انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 145)
سه شنبه 28/9/1391 - 17:15 -0 تشکر 579671
هنر مدیریت پول در خانواده

هنر مدیریت پول درخانواده

 بخشی از هزینه های خانواده ثابت است، یعنی ما همیشه درهرماه باید حتماً این خرج ها را انجام دهیم وشماری دیگراز هزینه ها متغیر می باشد. یعنی همیشگی نیست. و مثلاً ممکن است فقط در یک ماه از سال اتفاق بیفتند یا موردی باشند. بهترین راه، این است که ما هزینه های ثابت و متغیرمان را تفکیک کنیم. دراول ماه، ابتدا پول های مربوط به هزینه های ثابت را کنار بگذاریم ومبلغی را هم برای هزینه های متغیر درنظر بگیریم.

درمورد این گونه اقلام، اول باید درمورد هدف های مصرف آن ها تصمیم گیری کنیم. بعد هدف هائی را یادداشت کنیم که برای تمام خانواده یا برای تمام ایام سال برایمان مهم است. سپس راه هائی را که می توانیم با آن به این اهداف برسیم، مشخص کنیم ودر آخر، فهرست نهائی اقلامی را که ما و خانواده مان به آن نیازداریم، تهیه و زمان خرید آن ها را مشخص کنیم.

می توانیم برای منظم کردن این کار، ازسه جدول جداگانه استفاده کنیم. پس از تهیه ی فهرست، هر جنسی که خریداری شد، آن را خط می زنیم. دست کم یک بار در هفته مخارج خوراک، آب و برق، حمل ونقل، لباس، دکتر ودارو و البته مخارج مصرفی را یادداشت کنیم. طی چندماه، باید این کار را مداوم انجام دهیم. به این ترتیب، مخارج متوسط ماهانه مشخص می شود. رسیدهای خرید را هم بهتراست همیشه نگهداری کنیم.

 درمرحله ی بعدی، درآمد نیست. بعد از کنار گذاشتن هزینه های ثابت ومتغیر وخیریه، می توانیم مقداری از پولمان را هم (هر چند ناچیز) پس اندازکنیم. چرا که می گویند، قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود، وچقدرخوب است که وقتی بعد از مدتی، پولمان به مقدار قابل توجهی رسید، آن را درکار مناسبی سرمایه گذاری کنیم.

و به کار بیندازیم. نکته، این است که به طورکلی قناعت کردن را نباید نادیده گرفت. مسلماً دربین خرج هایمان خرج هائی غیر ضروری داریم که می توانیم در راستای مدیریت پولمان، به سمت کم کردن این ها حرکت کنیم. به عنوان مثال، می توانیم قبل ازانجام هر خریدی، این سؤال را از خودمان بپرسیم که خرید این کالا، چقدر درحال حاضر برایمان ضروری می باشد؟ آیا می توانم فعلاً از آن صرف نظر کنم؟

اگر این کالا را نخرم، دچار مشکل عمده ای می شوم؟ اگربه این کالا نیاز جدید دارم، آیا می توام آن را با قیمت پائین تر ازفروشگاه های ارزان تهیه کنم؟ آیاخود من وخانواده ام به این وسیله یا کالا نیاز داریم یا آن را برای نشان دادن به دیگران می خرم؟ اگر به این سوالات پاسخ دهید وخرج کردن خود را مدتی کوتاه تحت کنترل درآورید، به تدریج به الگوی سالم تر و موثرتری برای خرید و جلوگیری از اسراف دست پیدا می کنید.

سعی کنید در سال جدید، برای هر کاری الگوهای موثرتر وکاراتر پیدا کنید ومدیریت کلی زندگی خود را به دست گیرید. این، یکی از گام های اولیه ومهم موفقیت و ذخیره کننده ی انرژی وامکانات است. پس زودتر شروع کنید.

موفق باشید. منبع : سایت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی