انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 1110)
يکشنبه 29/11/1391 - 14:3 -0 تشکر 590300
یاس و ناامیدی در نوجوان

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »
سلام؛
در بین انواع مشکلات نوجوانان و جوانان ، یکی از مشکلاتی که از خود آنان می شنویم و یا دررفتار آنها مشاهده می کنیم ، بیشتر ارزشیابی غیر منصفانه آنان از مشکلاتشان است.نگرش های یاس آور ، از جمله این ارزشیابی های نوجوانان از مشکلات خودشان است.نوجوانی که با کمترین مشکلی مایوس می شوند و آینده را تیره و تار می بینند دست از کار می کشند و زانوی غم بغل می کنندو همه راه ها رابه روی خود بسته می بینند .

حضرت علی (ع) می فرمایند : « بزرگترین بلا ناامیدی است .»

عوامل مختلفی می تواند در ایجاد یاس و ناامیدی موثر باشد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

يکشنبه 29/11/1391 - 14:8 - 0 تشکر 590302

1- موفقیت مداری :

اکثر جوامع و فرهنگ ها موفقیت مدارند و بر توفیق و پیروزی فرد ارج فراوان می نهند .همه انتظار داند در امتحانات ، بهترین نمره ها را بگیرند ، در کار خود بهترین پیشرفت و کارایی را نشان دهند ، در مسابقاتی که شرکت می کنند ، برنده شوند ؛ اگر چنین اتفاقی نیفتد ، دچار یاس و ناامیدی می شوند ؛ در حالی که باید محور توانایی همراه با مقدار فعالیت در رسیدن به هدف ، ملاک ارزش گذاری رفتار باشد.

يکشنبه 29/11/1391 - 14:11 - 0 تشکر 590303

2- مقایسه های غلط :

هر یک از نوجوانان ، از هنگام تولد دایما در زمینه های مختلف و گوناگونی چون زیبایی ، قد و قامت ، میزان هوش ، قدرت و توانایی ، پیشرفت تحصیلی ، درستی و صداقت و هزاران مورد دیگر ، با دیگران مقایسه می شوند و در هر مورد که احساس ضعف یا کمبود کنند ، با دیدی مایوسانه به زندگی نگاه می کنند .

يکشنبه 29/11/1391 - 14:16 - 0 تشکر 590308


3- در ک غیر واقعی از توانایی ها و سطح آرزوها:

هر فردی ، برای دست یافتن به ایده آل ها ، پیوسته خود واقعی خویش را با خود ایده آل مقایسه می کنند ، و این کار را حتی با علم به اینکه غیر منصفانه است ، انجام می دهد.نوجوان ، موفقیت ورزشی خود را در حد یک ورزش کار حرفه ای انتظار دارد و در پیشرفت های تحصیلی ، بر اساس معیار هایی که دیگران برای او تعیین می کنند ، از خود انتظار دارد نه بر اساس توانایی هایی که خود دارد ؛ لذا هنگامی که به هدف ها و آمال خویش نمی رسد ، احساس ناامیدی می کند .

يکشنبه 29/11/1391 - 14:18 - 0 تشکر 590309

4- قضاوت های نادرست :

ممکن است نوجوان در باره نقاط مثبت و موفقیت های دیگران قاضی خوبی باشد ، ولی در مورد شکست های خویش قاضی باانصافی نباشد و بر اساس بزرگ نمایی شکست ها و تعمیم دادن آنها به همه مسائل زندگی ، روح یاس را بر خود غالب کند.

يکشنبه 29/11/1391 - 14:21 - 0 تشکر 590311

5- ناکامی ها:

هر فردی برای نیل به هدف برانگیخته می شود و تا رسیدن به هدف ، همچنان برانگیخته باقی می ماند . چنانچه پاره ای از عوال محیطی و یا درونی فرد ، مانع رسیدن او به هدف گردند ، خشم وناامیدی به وی دست خواهد داد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی