تعلیم و تربیت (بازدید: 105)
يکشنبه 10/10/1391 - 22:31 -0 تشکر 582153
تربیت صلاحی،نه اصلاحی!

تربیت باید صلاحی باشد نه اصلاحی؛ یعنی پدر ومادر خودشونو ارزیابی کنند. اگر وقتی رو که برای بچه اشون می گذارند،بر روی رفتارهای مثبت بیشتر از وقتیه که روی اصلاح رفتارهای غلط می گذارند، اون پدرومادر در امر تربیت موفق خواهند بود. اما اگر والدینی غلط گیرباشند و وقتی بچه اشون فحش داد، تمام وقتشونو بگذارند برای اصلاح اون، مطمئنا ضرر کرده اند.(خانواده پویا/ج10/ص88)

پدر و مادر باید روی رفتار درست تمرکز بیشتری داشته باشند؛ خود بچه رفتار بد رو متوجه می شه.وقتی که والدین حق رو بهش یاد بدهند،باطل رو خودش متوجه می شه. کافیه که پدر و مادر حق رو به او نشان بدهند. او هر مقدار هم که به سمت باطل بره؛ چون حق رو شناخته، به این سمت میاد.

اگر پدر ومادر از زاویه دید بچه ها به مسئله نگاه بکنند، شاید بتونند مسئله رو حل بکنند؛اما اگر به نیاز خودشون فکر کنند،راه رو اشتباه رفته اند. فرض کنید من بچه رو به خاطر این که عصبانی شده ام، یا به خاطر این که رفتار غلطی داشته است، دارم تنبیه می کنم و می خوام با این تنبیه رفتارشو اصلاح کنم. بایدمتوجه دید او بشیم.

یکی از والدین درباره ی نماز خوندن بچه ی خود از من سوالی کرد. بهش گفتم: شما چطور به بچه ات می گی نماز بخون؟ گفت: من موقع نماز بهش می گم بیا نماز بخونیم. گفتم: شما برو با بچه ات نیم ساعت بازی بکن و بعد از بازی، موقع نماز بگو: حالا وقت نمازه بیا با هم بریم نماز بخونیم. ببین بچه می اید نماز بخونه یا نه! شما وقتی با بچه بازی کردی و نیازش رو برطرف کردی، کنار این بازی با شما نماز می خونه؛ منتها به شرطی که نماز برای شما مهم باشد. یکی از دلایل مهم که بچه ها از کار کردن بدشون میاد اینه که وقتی پدر به خونه میاد، همیشه خسته است. واقعا اگر پدری به این فکر کند که کار کردن به او نشاط می ده و با نشاط به خونه بیاد، بچه نسبت به کار، احساس خوبی پیدا می کنه.

به نظرم در تربیت مذهبی این خیلی مهمه که شما چه رویکردی نسبت به مذهب داشته باشید. منتها به شرطی که نیاز بچه رو ارضا کنید.اگر خواست اونو ارضا نکنید، اون هم با شما راه نمیاد. هر مقدار هم زور بزنید فایده ندارد.

سه شنبه 12/10/1391 - 9:27 - 0 تشکر 582364

به نام خدا و سلام

ممنون از شما بابت ایجاد این مبحث
فرمودید:
«تربیت باید صلاحی باشد نه اصلاحی؛ یعنی پدر ومادر خودشونو ارزیابی کنند. اگر وقتی رو که برای بچه اشون می گذارند،بر روی رفتارهای مثبت بیشتر از وقتیه که روی اصلاح رفتارهای غلط می گذارند، اون پدرومادر در امر تربیت موفق خواهند بود. اما اگر والدینی غلط گیرباشند و وقتی بچه اشون فحش داد، تمام وقتشونو بگذارند برای اصلاح اون، مطمئنا ضرر کرده اند.(خانواده پویا/ج10/ص88)»


کاملا با این مورد موافقم اگر والدین روی نکته منفی یعنی نیمه خالی لیوان زوم کنند خیلی از مواقع باعث موضع گیری کودک و بروز رفتاری به نام لجبازی می شود.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی