انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 172)
دوشنبه 11/10/1391 - 23:27 -0 تشکر 582332
گزارش امروز بازار

 

شاخص کل در معاملات امروز 744 واحد رشد کرد و مجددا از نیمه های کانال 37 هزار واحدی عبور کرد و به رقم 37،860 واحدی رسید.نماد معاملاتی مخابرات ایران به تنهایی 268 واحد از رشد 2 دصدی شاخص کل را برعهده داشت.بعد از مخابرات نماد معاملاتی شرکت های ملی مس با 86 واحد و فولاد مبارکه با 76 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز بالغ بر 146 میلیارد تومان بود که 18.6 میلیارد تومان آن به معاملات اخابر و 11.1 میلیارد تومان آن نیز به معاملات پارسان تعلق داشت.

خوشبختانه اثرات منفی برخی تصمیمات برای کنترل بازار تداوم نداشت و امروز شاهد بهبود شرایط بازار بودیم.البته این بدان معنا نیست که  بازار با رشد شدید به کار خود ادامه دهد.اصلاح نیز به نفع بازاری ست که با رشد شدید روبرو می شود اما نباید این اصلاح با تصمیماتی گرفته شود که اثرات مخرب بر اعتماد سرمایه گذاران داشته باشد و انواع ریسک ها را بر بازار تحمیل نماید.به هر حال امروز بازار بازهم جرقه رشد خود را زد و انتشار گزارش 9 ماهه نسبتا قابل قبول پتروشیمی خارک که در ادامه به جزئیات این گزارش خواهیم پرداخت ،نیز به این صعود کمک نمود.در روزهای آتی گزارش های 9 ماهه بیشتری ارائه خواهد شد که در برخی نمادها نشان خواهد داد که رشد قیمتی سهام آنها بی دلیل نبوده است.پیش بینی می شود با نقدینگی زیادی که در بازار وجود دارد در روزهای آتی و با انتشار گزارش های 9 ماهه شرکت های گروه فلزی و معدنی و دیگر پتروشیمی ها، شاهد تداوم روند صعودی بازار باشیم.البته اگر با تصمیمات غیرمنتظره روبرو نشویم!

در اخبار حاشیه ای بازار

قرار است در روزهای آتی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه ای با کمیسیون اقتصادی مجلس داشته و به بحث در مورد برخی از مسائل و مشکلات سهامداران از قبیل بررسی علل توقف طولانی مدت برخی نمادها پرداخته شود.

در خبرهای اقتصادی وزیر اقتصاد در حاشیه چهارمین همایش ابعاد ملی سیاست های كلی اصل 44 در قانون اساسی اعلام کرد: بنا بر پیش بینی های دولت نرخ ارز در بودجه 92 كمتر از 2 هزار تومان است.

در بازارهای جهانی شاهد صعود قیمتی فلزات اساسی هستیم.مس به محدوده بیش از 7900 دلار ،روی بیش از 2050 دلار و سرب به بیش از 2300 دلار در هر تن رسیده است.

در بازار امروز چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی در حالی در دو روز گذشته انتشار خبر محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی خارک با ارز مبادله ای جوی منفی را بر معاملات گروه حاکم کرد که امروز انتشار گزارش 9 ماهه همین شرکت که با تعدیل مثبت نیز روبرو شد باعث امیدواری در گزارش های 9 ماهه سایر شرکت های پتروشیمی شد.

شخارک سود هر سهم سال جاری خود را در دوره 9 ماهه از مبلغ 4786 ریال به 5198 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 8.5 درصدی روبرو شده است.در نه ماهه واقعی نیز 4541 ریال و معادل 87 درصد آن را پوشش داده است که پوششی مناسب  می باشد

شرکت در 9 ماهه واقعی بیش از 225.6 میلیون یورو صادرات داشته که با نرخ ریالی 2918 تومان تسعیر شده است و برای تسعیر ارز حاصل از فروش های صادراتی و هزینه های ارزی سه ماهه آخر سال از نرخ ارز مبادلاتی استفاده کرده است.

هزینه خوراک (گاز ترش) را برای 6 ماهه ابتدای سال 1391، به ازای هر متر مکعب 9.5 سنت با نرخ ارز مرجع بانک مرکزی (هر دلار 260ر12 ریال) محاسبه شده است، اما نرخ ارز مبنای محاسبه خوراک برای 6 ماهه دوم سال مالی 1391، نرخ مرکز مبادلات ارزی می باشد. شرکت همچنین پیش بینی کرده متانول را 817 تومان در هر کیلو بفروشد در حالی که در 9 ماهه 789 تومان به فروش رسانده است.

شپدیس و سایر پتروشیمی ها نیز امروز با رشد قیمت روبرو شدند.شپدیس نیز با توجه به تقسیم سود مناسب در مجمع و پی بر ای پایین با صف خرید روبرو شد.سرمایه گذاری سپه از خریداران شپدیس می باشد.وسپه تحرکات خوبی در پتروشیمی ها دارد.

پارسان و غدیر نیز که مجمع خود را در بهمن ماه برگزار می کنند امروز با صف خرید روبرو شدند. غدیر در پرتفوی آذرماه خود 17.4 میلیون سهم پارسان،1.5 میلیون سهم شپدیس،1 میلیون سهم کچاد و 4.8 میلیون سهم شبندر و 2 میلیون سهم ذوب را از پرتفوی خود خارج کرده است که سود خالص این واگذاری ها بالغ بر 20 میلیارد تومان شده است.شرکت همچنین 5 میلیون سهم فملی و 1 میلیون سهم پکویر و 500 هزار سهم فولاد را به پرتفوی خود اضافه کرده است.با توجه به آخرین قیمت شرکت های زیرمجموعه ارزش افزوده پرتفوی شرکت بالغ بر 6527 میلیارد تومان شده است که با توجه به سایر موارد NAV سهم به 597 تومان رسیده است که قیمت سهم در 81 درصدی آن معامله می شود

 

 پتروشیمی مارون  نیز به دلیل تغییرات با اهمیت در اطلاعات ارسالی برای سال مالی منتهی به 1391/12/30، متوقف شد.

شیران هم امروز با رشد قیمت روبرو شد .پی بر ای سهم 4.4 می باشد و با ادامه شرایط مناسب فعلی و با سود 1250 تومانی انتظار رشد قیمتی را از سهم بازهم داریم.

واتی هم امروز بازگشایی شد و با رشد 100 درصدی و رسیدن به قیمت های بیش از 300 تومان سهامدارانش را خوشحال کرد .در تحلیل بنیادی واتی که در سایت نیز موجود است به بررسی ارزش خالص دارایی های سهم و سودآوری شرکت پرداخته ایم.سود شرکت برای سال جاری 65 تومان و برای سال آتی 57 تومان اعلام شده است.اگر شیران امسال نیز 70 درصد سود خود را تقسیم کند سود 65 تومانی واتی تا 88 تومان نیز قابلیت تعدیل را دارد.

اما در مورد ناو سهم ، واتی در آذرماه بیش از 1.2 میلیون از سهام شیران را از پرتفوی خود خارج کرده است.با قیمت 5500 تومانی شیران nav سهم 6379 ریال بدست می آید که اگر همانند گذشته 50 درصد آن را نیز به عنوان ضریب مناسب برای قیمت سهم منظور کنیم ، قیمت سهم 319 تومان بدست می آید.

پتوشیمی زاگرس که فردا قیمت های 2000 تومان را نیز لمس خواهد کرد با توجه به گزاشی که شخارک داده است می تواند در 9 و 12 ماهه نیز با تعدیل مثبت روبرو شد.با این شرایط سود بیش از 400 تومانی شرکت تا پایان سال تقریبا قطعی می باشد

در گروه بانکی شد قیمت ها زیاد دوام نیاورد و امروز شاهد منفی شدن بیشتر نمادها بودیم که در این بین بانک صادرات نیز با افزایش عرضه ها روبرو شد،اما بعد از معاملات 24.7 میلیون سهمی با صف خرید بیش از 2 میلیون سهمی روبرو شد.

مدیر سرمایه گذاری بانک صادرات شایعه واگذاری بلوک 28 درصدی سرمایه گذاری غدیر را تأیید و در عین حال تصریح کرده هنوز نتیجه جدی در مذاکرات و زمان و چگونگی فروش این بلوک به دست نیامده است.

در سایر نمادها و گروه ها

بالاس سود هر سهم سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 2257 ریال قبلی به 208 ریال کاهش داده است و با تعدیل منفی 91 درصدی روبرو شده است.مهمترین دلایل تعدیل شرکت خروج پروژه روسازی کرج-هشتگرد از درآمد پیمانکاری پروژه های شرکت، به علت عدم عقد قرارداد موسسه صندوق پس انداز راه آهن (پیمانکار اولیه) با وزارت راه و شهرسازی (کارفرمای اصلی) و متعاقب آن حذف تفاهم نامه بین موسسه مذکور و شرکت و عدم تحقق قرادادهای تولید و واگذاری بالاست به کارفرمایان (راه آهن و شرکت مهندسی سپاسد) در نیمه نخست سال 91 بوده است.

در غذایی ها زمگسا سود هر سهم سال جاری خود را بر اساس سرمایه 3 میلیارد تومانی از 2967 ریال به 3049 ریال افزایش داده است

در پالایشگاهی ها ، مدیرعامل پالایشگاه تهران از حل بخش عمده‌ای از مطالبات این شرکت خبر داده است.
مبلغ 923 میلیارد تومانی یارانه بابت دو محصول وکیوم باتوم و فرآورده‌های سوخت هواپیما با توجه به تایید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران مبنی بر شناسایی این رقم به عنوان درآمد در بودجه حسابرسی شده شرکت پالایش نفت تهران لحاظ شده است.

در معدنی ها فاسمین و کروی با صف خرید روبرو شدند.فاسمینی که در 9 ماهه با تعدیل مثبت نسبتا خوبی همراه خواهد شد،امروز در بورس کالا 200 تن شمش روی 99.99 خود را با نرخ 6700 تومان در هر کیلو عرضه کرد.عرضه قبلی این نوع شمش شکت با نرخ 6802 تومان بوده است.

کروی نیز امروز به 330 تومان نزدیک شد.nav  سهم نیز به 383 تومان رسیده است.

فولاد مبارکه نیز با توجه به اصلاح چند روز اخیر امروز مجددا با صف خرید روبرو شد ضمت اینکه در روزهای اصلاح نیز شاهد حجم معاملات  مناسبی در سهم بودیم.در معاملات امروز بورس کالا نیز انواع ورق گرم و سرد شرکت نیز شاهد ثبات قیمتی در قیمت ها بودیم.

شنفت و شبهرن امروز هم با صف تقاضا به کار خود پایان دادند.این تقاضا در حالی برای این دو شرکت تشکیل شده است که در مقابل رشد حدود 88 درصدی قیمت مواد اولیه آنها، برخی اخبار حاکی از تلاش آنها برای دریافت مجوز افزایش نرخ 50 درصدی محصولات آنها می باشد.

 وبانک امروز در قیمت های 290 تومان با صف خرید روبرو شد.شرکت در پرتفوی آذرماه 32.5 میلیون سهم ونوین را به سبد خود اضافه کرده است.

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی