ورزش و تندرستی (بازدید: 352)
جمعه 20/11/1391 - 20:23 -0 تشکر 588308
اولین گزارشگر ورزشی رادیو پس از انقلاب

محمد جهانی مدیر فعلی رادیو تهران اولین گزارشگر ورزشی رادیو پس از انقلاب است و سال هاست که در رادیو فعالیت می‌کند. حضور در رادیو جبهه از جمله خاطرات شیرین اوست که با حسرت از آن یاد می‌کند.

به گزارش فارس، «محمد جهانی» در حال حاضر مدیر رادیو تهران است، پیش از این نیز مدیر رادیو پیام بود. راه‌اندازی رادیو ورزش و رادیو نوا نیز از ایده‌های او بوده و در حقیقت هرجا معاونت صدا احساس کند به تحول نیاز دارد، این مدیر پیشکسوت، صاحب‌نظر و باسابقه را به آنجا می‌فرستد و دیگر خیالش راحت است که کارها بر وفق مراد پیش می‌رود.

نکته جالب توجه در پرونده کاری جهانی، گزارشگری او برای مسابقات ورزشی است. او اولین گزارشگری است که پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران گزارشگری مسابقات ورزشی را برعهده داشته است. در کنار گزارشگری فوتبال سری هم به جبهه‌های دفاع مقدس می‌زده و در سخنانش از خاطرات حضور در جبهه با حسرتی عمیق یاد می‌کند.

 

جمعه 20/11/1391 - 20:23 - 0 تشکر 588309

سابقه کاری و خاطرات این مدیر را که حدود ۵ سال هم از دوران بازنشستگی‌اش می‌گذرد اما همچنان با پشتکار به فعالیت خود ادامه می‌دهد را از زبان خودش بخوانید:* تا به حال جز رادیو هیچ جا کار نکرده‌ام


-از اول سال ۶۱ به رادیو آمدم و تا الان که ۳۰ سال از خدمتم می‌گذرد تا به حال جز رادیو هیچ جا نرفته‌ام، جز حدود ۵ الی ۶ ماه که با یکی از نشریات ورزشی حدود سال ۷۲ به طور موقتی کار کردم، کارم را هم اول با روابط عمومی آغاز کردم. مدت کوتاهی در این بخش بودم و بعد با توجه به تشخیص مدیر وقت رادیو که آقای ارگانی بودند و گفتند صدای شما به درد گزارشگری می‌خورد، من گزارشگر شدم و در این مدت گزارش‌های اجتماعی و دفاع مقدس تهیه می‌کردم. چیزی حدود ۱۵ الی ۱۶ بار هم ما به جبهه‌ها اعزام شدیم و گزارش‌های جنگی را می‌گرفتیم و در رادیو جبهه و برنامه‌های دفاعی رادیو پخش می‌شد.

جمعه 20/11/1391 - 20:24 - 0 تشکر 588310* به من گفتند تو را چه به گزارش مسابقات ورزشی؟


سال ۶۷ که دیگر قطعنامه پذیرفته و جنگ تمام شد، ما اولین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا را پیش رو داشتیم که قرار شد به پیشنهاد من این مسابقات به طور مستقیم از رادیو پخش شود. هیچکس هم نبود که مسابقات را گزارش کند و باز هم خود من گفتم که مسابقات را گزارش می‌کنم. آن‌ها هم گفتند تو را چه به گزارش؟‌ همیشه گزارش‌های اجتماعی گرفته‌ای. من هم گفتم که نه! من قدیم فوتبال بازی می‌کردم و آشنا هستم، در گزارش‌های اجتماعی خود نیز مسابقات ورزشی مدارس را هم داشته‌ام. اینطوری شد که من شدم گزارش‌گر مسابقات فوتبال. در ادامه هم به کشور مالزی اعزام شدم و دوره آموزش گزارشگری ورزشی را آنجا دیدم و سال‌ها گزارشگر ورزشی فوتبال بودم. در عین حال کارهای دیگر رادیو را هم تجربه کردم و به طور حرفه‌ای انجام دادم. مثل گویندگی رادیو، نویسندگی، سردبیری، تهیه‌کنندی مخصوصا که الان هم حکم استخدامی من تهیه‌کنندگی است.

جمعه 20/11/1391 - 20:25 - 0 تشکر 588311* راه‌اندازی رادیو ورزش و رادیو نوا از ایده‌های من بود


به این شکل بود که ما هم ورزش را در رادیو راه‌اندازی کردیم و هم اینکه طی سال‌ها به قدری ورزش گرفت و موفق شد که طرح تاسیس رادیو ورزش را دادم. این رادیو ورزش که الان به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند، در سال ۷۸ افتتاح شد.


**ایده راه‌اندازی رادیو ورزش از خودتان بود؟

-بله. هم طرح و هم اولین مدیرش و هم مسئولیت راه‌اندازی‌اش با من بود و خدا را شکر رادیوی بسیار موفقی هم از آب درآمد که هنوز هم با موفقیت کار خود را ادامه می‌دهد. برای اینکه همان دوستانی که ما با هم کار را شروع کردیم، الان مدیران رادیو هستند و کار را ادامه می‌دهند. در ادامه کار نیز از رادیو ورزش به رادیو پیام منتقل شدم و در این رادیو، رادیو آوا را راه اندازی کردم که این رادیو نیز آن موقع که من بودم روزی ۷ ساعت برنامه داشت ولی با همت معاون صدا و مدیر جدید رادیو پیام، این شبکه نیز الان ۲۴ ساعته شده است. آن هم از رادیوهای پرمخاطب است که طبق نظرسنجی‌هایی که انجام شده جهش خوبی در میزان جذب مخاطب داشته و از یک الی دو درصد، مخاطبانش به یازده درصد رسیده‌اند.جمعه 20/11/1391 - 20:25 - 0 تشکر 588312* نسبت به رادیو ارگ نوستالژی قوی دارم

الان هم حدود ۲ سال و سه الی چهار ماه هستم که مدیر رادیو تهران و استودیو صدای شهر هستم. نوستالژی قوی نسبت به مجموعه میدان ارگ دارم، از روز اول به فکر بازسازی و مرمت رادیو ارگ بودم که با کمک خدا و دوستان گام‌های بزرگی در این زمینه داشته‌ایم.


**برای ارائه گزارش‌های ورزشی الگوی خاصی هم داشتید و یا فقط به کلاس‌های آموزشی که در مالزی داشتید اکتفا کردید؟

- بله. الگوی من آقای به‌منش بود. البته الگو نه به عنوان معلم، چون من چند نوار در آرشیوهای رادیو پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کردم.جمعه 20/11/1391 - 20:26 - 0 تشکر 588313


* نود دقیقه گزارش فوتبال را روی کاغذ پیاده کردمآنقدر علاقه‌مند بودم که کل گزارش ایشان را نوشتم. یعنی ۹۰ دقیقه فوتبال را که با آن سرعت بالا حرف می‌زنند و گزارش می‌کنند، نوشتم. البته آن موقع خیلی جوان بودم و ۱۰ بار از روی آن خواندم. هر بار هم به جاهای مختلف گزارش توجه کردم و روی یک گزارش که از تلویزیون پخش می‌شد گذاشتم و تطبیق دادم. در نهایت تغییراتی دادم و در کل کارم را به این شیوه آغاز کردم. کار را هم که شروع کردم از خود آقای به‌منش خواستم تا به برنامه‌های من گوش کنند و هر وقت می‌خواستم به استادیوم بروم به ایشان می‌گفتم شما گوش کنید و من زنگ می‌زنم تا ایراداتش را به من بگویید.جمعه 20/11/1391 - 20:26 - 0 تشکر 588314* پشت توپ قرار می‌گیرد، بلند و کشیده، روی دروازه، گل، گل...


تا مدتی هم به این شیوه شاگردی ایشان را کردم تا اینکه آن دوره آموزش کشور مالزی را گذراندم. البته آن ربطی به گزارشگری فوتبال نداشت و به برنامه‌سازی ورزشی در حوزه‌های مختلف و شیوه‌های عام آن می‌پرداخت.


**اولین فوتبالی که گزارش کردید، خاطرتان هست؟

-بله. اولین گزارش من متعلق به مسابقه بین ایران و قطر در جام ملت‌های آسیا بود که مرحوم دهداری مربی تیم بود و ما مسابقه را دو هیچ برنده شدیم.


**در آن زمان شما هم مثل گزارشگران الان هیجان زده می‌شدید؟

-بله. الان هم یک جمله‌ای پخش می‌شود با این مضمون که پشت توپ قرار می‌گیرد، بلند و کشیده، روی دروازه، گل، گل،‌ آن صدای من است که هنوز هم به عنوان آنونس در برخی برنامه‌ها پخش می‌شود. تقریباهرچه که ما شروع کردیم همان ادامه پیدا کرد و الان هم الحمدلله گزارشگران بسیاری در رادیو مشغول کار هستند مانند آقای ارمنده که پس از چند سال به من پیوستند و با من به ورزشگاه می‌آمدند.
جمعه 20/11/1391 - 20:27 - 0 تشکر 588315

* قبلا حواشی فوتبال کمتر از الان بود


**در آن موقع هم حواشی مربوط به فوتبال اینقدر داغ و مورد توجه بود؟


-نه. آن موقع حاشیه‌ها کمتر از الان بود. الان خیلی حاشیه‌ها زیاد شده است. رقم‌هایی که الان در فوتبال جابه جا می‌شود بسیار زیاد است و آن موقع اصلا از این خبرها نبود. این لیگی که الان به عنوان لیگ دسته اول کشور معروف شده، آن زمان این لیگ هم نبود و شیوه‌های مختلفی تجربه شده تا به این مرحله رسیده است. اصلا هم این حاشیه‌ها وجود نداشت. مربیان خارجی، رقم‌های نجومی و ... این‌ها اصلا وجود نداشت. حتی مصاحبه‌های بعد از بازی هم آن موقع نبود که حتما جزو قوانین باشد، اصلا مطرح نبود و این دیگر به زرنگی خود گزارشگر مربوط می‌شد که بتواند مربیان را در همان موقع گزارش بازی یا بلافاصله پس از بازی پیدا کنیم و مصاحبه انجام شود و در همان موقع هم به روی آنتن برود.جمعه 20/11/1391 - 20:27 - 0 تشکر 588316**زمانی که شما در رادیو گزارش می‌کردید، گزارشگران تلویزیون چه کسانی بودند؟

-آن زمان در تلویزیون آقای شفیع گزارش می‌کردند، قبل از ایشان هم آقای وارث گزارش می‌کرد.


* تلویزیون اجازه پخش زنده مسابقات ورزشی را نداشت


بعدها هم آقای خیابانی و آقای فردوسی‌پور آمدند. فرق رادیو و تلویزیون هم این بود که در آن زمان تلویزیون اصلا مسابقات را به صورت زنده گزارش نمی‌کرد. تمام مسابقات با تاخیر پخش می‌شد و اجازه پخش مستقیم نداشتند. چون رادیو مستقیم مسابقات را گزارش می‌کرد، خیلی شنونده داشت و پخش فوتبال آن موقع عجیب و غریب خواهان داشت.


**الان گزارش مسابقات از رادیو با چه میزان مخاطب همراه است؟

-الان رسانه‌ها خیلی زیاد شده‌اند. آن زمان حتی تلویزیون و شبکه سه در سال‌های ۷۴ و ۷۵ افتتاح شد. آن زمان هم فقط دو شبکه بود و خبری هم از ماهواره‌هایی که الان هستند، نبود.جمعه 20/11/1391 - 20:28 - 0 تشکر 588317


* بازگشت رادیو به دوران شکوفایی آغاز شده استاین همه رسانه نبود و اوج شنوندگان رادیو در آن زمان بود. چه درباره اطلاع رسانی از اخبار دفاع مقدس و جنگ و رادیو جبهه و برنامه‌های تاریخی صبح جمعه‌ای که آقای شیشه‌گران می‌ساخت، برنامه‌های صبحگاهی رادیو و ... رادیو شنوندگان زیادی داشت. ولی خوب طبیعی است که بالاخره تعدد رسانه‌ها و قدرت انتخاب مردم باعث می‌شود که در برخی زمینه‌ها مخاطب تقسیم بشود که در مورد رادیو هم این اتفاق افتاده است. البته الان فکر می‌کنم که بازگشت رادیو به دوره شکوفایی شروع شده است. یعنی نیروهای با استعدادی که آمدند و شبکه‌های مختلفی که تاسیس شده و مجددا رادیو دوباره در جذب مخاطب بسیار موفق عمل کرده و طی دو الی سه سال اخیر هم این تغییر را احساس کرده‌ایم.جمعه 20/11/1391 - 20:28 - 0 تشکر 588318


** یکی از کارکردهای رادیو به عنوان رسانه شنیداری، تصویرسازی است، آیا شما موفق به خلق تصویر برای مخاطبانتان شدید؟

-بله.


** بازتابی هم از آن‌ها به دستتان می‌رسید؟


-اولین بازتابش نیز شعارهایی بود که در خود ورزشگاه صدهزار نفری آزادی سر می‌دادند و یا در ورزشگاه‌هایی که در شهرستان‌ها وجود داشت. مخصوصا بندر انزلی، اهواز، اصفهان و در حقیقت جاهایی که فوتبال گزارش می‌کردم، همه من را کامل می‌شناختند و اگر در خیابان می‌دیدند به اصرار مرا به خانه‌هایشان دعوت می‌کردند تا مهمان‌نوازی کرده باشند. گزارش‌هایم در مطبوعات نیز بازتاب‌های بسیاری داشت و تماس‌های تلفنی به رادیو و نامه‌هایی که می‌فرستاندند، حاکی از استقبال بسیار مخاطبان بود و رادیو توانست با گزارش‌ها و برنامه‌های ورزشی پس از جنگ تحمیلی خود را در اوج نگه دارد و از همین قابلیت رادیو تهران استفاده کرد. اولین مدیر رادیو تهران در سال ۷۲، من مدیر گروه ورزش و تفریحات آن بودم که کل گزارش‌ها هم خودم تهیه می‌کردم. بعد با تاسیس رادیو تهران، مسابقات در این شبکه رادیویی گزارش می‌شد و به واسطه فوتبال‌ها رادیو تهران در بدو تاسیس با مخاطبان بسیار بالایی مواجه شد.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی