انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 272)
شنبه 2/10/1391 - 18:57 -0 تشکر 580769
کتاب های درسی و رسم الخط جدید

کتاب‌های درسی و رسم الخط جدید

چندی پیش بود كه انتقادهای محمدرضا شفیعی كدكنی درباره چندگانگی دستور نگارش زبان فارسی یا همان رسم‌الخط، تیتر رسانه‌های مختلف شد. حالا با گذشت یكی دو ماه از آن زمان، این بار رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، خبرهای خوبی برای انسجام بخشیدن به رسم‌الخط زبان فارسی دارد.

غلامعلی حدادعادل گفته است ایجاد رسم‌الخط جدید و منسجم در كتاب‌های دانش‌آموزان در حال انجام است. او كه در حاشیه همایش بین‌المللی بررسی آثار قطب‌الدین شیرازی در استان فارس سخن می‌گفت، با اشاره به رسم‌الخط تصویب‌شده توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی در كتاب‌های دانش‌آموزان از همكاری فرهنگستان با وزارت آموزش و پرورش برای تلاش در ایجاد رسم‌الخط جدید در كتاب‌های دانش‌آموزان خبر داده است كه گویا بخش اعظم این كار هم تاكنون انجام شده و این روزها مراحل پایانی را می‌گذراند.

تحولات مثبت در نظام آموزشی

حدادعادل درباره جزئیات این طرح هم این‌گونه توضیح داده است: در فرهنگستان زبان و ادب فارسی گروهی در بخش زبان تعیین شده‌اند كه آموزش زبان فارسی را رصد می‌كنند و یكی از مهم‌ترین اقدامات این گروه، اعمال تغییرات بر رسم‌الخط است.

به گفته این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظام آموزشی كشور باید در كوتاه‌مدت بتواند تحولات مثبتی را ایجاد كند و در این عرصه، نقش دانشگاه‌ها در تربیت افراد همسو با نظام آموزشی نوین، نقشی كلیدی است كه این اقدام هم بر همین مبنا در حال پیگیری است.

رئیس سابق كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به این پرسش كه رسم‌الخط فرهنگستان مدت‌ها پیش تصویب شده بود و دلیل تاخیر در اجرای آن بخصوص در آموزش و پرورش چیست هم گفت: مسئولان آموزش و پرورش متعدد بودن كتاب‌های فارسی را عامل اجرا نشدن و دشواری اجرای این مصوبه در كتاب‌های درسی عنوان می‌كنند.

تهیه سند ملی برای زبان

دكتر حسن ذوالفقاری، مدیر گروه برنامه‌ریزی آموزش زبان‌ و ادبیات فارسی فرهنگستان هم با اشاره به مصوبات آخرین جلسه این گروه كه هفته گذشته با حضور حدادعادل برپا شد، به جام‌جم گفت: تهیه سند ملی آموزش زبان و ادبیات فارسی برای اجرا در مدارس، دانشگاه‌ها و... و اعمال یك سیاست مدون و واحد در دست انجام است.او درباره روند اجرای رسم‌الخط جدید در كتاب‌های درسی هم گفت: این اقدام در حال انجام است و بخشی از آن اعمال شده و اكنون در حال مطابقت است، به عنوان مثال كتاب‌های دوم و ششم ابتدایی را مقایسه كردیم و در آخرین جلسه گروه گزارش مشروح مغایرت‌های موجود در كتاب‌های مذكور را با مصوبات فرهنگستان به اطلاع مدیران آموزش و پرورش رسانده‌ایم.

اختلاف نظرها و مشكلات اجرایی

پیش از این، محمدرضا سنگری هم كه خود یكی از اعضای شورای یكسان‌سازی رسم‌الخط در فرهنگستان زبان و ادب فارسی است و در تالیف كتاب‌های درسی هم فعالیت دارد، به جام‌جم گفته بود: مدت‌ها پیش یكسان‌سازی دستور خط فارسی و ایجاد نوعی وحدت در آن در راس برنامه‌های فرهنگستان قرار گرفته بود، اما اختلاف نظرها و مشكلات اجرایی وجود داشت. به گفته سنگری، تغییرات در كتاب‌های آموزش و پرورش فعلا به كتاب‌های درسی دوره ابتدایی اختصاص دارد.
 منبع :جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی