• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 677)
جمعه 6/11/1391 - 12:29 -0 تشکر 585519
حقوق خانواده

 با سلام به همه دوستان خوبم در انجمن و خوانندگان عزیز غیر انجمنی ، امیدوارم حال همگی خوب باشه . راستش دلیل اینکه تصمیم به راه اندازی این بحث گرفتم اینه که همونطور که خودتون شاهدین امروزه در کشور ما مهمترین مبحث حقوقی خانوادست . با اینکه در طول تحصیل رشته حقوق فقط یه درس 3 واحدی ( حقوق مدنی 5) رو به خودش اختصاص داده اما به قول یکی از اساتید حقوق امروزه حتی در شهر متدینی مثل یزد که قدیم ها یک دادگاه خانواده هم نداشت 5 شعبه دادگاه خانواده وجود داره و در تمام شهر های کشور انقدر بحث خانواده ( مخصوصا طلاق ) مطرحه که نوبت های رسیدگی برای هر زوج چند ماه طول می کشه . 

برای همین تصمیم گرفتم مباحث حقوق خانواده ( خواستگاری ، وعده ازدواج ، نکاح موقت و دائم ، طلاق ، نفقه و ... ) رو توی این مبحث مطرح کنم تا هم اطلاعات دوستای خوبمون بره بالا و هم با این بالا رفتن اطلاعات کمکی به پایداری خانواده ها کرده باشیم . امیدوارم که توی هیچ خانواده ای جدایی اتفاق نیفته و این نهاد مقدس در همه خانواده ها پایدار بمونه . 

من تا جایی که درس خوندم و اطلاعاتم کمک می کنه هر چند روز یه بار این مبحث رو پیش می برم و مباحث جدید رو می ذارم. دوستان اگه سوالی در زمینه حقوق خانواده داشتن می تونن همینجا بپرسن. اگه اطلاعات خودم بتونه جواب بده حتما جوابتونو میدم و در غیر این صورت از اساتدی می پرسم و سعی می کنم در اولین فرصت جواب رو بگم بهتون . امیدوارم مبحث پرباری بشه... 

*** در ضمن ناگفته نمونه که توی مطرح کردن این مبحث از سخنان استاد حقوق خانوادم - جناب آقای دکتر انصاری پور- الهام گرفتم .امیدوارم با گسترش دروسی که از ایشون یاد گرفتم و کمک به حفظ خانواده ها بتونم ذره ای از زحماتشون رو جبران کنم :) 

 

 

 

جمعه 6/11/1391 - 12:57 - 0 تشکر 585524

تعریف خانواده تعریف خانواده : خانواده نهاد مهمی است که امروزه به دلایل مختلف ( و مهمترین آنها دلایل اعتقادی و مالی) افراد تن به پاشیده شدن آن می دهند. خانواده را از دیدگاه های مختلف می توان تعریف کرد .1) خانواده شامل فرد و خویشان نسبی اوست که از یکدیگر ارث می برند . در این تعریف ارث را معیار قرار داده ایم. باید توضیح بدهم که نسبی بودن همان رابطه خونی است . و طبقات ارث شامل سه طبقه می شود ( 1- پدر مادر و اولاد و نوه ها / 2- اجداد و پدر مادر آنها، برادر و خواهر و فرزندان آنها / 3- عمو و عمه و خاله و دایی و فرزندانشان ) 2) برخی از افراد خانواده را شامل خویشان سببی نیز می دانند. سببی یعنی کسانی که به واسطه ازدواج با آنها فامیل شده ایم. مثل مادرزن، خواهر شوهر و ... هر چند این تعریف نیز مانند تعریف قبل دارای کاستی هایی است. 3)برخی افراد خانواده را شامل افراد واجب النفقه می دانند. با کمی تغییر می توانیم این تعریف را تعریف نسبتا مناسبی بدانیم : خانواده شامل زن و شوهر و فرزندان و افرادی است که نفقه آنها بر انسان واجب است. * 4) قانون تامین اجتماعی مصوب 1354 تعریف نسبتا مناسبی از خانواده ارائه داده است : خانواده شامل افراد زیر است :

الف:همسر بیمه شده

ب: شوهر بیمه شده در صورتی که معاش او توسط خانم تامین شود و سن او بالای 60 سال باشد

پ: فرزند بیمه شده که زیر 18 سال یا غیر توانا برای کار باشد

ت: پدر مادر تحت تکفل در صورتی که پدر بالای 60 و مادر بالای 55 سال باشد


این تعریف آخر تعریف نسبتا خوب و کاملی است . در قانون مدنی ما تعریف دقیقی از خانواده نشده است اما در ماده 1105 ذکر شده که "ریاست خانواده با مرد است " و موادی را هم به خانواده اختصاص داده است. هر چند واژه "ریاست" اشتباه است و امروزه کاربردی ندارد ( تئوری و عملی) چون در رویه دادگاه ها هم نشان داده شده که امروزه زن و مرد در اداره اموال و حتی اعمال حقوقی خود مستقل اند، ولی از این ماده می توان برداشت کرد که خانواده اشمل زن و شوهر و سایر افراد واجب النفقه است .

* بحث بعدی : اهمیت خانواده

 

 

 

جمعه 6/11/1391 - 13:10 - 0 تشکر 585530

اهمیت خانوادهاز اهمیت خانواده هر چه بگوییم کم گفته ایم. به یقین می شود گفت که خانواده مهم ترین نهاد هر جامعه است و جامعه ای که خانواده در آن نقش مهمی نداشته باشد از هم خواهد پاشید. مثال جالبی که استاد ما بار ها سر کلاس مطرح کردند این بود که در کشور انگلستان ( یا برخی کشور های توصعه یافته کنونی) اقلیت ملیتی را هندی ها و پاکستانی ها دارند . ولی مسئله قابل توجهی که وجود دارد این است که بهترین و ماهر ترین پزشکان و مهندسان و متخصصان سایر حوزه ها در این کشور ها همین هندی ها و پاکستانی ها هستند .چون اینها به خانواده اهمیت زیادی می دهند . تمام افراد خانواده حاضرند هر کاری برای پیشرفت یکدیگر بکنند. حتی اگر یک جستجوی کوتاه در اینترنت بکنید می بینید که آمار مجرمان جنایی در سال های قبل و کنونی همیشه نشان داده ه بیشترین مجرمان کسانی بوده اند که وضعیت خانوادی آنها خوب نبوده است .نباید گفت به هر طریقی که شده باید خانواده را حفظ کرد . چون خداوند در قرآن فرموده است که اگر نمی توانید درست و به خوبی زندگی کنید به خوبی از هم جدا شوید. ولی باید یادمان باشد تا جایی که ممکن است از ازهمپاشیدگی این نهاد مقدس جلوگیری کنیم. چون خانواده بر افراد متعدد و بر زمان های متعدد ( حال و آینده ) تاثیر می گذارد . 

* بحث بعدی : بحث شیرین خواستگاری ! :) 

 

 

 

جمعه 6/11/1391 - 22:14 - 0 تشکر 585561

سلام
به انجمن خودتون خوش آمدید ممنون از ثبت مطلب خوبتون .

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 7/11/1391 - 11:16 - 0 تشکر 585592

سلام :) ممنونم. امیدوارم مفید واقع شه :)

 

 

 

شنبه 7/11/1391 - 12:4 - 0 تشکر 585608

خواستگاری خواستگاری : تقاضای ازدواج از زنی را خواستگاری می گویند. طبق ماده 1034قانون مدنی  از زنی که موانع نکاح را نداشته باشد می توان خواستگاری کرد. موانع نکاح مواردی از قبیل شوهر دار بودن ، در عده بودن و ... است که بعدا به تفصیل در بحث موانع نکاح به آن خواهیم پرداخت . از نظر قانون ما هیچ اثری بر خواستگاری بار نشده است و چنانچه هر یک از طرفین بعد از خواستگاری پشیمان شود مسئولیت مدنی و کیفری نخواهد داشت ( مگر اینکه با هم توافق کرده باشند ) خواستگاری علی القاعده طبق رسوم ایرانی از طرف آقا صورت می گیرد ولی ایرادی ندارد چنانچه خانمی از آقایی که موانع را ندارد خواستگاری کند. همچنین خواستگاری کردن از خانواده دختر طبق رسم شکل میگیرد و لزومی ندارد و می توان از خود دختر هم خواستگاری کرد .* بحث بعدی : وعده ازدواج ، نامزدی 

 

 

 

دوشنبه 9/11/1391 - 9:35 - 0 تشکر 586126

سلام خیلی ممنون از این بحث مفید 

خیلی خوب میشد که اگر دوستان سوالی هم داشتند مطرح کنند و نیک بنیاد عزیز اگه تونستن جواب بدنخدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 9/11/1391 - 15:45 - 0 تشکر 586181

سلام
در رابطه با مسئله خواستگاری میخواستم اگه اطلاعاتی دارین بهمون بگین که در چه صورتهایی دختر و یا خانواده دختر مجاز به خواستگاری از پسر است و اصلا آیا این کار درست است یا نه؟

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

چهارشنبه 11/11/1391 - 6:10 - 0 تشکر 586365

به نام خدا و سلام

مطلب خوبی است اینکه بصورت هدفمند و مورد به مورد پیش می روید قشنگ است ممنون

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

يکشنبه 15/11/1391 - 18:31 - 0 تشکر 587296

heaven_h گفته است :
[quote=heaven_h;612899;586126]
سلام خیلی ممنون از این بحث مفید 

خیلی خوب میشد که اگر دوستان سوالی هم داشتند مطرح کنند و نیک بنیاد عزیز اگه تونستن جواب بدن
سلام :) من در خدمتم.هر سوالی باشه تا جایی که بتونم با پرس و جو از اساتید سعی می کنم جواب بدم :)

 

 

 

يکشنبه 15/11/1391 - 18:32 - 0 تشکر 587297

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;586365]به نام خدا و سلام

مطلب خوبی است اینکه بصورت هدفمند و مورد به مورد پیش می روید قشنگ است ممنون

سلام :) ممنونم از شما . امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره .

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی