مراحل نهایی ساخت 3 ماهواره جدید


3 ماهواره به وزن های 75، 65 و 50 كیلوگرم با ماموریت های عكسبرداری، سنجش از دور و مخابراتی توسط 3 دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در حال ساخت است كه در حال حاضر مراحل پایانی خود را می گذراند.
یك عضو سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران از مراحل نهایی ساخت 3 ماهواره جدید مخابراتی و سنجش از راه دور در سه دانشگاه كشور و برنامه ریزی برای ساخت یك پایگاه فضایی در جنوب كشور خبر داد.


به گزارش خبرگزاری ها دكتر فتح الله امی كه در همایش ماهواره امید در پردیس دانشكده های فنی دانشگاه تهران سخن می گفت افزود: 3 ماهواره به وزن های 75، 65 و 50 كیلوگرم با ماموریت های عكسبرداری، سنجش از دور و مخابراتی توسط 3 دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در حال ساخت است كه در حال حاضر مراحل پایانی خود را می گذراند.


برنامه ریزی ایران برای اعزام موجود زنده به فضا

امی در ادامه تاكید كرد: براساس برنامه ریزی كه شده است و همچنین طبق مصوبه شورای عالی فضایی كشورمان جمهوری اسلامی ایران تا سال 1404 باید موجود زنده به فضا پرتاب كند.


قرائت كنتور آب و برق و گاز با ماهواره مصباح

این عضو سازمان فضایی ایران در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش 28 ساله دانشمندان جمهوری اسلامی ایران در ساخت ماهواره مصباح گفت:این ماهواره از سال 84 آماده پرتاب است اما متأسفانه به دلایلی این پرتاب صورت نگرفت.


وی تاكید كرد: در ساخت این ماهواره انتقال تكنولوژی به صورت كامل انجام شد به طوری كه یكی در ایتالیا و دیگری در ایران ساخته شد.


«امی» وزن این ماهواره را 5/63 كیلوگرم و دارای ابعاد 50 در 50 در 70 سانتی متر اعلام كرد و گفت: قرار بود به مدار هزار كیلومتر پرتاب شود.


وی افزود ماموریت ماهواره مصباح را قرائت كنتورهای اشتراك آب، برق، گاز دانست و تاكید كرد: با بهره برداری از این ماهواره دیگر نیازی به مراجعه ماموران كنتورخوان به منازل و اماكن تجاری نخواهد بود.


طرح احداث پایگاه فضایی در جنوب كشور

به گزارش رحماء امی از طراحی احداث یك پایگاه فضایی در جنوب كشور خبر داد و گفت: ما مكان های بسیار خوبی در جنوب ایران به ویژه جزایر برای پرتاب ماهواره به فضا داریم كه به همین خاطر طرحی در حال بررسی است كه به زودی پایگاهی فضایی تحت عنوان «سیویل» كه غیرنظامی هم خواهد بود در جنوب كشور كه به خط استوا نزدیك تر است ایجاد خواهد شد.


منبع: خبرگزاریها

سایت رحماء