انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 199)
سه شنبه 28/9/1391 - 15:18 -0 تشکر 579661
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز 437 واحد دیگر رشد کرد و در رشدی هیجانی محدوده 35100 واحد را نیز پشت سر گذاشت.نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه با 99 واحد ،گل گهر با 60 واحد و نفت و گاز پارسیان با 40 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد بیش از 1 درصدی شاخص داشتند.بیش از 225 واحد رشد شاخص در معاملات امروز مربوط به پنج سهم فلزی و معدنی بود.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 177.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش معاملات به فولاد با 30.8 میلیارد تومان و وبملت با 10.9 میلیارد تومان رسید.10 میلیارد تومان معاملات وبملت به صورت بلوکی بود.این بلوک توسط گروه مالی ملت عرضه شد.

 

بازهم رکورد و بازهم گروه معدنی و فلزی! ادامه رکود در بازارهای موازی و تحرک حقوقی ها و حقیقی ها در بازار بورس و ورود نقدینگی زیاد باعث شکل گیری روندی مثبت همراه با ثبت رکوردهای بی نظیر برای بازار شده است.ادامه ثبت رکوردها ،سهامداران حقیقی و حقوقی بیشتری را برای ورود به بازار سرمایه،با توجه به رکود حاکم بر سایر بازارها،ترغیب کرده است و این عامل باعث ورود نقدینگی بیش از گذشته شده به بازار شده است. آمار اعلامی از افزایش یک میلیونی کدهای بورسی صادر شده بورسی نیز دلیلی بر این است که سهامداران زیادی وارد بازار شده اند.نقدینگی که باعث شکل گیری روند صعودی و مثبت در شرکت های فلزی و معدنی و سهام شرکت های با شرایط بنیادی قوی شده است.

رشد بازار با این شرایط شاید رشد حباب گونه را در اذهان بسیار یاز سهامداران ایجاد کند،هر چند که به نظر نمی رسد رشد بازار حبابی باشد ولی همانگونه که روز گذشته نیز اشاره داشتیم باید با دقت بیشتری به شرایط سهام روبه رشد بازار داشت و مواظب بود قیمت سهام شرکت ها از ارزش ذاتی آنها فاصله نگیرد.

در شرایط کنونی چند عامل می تواند از رشد هیجانی شاخص ( نه رشد هیجانی بازار ) جلوگیری نماید.انتشار گزارش های 9 ماهه و ثبات نرخ ارز در بودجه شرکت ها می تواند تا حدودی به متعادل شدن بازار کمک نماید.اقدام حقوقی ها به عرضه های سهام مازاد خود و کنترل رشد هیجانی نمادهای مهم و اقدام به عرضه های اولیه بیشتر از دیگر راه های متعادل و تنظیم کردن حرکت بازار می باشد.

در کل توصیه این است که سهامداران اگر هم به روزها و ماههای آتی در بازار امیدوار هستند به صورت هیجانی عمل نکنند و با در نظر گرفتن شرایط سیاسی و اقتصادی که ممکن است برای بازار حاشیه ساز باشند،به خریدهای خود اقدام نمایند.

در خبر های حاشیه ای بازار

در خبرهای سیاسی مهم رویترز در گزارشی اعلام کرد "ویکتوریا نولاند" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات روز دوشنبه علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران درباره ضرورت پایان بخشیدن به بن بست هسته‌ای میان ایران و غرب پاسخ داد. به گزارش خبرگزاری رویترز، نولاند مدعی شد که آمریکا پیشنهاد مشخصی درباره تاریخ و محل گفتگوهای آینده به ایران ارایه داده اما هنوز ایران پاسخی نداده است. وی در کنفرانسی خبری گفت: "ما به حفظ تماس‌ها با ایرانی‌ها ادامه می‌دهیم. ما پیشنهادی درباره محل و زمان بندی دور دیگری از گفتگوها ارایه داده‌ایم اما هنوز ایران پاسخ نداده است." وی همچنین گفت: "ما آماده مذاکره‌ایم اگر ایران بخواهد.

در خبر های اقتصادی رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده :کارگروهی در مجلس درحال بررسی نرخ ارز در بودجه هستند و آنچه تاکنون مشخص شده این است که نرخ ارز در بودجه حول و حوش نرخ مبادلاتی است؛ نرخ ارز مبادلاتی بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ و شاید بیشتر باشد.

 

در بازار چه خبر بود؟

 در گروه فلزی-معدنی نمادهای فولادی با اقبال روبرو بودند و فولاد مبارکه امروز را نیز پرهیجان شروع کرد و پرهیجان به پایان رساند.عدم افت تولید و حتی افزایش تولید شرکت های فولادی در کنار حفظ بازار فروش و افتتاح طرح های توسعه ای در راستای تامین مواد اولیه و افزایش ظرفیت تولید علت اقبال و شکل گیری روند مثبت در فولادی ها بوده است.

فولاد مبارکه امروز روی پرعرضه را سپری کرد که در پایان عرضه ها نتوانست بر تقاضای سهم غلبه کند و شاهد تشکیل صف خرید بر روی سهم بودیم.فروش شرکت در بودجه 91 مبلغ 7040 میلیارد تومان پیش بینی شده است که پیش بینی می شود با میانگین نرخ 1315 تومانی ورق گرم و 1559 تومانی ورق سرد در شش ماهه دوم ،بتواند 7450 تا 7700 میلیارد تومان فروش داشته باشد .ضمن اینکه می تواند همانند سه پیش بینی قبلی نیز تولید خود را افزایش دهد.بنابراین دستیابی به سود 100 تومان وبیشتر برای شرکت قابل تصور می باشد

فولای بعد از تعدیل مثبت 53 درصدی و رساندن سود هر سهم خود به 50 تومان در قیمت 246 تومان بازگشایی شد و تا 294 تومان و بیش از 26 درصد رشد نیز صعود کرد. سرمایه گذاری ایساتیس پویا و یک شخص حقیقی ( بیش از 1.3میلیون سهم )فروشنده سهم در معاملات امروز بودند.

فولاد خوزستان نیز با توجه به تعدیل مثبت در گزارش 9 ماهه با صف خریدو معاملات کم حجمی روبرو شد و به محدوده بیش از 2300 تومان رسید.امروز نیز شمش شرکت در بورس کالا عرضه شد که معامله نشد اما 55 هزار تن تختال شرکت با نرخ قبلی یعنی 1250 تومان عرضه و معامله شد. انتظار سود بیش از 600 تومانی را تا پایان سال از سوی فخوز داریم.

فاسمین امروز روزی متعادل را برخلاف روز گذشته سپری کرد و به 740 تومان رسید.شمش روی شرکت نیز در بورس کالا عرضه شد که با قیمت پایه 5830 تومان معامله نشد.روی جهانی به بیش از 2000 دلار رسیده و شرکت دلار را  در بودجه خود 1800 تومان و روی جهانی را 1900 دلار دیده است بنابر این انتظار تعدیل عایدی از شرکت را داریم.شرکت تولید روی بندرعباس که پروژه تولید کنسانتره روی از پسماند را دارد ، به بهره برداری رسیده است . این شرکت زیر مجموعه کالسیمین است .

زنگان نیز امروز در قیمت 400 تومان با افزایش حجم عرضه ها روبرو شد .یک شخص حقیقی خریدار این روزهای سهم می باشد.

در نمادهای کگل و کچاد نیز در حالی در ابتدای بازار شاهد معاملات روان و متعادلی بودیم که کگل در پایان با صف خرید روبرو شد.کنور نیز با توجه به صادراتی بودن شرکت و نیز به دلیل رشد نرخ سنگ اهن صادراتی کگل با صف خرید روبرو شد و به بیش از 2400 تومان صعود کرد

وسپه به 177 تومان رسید و به نظر میرسد در محدوده 180 تومان و بیشتر شاهد عرضه های بیشتری بر روی سهم باشیم.امروز سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی امید از خریداران سهم بود.

ومعادن که از نمادهای جذاب و کم ریسک معدنی برای خرید می باشد امروز با رشد قیمتی بیش از 1 درصدی به قیمت های 570 تومان و بیشتر رسید.nav سهم نیز به 850 تومان رسیده است.

در کطبس متاسفانه خبر دار شدیم که ریزش معدن باعث کشته و مفقود شدن چندین کارگر شده است.

در گروه پتروشیمی ،با نزدیک شدن به روزهای انتشار گزارش های 9 ماهه شاهد اقبال به نمادهایی بودیم که با تعدیل عایدی خوبی مواجه خواهند شد.پارسان نیز به مرز 1000 تومان نزدیک شده است و می تواند فردا این قیمت ها را نیز لمس کند.nav سهم نیز به محدوده 1200 تومان رسید.

امروز وپترو با صف فروش روبرو شد.وپترو سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/2/92 خود را از 73 ریال به 31 ریال کاهش داده است و در شش ماهه ی ابتدای سال مالی زیان54 ریالی به ازای هر سهم محقق کرده است.سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت به مبلغ 4 میلیارد تومان نسبت به آخرین پیش بینی افزایش داشته است اما افزایش هزینه های مالی و زیان تسعیر ارز (تسهیلات ارزی یورویی با احتساب نرخ مبادلاتی000ر31 ریال( سود شرکت را با کاهش مواجه کرده است.

کرماشاه و شپدیس امروز نیز رشد کردند نرخ اوره جهانی به 410 دلار رسیده است و تداوم رشد آن می تواند تداوم رشد قیمتی این دو نماد را در پی داشته باشد کرمانشاه اوره صادراتی خود را با 370 دلار و شپدیس 390 دلار می فروشند.

در سایر نمادها

در گروه بانکی نماد معاملاتی پست بانک فردا،  در بورس بازگشایی می‌شود.گفته می شود پست بانک صورت‌های مالی حسابرسی‌شده سال‌های قبل و پیش‌بینی عملکرد سال مالی 91 بر اساس عملکرد 6 ماهه را ارائه کرده است.

در گروه الکترونیکی نماد رانفور با توجه به تعدیل عایدی به قیمت های درصد مثبت روبرو شد. رانفور سود هر سهم سال مالی 91 خود را از 296 تومان به 324 تومان افزایش داده است و در شش ماهه نیز 73 تومان محقق کرده است.عمده تعدیل شرکت مربوط به شناسایی سود حاصل از فروش سهام شرکت سرمایه گذاری ایرانیان به مبلغ 207 ریال به ازای هر سهم بوده است.

در سرامیکی ها کسرا با سرمایه 4.250 میلیارد تومان که سود هر سهم خود را در گزارش عملکرد شش ماهه 1515 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است،اعلام کرده که با توجه به برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت و تولید محصولات جدید و تعمیر کروه شاتل و همچنین تامین مواد اولیه از منابع جدید پیش بینی می شود سود شرکت با افزایش 30 درصدی روبرو شود

وصندوق امروز با توجه به رشد قیمت شرکت های زیرمجموعه و احتمال تعدیل عایدی مثبت بیشتر آنها و همچنین احتمال عرضه دو شرکت نفت پاسارگاد و ایرانول به بازار سرمایه با صف خرید سنگینی روبر شد .وصندوق پرتفوی متنوع از شرکت های معدنی،خودرویی و نفتی و پتروشیمی دارد.nav سهم نیز به بیش از 340 تومان رسیده است.

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی