انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 584)
جمعه 20/11/1391 - 19:57 -0 تشکر 588289
بررسی سه دهه شعر بعد انقلاب اسلامی از نگاه شاعران

نشست تخصصی بررسی سه دهه شعر پس از انقلاب و تاثیر پذیری جریان های معروف مرتبط با شعر در طول این سه دهه در اداره ارشاد ایلام برگزار گردید.

 در ابتدای این نشست حمیدرضا شکارسری شاعر و منتقد کشور گفت: شعر کوتاه در زندگی صنعتی و ماشینی دنیای امروز یک ضرورت اجتناب ناپذیر است چرا که در کوتاه ترین زمان ممکن و با استفاده از مضامین و واژه های اندک می تواند بسیاری از موضوعات مختلف را به خوبی تصویرسازی و معنا نماید و با توجه به اینکه رسانه های مدرن و وقت بیشتری از مخاطب را به خود اختصاص می دهند دیگر مخاطبان فرصت چندانی برای مطالعه آثار مکتوب به ویژه آثاربلند ندارند.
وی به برخی ویژگی های شعر کوتاه اشاره نمود و افزود: یکی از خصوصیات شعر کوتاه، آنی و لحظه ای بودن آن است و بهت آور و شگفتی محور است و اتفاقات تعریف شده آن به صورتی ناگهانی و شوک آور قلمداد می گردد و یکی دیگر از مشخصه های شعر کوتاه امروز ایران داشتن پایان باز در اغلب اشعار است و شعر کوتاه امروز برگرفته از فن کاری کلماتور و کاری جملاتور است.
این شاعر و منتقد ایرانی در ادامه اظهار داشت: فضا و چارچوب شعر کوتاه به گونه ای است که اجازه پیچیده بودن ساختار را نمی دهد و ما در شعر کوتاه با یک تک مضمونی، تک تعبیری و تک تصویری مواجه هستیم و این در حالی است که در داستانک ها و داستانهای کوتاه مخاطب با تک کنشی روبرو می شود.

جمعه 20/11/1391 - 19:58 - 0 تشکر 588291

.

گروس عبدلملکیان شاعر و منتقد کشور دیگر سخنران این نشست تخصصی بود که نقش هنرمندان در تحلیل مسایل اجتماعی و تاثیر آثار آنها بر مردم را بسیار با اهمیت و پررنگ دانست و گفت: هنرمندان با توجه به اینکه دارای روحیه حساس و پیچیده ای هستند لذا زودتر از عامه مردم نسبت به موضوعات و حوادث اجتماعی واکنش نشان می دهند و با آثار و کلام خود به نوعی جامعه را نیز هدایت و رهبری می کنند و بر مردم تاثیر می گذارند. بنابراین باید پذیرفت که عمده نگاه هنر و هنرمند بیشتر معطوف به مقولات اجتماعی است که هنرمندان از طریق واکنش یا سکوت با آن موضوعات برخورد می کنند.


وی سپس به پیشینه شعر ایران در ادوار گذشته گریزی داشت و بیان کرد: در دهه شصت و هم سو با جنگ تحمیلی گروهی از شاعران جنگ و متعهد به اجتماع آن زمان شکل گرفتند و شعر این شاعران بیشتر حاوی محتواگرایی بود و در دهه هفتاد نیز شاعران صورت گرا و ساختارگرا رشد کردند و مقوله هنر برای هنر را شکل دادند و در طی دهه گذشته شاعران به تلفیقی از شعرهای محتواگرای دهه 60 و صورت گرای دهه 70 و نیز شعر نیمایی و سپید رسیده اند.


این منتقد و شاعر خاطر نشان ساخت: شعر خوب متعلق به همه آحاد جامعه است و نباید هر کسی که در این حوزه ورود می کند خود را شاعر بنامد.


جمعه 20/11/1391 - 19:59 - 0 تشکر 588292

در ادامه جلیل صفربیگی دیگر شاعر نام آشنای ایلام نیز طی سخنانی اظهار داشت: ایران جایگاه و خواستگاه اصلی شعر کوتاه است و این قالب شعری با روح و جان مردم این سامان گره خورده است و با طبع آنها سازگاری بیشتری دارد و گرایش مردم از همان گذشته های دور تا کنون به شعر کوتاه- دوبیتی و رباعی بیشتر از سایر قالبهای شعری است.


وی افزود: رباعی در گذشته های دور رسانه ارتباط جمعی مردم و اجتماع بود و اشعار آن بیشتر حول محور انتقاد علیه دستگاه های حاکمه بود و بعد از انقلاب و به ویژه زمان جنگ شاعران از پتانسیل و ویژگی های خاص رباعی برای تحریک عواطف مردم بهره می بردند و به نوعی فضا سازی می کردند و چه بسا بسیاری از آن رباعی ها در اذهان اجتماع ماندگار گردید.


این شاعر شناخته شده کشور خاطرنشان ساخت: شاعران زمان ما شاعران دنیای مدرن و تکنولوژی هستند و می بایست در اشعار خود قالبهای جدیدی را بیافرینند و به نوعی سنت شکنی کنند و شعر امروز ما نیازمند پوست اندازی و سنت زدایی است چراکه شعر دهه 80 باید با اشعار شعرای قرون گذشته تفاوت فاحش داشته باشد و ما اکنون به نوعی دچار رکود و سکون شده ایم و این برای شاعران ما یک زنگ خطر محسوب می گردد.


صفر بیگی افزود: البته نباید نادیده گرفت که رباعی و شعر امروز ما در پاره ای از موارد از حالت سنتی و قدیمی خود خارج شده است و این یک نقطه قوت و حرکت مثبت برای شعر کلاسیک امروزی است.


وی برخی ویژگی های مثبت رباعی را ضعف آن نیز قلمداد کرد و گفت: یکی از بهترین حسنهای شعر کوتاه جزئی نگربودن آن است و می تواند به موضوعات مختلف سرک بکشد و از دل یک جریان موضوعات گوناگون را بیرون بکشد و به آنها استقلال بدهد. البته برخی محاسن شعر کوتاه به واقع معایب آن نیز می باشد. قالب محدود و عدم تغییر پذیری در شعر کوتاه و رباعی هم از ضعف ها و هم از حسنهای آن می باشد.


وی سپس به ورود مقوله های جدید به شعر کوتاه اشاره نمود و تصرح کرد: خوشبختانه یکی از سنت زدایی هایی که ما شاهد آن هستیم ورود موضوعات طنز و نیز بحثهای آیینی در شعر کوتاه است که ادامه این روند به تابوشکنی و رشد شعر کوتاه امروز کمک می کند.


در پایان این نشست شعرای حاضر در محفل به خواندن برخی از اشعار خود پرداختند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی