیززاده، جلال امیدیان، حمید شفیعی، سپهر حیدری، وحید رضایی، گئورک استراتولا، سرگئی چرمیلوف، مهدی رجب زاده، علی طهماسبی، اردلان سرتیپی، رضا عزیزی، امیر وزیری، مجتبی حسینی، مجتبی ناظری و مصطفی صالحی نژاد



مربی: محمدرضا کربکندی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
  • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
    آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
  • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
    جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
  • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
    خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
  • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
    پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
  • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
    اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.