انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 76)
دوشنبه 27/9/1391 - 16:15 -0 تشکر 579593
سخنی ازكاریكاتور

 سخنی ازكاریكاتور

علیرضا پاكدل، كاریكاتوریست جوانی است كه در مشهد متولد شده است؛ او با بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات همكاری مستمری دارد و مسئول تیم طراحی و طراح كاراكتر و استوری بورد در موسسه فرهنگی هنری آرامش و عضو فعال حوزه هنری خراسان‌رضوی و چند پروژه ساخت انیمیشن است.

پاكدل در حال حاضر نمایشگاهی از كاریكاتورهایش برپا كرده است كه در آن برای نخستین بار از تكنیك ویژه‌ای در خلق كاریكاتور پرتره استفاده كرده است. گفت‌وگوی ما را با او در زیر بخوانید.

كاریكاتورهای شما كه اكثر آنها پرتره است تفاوت ویژه‌ای با نمونه‌های مشابه قبلی دارد، درباره تكنیك این كاریكاتورها برای ما بگویید.

این تكنیك برای اولین بار است كه در كاریكاتور چهره استفاده می‌شود؛ البته قبلا یكی دو نفر از كاریكاتوریست‌ها از این تكنیك استفاده كردند، ولی آن را ادامه ندادند. در این نمایشگاه همه كاریكاتورها از این تكنیك پیروی كردند. در فضای بین‌المللی چند نفر از این تكنیك استفاده می‌كنند؛ مثلا یك كاریكاتوریست آمریكایی و یك آرژانتینی هستند كه خیلی تخصصی روی این تكنیك كار می‌كنند؛ اما آنها نگاه تصویرسازی در كارهایشان دارند و من نگاه كاریكاتوری دارم.

ویژگی این تكنیك چیست؟

در آن از حجم و اشكال هندسی استفاده می‌شود و از رنگ‌های ساده بهره می‌برم. یكی از ویژگی‌های چنین تكنیكی ساده بودن آن است. در عین حال معنا سریع به‌مخاطب القا می‌شود. ویژگی دیگرش این است كه اتود ندارد؛ اكثر كاریكاتورها نیاز به اتود دارند، ولی این سبك اتود ندارد.

این اولین نمایشگاه شما محسوب می‌شود؟

اولین نمایشگاه كاریكاتور چهره است. با توجه به این‌كه مدتی است روی این تكنیك كار می‌كنم، استادان مرا تشویق كردند و به ادامه فعالیت دلگرمم كردند.

در مدتی كه روی این تكنیك كار می‌كنید، چه تعداد كاریكاتور كشیده‌اید؟

ظرف چهار ماهی كه با این تكنیك كاریكاتور می‌كشم 98 كار زده‌ام.

چه تعدادی در نمایشگاه شما به نمایش گذاشته شده است؟

از این بین 36 اثر در نمایشگاه عرضه كردم.

سایز و قیمت تابلوها چقدر است؟

به طور كل در این نمایشگاه تابلوها دو سایز دارند: 30تابلو دارای سایز 50 در 70 هستند كه یكصد هزار تومان قیمت‌گذاری شده است و شش تابلو دارای سایز 70 در 100 هستند كه 200 هزار تومان قیمت دارند.

چهره كارتونی چه كسانی را كشیده‌اید؟

من كاریكاتور چهره كسانی را كار كردم كه تا به حال كار نشده است؛ مثلا درباره شخصیت‌های سیاسی كاریكاتورهای زیادی كشیده شده است؛ اما كمتر كاریكاتور چهره‌های فرهنگی را دیده‌ایم. من كاریكاتور كسانی چون غلامحسین امیرخانی، حسین پناهی، آیدین آغداشلو، رضا عابدینی، رضا كیانیان، مرتضی ممیز، شهرام ناظری و ابراهیم حاتمی‌كیا را كشیدم.

استقبال خود این چهره‌ها چطور بوده است، كارها را به‌خودشان نشان داده‌اید؟

برخی از آنها كه كارها را دیده‌اند، پسندیده‌اند؛ مثلا رضا عابدینی كاریكاتور خودش را دوست داشت و مرا تشویق كرد. من سعی كردم از المان‌های هر شخصیت در كاریكاتورش استفاده كنم؛ مثلا كاریكاتور استاد امیرخانی در كل یك قلم خوشنویسی را ارائه می‌دهد یا به جای موهای شهرام ناظری از نت موسیقی استفاده كردم. منبع: جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی