انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 305)
چهارشنبه 25/11/1391 - 17:51 -0 تشکر 589547
راست دستی یا چپ دستی

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »
سلام ؛

موضوع راست دستی و چپ دستی یکی از موضوعاتی است که همیشه در مورد آن بحث و اختلاف نظرهای زیادی وجود داشته است.

اما آنچه که تحقیقات نشان داده این است که راست دستی و یا چپ دستی پدیده ای موروثی است و به هیچ وجه نباید کودک را اجبارا به راست دستی وادار کنیم .

چهارشنبه 25/11/1391 - 17:54 - 0 تشکر 589548

در خانواده هایی که سابقه چپ دستی وجود دارد معمولا آمادگی بیشتری برای پذیرش این پدیده وجود دارد اما در خانواده هایی که برای اولین بار با این موضوع برخورد می کنند و قبلا سابقه نداشته است ممکن است تا حدودی مقاومت کرده و کودک را مجبور به راست دستی کنند . اما آنچه که تحقیقات نشان می دهد این است که این پدیده یک خصلت ذاتی است و اگر بخواهیم کودک را اجبارا تغییر دهیم باعث به هم ریختن سیستم ذهنی کودک می شود و مشکلات زیادی برای او بوجود می آید .

چهارشنبه 25/11/1391 - 17:56 - 0 تشکر 589549

نوزاد انسان نه راست برتراست نه چپ برتر است ، اما در ماههای اول زندگی به تدریج به یکی از دست ها تمایل بیشتری نشان می دهد .
در شش ماهگی بیشتر نوزادان هردو دست را یکسان به کار می برند . راست برتری یا چپ برتری کودکان در نخستین سال زندگی چندان مشخص نمی شود .
 کودک در دومین سال زندگی ، گاه دست چپ و گاه دست راست را ترجیح می دهد ، اما تکرار این امر به اندازه سال اول نیست .
در سومین سال زندگی ، تغیر دست ، کاهش بیشتری یافته تا آنکه پس از شش سالگی کاملا از میان می رود و کودک تمایل کامل خود را به یکی از دست ها نشان می دهد .

چهارشنبه 25/11/1391 - 17:57 - 0 تشکر 589550

در کودکانی که از ابتدا تمایل به استفاده از دست راست دارند ، راست برتر زودتر از کودکان چپ برتر خود را نشان می دهد. در چپ برتر یا راست برتر شدن کودک ، سنین 3 تا 5 سالگی اهمیت بسیار دارد ، و در این مدت کودک بر آن می شود که دستی را بر دست دیگر برتری دهد . اگر کودک را به خود واگذاریم ، به احتمال زیاد متمایل به دست راست می شود ، اما این امکان نیز وجود دارد که چپ برتر شود .

چهارشنبه 25/11/1391 - 17:58 - 0 تشکر 589551

پس با توجه به این موارد در نظر داشته باشید که چپ برتری موضوعی کاملا عادی است و به وراثت بستگی دارد. کودک را کاملا آزاد بگذارید تا از هر یک از دست ها که تمایل بیشتری دارد استفاده نماید . به هیچ وجه اجبارا اوراوادار به استفاده از دست راست نکنید چون ممکن است به عوارض روانی مبتلا شود .

منبع : کتاب آموزش رفتار با کودک و نوجوان / نوشته ی ابوالفضل بیرقی و صدیقه ایلان داغی

يکشنبه 29/11/1391 - 14:22 - 0 تشکر 590313

به نام خدا و سلام

اجبار کودک به راست دستی در سنین مدرسه اصلا کار صحیحی نیست همانطور که اشاره شد باعث بروز مشکلات ذهنی می شود چون کودک طی چندسال به تجربه آموخته که با دست راست کار کند و دست راست او کارامدتر است و با تغییر ناگهانی به مشکل می خورد.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 1/12/1391 - 20:4 - 0 تشکر 590840

عوارض رفتاری ناشی از تغییر اجباری به دست راست این است:افزایش لجبازی‌های کودکبروز اختلالات رفتاری مثل عدم کنترل ادرار  لکنت زبان  ایجاد دلواپسی و اضطراب

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی