پاسخ به شبهات (بازدید: 338)
سه شنبه 17/11/1391 - 9:40 -0 تشکر 587554
شهادت دادن

سلام 
از مدیر انجمن و همه کاربران سوالی داشتم .
در چه مواردی می توان از شاهد خواست که دست روی قرآن بگذارد و شهادت دهد؟
درواقع آیا این درخواست که برای روشن شدن موضوعی از کسی که شاهد بوده بخواهیم که دستش را روی قرآن بگذارد و به قرآن قسم خورده و در مورد صحت یا عدم صحت موضوعی شهادت دهد صحیح است؟ در چه موارد و موضوعاتی  درخواست شهادت صحیح و بلا اشکال است؟


سپاس فراوان 
خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 30/11/1391 - 17:45 - 0 تشکر 590620

به نام خدا
عرض سلام وتحیات
و تشکر از سوال خوب شما
دست گذاشتن روی خط قرآن با وضو اشکال ندارد، ولی بدون وضو حرام است ]چه برای قسم خوردن باشد و چه غیر آن‌[(ر.ک‌: توضیح المسائل مراجع‌، بنی هاشمی‌، ج 1، ص 198، دفتر انتشارات اسلامی‌.)
 اما در مورد قسم خوردن قرآن کریم می‌فرماید: "وَلاَ تَجْعَلُواْ اللَّه‌َ عُرْضَة‌ً لاِیْمَـَنِکُم‌;(بقره‌،224) خدا را در معرض سوگندهای خود قرار ندهید."
کسی که برای اثبات چیزی قسم می‌خورد، اگر حرف او راست باشد، قسم خوردن او مکروه است
و اگر دروغ باشد حرام و از گناهان کبیره است‌، ولی اگر برای این که خودش یا مسلمان دیگری را از شر ظالمی نجات دهد، قسم دروغ بخورد اشکال ندارد.
 برای قسم شرایط و مسائل دیگری نیز بیان شده جهت آگاهی بیشتر می‌توانید به توضیح المسائل مرجع تقلید خود مراجعه فرمایید.(ر.ک‌: توضیح المسائل مراجع‌، بنی هاشمی‌، ج 1، ص 554ـ559، دفتر انتشارات اسلامی‌.)
شایان ذکر است که مهمترین سرمایه یک جامعه‌، اعتماد متقابل افراد اجتماع نسبت به یکدیگر است‌، اصولاً آن‌چه جامعه را از صورت پراکندگی بیرون می‌آورد و هم‌چون رشته‌های زنجیر به هم پیوند می‌دهد، همین اصل اعتماد متقابل است که پشتوانه فعّالیت‌های هم‌آهنگ اجتماعی و همکاری در سطح وسیع می‌باشد. قسم‌، تأکیدی است بر حفظ این همبستگی و اعتماد متقابل‌; امّا آن روز که مشخص شود قسم دروغ بوده است دیگر اثری از این سرمایه بزرگ اعتماد عمومی باقی نخواهد ماند، و جامعه به ظاهر متشکل تبدیل به آحاد پراکنده بدون قدرت می‌شود. علاوه بر این که قسم دروغ باعث کوچک شمردن و بی‌احترامی به نام قرآن نیز هست‌. افزون بر آن با تجربه ثابت شده است افرادی که با سوگند دروغ‌، از جمله سوگند به قرآن‌، به ناحقی رسیده‌اند، وزر و وبال آن در همین دنیا دامنگیرشان شده است‌; چنان که در روایتی امام باقر7 می‌فرماید: سه چیز است که صاحب آن نمی‌میرد مگر آن که وبال آن در دنیا دامنگیرش می‌شود: 1. ظلم 2. قطع رحم (قطع رابطه با خویشاوندان‌) 3. قسم دروغ‌.(ثواب الاعمال‌، شیخ صدوق‌;، ص 220، انتشارات شریف رضی‌.)
منبع

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

سه شنبه 1/12/1391 - 10:41 - 0 تشکر 590730ممنون 

من بیشتر می خواستم بدونم در چه شرایطی یک فرد اجازه داره که از طرف مقابلش بخواد که به قرآن قسم بخوره؟ آیا شرایط خاصی داره یا نه؟


خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 1/12/1391 - 23:40 - 0 تشکر 590885

باسلام مجدد
موارد همان مطالبی بود که در بالا عرض شد
برخی به هر مطلب ریز و جزئی قسم و قران را سپر می کنند
که مناسب شان قران و کلام پروردگار نیست
موفق باشید
التماس دعا

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی