ورزش و تندرستی (بازدید: 478)
چهارشنبه 25/11/1391 - 22:9 -0 تشکر 589602
حذف کشتی از المپیک ۲۰۲۰

کمیته اجرایی IOC اعلام کرد که کشتی از رقابت‌های المپیک 2020 حذف شد. کمیته قانون‌گذاری IOC در نشستی که امروز برگزار کرد، پنج‌گانه مدرن را که بیش از همه در خطر حذف قرار داشت، حفظ و کشتی را از فهرست ورزش‌های المپیکی حذف کرد.

اکنون کشتی نیز باید به همراه بیسبال، سافت‌بال، اسکواش و کاراته در جلسه‌ای که در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد، برای بازگشت به المپیک رقابت کند.

مارک آدامز سخنگوی IOC در کنفرانس مطبوعاتی که در لوزان برگزار شد، در این خصوص اظهار داشت: هیئت اجرایی پیشنهاد دادند که کشتی از فهرست 25 ورزش اصلی خارج شود و این ورزش اکنون برای تلاش به منظور بازگشت به المپیک 2020 باید همراه با سایر رشته‌ها درخواست دهد.

آدامز با بیان اینکه سیستم رأی‌گیری به صورت رأی مخفی بوده است و ژاک روگ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک نیز در این رأی‌گیری شرکت نکرده است، افزود: این به خاطر مشکل داشتن با کشتی نیست بلکه به خاطر درستی 25 رشته ورزشی دیگر است.

سخنگوی IOC خاطرنشان کرد: این روند بازنگری در بازی‌های المپیک است و هیئت اجرایی این تصمیم را بر اساس تجربیاتش اتخاذ کرده است.

وی اضافه کرد: این تصمیم بر اساس نظر نمایندگان رشته‌های ورزشی مختلف، کمیته‌های ملی المپیک و فدراسیون‌های بین‌المللی اتخاذ شده است.

هیئت اجرایی گزارش کمیسیون برنامه IOC را که هریک از رشته‌های ورزشی بازی‌های المپیک تابستانی را بررسی کرده بود، مطالعه کرد.

در این گزارش که در بیش از 30 حوزه جداگانه از جمله نرخ بازدید تلویزیونی، فروش بلیت، سیاست‌های ضد دوپینگ و محبوبیت جهانی به بررسی رشته‌های ورزشی پرداخته، تکواندو را نیز به عنوان یکی از رشته‌های احتمالی در معرض خطر حذف معرفی کرده است.

چهارشنبه 25/11/1391 - 22:9 - 0 تشکر 589603

کشتی یکی از 8 ورزشی است که اکنون در جلسه سپتامبر بوینس‌آیرس برای بازگشت به بازی‌های المپیک تلاش خواهد کرد. بیسبال و سافت‌بال آخرین ورزش‌های حذف‌شده از المپیک سردمدار این جریان هستند و اسکواش نیز برای بازگشت به رقابت‌ها تلاش فراوانی خواهد کرد.

گلف و راگبی در برنامه بازی‌های المپیک 2016 ریودوژانیرو گنجانده شده است. این دو رشته ورزشی توانستند در سال 2010 تأیید IOC برای حضور در مسابقات را به دست آورند.

چهارشنبه 25/11/1391 - 22:10 - 0 تشکر 589604

بهرام افشارزاده به دنبال حذف کشتی از بازی‌های المپیک از سال 2020 گفت: باید به همراه وزارت ورزش و جوانان به این تصمیم اعتراض کنیم.


دبیرکل کمیته ملی المپیک در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه می‌توانیم به این تصمیم IOC اعتراض کنیم، تصریح کرد: فدراسیون جهانی کشتی باید با این تصمیم محکم برخورد کند. از اساتید دعوت شود و در این باره بحث و تبادل نظر شود. به نظر من باید وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک با یک خرد جمعی تصمیم بگیرند. این حق ماست. ما در کشتی آسیا و جهان صاحب‌نام هستیم. باید ریشه‌یابی کنیم که چرا چنین صحبتی شده. البته حذف کشتی از المپیک موضوع جدیدی نیست و قبلا مطرح شده اما به پای عمل نرسیده بود.


وی با تاکید بر اینکه حذف کشتی از المپیک خیلی به ضرر ورزش ایران است، خاطرنشان کرد: کشتی در آسیا و جهان و در بازی‌های المپیک بسیار خوب بود. امیدوارم تصمیم عاقلانه‌ای بگیریم و دلایل این کار را از IOC بپرسیم و به آن اعتراض کنیم. معتقدم نباید ساکت بنشینیم و دست روی دست بگذاریم. به هر حال خیلی از کشورها در این رشته غنی و قوی هستند و می‌توانند درخواست تجدید نظر از IOC بکنند.


افشارزاده با بیان اینکه مشخص بود IOC چنین تصمیمی می‌گیرد اظهار کرد: بسیار حیف شد که کشتی از بازی‌های المپیک حذف شد. با این تصمیم ما باید روی رشته‌های انفرادی مانند تیراندازی، تیروکمان، تکواندو، دوومیدانی، وزنه‌برداری، پینگ‌پنگ، تنیس و ژیمناستیک سرمایه‌گذاری کنیم. ما در تمامی رشته‌ها توانایی داریم اما چون کشتی یک ورزش سنتی بوده و همیشه باعث درخشش ورزش ایران می‌شده گرایش به این رشته بیشتر بوده است. ما باید از این پس جامع برنامه‌ریزی کنیم.


وی با بیان اینکه باید دید چه رشته‌ای جایگزین کشتی خواهد شد تاکید کرد: ما می‌توانیم در رشته‌هایی مانند تیراندازی، بوکس، قایقرانی، تکواندو، والیبال و بسکتبال سرمایه‌گذاری کنیم. وقتی این انگیزه از ورزش ایران گرفته شده قطعا باید روی سایر رشته‌ها برنامه‌ریزی کرد و انگیزه آن‌ها را تقویت نمود.


افشارزاده با بیان اینکه به احتمال فراوان این تصمیم اثرات منفی در رشته‌های حاضر در بازی‌های آسیایی نیز خواهد داشت به ایسنا گفت: وقتی IOC تصمیمی می‌گیرد، ممکن است ورزش آسیا هم تحت تاثیر آن قرار بگیرد. امیدوارم این اتفاق نیفتد.

چهارشنبه 25/11/1391 - 22:11 - 0 تشکر 589605

فدراسیون جهانی کشتی در بیانیه رسمی خود در مورد تصمیم مسئولان کمیته اجرایی کمیته‌ بین‌المللی المپیک مبنی بر حذف کشتی از المپیک ۲۰۲۰ به بعد نوشت:

«فیلا از تصمیم امروز کمیته‌ اجرایی المپیک بسیار شگفت‌زده شده است که کشتی را جزو ۲۵ رشته اصلی بازی المپیک ۲۰۲۰ قرار نداده است. فیلا تمامی اقدامات ضروی را برای نقض تصمیم کمیته‌ اجرایی IOC و اعضای کمیته‌ بین‌المللی المپیک انجام می‌دهد.

کشتی یک از ورزشهای باستانی و همچنین یکی از رشته های پایه المپیک‌های مدرن به حساب می‌آید. فیلا همواره از قوانین IOC تبعیت کرده و در حال حاضر کشتی در ۱۸۰ کشور رایج است. همچنین کشتی در بسیاری از کشورها ورزش ملی به حساب می‌آید و تنها شانس کسب مدال ورزشکاران آن کشورها در المپیک به شمار می‌رود. »

در پایان فدراسیون جهانی کشتی اعلام کرده است که اعضای هیات رییسه فیلا ۱۶ و ۱۷ فوریه در پوکت تایلند نشستی خواهند داشت تا در مورد ارائه دفاعیات خود به کمیته‌ اجرایی IOC در نشست ماه می سن پترزبورگ تصمیم بگیرند.

به گزارش ایسنا، کمیته اجرایی IOC در نشست اخیر خود تصمیم گرفت تا کشتی از ۲۵ رشته اصلی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ خارج شود.

همچنین قرار است کشتی به همراه هفت رشته بیسبال/ سافتبال، کاراته، ورزش‌های اسکیتی، ورزش‌های صعودی (صخره نوردی)، اسکواش، ووشو و موج‌سواری(ویکبوردینگ) در جلسه بعدی IOC در سن پترزبورگ روسیه از رشته‌های خود دفاع کنند تا در صورت تائید، به طور موقت به المپیک ۲۰۲۰ اضافه شوند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی