انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 543)
جمعه 13/11/1391 - 17:38 -0 تشکر 586764
اعتیاد به تلویزیون و کامپیوتر

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »
سلام ؛

حتما دوران کودکی خود را تا حدودی به خاطر می آورید ، و قطعا به یاد دارید که بازیها ، وسایل تفریحی و امکاناتی که آن دوره داشتید چگونه بود، و شاید بارها و بارها فرزندان شما این جملات را از شما شنیده باشند که زمان ما که این چیزها نبود ، ما این همه وسایل و امکانات نداشتیم ، ...

واقعیت این است که باید تفاو تها و تغییرات را بپذیریم و دائما خود را با کودکانمان مقایسه نکنیم ، طبیعی است که دوران کودکی و نوجوانی ما با کودکان ما بسیار متفاوت است و ما مجبور هستیم گاهی اوقات این تغییرات را بپذیریم و با واقعیت روبرو شویم . یکی از این تغییرات حضور کامپیوتر ، بازیهای کامپیوتری، تلویزیون و ... است .

گاهی اوقات فرزندان ما به طور افراطی از این امکانات استفاده می کنند ، به طوریکه زندگی عادی آنها مختل می شود . در این صورت حتما باید جلوی این مسئله گرفته شود و به حد اعتدال درآید .

برای این کار به نکات زیر توجه فرمایید :

جمعه 13/11/1391 - 17:41 - 0 تشکر 586765

1- ابتدا باید برنامه ریزی کرده و قوانینی را در منزل بگذارید . این قوانین باید به اطلاع همه اعضای خانواده برسد و همه هم باید این قوانین را رعایت کنند.2- تماشای تلویزیون را از ابتدا کنترل کنید ، اینکه تلویزیون از صبح که از خواب بیدار می شوید و تا شب که به رختخواب می روید بی دلیل روشن باشد کار درستی نیست ، فقط زمانیکه می خواهید برنا مه ای را تماشا کنید تلویزیون را روشن نمایید.

جمعه 13/11/1391 - 17:42 - 0 تشکر 586766

 3- مخصوصا متوجه باشید که چه برنامه هایی برای کودکتان مناسب است ، یکی از مسائل مهمی که در گذشته رعایت می شد و امروزه به ندرت دیده می شود این است که در گذشته فرزندان هر برنا مه ای را نمی توانستند ببینند ولی امروزه این روش ها اعمال نمی شود که خود مشکلاتی را به همراه دارد.


4- در اجرای قوانین ، قاطع ، جدی و صبور باشید.

جمعه 13/11/1391 - 17:43 - 0 تشکر 586767

5- اگر تماشای برنامه ای با برنامه دیگری مثلا خوردن غذا ، رفتن به جایی ، خوابیدن و ... تداخل دارد از ابتدا اجازه دیدنش را ندهید تا مجبور نشوید در وسط برنامه کودک را از جلوی تلویزیون بلند کرده که نهایتا به درگیری و تنش منجر شود .مخصوصا اگر برنامه مورد علاقه اوست طوری برنامه ریزی کنید که بتواند تا انتها نگاه کند و هیچ وقت وسط برنامه ، تلویزیون را خاموش نکنید و یا او را مجبور به بلند شدن نکنید و گاهی اوقات می توانید به او مدت زمان باقی مانده را تذکر دهید .6- از تلویزیون به عنوان جایزه استفاده کنید ، اگر به وظایفش درست رسید و انجام داد و یاخواسته های شما را اجابت نمود و یه هر رفتار دیگری که لایق جایزه گرفتن است انجام داد ، تلویزیون می تواند وسیله ای برای تشویق او باشد .

جمعه 13/11/1391 - 17:45 - 0 تشکر 586768

7- حتی الامکان هنگام تماشای تلویزیون او را همراهی کنید و در مورد برنامه مورد نظر با هم صحبت کنید با این روش خیلی از مسائل را می توانید به او بیاموزید .8- در بازی های کامپیوتری اورا همراهی کنید و با او بازی کنید .

جمعه 13/11/1391 - 17:46 - 0 تشکر 586769

9- از کامپیوتر به عنوان جایزه استفاده کنید ،می توانید در ازای انجام رفتار مناسب برایش بازی کامپیوتری خریده و یا مدت بیشتری اجازه بازی دهید .10- اجازه دهید از بازی سیر شود مثلا برای او تعیین کنید که همه بعد از ظهر پنج شنبه و یا جمعه را می تواند بازی کند .

جمعه 13/11/1391 - 17:47 - 0 تشکر 586770

11-در صورتیکه روش های بیان شده نتیجه نداد از تدابیر منفی استفاده کنید .تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید یا می توانید قطعه ای از کامپیوتر را بردارید ، مخصوصا اگر می دانید در غیاب شما به طرف این دستگاه رفته و آنها را روشن می نماید تدابیری بیندیشید که نتواند آن را روشن کند . و اگر چنانچه در نبود شما به حرف شما گوش داد و کامپیوتر راروشن نکرد حتما تشویقش کنید .12- زمانیکه به عنوان تنبیه مانع استفاده از تلویزیون و کامپیوتر می شوید و برای او تعیین می کنید که مثلا امروز حق استفاده از این وسیله را ندارد ، سر حرف خود باشید و کوتاه نیایید حتی اگر جیغ و داد و گریه و زاری راه انداخت و یا کلماتی نظیر ببخشید، دیگر تکرار نمی کنم و ... را بر زبان آورد باز هم قاطع و جدی باشید و عقب نشینی نکنید.

منبع : آموزش رفتار با کودک و نوجوان / ابوالفضل بیرقی - صدیقه ایلان داغی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی