انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 988)
شنبه 14/11/1391 - 12:38 -0 تشکر 586953
طراحی فیگوراتیو

طراحی فیگوراتیو:

تناسبات موجود در اندام انسان ، تقسیم بندی حركتی، بر اساس در حین طراحی از دستها به این نكات توجه كنید: حجم كلی دستها را مشاهده كنید. دست خود را در حالت خاصی نگه دارید، مثلاً حالت نوشتن، گرفتن قیچی یا دستگیره در و یا برداشتن فنجان و ... به حجم كلی آن نگاه كنید می توانید در آن واحد فضای منفی را هم در نظر داشته باشید. سپس به مقایسه بخشهای مختلف و نسبتهای فضای منفی و مثبت بپردازید.

انگشتان را به صورت احجام هندسی ببینید. هر انگشت دارای سه مفصل است (به جز شصت كه دو مفصل دارد) شكل هر بند انگشت شباهت فراوانی به استوانه دارد. در هر بند انگشت حجم استوانه ها كوچك و بزرگ، كوتاه و بلند، چاق و باریك می شوند. فضای منفی بین انگشتان را ببینید. دستتان را در حالتی بگذارید كه مابین انگشتان فضایی خالی ایجاد شود. سپس به طراحی از فضای منفی ایجاد شده بپردازید.

معمولاً در حالت عادی و صاف، فضای بین انگشتان به شكل مثلثهای كشیده دیده می شود و با تغییر حالت انگشتان، مثلثها نیز تغییر شكل می دهند. انگشتان را به صورت مجموعه ای از استخوان و مفصلهای ساده شده ببینید. در این شیوه شما ابتدا استخوانها و مفاصل نهفته دست را در نظر آورده و ترسیم كنید سپس حجم اصلی انگشتان را در اطراف خطوطی كه كشیده بودید اضافه كنید.

در صورت امكان، از دست كودكان و افراد سالخورده طراحی كنید و تفاوت بافت آنها را بررسی كنید. در طراحی از دست كودكان برای القای حالت پوست نرم، از پهنای نوك مداد استفاده كنید و بیشتر به ایجاد سایه های لطیف اكتفا نمایید. برای ترسیم فرمهای مختلف دست افراد سالخورده، خطوط متنوع و حساب شده می تواند پوست چروكیده و مفاصل برجسته و فرسوده آنها را به خوبی ترسیم نماید. 

طراحی از پا مراحل طراحی از پا نیز مانند طراحی از دست می باشد. با این تفاوت كه بر خلاف دستها كه نیمی از حجم و فرم بر عهده انگشتان و حالتهای آنها بود و بخش عمده مطالعات و بررسیهای شما بر اساس حركت انگشتان صورت می گرفت، در اینجا انگشتان پا نقش فرعی بر عهده دارند و به خودی خود قدرت حركت چندانی ندارند. فرم كلی كف و انگشتان پا بر اساس فرم هندسی، مخروطی است با قاعده مستطیل شكل كه وظیفه حفظ تعادل كل بدن را بر عهده دارد. همچون طراحی از دست، طراحی از پا را نیز از انگشتان، كف و پاشنه پا آغاز می كنیم:

حجم كلی پا را ترسیم كنید. بخش انگشتان را از بقیه قسمت ها جدا كنید. مفاصل را با دست لمس كرده و محل اتصال مشترك انگشتان را پیدا كنید. به طراحی از حجم پا درون جوراب بپردازید و كلیه انحناهای آن را بررسی كنید. به طراحی انگشتان و كف پای بدون جوراب از آینه بپردازید. پا را از سمت پهلو ها، زاویه جلو و زاویه پشت طراحی كنید.

انگشتان پا را به صورت مجموعه ای از استوانه های كوتاه و متصل به هم ترسیم كنید. به قسمت های برجسته و بر آمده پا، قوزك داخلی و خارجی، تناسب مچ و كف پا توجه كنید. فرم استوانه مدور (با حجم متغیر) در تمامی بخشهای پا حاكمیت دارد. با در نظر گرفتن این مسأله می توانید سایه روشنهای مناسبی را به فرم پا اختصاص دهید.

به چین و چروكهای لباس در محل زانو و لگن خاصره توجه داشته باشید. حالت پارچه كمك می كند تا طراحی، صحیح و بدون نقص انجام شود. از ترسیم چینهای غیر ضروری و بیش از حد لازم خودداری كنید. به تفاوت فرمها در قسمت پهلوی داخلی و خارجی پا دقت كنید. تا زمانی كه تسلط كافی بر فرمها و حالتهای مختلف دست و پا را به دست نیاورده اید، از ترسیم ذهنی این سوژه ها خودداری نمایید.

تناسبات موجود در اندام انسان توجه به تناسبات موجود در اندام انسانی و تسلط بر چگونگی این تناسبات، طراحی از فیگور انسانی را بسیار آسان می سازد. آناتومی انسان، در هر دوره از زندگی (نوزادی، كودكی، نوجوانی، جوانی، میانسالی، پیری) دارای ویژگیهای خاصی است. اغلب طراحان، به هنگام طراحی فیگوراتیو، ابتدا، نمایی ساده از فرم بیضی سر را می كشند و سپس به ترسیم خطوط راهنما برای گردن، شانه، ستون فقرات، لگن خاصره، دست و پا می پردازند.

این شیوه بسیار ساده و اصولی است، لیكن این سؤال پیش می آید كه طول و عرض این خطوط راهنما بر چه اساسی ترسیم می شود؟ پاسخ این است: اساس و پایه تناسبات، همان فرم بیضی اولیه ای است كه در ابتدای كار ترسیم می شود. ترسیم فرم اولیه بیضی به عنوان سر، حدود و اندازه طرح شما را مشخص می سازد. با تكرار بیضی ها به تعداد 7 الی 8 برابر، طول قد یك فرد با اندازه متوسط و عادی مشخص می شود. پس می توان گفت: ارتفاع قد متوسط هر شخص، 7 تا 8 برابر طول سر خودش است.

ـــ نصف اندازه سر، برای طول گردن كافی است.

ـــ نیمه دیگر بیضی، به اضافه یك بیضی دیگر ، حدود گودی كمر را مشخص می كند.

ـــ با ترسیم بیضی بعدی، از كمر تا لگن خاصره مشخص می شود.

ـــ با افزودن بیضی پنجم و ششم، حدود زانوها را مشخص كرده اید.

ـــ دو تا بیضی دیگر حدود زانو تا كف پا را تشكیل می دهد. 

 منبع: سایت تبیان زنجان

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی