انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 199)
چهارشنبه 29/9/1391 - 16:46 -0 تشکر 579896
گزارش امروز بازار

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته که آخرین روز کاری فصل پاییز نیز بود بازهم رکورد زد و با ثبت رشد 654 واحدی توانست نیمه های کانال 35 هزار واحدی را نیز پشت سر گذارد و به رقم 35760 واحدی برسد.نماد معاملاتی شیران با 128 واحد و فولاد و فملی نیز با 71 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 168.3میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فولاد با 15.1 میلیارد تومان و شیران با 13.2 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

فصل طلایی بورس نیز امروز با روزی به یادماندنی برای سهامداران شرکت های پتروشیمی و فلزی-معدنی به پایان رسید.بازدهی بورس در فصل پاییز به بیش از 33 درصد رسید تا فصلی خاطره انگیز برای سهامداران و فعالان بازار باشد.

امروز نیز شاهد رشد قیمتی سهام شرکت های معدنی-فلزی و پتروشیمی-شیمیایی بودیم و تنها تفاوت این بود که پیشرو امروز بازار گروه پتروشیمی بود.جدای از مسائلی و دلایلی که باعث رشد قیمتی شرکت های این دو صنعت شده است و جدای از اظهار نظرهای مختلفی که در بازار حبابی یا غیر حبابی بودن رشد بازار می شود باید اذعان داشته باشیم که این رشد و صعود یکباره به نفع بازار نیست.نقدینگی زیادی به بازار وارد شده است و این نقدینگی ها باید در جهت رشد متعادل و متوازن شاخص باشد.در سه روز شاهد صعود بیش از 1500 واحدی شاخص بوده ایم و با ادامه این شرایط و عدم مدیریت نقدینگی های ورودی به بورس خیلی زود شاخص 40 هزار واحد را نیز خواهیم دید آن موقع معلوم نیست چه اتفاقی خواهد افتاد! مسلما با کوچکترین خبر منفی در بازار شاهد ریزش آن خواهیم بود.افزایش عرضه های اولیه و مدیریت حقوقی ها در این شرایط یکی از بهترین راه کارها برای متعادل کردن حرکت صعودی شاخص می باشد.

از زمانی که رشد بازار بورس شروع شده به عواملی زیادی که باعث این رشد شده اشاره داشته ایم،رشد نرخ ارز و بهبود نسبی در مسائل سیاسی و اقتصادی و عدم رشد بورس همگام با سایر بازارهای موازی مهمترین دلایلی بود که بازار با توجه به آنها استارت صعود را زد.اما نکته ای که باید بعد از رشد 2 برابری و حتی بیشتر قیمت سهام برخی شرکت ها به آن اشاره کنیم این است که اولا آیا قیمت سهام این شرکت ها متناسب با رشد قیمت ارز و سایر دارایی های آنها رشد نکرده است ؟ثانیا تکلیف برخی مسائل سیاسی و اقتصادی هنوز مشخص نشده است و محتاط قدم برداشتن ،منطقی ترین راه با وجود این شرایط می باشد،ضمن اینکه گزارش های 9 ماهه نیز با اینکه امیدواری ها به مثبت بودن آنها زیاد است ،هنوز منتشر نشده اند.بنابراین رشد بیش از قیمت های فعلی برخی شرکت های بزرگ بورسی کمی نگرانی ها را افزایش خواهد داد و با ادامه این رشد افسار گسیخته، مطمئنا شاهد اظهار نظر های بیشتری مبنی بر حبابی بودن این رشد خواهیم بود.

در اخبار حاشیه ای بازار:

در حوزه اقتصادی در حالی شایعاتی مبنی بر اجرای به زودی فاز دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش یارانه های نقدی به گوش میرسد که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات اظهار داشته: دولت نمی‌تواند طبق قانون یارانه جدید به مردم اختصاص دهد. ‌اگر دولت پولی از محل مابه التفاوت نرخ ارز به دست آورده است باید آن را به خزانه کل کشور واریز کند و حق اجرای فاز دوم هدفمندی را نیز ندارد.

در خبرهای بورسی،رئیس سازمان بورس علی صالح‌ آبادی امروز با اشاره به روند رشد شاخص بورس در هفته اخیر، گفته: بازار سرمایه روند مناسبی را داشته و شاخص‌های بورس و ارزش معاملات بهبود یافته است.وی با بیان اینکه معاملات بازار بورس و فرابورس حباب ندارد، بیان داشته: معاملات صورت گرفته در این دو بورس واقعی است.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره پیش بینی شاخص بورس تا پایان سال جاری، اظهار داشت: این موضوع تابع عوامل فراوانی مانند میزان سودآوری بنگاه‌ها، وضعیت اقتصادی کشور، قیمت‌های جهانی و نرخ محصولات در داخل و همچنین سایر متغیرهای اقتصادی است؛ از اینرو متغیرهای اقتصادی در این بخش تاثیرگذار است.صالح آبادی با تاکید بر بازدهی بازار سرمایه برای سرمایه گذاران در بلندمدت، افزود: حدود 50 درصد حجم معاملات بازار سرمایه متعلق به اشخاص حقیقی است که آن هم رونق بازار را تایید می‌کند، با این وجود سرمایه داران باید در هر شرایطی با مطالعه و برنامه ریزی وارد بازار سرمایه شوند.

در بازار چه خبر بود؟

امروز گروه پتروشیمی رهبری رشد عجیب و نامتوازن شاخص را برعهده داشتند.گمانه زنی هایی مبنی بر عدم افزایش زیاد نرخ خوراک پتروشیمی ها باعث شکل گیری روند صعودی و پراقبال این گروه شد.

نماد شیران با بازگشایی خود غوغایی به پا کرد و بیش از 93 درصد رشد قیمت را تجربه کرد و روزی به یادماندنی را برای سهامدارنش به ارمغان آورد.

شیران که روز گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرده بود اگر نرخ خوراک خود را با دلار مبادله ای محاسبه کند سود 1243 تومانی اش به 454 تومان کاهش خواهد یافت،امروز بدون توجه به این اطلاعیه و با توجه به خبر عدم افزایش زیاد نرخ خوراک ،به قیمت 4800 تومان رسید.

اگر واتی بسته نبود متاثر از این بازگشایی با صف خرید سنگینی روبرو می شد.خود واتی نیز از این فرصت استفاده کرد و بیش از 1.2 میلیون سهم خود در شیران را به فروش رساند. شركت بازرگانی وخدمات بندری ایران نیز از دیگر فروشندگان سهم بودند

در سایر پتروشیمی ها نیز امروز شاهد تشکیل صف تقاضا بودیم.پارسان قیمت های 1000 تومان را نیز رد کرد و با قیمت های امروز پتروشیمی ها nav خود را به بیش از 1200 تومان رساند.

غدیر هم امروز با توجه به اقبال به پارسان با صف خرید در قیمت 450 تومان روبرو شد.nav سهم به بیش از 535 تومان رسیده است.صندوق نفت فروشنده 3 میلیون سهمی غدیر بود.

در فلزی ها خصوصا فولادی ها نیز شاهد ادامه روند صعودی بودیم.فولاژ با رشد بیش از 40 درصدی بازگشایی شد و قیمت های 500 تومان را نیز با قدرت سپری کرد و در پایان نیز با صف خرید روبرو شد.

فولاژ سود هر سهم خود را در گزارش عملکرد بر اساس 6 ماهه از 34 تومان به 77 تومان افزایش داده و با تعدیل مثبت 126 درصدی روبرو شده است.در نیمه نخست سال نیز 37 تومان محقق کرده است.علت تعدیل خوب شرکت افزایش نرخ فروش محصولات متناسب با افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش تولید و فروش در پیش بینی جدید بوده است.

فخوز امروز هم با صف خرید مواجه بود و در آستانه قیمتی 2400 تومان قرار گرفت.سود فعلی شرکت 473 تومان می باشد که پیش بینی می شود آن را به بیش از 600 تومان افزایش دهد البته شرکت در گزارش شش ماهه نیز سود محتاطانه ای را به بازار اعلام کرد.بنابراین با p/e پنج نیز قیمت سهم توانایی رشد تا 3000 تومان را خواهد داشت.

در معدنی ها کگل و کچاد که رشد بسیار خوبی در یک ماه اخیر داشته اند امروز با معاملات منفی نیز روبرو شدند.

وامید در معاملات امروز برای اعلام سود سال مالی 92 که منتهی به 30 دی ماه می باشد متوقف شد.آخرین پیش بینی سود سال جاری شرکت 757 ریال اعلام شده است که این eps، با سود 971 ریالی و تقسیمی 980 ریالی کگل،سود 1006 و تقسیمی 1000 ریالی کچاد،سود 210 و تقسیمی 168 ریالی وسپه و سود 374 ریالی و تقسیمی 300 ریالی فولاد بوده است.حال با سود 179 تومانی کچاد،154 تومانی کگل،77 تومانی فولاد و سود 34 تومانی وسپه، می تواند سود خود را با تعدیل خوبی روبرو کند و در اولین قدم برای سال آتی در محتاطانه ترین حالت بیش از 100 تومان به ازای هر سهم اعلام نماید.ضمن اینکه سیمانی های موجود در پرتفوی شرکت نیز در گزارش های اخیر خود با تعدیلات خوبی روبرو شده اند.

فاسمین امروز با صف خرید روبرو بود و به 770 تومان صعود کرد. گروه سرمایه گذاری بانك مسكن از فروشندگان سهم بود. امروز در بورس کالا نیز 200 تن شمش روی 99.93 فاسمین عرضه شد.از تقاضای 200 تنی برای خرید شمش روی شرکت، 100 تن آن با نرخ 5730 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله با افت 70 تومانی روبرو شد.ارزش این معامله 573 میلیون تومان بود.شایان ذکر است شمش 99.97 شرکت نیز در آخرین معاملات در تاریخ 14 آذر با نرخ 5900 تومان معامله شده بود

کروی در 236 تومان با افزایش تقاضا روبرو شد و با صف خرید مواجه شد.navکروی با قیمت امروز فاسمین به 360 تومان رسیده است.

در سایر نمادها و گروه ها

ظاهرا بازار به تعدیل مثبت دیگر گروه های بازار چندان توجهی ندارد.امروز همکاران سیستم بعد از تعدیل مثبت 43 درصدی بازگشایی شد و از 480 تومان قبلی به 460 تومان رسید

وتوس نیز امروز بازگشایی شد و با افت قیمت بیش از 7 درصدی مواجه شد. سرمایه گذاری فرهنگیان از فروشندگاه سهم بود. وتوس سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 92 خود را از 110 ریال به 187 ریال افزایش داده است.

نماد پست بانک امروز پس از 5 ماه توقف نماد به دلیل تعدیل پیش بینی شود هر سهم، بدون برگزاری مجامع سال مالی 89 ، 90 و با ارائه گزارش 6 ماهه حسابرسی شده که حاکی از پوشش 140 ریال سود هر سهم بود با قیمت 550 تومان بازگشایی شد و تا 570 تومان نیز صعود کرد اما در پایان به 560 تومان رسید.

در دارویی ها دفرا با سرمایه 52،820 میلیون ریالی قصد دارد سرمایه خود را 108 درصد افزایش دهد و آن را به 110،000 میلیون ریال برساند.به همین دلیل سهم با صف خرید در قیمت های 653 تومان روبرو شد.موضوع افزایش سرمایه شرکت جبران مخارج مربوط به بازسازی و نوسازی و تجهیز خطوط تولید و جایگزینی ماشین‏آلات جدید به جای ماشین‏آلات قدیمی می باشد.

در غذایی ها لبنیات پاک که برای تعدیل عایدی بسته شده بود با تعدیل منفی سنگینی روبرو شده است.شرکت قبلا 342 ریال پیش بینی کرده بود که در گزارش شش ماهه آن را به زیان 543 ریالی تبدیل کرده است.در شش ماه نیز 526 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است. بررسی ها نشان می دهد عمده ترین دلیل کاهش سود هر سهم کاهش حدوداً 50،000 تنی در حجم فروش محصولات و افزایش 37.5 درصدی قیمت شیر خام خریداری شده شرکت می باشد.

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی