انجمن ها > انجمن مدیریت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مدیریت (بازدید: 426)
سه شنبه 12/10/1391 - 22:35 -0 تشکر 582491
تجربه یا مدرک، مساله این است!

تجربه یا مدرک، مساله این است!

سرویس دانشجو:
پس از سال ها کار کردن احساس می کنید که دچار یکنواختی شدیدی شده اید و به فکر تغییر شغل خود می افتید. در اینجا مساله ای پیش می آید و آن این است که هیچ نوع مدرک دانشگاهی ندارید. به عبارتی شما تحصیلکرده دانشگاه زندگی هستند به همراه کوله باری از تجربیات شغلی و حرفه ای می باشید، علیرغم این که هیچ گونه مدرک رسمی ندارید اما بحث بر سر این موضوع است که چه چیزی برای عرضه و ارائه به بازار در چنته دارید؟
جورج سال گذشته در موقعیت مشابهی قرار گرفت. پس از سال های متمادی فعالیت به عنوان طراح و مدیر هنری به دلیل کسری بودجه از شغل خود برکنار شد. از طرف دیگر شرکت جدیدی نیازمند فردی مشابه بود، چنین به نظر آمد جورج مناسب ترین فرد برای شرکت مذکور می باشد اما شرکت خواستار فردی با مدرک و تحصیلات دانشگاهی بود. علیرغم تاسف بسیار مسوول استخدام، جورج برای شغل مذکور پذیرفته نشد.
چند ماه بعد مسوول استخدام با جورج تماس گرفته و بیان داشت شخص تحصیلکرد و دارای مدرک دانشگاهی که برای شغل مورد نظر استخدام کرده بودند از توانایی های لازم برخوردار نبوده و نتوانسته کار را به نحو احسن انجام دهد لذا از جورج درخواست نمودند تا به صورت آزمایشی با آن ها همکاری نماید. هم اکنون جورج جزو کارمندان تمام وقت و ثابت آن شرکت می باشد.
چنان شما نیز در موقعیتی مشابه، کوله باری از تجربه شغلی اما بدون مدرک، قرار دارید در ذیل به مواردی اشاره می شود که به کمک آن ها می توانید بر نکات قوت و مثبت خود تکیه نمایید:


1- بگذارید تجربیات صحبت کنند
از بیان و برجسته نمودن توانایی های شغلی، مهارت های فنی، دست یافته ها و دانش حرفه ای در رزومه خود اطمینان حاصل نمایید. تمام این کارها برای بیان مهارت ها و تخصص شماست. همچنین سعی نمایید به تمام سمت های مدیریتی که تاکنون داشته اید، شامل موارد مرتبط با اجتماع، سازمان های دولتی، خصوصی و عامل المنفعه اشاره نمایید.


2- حضور در فعالیت های اجتماعی
از پیشرفت های شغلی که به واسطه حضور فعال و مداوم در اتحادیه مربوط به زمینه شغلی خود به دست می آید، نهایت استفاده را ببرید. در جلسات محلی حضور یافته و در گروه های سرشناس عضو شوید. این قبیل فعالیت ها نه تنها موجب افزایش تجربه و مهارت می گردد بلکه موجب سرشناسی در رشته خودتان و ارتقا» قابلیت هایتان می شود.


3- بیان سوابق درخشان
سوابق می توانید شامل سابقه دانشگاهی یا سابقه شغلی باشد. در واقع هدف از این اقدامات بیان شخصیت فردی و تجربه حرفه ای است. نباید منتظر بمانید تا شرکت با شما تماس بگیرد بلکه باید آن ها را در جریان درخواست اولیه خود قرار دهید.


4- بیان آموخته های جانبی
تاکید بر این است تا میزان تمایل و علاقه خود به ارتقا» شغلی و تداوم یادگیری را بیان نمایید. هر نوع گواهینامه ای که اخذ نموده و سمینار شغلی را که گذرانده اید را نام ببرید. این مدارک و گواهینامه های اضافی بیانگر اراده شما برای به روز نگاهداشتن مهارت و دانش تان می باشد.


5- ربط تجربه به مدرک
در اطراف خود می توانید دانشگاه ها و موسساتی را بیابید که تدریس برنامه های مرتبط با زمینه شغلی تان در آنجا انجام می شود. در بسیاری از این موسسات این برنامه ها به همراه مدارک و گواهی نامه تخصصی در زمینه خاص ارائه می گردد. روش فوق برای کسب مدرک رسمی برای تجربه کاری حقیقی فوق العاده است.


6- کسب مدرک
دستیابی به تحصیلات تکمیلی به طرق و روش های گوناگون امکان پذیر است. درس ها و واحدهایی که به صورت اینترنتی ارائه می گردند امکان کار و تحصیل هم زمان را فراهم می آورند. چنین برنامه هایی برای بزرگسالان به نحوی طراحی می گردد که یا بدون کلاس و یا در حداقل کلاس ممکن و به صورت فشرده و سریع برگزار گردد. در انتها نیز امتحانات ارزیابی در سطح امتحانات دانشگاهی برگزار شد و به افراد برگزیده مدرک اعطا می گردد.


7- اخذ مدرک
چنان چه مشغول اخذ مدرکی می باشد، حتما در رزومه به آن اشاره نمایید. در صورت امکان زمان تقریبی اخذ مدرک را نیز ذکر نمایید.
در ادامه مباحث بالا موضوع دیگری پیش می آید و آن این که به غیر از مشاغل و حرفه هایی که مستلزم داشتن تحصیلات و مدرک مربوطه می باشند، مشاغلی نیز وجود دارند که دارای زمینه تحصیلی خاصی نمی باشد و یا به عبارت دیگر اولویت اول در این گونه مشاغل تجربه و آموزش حین شغل می باشد.
در ذیل به چند نمونه از مشاغلی اشاره شده است که در آن ها امکان اخذ مدرک وجود دارد اما لازم و به عبارتی ضروری نمی باشد و فاکتورهای دیگری مطرح می شود.


آژانس های معاملات املاک
آموزش حین کار: اگرچه مدرک تحصیلی مورد نیاز نمی باشد، متصدیان آژانس املاک قبل از شروع به کار باید جواز دریافت نمایند. جواز نیز بدین منظور می باشد تا متصدیان با آیین و مقررات و نحوه معاملات آشنا گردند. متصدیان نیز پس از طی دوره و کسب جواز می توانند کار خود را آغاز نمایند.
مدرک: از آنجا که معاملات املاک فرآیندی پیچیده دارد، رشته های دانشگاهی از قبیل مالی، حقوق، انگلیسی و حسابداری خصوصا برای آن دسته که به کسب و کار انفرادی متمایل می باشند مفید است.
- آژانس املاک شغلی بر پایه خرید و فروش و حق کمیسیون است. لذا موفقیت در اینگونه مشاغل وابستگی کمتری بر سابقه تحصیلی داشته و بیشتر بر خصوصیات و شخصیت افراد از قبیل پشتکار، جذب اعتماد و توانایی سازگاری و توافق با مشتریان متکی می باشد.


طراح لباس
- آموزش حین کار: این قبیل طراحان می توانند کار خود را با طی دوره های آموزشی یا طراحی و فعالیت شخصی آغاز نمایند.
- مدرک: مدارس، دانشگاه ها و موسسات گوناگونی در زمینه طراحی لباس فعالیت دارند. برای آن دسته از افراد که هیچ گونه تجربه و ارتباطی با این رشته و صنعت نداشته اند حضور در مدارس معتبر طراحی به واسطه دستیابی به آموزش و کشف و پرورش استعدادهای ذهنی و ذات کمک شایان توجهی خواهد بود. یکی دیگر از مزایای این گونه آموزش این است که امروزه طراحی بسیاری از لباس به وسیله برنامه های کامپیوتری صورت می گیرد که یادگیری وکاربری این قبیل برنامه ها بدون آموزش گران و دشوار است.
- موفقیت در شغل طراحی مستلزم ادغام استعداد، سخت کوشی و استقامت می باشد، آموزش نیز به کشف و شکوفایی استعدادها کمک می نماید.


کارشناس فروش
- آموزش حین کار افراد متمایل به فروشندگی می توانند کار خود را پس از گذراندن دوران دبیرستان شروع نمایند. افرادی که وارد این راه شده اند، می توانند به واسطه برنامه های آموزشی مرتبط یا ارتباط و برخورد مداوم با مشتریان کسب تجربه نمایند. داوطلبان بدون داشتن مدرک دانشگاهی نیز شانس بالایی برای موفقیت در زمینه های فروشندگی، تولید و حمل و نقل خواهند داشت.
- مدرک: در برخی از مشاغل خاص و تخصصی، فروشندگی مستلزم داشتن مدارک دانشگاهی می باشد. به عنوان مثال شرکت های داروسازی برای تصدی شغل فروشندگی به دنبال کارشناس شیمی یا داروسازی (دارای سابقه دانشگاهی) می باشند. همچنین شرکت های بیمه نیز افراد تحصیلکرده را ترجیح می دهد.
- همانند آژانس املاک، فروشندگی نیز صرف نظر از موارد خاص مذکور- برای موفقیت نیازمند انگیزه، انرژی و پشتکار می باشد.روزنامه پیام استان سمنان

سيّدحسام سيّدحسيني نويسنده و تئوري پرداز نظام هدفمند
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی