• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 3290)
دوشنبه 25/10/1391 - 11:27 -0 تشکر 584106
یادگاریهایی از پیاده روی نجف تا کربلا

سلام بر همه شما دوستان گرامی انجمنی 
امیدوارم هر جا که هستید شاد و سلامت باشید 


به توفیق الهی و عنایت امام حسین علیه السلام، بنده نیز امسال به عنوان قطره ای از دریای ارادتمندان به امام حسین علیه السلام توفیق حضور در پیاده روی عظیم نجف تا کربلا نصیبم شد و واقعا نمیدانم که باید چطور شکرگزار این توفیق باشم. 
از آن سه روز پیاده روی یادگاریهای زیادی در ذهنم باقی مانده که دوست داشتم با شما بزرگواران مطرح اش کنم. مطمئنا شما هم از طریق صدا و سیما گوشه هایی از این راهپیمایی را مشاهده کرده اید و  در جریان کم و کیف آن قرار دارید. 
با این حال امیدوارم که نوشته های من نیزبتواند گوشه ای از آن همه زیبایی و عظمت را تصویر کند. 
پس انشالله این گزارش را شروع می کنم و با عکسهایی که گرفته شده و عکسهای خبرگزاریها توضیحات را تکمیل خواهم کرد.


خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 11:58 - 0 تشکر 584108
توصیف آن شور و شوقی که در این پیاده روی عظیم بود، ممکن نیست. بعضی حالات و احساسات با کلمات قابل وصف نیستند. شادی و شعف خاصی رو میشد در بین همه زائران و خدمت گذاران به زائران دید،  در بین این جمعیت عظیم از هر سنی مشاهده می شد. 

کودکهایی که سوار بر کالسکه هایی بودند که توسط پدر یا مادرشون حمل میشد، بچه هایی که در بغل  پدر و مادرشون بودند، بچه هایی که یک پارچ دستشون بود و می خواستند به زوار آب بدن، کودکانی که در اون جمعیت مشغول بازی با همدیگه بودن، جوونها و پیرها 

اصلا اونجا مهم نبود که چی کاره هستی، چی پوشیدی یا اهل کجایی 

مهم اون عشقی بود که در دل این زوار و خدمت گذاران وجود داشت

اصلا همه حاضرین فقط حواسشون به مقصد بود، به کسی بود که به عشق اون از شهرها و کشورهای مختلف اومده بودن 

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 12:13 - 0 تشکر 584110


گروهی که به همراه ایشان به این سفر اعزام شده بودیم گروه بزرگی بود، حدودا 750 نفر بودیم

قبل از اینکه این  سفر شروع بشه از همه زائران خواسته شده بود که خودشون رو برای پیاده روی آماده کنند و آمادگی بدنی شود رو بسنجن 

و اگر واقعا فکر می کنند که آمادگی این پیاده روی سه روزه را ندارند اعلام کنند تا با ماشین به کربلا برده بشن 

خوشبختانه اکثریت گروه ما این توان رو داشتند که در این پیاده روی عظیم حاضر بشند. شاید قبل از سفر، خود من نگرانی های درباره میزان آمادگی خودم داشتم و فکر می کردم ممکنه بهم سخت بگذره ولی با ورود به مسیر پیاده روی و حضور در بین سیل جمعیت فهمیدم که جای هیچ نگرانی نیست و همه زوار تحت عنایت خاصی از طرف امام حسین علیه السلام هستند. شور و شوقی که در این مسیر وجود داشت جایی برای احساس خستگی باقی نمی گذاشت. 

در ابتدای سفر بود، که به هر کدوم از ما یک پلاک داده شد که نام هر کدوم از ما بر روی اون ثبت شده بود. این تمهیدی بود برای اینکه اگر خدای نکرده بمب گذاری رخ داد امکان شناسایی وجود داشته باشه همچنین به هر کدوم از شرکت کنندگان در پیاده روی یک سربند داده شد که اتفاقا نشونه خیلی خوبی برای شناسایی اعضای گروهمون بود و واقعا در طول سفر خیلی به کار اومد. روی سربند زرد رنگ ما عبارت یا لثارات الحسین درج شده بود 

( انشالله در آینده عکس های مرتبط را قرار میدم)خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 13:28 - 0 تشکر 584121برای این راه پیمایی سه روزه، یکی از دغدغه های ما این بود که چه چیزهایی نیازه که با خودمون داشته باشیم؟
این مساله از اونجا مهم می شد که نمی تونستیم بار زیادی رو حمل کنیم، برای این مسیر با همراه عزیزم هر کدوم یک کوله پشتی برای حمل در نظر گرفته بودیم با یک کیسه خواب که البته کیسه خواب را استفاده نکردیم ( توضیحات اضافی بعدا خواهد اومد)


اون چیزی که در پیاده روی خیلی مهم بود کفش مناسب بود که باید لحاظ می شد. همین طور به ما گفته بودند که دمپایی مناسب همراه داشته باشید تا اگر پاتون تاول زد یا مشکلی پیدا کردید از اون استفاده کنید.


یکی از چیزهایی که همراه داشتنش در این پیاده روی خیلی لازم بود و واقعا به ما کمک کرد، کرمها و روغنهای مناسب برای پا و گرفتگیهایی بود که ممکن بود برای اعضای مختلف بدن پیش بیاد.خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 14:13 - 0 تشکر 584125


پیاده روی سه روزه ما که قرار بود حدودا 80 کیلومتر در اون طی بشه، از روز دوشنبه قبل از اربعین شروع شد، قرار بر این بود که این 80 کیلومتر در سه روز طی بشه. گروه ما این پیاده روی را از ابتدای جاده نجف تا کربلا شروع کردند ولی بعضی از  گروههای دیگر از داخل شهر نجف این پیاده روی را شروع کرده بودند.

جاده ای که بین نجف تا کربلا قرار دارد جاده ای مسطح است که در بعضی بخشها درواقع دو جاده برای پیاده روی زائران وجود دارد و در بعضی قسمتها یک جاده برای این امر وجوددارد و در کنار این مسیر پیاده روی، هم یک مسیر برای عبور و مرور ماشینها وجود دارد.
 سمت راست این جاده در فاصله های نزدیک به هم موکبهایی قرار دارد. این موکب ها در واقع  چادرها یا حسینیه هایی هستند که برای استراحت زائران، اقامه نماز و ... در نظر گرفته شده اند.
هر موکبی هم اسمی مجزا برای خود دارد که اکثرا اسامی با مسمی هم دارند.شروع پیاده روی گروه ما در روز اول، اندکی قبل از ظهر بود. در طول مسیر پیاده روی تیرکهایی به فاصله حدودا 50 متر از هم تعبیه شده، به طوریکه پس از طی هر 18 تیرک حدودا یک کیلومتر طی شده است.
این تیرکها که همگی شماره گذاری شده اند نشانه بسیار خوبی برای هم گروهیها هستند تا سر یک شماره مشخص بار دیگر همدیگر را ملاقات کنند.

خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 14:45 - 0 تشکر 584127

این توضیحات برای شروع لازم بود، انشالله ادامه خواهم داد

همراه باشید. ممنون


خدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 25/10/1391 - 18:1 - 0 تشکر 584157

heaven_h گفته است :
[quote=heaven_h;612899;584127]
این توضیحات برای شروع لازم بود، انشالله ادامه خواهم داد

همراه باشید. ممنون
منتظریم

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

دوشنبه 25/10/1391 - 22:19 - 0 تشکر 584177

یه پلاک...
یه سربند...
یا لثارات الحسین...

ناراحت

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

سه شنبه 26/10/1391 - 10:18 - 0 تشکر 584218

ممنون از حضور شما بزرگواران
-----------------------------------
حرکت روز اول ما در مسیر پیاده وری، قبل از ظهر شروع شد. قرار بود سر تیرک 350 بار دیگر به صورت جمعی با اعضای هیئت جمع بشیم. بعد از طی مسافت کمی با همراهانم، صدای اذان به گوش رسید.  در یکی از موکب هایی که مختص خانمها بود نماز شکسته ظهر و عصر رو خوندم. در همون موکب سجاده و مهر فراهم بود. اتفاقا بعد از نماز یک خانم ایرانی رو دیدم که داشت استراحت می کرد. ازش پرسیدم شما از کجا اومدید؟ گفت از همدان
سمت راست موکبی که در اون توقف کرده بودم چند تا خانم مشغول پخت نون بودن و صاحبان موکبهای دیگه مشغول پذیرایی از زائران و پخش ناهار. ناهار رو در دیگهای بزرگی می پختن و با سینی هایی بزرگ پخش می کردن. اون چیزی که به ما تعارف شد مقداری نان و تکه های مرغ و کاهو بود.

چون تازه راه رو شروع کرده بودیم نمی تونستیم زیاد توقف کنیم. لذا سریع راه افتادیم. ابتدای مسیر هیجان خاص خودش را داشت. چون شروع آشنایی ما با حال و هوای زیبا و خاص این پیاده روی بود.
در کنار مسیر برای استراحت زائران علاوه بر موکبها، صندلی های پلاستیکی و مبلهایی قرار داده شده بود که برای استراحت چند دقیقه ای بسیار مناسب بود.


در تمامی طول مسیر پرچمهایی با رنگهای مشکی، قرمز و سبز و ...در اندازه های مختلف نصب شده بود و بعضی از زائران هم پرچمی در دست داشته یا بر کوله پشتی خود نصب کرده بودند.

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 26/10/1391 - 11:46 - 0 تشکر 584232همونطور که قبلا گفته شد در بعضی قسمتها دو جاده برای پیاده روی زائران وجود داشت. در کنار جاده سمت راستی موکبها قرار داشت و صاحبان موکبها مشغول پذیرایی بودند، لذا توقف زائران کمی بیشتر بود اما در جاده وسطی که کمتر در کنار آن موکب قرار داشت زائران با سرعت بیشتری حرکت می کردند. در اکثر مواقع ما در جاده وسطی پیاده روی می کردیم.


 در طول پیاده روی از بلند گوهایی که توسط بعضی موکبها نصب شده بود، دعاهای مختلف و قرآن و  نوحه پخش می شد که حال و هموای خاصی به زائران می داد.

در طول پیاده روی واقعا شادی خاصی در دل انسان وجود داره. مشاهده افرادی که با وجود معلولیت در مسیر مشغول پیاده روی هستند؛ آدم رو خجالت زده می کرد و این مساله کم اتفاق نمی افته.

همین طور که مشغول پیاده روی بودیم، در طول مسیر افرادی از موکبهای مختلف ایستاده بودند و به رفتن به موکب و استفاده از ناهار پخته شده زائران را دعوت می کردند. همچنین خیلی از پذیرایی کنندگان، یک میزی قرار داده بودند و به پخش آب مشغول بودند.
پخش چای همراه با شکر هم در طول مسیر به وفور وجود داشت. معلوم بود که عراقی ها خیلی به خوردن چای تمایل دارند. چون در فاصله های خیلی نزدیک، از زائران با چای تقریبا پررنگ که همراه با شکر بود پذیرایی می شد.
خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 26/10/1391 - 13:12 - 0 تشکر 584265

سلام

زیارتتون قبول

اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی