• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن صندلی داغ > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
صندلی داغ (بازدید: 1102)
شنبه 21/11/1391 - 11:33 -0 تشکر 588470
صندلی داغ انقلابی

به نام خدا

با سلام و تبریک به مناسبت فرا رسیدن دهه مبارک فجر به کاربران گرامی انجمن ها

انجمن های تخصصی تبیان به پاس گرامیداشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دهه مبارک فجر ، گفت و گویی را با یکی از مدیران انجمن ها برای شما تدارک دیده است.


قسمت نخست این مصاحبه را می توانید در پاسخ مبحث ایجاد شده مشاهده نمایید.

قسمت دوم هم ان شاءالله فردا در پاسخ همین بحث ثبت خواهد شد.


در ضمن اگر سوالی از آقای قاسمی پیرامون انقلاب اسلامی و خاطرات ایشان از آن روزهای پرشور و پرحماسه دارید که در مصاحبه مطرح نشده است در این بحث ثبت نمایید تا ایشان به شما پاسخ دهند.


لینک قسمت اول مصاحبه در صفحه اصلی سایت تبیان

شنبه 21/11/1391 - 11:36 - 0 تشکر 588471

1- در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی چند ساله و به چه کاری مشغول بودید؟


«بسم الله الرحمن الرحیم. والفجر و لیال عشر، والشفع والوتر، والیل اذا یسر.» به نام آن که نام و یادش مظهر امید و لطف و احسان است، به نام خدایی که روشنی بخش دل‌های عاشقان است. به نام حضرت دوست که هر چه هست از اوست. سپاس و ثنای بی‌حد، بر آستان صفات بی‌همتای احدیت که رخصت سخن گفتن بر بندگان خود عطا فرموده است. سلام بر پیشگاه مقدس آقا امام زمان (عج)، سلام بر روح خدا، خمینی کبیر، معمار انقلاب اسلامی، سلام بر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، سلام بر شهیدان انقلاب اسلامی و شهدای جنگ تحمیلی، سلام بر جانبازان سرافراز ایران، سلام بر ملت شریف و غیور ایران، حماسه سازان فجر انقلاب اسلامی و سلام بر کاربران فرهیخته و پرتلاش سایت محبوب تبیان.

بسیار خرسندم که دگر بار در مصاحبه‌ای با حال و هوایی دیگر می‌توانم در خدمت شما عزیزان باشم و از اینکه این کمترین را برای انجام مصاحبه انتخاب نمودید به خود می‌بالم و از شعف لبریزم. بنده متولد 1339 هستم و در آستانه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، هجده ساله و در سال چهارم دبیرستان در رشته علوم تجربی مشغول تحصیل بودم.


2- آیا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی مرتبط با انقلاب داشته‌اید؟

با توجه به سکونتم در روستا و سن نوجوانی و محدودیت شدید و سانسور و خفقان وحشتناک، به سختی می‌توانستیم به بیان مکنونات قلبی خود بپردازیم، ولی با این حال در مدرسه و یا هیئت مذهبی محل و مسجد و نمازهای جماعت، بسیار محدود از عقاید و آرمان‌های دینی خود حرف می‌زدیم.

3- پررنگ‌ترین خاطره شما از دهه فجر و سالروز انقلاب اسلامی چیست؟


با توجه به دور بودن روستای محل زندگی ما از شهر و کم بودن تلویزیون در منازل، هنگام ورود امام راحل، مردم در خانه‌هایی که تلویزیون داشتند، از جمله خانه خودمان جمع شدند و به تماشای تصاویر ورود امام پرداختند و لحظه‌ای که تصویر امام قطع شد، شروع به شعار دادن بر علیه رژیم سفاک کردند. بعد از آن، همه از خانه‌ها بیرون آمده و سوار بر وانت و کامیون و موتورسیکلت به نزدیک‌ترین شهر که شیرگاه بود رفتیم و به تظاهرکنندگان ملحق شدیم.

4- کمی از حال و هوای شهر محل سکونت خود در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی بگویید؟


من در روستای چالی از توابع شیرگاه سوادکوه مازندران زندگی می‌کردم. با قیام شهرهای بزرگ و بر خلاف تبلیغات وسیع تلویزیون رژیم شاهنشاهی مبنی بر بیگانه بودن تظاهر کنندگان، کم کم موج بیداری در سایر نقاط ایران پدیدار شده و به روستای ما نیز رسیده بود.

اوایل بهمن ماه بود که خبر رسید امشب قرار است حمله‌ای به پاسگاه شیرگاه صورت بگیرد. من و چند تن از دوستان، بعد از نماز جماعت مغرب و عشاء قرار گذاشتیم که به سمت پاسگاه که در مسیر روستای ما به شیرگاه بود برویم. حدود ساعت 9 شب بود که جمعیت زیادی جلوی پاسگاه جمع شده و با سر دادن شعار، آماده حمله به پاسگاه شدند. شلیک تیرهای هوایی و اعلام فرمانده پاسگاه که محل را ترک کنید، اثری نداشت. شعار «توپ تانک مسلسل، دیگر اثر ندارد» به اوج رسید. تیراندازها انگار جرأت شلیک مستقیم نداشتند. با بالا رفتن از نرده و دروازه پاسگاه وارد پاسگاه شدیم و بعد از درگیری و زخمی شدن چند نفر، بالاخره موفق به خلع سلاح مأمورین شدیم و نزدیکی‌های صبح بود که با دوستان به خانه برگشتیم.


5- بارزترین خصوصیت مردم ایران در آن روزگار چه بود؟

مردم ایران در اوج خلوص نیت، در انتهای یکدلی، با وحدتی مثال زدنی، بی ادعا و قانع، سرشار از تعصب ملی و مذهبی، نشسته بر توسن بادپای خواستن، لبالب از اراده‌ای پولادین، عاشق جان بر کف خمینی (ره)، مرید عاشق مراد خود، آماده رسیدن به قله افتخار و انسانیت و ... گوش به فرمان رهبر کبیر انقلاب بودند.

6- به عنوان یک نوجوان، در آن زمان چه احساسی نسبت به امام خمینی عزیز (رحمه‌الله علیه) داشتید؟

من نیز چون سایر نوجوانان ایران، عاشق بدون قید و شرط خمینی عزیز بودم. خیلی دلم می‌خواست در شهرهای بزرگ می‌بودم تا دینم را بهتر به آرمان‌های امام راحل ادا می‌کردم.

بگذارید با خاطره‌ای احساسم را بیان کنم. آن زمان که هنوز تظاهرات اوج نگرفته بود، تظاهر کنندگان از سوی رژیم شاه به عنوان خرابکار به مردم شناسانده شده بودند و این حس در مردم به ویژه روستائیان عزیز القا شده بود که یک عده خرابکار دارند شلوغ می‌کنند.

پدر مرحومم، مدیر مدرسه روستای ما بود. آذر یا دی ماه 57 بود. کم کم بوی انقلاب در حال پخش شدن در سراسر ایران بود و من به عنوان یک نوجوان که در سطح هم‌کلاسی‌هایم همیشه رتبه برتر را داشتم، زودتر به این جریان پیوستم. یک شب، ساعت تقریباً 2 نیمه شب بود که کلیدهای مدرسه را از جیب پدرم برداشتم و در آن سکوت شب روستا بدون ترس به سمت مدرسه که نزدیکی‌های خانه‌مان بود رفتم؛ و با اینکه می‌دانستم ممکن است برای پدرم مشکلی ایجاد شود، وارد دفتر مدرسه شدم و عکس شاه را کندم و وسط دفتر بر زمین کوبیدم و شکستم. مدرسه ما دو کلاس بیشتر نداشت، بعد وارد کلاس‌ها شدم و قاب عکس‌های شاه را کندم و شکستم و با نوشتن شعارهای مختلفی همچون: «تا خون در رگ ماست، خمینی رهبر ماست»، «تا شاه کفن نشود، این وطن وطن نشود»، «ما همه سریاز توایم خمینی، گوش به فرمان توایم خمینی» و شعارهایی نظیر این، بر در و دیوار مدرسه و تخته سیاه نوشته و به خانه برگشتم.

من از آن زمان تا امروز به هیچ کس در مورد این کارم نگفتم، حتی پدرم هم هرگز متوجه نشد كه چگونه این اتفاق افتاد. فردا در مدرسه غوغایی شده بود. در تمام روستا خبر پیچید که دیشب خرابکارها به مدرسه حمله کردند و عکس شاه را کنده‌اند. تلفن هم در روستا نداشتیم که به جایی خبر بدهند. پدرم یک نفر را به شیرگاه فرستاد تا به پاسگاه اطلاع دهد. خبر به آموزش و پرورش رسید و بالاخره از هر طرف به روستایمان ریختند تا ببینند خرابکارها چه کرده‌اند. از آن تاریخ یک جنب و جوش محسوسی در بین جوانان و نوجوانان روستا آغاز شد.

7- چه عواملی را در نیاز مردم به قیام و انقلاب علیه نظام شاهنشاهی مۆثر می‌دانید؟

وجود حس مذهبی قوی در اقشار جامعه و کج رفتاری‌ها و مذهب ستیزی سردمداران رژیم گذشته و نطفه بیدارسازی که امام خمینی (ره) در سال 42 در بطن جامعه کاشت و وابستگی تمام و کمال حکومت شاه به بیگانگان به ویژه آمریکا و رژیم اشغالگر قدس و پایمردی‌ها و ایثار انقلابیون که هر روز بیشتر از پیش می‌شدند، حس نیاز و قیام علیه رژیم سفاک ستم‌شاهی را در مردم ایران برانگیخت.

شنبه 21/11/1391 - 16:14 - 0 تشکر 588523

خاطراتی روشن از روزهای انقلاب

انقلاب

8- خبر پیروزی انقلاب اسلامی را از چه کسی یا رسانه‌ای دریافت نمودید؟

بعد از پخش مراسم ورود امام راحل به ایران از طریق تلویزیون، و قطعی شدن پایان کار رژیم برای مردم ایران و به نقطه اوج رسیدن تظاهرات مردمی، هر لحظه و هر آن، مردم منتظر شنیدن خبر سقوط حکومت شاه بودند و ما که از مرکز انقلاب یعنی تهران دور بودیم، همیشه گوش به زنگ خبرها از طریق رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها بودیم. تا اینکه در روز بیست و دوم بهمن 57، گروه‌هایی با استفاده از بلندگوهایی که بر روی خودروها نصب شده بود، خبر پیروزی عظیم ملت غیور و دلاور ایران را به همه دادند و پخش شربت و شیرینی و مراسم جشن و سرور آغاز شد.

9- آیا در مراسم استقبال از امام خمینی حضور داشتید؟ اگر خیر چگونه این مراسم را مشاهده کردید؟ پس از دیدن سخنرانی امام (ره) جه احساسی داشتید؟

متأسفانه ما در استان مازندران بودیم و امکان حضورم در استقبال از حضرت امام خمینی نبود، ولی از طریق تلویزیون، که عده زیادی هم به خانه ما برای تماشا آمده بودند، این مراسم را مشاهده کردیم. پس از شنیدن پیام تاریخی امام در بهشت زهرا، به اطمینان کامل رسیدم که هرگز در انتخاب امام به عنوان رهبر و مرادم اشتباه نکرده‌ام.

10- شب‌ها و روزهای 12 تا 22 بهمن 57 بر شما و خانواده‌تان چگونه گذشت؟

من به همراه جوانان محل، از سر شب تا صبح، در محل‌هایی در روستا که نام کمیته به آن داده بودیم مستقر شده و از روستایمان حراست می‌کردیم، تا عناصر ناباب رژیم آسیبی به روستاییان نرسانند. شب‌های سردی بود و هر چند صد متر، آتش بر پا شده بود و چند جوان دورش جمع بودند. شب‌های خاطره انگیزی بود. حتی یک شب، یکی از دزدان که معروف هم بود و قصد سرقت از محل را داشت را نیز دستگیر کردیم و به کمیته شهر تحویل دادیم.

11- مهم‌ترین آرمان انقلاب اسلامی از نظر شما چیست؟

نه شرقی، نه غربی و رساندن پیام انسان‌ساز اسلام به سراسر جهان از مهم‌ترین آرمان‌های انقلاب اسلامی هست.

12- چگونه باید به این آرمان‌ها پایبند باشیم؟

با از خود گذشتگی، فداکاری و ایثار، حفظ شعائر اسلامی، با صداقت و با پیروی از منویات مقام معظم رهبری با عشق به اسلام و ایران می‌توانیم به آرمان‌های انقلاب اسلامی پایبند باشیم.  

13- چه خاطراتی از آن روزها بیش از همه در ذهن شما مرور می‌شود؟

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، واقعه هفده شهریور و در ایام پیروزی، ورود امام، بهترین خاطره‌های آن روزهاست.

14- آیا دل‌تنگ آن روزها می‌شوید؟ برای رفع دل‌تنگی چه می‌کنید؟

مگر می‌شود دل‌تنگ آن روزهای قشنگ، آن روزهای ایثار، آن روزهای طلایی، آن روزهای بی ریا، آن روزهای همدلی، آن روزهای عشق نبود. مگر می‌شود آن روزهای پر التهاب و مملو از ایثار و از خودگذشتگی را فراموش کرد؟ چگونه دل‌تنگ آن روزها نباشم. برای رفع دل‌تنگی، به دستاوردهای جمهوری اسلامی می‌اندیشم. برای رفع دل‌تنگی، به رسیدن به قله افتخار و دستیابی به انرژی هسته‌ای و پیشرفت در سایر زمینه‌های علمی می‌نگرم، برای رفع دلتنگی نگاهی به تصویر امام راحل می‌اندازم و برای رفع دل‌تنگی به سخنان گهربار مقام معظم رهبری گوش فرا می‌دهم.

15- زیباترین حادثه و رویدادی که به نظر شما، در آن روزها اتفاق افتاده است را بیان نمایید؟

حضور خلبانان سلحشور ایران در نوزدهم بهمن 57، در محضر امام خمینی از به یادماندنی‌ترین رویدادها بود.

16- بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی را چه می‌دانید؟

استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی و رهایی از قید و بند آمریکای جنایتکار که به فرموده امام، شیطان بزرگ لقب گرفت. بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی، رشد همه جانبه علمی و دستیابی به انرژی هسته‌ای و حمایت از مردم ستمدیده سراسر جهان است که انقلاب اسلامی را نقطه امیدی برای رهایی خویش می‌بینند.

17- چگونه می‌بایست یاد شهیدان انقلاب اسلامی را زنده نگه داشته و قدردان زحمات ایشان باشیم؟

یاد شهیدان همیشه زنده است، لکن با جامه عمل پوشاندن به خواسته‌های آن‌ها و دریافتن اینکه برای چه آرمانی به شهادت رسیدند و تلاش برای رسیدن به اهداف بلند شهیدان، می‌توانیم قدردان گوشه‌ای از زحمات ایشان باشیم.

18- چه ابعادی از این انقلاب شکوهمند، کمتر مورد توجه قرار گرفته است؟

تمام سعی دولت‌مردان و مردم ایران رسیدن به تمام ابعاد این انقلاب شکوهمند هست و اگر این جنگ تحمیلی و این تحریم‌های سیاسی و اقتصادی نمی‌بود، هم اینک ایران در رأس کشورهای جهان در تمام زمینه‌ها قرار می‌گرفت.

19- مۆثرترین فرد در آشنایی شما با انقلاب و اهداف آن چه کسی بود؟

مرحوم پدرم که با کلام شیوایش، زوایای تاریک ذهنم را روشن کرد و در آن خاطره‌ای که تعریف کردم، جرئت به سوی انقلاب رفتن و همراهی با مردم را در من پروراند.

20- لطفأ به سئوالات زیر پاسخ کوتاه دهید:

بهترین فیلم یا سریال پیرامون انقلاب اسلامی؟ سریال‌های «تا صبح» و «یک مشت پر عقاب»

زیباترین سروده انقلابی؟ «خمینی ‌ای امام» و «بهمن خونین جاویدان»

مهم‌ترین شعار انقلابی؟ «تا خون در رگ ماست، خمینی رهبر ماست» و «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی»

21- درباره این کلمات جمله‌ای بفرمایید.

امام آمد: درخشیدن بارقه امید و زنده شدن باورهای مردم ایران

نه شرقی، نه غربی: اصلی‌ترین هدف انقلاب اسلامی ایران

22 بهمن: اوج درخشش خورشید انقلاب اسلامی

ضمن سپاس از مدیر محترم انجمن‌های ورزش و تندرستی و ادبیات تبیان که قبول زحمت نموده و با پاسخ‌های جامع خود، ما را با خاطرات زیبای خود همراه نمودند، در پایان، یکی از سروده‌های این بزرگوار، پیرامون دهه فجر انقلاب اسلامی تقدیم می‌گردد:

آذین بهمن

اقتــــدار عــزم امـــت، این مـــه خونین بهمن

بـــر کتــاب صبح غیـــــرت، صفحه زرین بهمن

ماه ایمان و شهامت، ماه شـــــور و شادمانی

شـــــــد نماد قم فأنذر، سیـــرت و آئین بهمن

ماه ایثار و شــهادت، ماه عشق و جان‌فشانی

اســـــوه رزم و شجاعت، ماه عطـرآگین بهمن

در زمستان شد بهاران، ظلمت و ماتم فنا شـد

می‌رســـد بر گوش عالم، قصه شیــرین بهمن

امت بیـــــدار ایران، از غــــــم ذلت «رها» شد

ملـــــت ایــــــران مهیا، در پی آذیــــــن بهمن

و در انتها از جناب آقای قاسمی سپاسگزاریم که دعوت ما را لبیک گفتند و زمانی را به این مصاحبه اختصاص دادند.

شنبه 21/11/1391 - 20:42 - 0 تشکر 588554

سلام

کارخوبی شده.

. امام علي (ع) مي فرمايند بهره خرد پند گرفتن واحتياط است و دستاورد ناداني غفلت و فريب خوردگي. و باپاکدامنان و فرزانگان بنشين وباانان زياد گفتگو کن زيرا اگر نادان باشي تورا دانش اموزند و اگر دانا باشي بردانش تو افزوده شود. خداوند به ماتوفيق بندگي بي چون وچرابده. اللهم عجل لوليک الفرج والعافيه والنصر.

منتظر شما در انجمن زن ريحانه آفرينش . کليک کن دوست عزيز

 

دوشنبه 23/11/1391 - 19:46 - 0 تشکر 589152

سلام...خیلی خیلی ممنون بابت مصاحبه با دایی رها

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 23/11/1391 - 22:37 - 0 تشکر 589210

سلام

ممنون از مصاحبۀ خوندنی و زیباتون ... یه لذت دیگه ای داره خوندنِ مصاحبۀ یه دوست بزرگوار

یا علی

دوشنبه 23/11/1391 - 23:31 - 0 تشکر 589217

سلام
بسیار عالیی
ممنون جناب رها بابت حضور درین صندلی داغ:)

سه شنبه 24/11/1391 - 11:36 - 0 تشکر 589287

aliyeh_m115 گفته است :
[quote=aliyeh_m115;539936;588554]سلام

کارخوبی شده.


خوبی از خودتونه عزیز
انشالله موفق باشید

سه شنبه 24/11/1391 - 11:37 - 0 تشکر 589288

نفس صبحدم گفته است :
[quote=نفس صبحدم;705102;589152]سلام...خیلی خیلی ممنون بابت مصاحبه با دایی رها


سلام
دائم به ما لطف داری ای نفس گرم انجمن ها

سه شنبه 24/11/1391 - 11:42 - 0 تشکر 589289

shahinf گفته است :
[quote=shahinf;424382;589210]سلام
ممنون از مصاحبۀ خوندنی و زیباتون ... یه لذت دیگه ای داره خوندنِ مصاحبۀ یه دوست بزرگوار

یا علی


سلام شاهین جان
متشكرم قربان
پارسال دوست
امسال آشنا
نباس به ادبیات سر بزنی؟
میدونی بدون شما چقدر تنهام و چقدر سخته این تنهایی
اگه بیشتر نیایی دلم می گیره
پس برای انجمن ادبیات وقت بیشتری بذار قربونت عزیزم

سه شنبه 24/11/1391 - 11:45 - 0 تشکر 589291

samare93 گفته است :
[quote=samare93;707283;589217]سلام
بسیار عالیی
ممنون جناب رها بابت حضور درین صندلی داغ:)


درود بر ثمره
از لطفتان سپاس
با اجازه عرض كنم كه شما را به عنوان جانشینی انجمن شمال پیشنهاد دادم
انشالله با حضور مستمر و فعالتون این انجمن هم رنگ و بویی دیگر بگیره
منتظرتونم.

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی