انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 355)
پنج شنبه 28/10/1391 - 15:13 -0 تشکر 584555
آیا کودکان باید در جریان مشکلات خانواده قرار گیرند ؟

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

در هر خانواده ای ممکن است مشکلاتی از قبیل مسائل اقتصادی ، بیماری یک از اعضای خانواده ، جا به جایی ، سفر، قرض و ... بروز پیدا کند و فضای خانه مدتی متشنج وغیرعادی گردد در اینگونه مواقع بسیاری از والدین مردد می شوند که آیا حقایق را به فرزندان بگویند و آنها را در جریان قرار دهند یا خیر ؟

البته گاهی اوقات والدین در این مورد پنهان کاری می کنند که اثرات بدی گذاشته و مشکل را حادتر خواهد کرد .

 

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:18 - 0 تشکر 584557

بنا بر این در هنگام بروز مشکلات  :


1- واقعیت راه به کودکان بگویید و آنها را بچه نپندارید ، به آنها در حد لزوم و کافی توضیح دهید و از گفتن حرف های غیر واقعی ودروغ خودداری کنید ، آنان قطعا مشکل را درک خواهند کرد و اگر بفهمند به آنها دروغ گفته اید ، اطمینان نسبت به شما رااز دست می دهند و در واقع به نوعی یاد می گیرند که از واقعیت فرار کنند و در بزرگسالی هم حاضر به درک و تحمل حقایق نشوند.

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:19 - 0 تشکر 584558

2- باآنها مشورت کرده و نظر خواهی کنید ، آنها را هم در حل مشکل شریک کنید ، کودکان هم جزئی از همان خانه ای هستند که مشکل در آن بوجود آمده بنابراین حق دارند در حل آن دخالت کنند و با طرح مشکلات با آنها در واقع به آنها نشان می دهیم که مهم هستند .

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:20 - 0 تشکر 584559

3- اگر مشکل بیماری یکی از والدین است در مورد آن توضیح دهید و آنان را آماده اتفاقاتی که ممکن است بیفتد بکنید و البته فردی هم که بیمار است باید روحیه قوی و خوبی داشته باشد تا کودکان هم از او بیاموزند .اگ بیماری خیلی جدی است و منجر به مرگ می شود کودک را آماده کنید .

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:21 - 0 تشکر 584560

4- اگر مشکل اقتصادی است برای آنها شرح دهید چگونه بوجود آمده و راههای حل آن را با هم بررسی کنید و توضیح دهید بواسطه این مشکل خیلی از برنامه های قبلی بر طبق روال همیشگی انجام نخواهد شد مثلا سفر تابستانی حذف می شود و یا خرید بعضی از وسایل که در برنامه بود لغو می شود .والبته با رفع مشکل اقتصادی در اولین فرصت حتما از همه اعضای خانواده تقدیر شود مثلا رفتن به یک سفر پاداش خوبی است .

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:21 - 0 تشکر 584561

5- اگر قرار است بواسطه این مشکل فرزندان به منزل و محل دیگری روند مثلا منزل اقوام ، آنها را آماده کنید و ضمن تشکر و قدردانی از اینکه به این وسیله به شما کمک می کنند به آنها اطمینان دهید با تماس تلفنی و یا اگر امکان پذیر بود دیدار و راههایی از این قبیل می توانید از حال هم با خبر شده و حتما این مدت موقتی بوده و دوباره همه اعضای خانواده دور هم جمع می شوند و بعد از این مسئله حتما بابت تحمل این اوضاع از آنها قدردانی کرده و تشویق و تحسین نمایید. و به آنها بگویید این همکاری آنان چقدر در حل مشکل خانواده موثر بوده .

پنج شنبه 28/10/1391 - 15:25 - 0 تشکر 584563

6- برای آنها توضیح دهید که بروز چنین مشکلاتی فقط خاص آنها نیست و برای همه خانواده ها چنین مشکلاتی ایجاد می شود می توانید خانواده هایی که چنین مشکلاتی داشته و درست و منطقی با آن برخورد کرده اند را نشان دهید . فراموش نکنید که کودکان خیلی از رفتارها را از خود شما یاد می گیرند . نحوه برخوردتان در هنگام بروز مشکلات قطعا برای آنها الگویی خواهد بود که همانگونه برخورد کنند پس قوی ، قاطع و صبور باشید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی