ورزش و تندرستی (بازدید: 176)
دوشنبه 11/10/1391 - 22:48 -0 تشکر 582322
تناسب اندام، حتی بطور متوسط، خطر سکته مغزی را کاهش می دهد

حفظ نسبی تناسب اندام از طریق انجام پیاده روی سریع روزانه به میزان نیم ساعت ، می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد.
استیون هوکر، رئیس مرکز تحقیقات پیگیری دانشگاه کارولینای جنوبی در کلمبیا که راهنمای این تحقیق بود ، می گوید بسیاری از تحقیقات پیشین در مورد رابطه بین سکته و تناسب اندام بر روی مردان صورت گرفته است و بر اساس گزارشات ارائه شده از سوی شرکت کنندگان در مورد فعالیت فیزیکی بوده است. در حدود یک چهارم از موارد مورد بررسی در تحقیق جدید، زنان و افرادی بوده اند که برای اندازه گیری سطح تناسب اندام از دستگاه دو درجا استفاده می کرده اند.
هوکر می گوید: به نظر می رسد ، منافعی که سال های متمادی در مردان دیده شده است در زنان هم مشاهده گردیده است.
او می گوید حتی آن هایی که بطور متوسط دارای تناسب اندام بوده اند. خطر سکته مغزی کمتری داشته اند. اغلب مردم می توانند با انجام 30 دقیقه پیاده روی سریع روزانه در پنج روز هفته به چنین سطح تناسب اندامی برسند.

دوشنبه 11/10/1391 - 22:49 - 0 تشکر 582323سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جامعه است، سکته مغزی هنگامی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز به دلیل مسدود شدن یکی از عروق خونی در نتیجه وجود لخته خنی و پارگی ، قطع می گردد. به گفته هوکر فعالیت فیزیکی مانع از تشکیل لخته شده و پلاک های موجود در عروق خونی را بازسازی نماید.
برای انجام این بررسی، هوکر و همکارانش از داده های بدست آمده از بررسی بیش از 61000 بزرگسال در مرکز ایروبیک کوپر شهر دالاس استفاده کردند. پس از انجام تست دو در جا ، شرکت کنندگان بصورت دوره ای به سوالات در مورد وضعیت سلامتی پاسخ می دادند. در جدیدترین تحقیق ، گروه مورد نظر را به چهار سطح از تناسب اندام تقسیم کردند و میزان بروز سکته مغزی را در آنان از سن 18 سالگی به بالا مورد بررسی قرار دادند.
نتیجه این شد که حدود 692 مورد سکته مغزی در مردان و 171 مورد در زنان کشف شد.
بر اساس یافته های این تحقیق مردانی که در مناسب ترین گروه قرارداشتند در مقایسه با کسانی که تناسب کمتری داشتند، 40 درصد خطر سکته مغزی بیشتری داشتند. زنانی که تناسب اندام بالایی داشتند در مقایسه با زنانی که تناسب اندام کمتری داشتند حدود 43 درصد خطر سکته مغزی کمتری داشتند.
در سطوح متوسط تناسب اندام ، حدود 15 تا 30 درصد در مردان و حدود 23 تا 27 درصد در زنان ، خطر بروز سکته مغزی پایینتر بود.
این میزان پایین خطر سکته مغزی حتی هنگام در نظر گرفتن عوامل خطرسازی همچون سیگار کشیدن، اضافه وزن، فشارخون بالا ، دیابت و عوامل ژنتیکی ، همچنان پایین بود. هوکر می گوید: تناسب اندام به خودی خود یک عامل تعیین کننده برای میزان بروز سکته مغزی است.
شرکت کنندگان در این بررسی غالباً افراد سفید پوست ، تحصیل کرده و با درآمد متوسط یا عالی بودند، او می گوید: باید اقشار دیگر اجتماع هم بررسی شوند. تست های تناسب اندام فقط هنگامی انجام می شوند که شرکت کنندگان در آزمایش حاضر می شوند و محققان اطلاعی از تغییر وضعیت تناسب اندام آن ها ندارند.
انجمن سکته مغزی آمریکا، برای راهنمایی در خصوص پیشگیری از سکته مغزی ، انجام حداقل 30 دقیقه ورزش متوسط روزانه در اغلب روزهای هفته را توصیه می کند. دکتر گلدستین ، سخنگو و سرپرست مرکز سکته مغزی دانشگاه دوک می گوید: تحقیق جدید قطعاً تمام یافته های پیشین در خصوص کاهش سکته مغزی را تایید خواهد کرد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی