انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 219)
سه شنبه 19/10/1391 - 14:50 -0 تشکر 583319
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 238 واحدی روبرو شد و به قم 37،315 واحد رسید.نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با 74 واحد و نفت و گاز پارسیان و ملی مس هر کدام با 34 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به بیش از 88.5 میلیارد تومان رسید که نسبت به ارزش معاملات روز کاری گذشته با رشد حدودا 2 میلیارد تومانی روبرو شد.بیشترین ارزش معاملات به نماد معاملاتی وصندوق با 28.3 میلیارد تومان و پارسان با 4.5 میلیارد تومان تعلق داشت

 

مصاحبه روز گذشته رئیس سازمان بورس مبنی بر بازگشایی نمادهای مهم متوقف،که امروز نیز شاهد بازگشایی یکی از آنها بودیم،کمی امیدواری ها را به بازار بازگردانده است.قرار است طی امروز و فردا نیز جلساتی با مدیران 5 شرکت متوقف دیگر برگزار شود، تا بعد از دریافت اطلاعات ،نمادشان طی روزهای آینده بازگشایی شود.

با اینکه امیدواری ها به رشد بازار زیاد شده است اما عدم بازگشت ارزش معاملات بازار به روزهای خوب خود در فصل پاییز ،نشان از این است که سرمایه گذاران محتاطانه عمل می کنند.گزارش های 9 ماهه مثبت شرکت های پتروشیمی و فلزی-معدنی می تواند( البته اگر مثبت باشند و محتاطانه ارائه نشوند) به عنوان محرک مثبتی دیگر بازار را به روزهای اوج خود بازگرداند.اما امیدواریم رشد بازار متعادل همراه با بهبود نسبی ارزش و حجم معاملات باشد

از گزارش های 9 ماهه گفتیم! گزارش های میاندوره ای 9 ماهه ی شرکت های بزرگ بورسی با وجود گذشت 19 روز از دی ماه هنوز منتشر نشده است و ظاهرا سازمان بورس قصد مدیریت انتشار این گزارش ها را دارد.تعدیل برخی شرکت های گروه پتروشیمی و فلزی از قبیل زاگرس،کرماشا،فخوز و شبریز تقریبا قطعی شده است و باید دید زمان انتشار آنها چه موقع خواهد بود.بنابراین اگر اتفاق خاصی در بخش های بیرونی بازار رخ ندهد می توان گفت که روند حرکتی بازار در روزهای آتی به گزارش های 9 ماهه و شفاف سازی های شرکت های متوقف در قالب سامانه کدال  بستگی خواهد داشت.

در بازار امروز چه خبر بود؟

گروه پتروشیمی بعد از نوسانات منفی در یک هفته اخیر ،دیروز و امروز با نوسانات مثبتی روبرو شدند.نوسانات مثبت پارسان به عنوان لیدر نمادهای حاضر در بازار و خبرهای مبنی بر تعدیل مثبت قطعی شرکت های زاگرس و کرمانشاه و مارون بر معاملات مثبت گروه تاثیر گذار بوده است.

از زاگرس در روزهای اخیر صحبت کرده ایم و اعلام کردیم که شرکت تا پایان سال به سود بیش از 400 تومانی و در 9 ماهه به سود بیش از 350 تومانی تا 380 تومانی دست خواهد یافت.از کرمانشاه نیز شنیده می شود سود شرکت در 9 ماهه 187 تومان به ازای هر سهم اعلام می شود.

شخارک در حالی به قیمت های بیش از 2400 تومان در قیمت پایانی دست یافت که در پایان بازار با معاملات منفی نیز روبرو شد.شخارک در 12 ماهه اگر ارز خود را با نرخ آزاد تسعیر کند می تواند سود خود را با تعدیل خوبی همراه سازد.شرکت فروش های صادراتی خود در 9 ماهه را با نرخی کمتر از نرخ یورو در مرکز مبادلات تسعیر کرده است.

در فلزی ها و معدنی ها نیز معاملاتی متعادل و مثبت را همانند روز گذشته شاهد بودیم.شرایط این گروه با توجه به طرح های توسعه مناسب و بهبود تولید و فروش از گروه پتروشیمی مناسب تر است.

امروز فخاس صف خرید خود را از دست داده دید اما در ادامه مجددا با صف روبرو شد.همانطور که گفتیم اختلاف نرخ میلگرد در بودجه ( 1450 تومان در هر کیلو) با میانگین نرخ فروش در شش ماهه دوم( 1743 تومان در هر کیلو) شرایط سوددهی خوبی را برای شرکت فراهم کرده است.

فخوز نیز که تعدیل مثبتش در 9 ماهه قطعی ست و برخی گمانه زنی های تحلیلی از سود 550 تومانی شرکت در گزارش پیش رو صحبت می کنند،امروز با معاملات مثبت در قیمت های بیش از 2700 تومان روبرو شد.

فولاد که انتظار تعدیل زیادی از آن در 9 ماهه نداریم با معاملات مثبتی مواجه شد.سال اینده یکی از بهترین سال های فولاد برای سهامدارانش خواهد بود.

کالسیمین نیز امروز با معاملات مثبت و بیش از 2 درصدی روبرو شد.فاسمینی که با توجه به نرخ فروش شمش روی خود می تواند سود هر سهم خود را با تعدیل خوبی همراه سازد.

امروز در بورس کالا شاهد عرضه و معامله انواع شمش روی شرکت بودیم.200 تن شمش روی 99.93 شرکت با نرخ 6100 تومان در هر کیلو معامله شد که از تقاضای 200 تنی برای آن شاهد معامله 100 تن آن بودیم.نرخ قبلی معامله این نوع شمش 5756 تومان بوده است.

200 تن شمش روی نوع 99.97 نیز با نرخ 6250 تومان معامله شد که با مازاد تقاضای 20 تنی روبرو شد.نرخ قبلی معامله آن 5900 تومان بوده است

همچنین 200 تن شمش روی 99.99 نیز با نرخ 6800 تومان معامله و عرضه شد که نسبت به معامله قبلی در تاریخ 11 دی ماه با رشد 100 تومانی در هر کیلو مواجه شد.

فایرا که امروز را با صف خرید به پایان رساند گفته می شود به زودی با تعدیل مثبت روبرو خواهد شد.

ذوب نیز که عرضه بلوکی در پیش دارد فعلا برای اطلاعیه شفاف سازی بسته شده است. مدیر سرمایه‌گذاری شرکت اعلام کرده:بورس هیچ اطلاعاتی را نه به صورت شفاهی و نه به صورت کتبی از ذوب آهن نخواسته است و خودش روند افزایش قیمت سهم را بررسی می کند.

در سرمایه گذاری ها،وصندوق بعد از گزارش شفاف سازی و مورد نظر سازمان بورس ،با قیمت های منفی ( کمتر از 344 تومان) بازگشایی شد. شرکت در گزارش سه ماهه منتهی به 30 آذر ماه 91  سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 92 خود را از 40 تومان به 47 تومان افزایش داده است و با تعدیل مثبت 17.5 درصدی روبرو شده است.

اما نکته های مورد نظر سازمان برای شفاف سازی شرکت یکی در مورد بلوک ایران خودرو بود و یکی در مورد عرضه شرکت های نفتی ایرانول و پاسارگاد بود که فعلا و تا زمان عرضه تاثیری بر سود هر سهم شرکت نخواهند داشت.این را خود ما هم میدانستیم!

اما در مورد سهم ،سازمان اعلام کرده که با عنایت به پذیرش شرکت در تابلوی اصلی بازار اول بورس و حداقل سهام شناور آزاد در خصوص شرکتهای این تابلو که 20 درصد می باشد و با توجه به سهام شناور آزاد 68/8 درصدی شرکت در تاریخ 30/09/91 ، سهامداران عمده شرکت موظف به عرضه 32/11 درصد از سهام شرکت به منظور حفظ شرایط پذیرش در این تابلو می باشند.امروز بیش از 84.7 میلیون سهم شرکت معامله شد.

اما در مورد مجمع امسال شرکت که قرار است اواخر دی ماه برگزار شود شرکت اعلام کرده از سود 41 تومانی واقعی سال 91 مبلغ 28 تومان تقسیم خواهد کرد.

در مورد nav سهم :ناو سهم با توجه به آخرین صورت های مالی منتهی به 31 شهریور و آخرین پرتفوی بورسی و غیر بورسی و همچنین با توجه به بروز رسانی قیمت های شرکت های زیرمجموعه بورسی برابر با 362 تومان بدست آمده است که قیمت سهم در محدوده ی بیش از  91 درصدی آن معامله می شود.

وتوصا که امروز با معاملات مثبت و متعادلی به کار خود در بازار خاتمه داد در دوره سه ماهه منتهی به 30/9/91 مبلغ  116 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است،این در حالی ست که در دوره مشابه سال قبل 44 ریال محقق کرده بود.سود واقعی 12 ماهه منتهی به 31/6/91 شرکت نیز 355 ریال بوده است.شرکت بالاخره بیش از 13 میلیون و 637 هزار سهم شرکت مقره‌سازی را به فروش رساند پیش‌بینی تاثیر این فروش به ازای هر سهم حدود 6 ریال می باشد.

واتی با حجم معاملات بیش از 7.7 میلیون سهمی روز مثبتی را به پایان رساند.واتی می تواند با تقسیم سود بیش از 50 درصدی شیران در مجمع امسال سود خود را با تعدیل خوبی روبرو سازد.واتی تقسیم شیران را برای امسال و سال آتی 50 درصد در نظر گرفته است.

معاملات امروز سیمانی ها همراه با نوسانات منفی بود.نماد مورد توجه این گروه یعنی سغرب با صف فروش روبرو بود. شرکت سیمان غرب اعلام کرده است که «با توجه به شرایط موجود،این شرکت همانند سایر شرکت های سیمانی نسبت به فروش سیمان صادراتی به صورت ریالی و تحویل درب کارخانه اقدام می نماید»

شایان ذکر است سغرب در شش ماهه ابتدای سال 20 میلیون دلار صادرات داشته که با دلار 1226 ریالی تسعیر شده است.باید دید در 9 ماهه با چه نرخ ریالی برای دلار به صادرات سیمان می پردازد.برای سال آتی اگر نرخ مرجه دلار 2500 تومان یا کمتر شود تعدیل شرکت های صادرکننده سیمان مناسب خواهد بود.

در سایر نمادها و گروه ها:

در گروه قندی قشکر بازگشایی شد اما معامله ای بر روی سهم صورت نپذیرفت. قشکر در گزارش سه ماهه سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/06/92 خود را از 267 ریالی قبلی به 282 ریال افزایش داده است و در سه ماهه نیز 37 درصد ان را پوشش داده است.نرخ فروش شکر در بودجه 1305 تومان در هر کیلو پیش بینی شده و در سه ماهه واقعی نیز 1320 تومان به فروش رسانده است.مقدار چغندر مصرفی شرکت در سه ماهه واقعی نیز 85،950 تن بوده است که پیش بینی کرده در 12 ماهه 86،222 تن مصرف کند

شبندر در شش ماهه حسابرسی سود خود را با تعدیل منفی مواجه کرده است.البته در نیمه دوم سال اگر نرخ دلار رسمی برای شرکت نرخ مرکز مبادلات شود سود شرکت قابل قیاس با سود فعلی نخواهد بود.شرکت در این دوره سود هر سهم سال جاری خود را از 169 ریال به 149 ریال کاهش داده است و در نیمه نخست سال نیز 45 درصد آن را پوشش داده است.فروش شرکت نسبت به آخرین پیش بینی با رشد 5.5 درصدی روبر شده اما افزایش بیش از 6 درصدی بهای تمام شده سود خالص شرکت را با کاهش مواجه کرده است .مقدار تولید و فروش شرکت نسبت به شش ماهه قبل به ترتیب با رشد 2 و 3 درصدی روبرو شده است.مبلغ فروش نیز رشد بیش از 25 درصدی را تجربه کرده است.شرکت در این دوره 824.4 میلیون دلار صادرات با نرخ 1226 تومان داشته است

ولغدر در اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 30 آذر ماه 92 مبلغ 80 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 91 با افت 25 درصدی روبرو شده است.کاهش EPS شرکت در مقایسه با سال قبل به علت فروش پارکینگ واقع در اتوبان کرج در سال مالی 91 به مبلغ 1 میلیارد تومان بوده است

البرز دارو در گزارش 9 ماهه سود هر سهم سال جاری خود را 1191 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی تغییری نداشته است.در 9 ماهه نیز 64 درصد آن را محقق کرده است. شایان ذکر است این دارویی در 9 ماهه واقعی بیش از 7 میلیون دلار واردات با نرخ دلار 1877 تومانی داشته است.صادراتی نیز نداشته است.تولید شرکت در حالی با افت 1.6 درصدی نسبت به 9 ماهه قبل روبرو شده است که مقدار و مبلغ فروش شرکت به ترتیب با رشد 3 و 22 درصدی روبرو شده است

غاذر سود هر سهم سال جاری خود را بر اساس عملکرد 9 ماهه مبلغ 336 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی تغییری نداشته است و در 9 ماهه نیز 64 درصد آن ( 214 ریال) را پوشش داده است.در 9 ماهه سال قبل 242 ریال پوشش داده بود.

مقدار تولید و فروش شرکت نسبت به 9 ماهه سال قبل با افت 25 و 14 درصدی روبرو شده است اما مبلغ فروش شرکت با رشد 37 درصدی همراه شده است.شرکت صادرات و وارداتی نیز ندارد

نیرو ترانس نیز در گزارش 9 ماهه سود هر سهم خود را همان 83 تومان قبلی اعلام کرده است و در این دوره 72 درصد آن را به طور واقعی محقق کرده است.مقدار تولید شرکت در 9 ماهه امسال نسبت به 9 ماهه سال قبل با افت 23 درصدی روبرو شده است اما مقدارفروش شرکت با رشد 2 درصدی روبرو شده است.بنیرو در 9 ماهه امسال بیش از 15.3 میلیون دلار واردات با نرخ دلار 2584 تومانی داشته است.

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی