انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 151)
دوشنبه 27/9/1391 - 16:4 -0 تشکر 579588
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 1.7 درصدی و 578 واحدی روبرو شد و نیمه های کانال 34 هزار واحدی را نیز خیلی زودتر آنچه که انتظار داشتیم ،پشت سر گذاشت.نماد معاملاتی ملی مس ایران با 107 واحد ، فولاد مبارکه با 93 واحد و چادرملو با 61 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.بیش از 350 واحد از رشد شاخص بر دوش نمادهای فلزی و معدنی بود.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 248 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وامید با 59.3 میلیارد تومان و پارسان با 27.3 میلیارد تومان و فملی با 17.8 میلیارد تومان تعلق داشت.حدود 57.5 میلیارد تومان معاملات وامید و 19 میلیارد تومان معاملات پارسان و 13.6 میلیارد تومان فملی به صورت بلوکی بود.بیش از 10 میلیارد تومان معاملات سایپا نیز به صورت بلوکی بود.بنابر این بیش از 100 میلیارد تومان ارزش معاملات امروز به صورت بلوکی انجام پذیرفت.

 

روزهای پایانی فصل طلایی بورس با ثبت رکورد های پی در پی برای بازار سرمایه همراه شده است.امروز در حالی که کسی انتظار نداشت ،شاهد افزایش جالب توجه 1.7 درصدی شاخص بودیم.اگر معاملات فردا نیز به همین صورت ادامه پیدا کند باید منتظر شاخص 35 هزار واحدی تا قبل از شروع فصل زمستان باشیم.

وقتی بازار با این سرعت رشد می کند اولین موضوعی که در ذهن فعالان و اهالی بازار تداعی می شود این است که آیا رشد شاخص و قیمت ها حبابی ست ؟

همانطور که قبلا نیز به این مسئله اشاره داشته ایم رشد اخیر شاخص مربوط به شرکت های بزرگی از دو صنعت پتروشیمی و به خصوص معدنی-فلزی بوده است و با توجه به رشد ارزش دارایی ها و ارزش جایگزینی این شرکت ها و در کنار این عوامل رشد محصولات تولیدی و البته حفظ بازارهای فروش داخلی و خارجی،شاهد جهش قیمتی سهام آنها بوده ایم و امروز شاهد این اتفاق هستیم که سهام این شرکت ها از جمله فولاد مبارکه و گل گهر و چادر ملو با رشد حتی بیش از 100 درصدی نیز روبرو شده اند.اماباید در نظر داشت که رشد ارزش شرکت ها با رشد قیمت سهام آنها متوازن و هماهنگ باشد و هر زمان بین آنها ناهماهنگی ایجاد شود و شاهد فاصله گرفتن ارزش سهام آنها از ارزش ذاتی آنها باشیم حباب به وجود می آید.و رعایت احتیاط نیز در این برهه زمانی منطقی به نظر می رسداما به طور کلی می توان منطقا اعلام کرد که رشد بازار تا الان حباب گونه نبوده است.

 

در بازار چه خبر بود؟

در گروه فلزی ،فولاد مبارکه پیشرو و محرک بازار شده است. اثرات مثبت خرید فولاد سبا بعنوان تولید کننده آهن اسفنجی و استفاده از آن به جای قراضه و تاثیر کاهش قیمت تمام شده و افزایش تولید و اثر خرید فولاد هرمزگان و ورق عریض و اثر خرید قسمتی از گالوانیزه فجر کاشان ،سهم شرکت را با اقبال ویژه ای روبرو کرده است.

سهم شرکت در حالی در بورس اوراق با تحرکات زیادی همراه شده است که امروز نیز شاهد روز آرام شرکت در بورس کالا بودیم.امروز 9460 تن ورق گرم B شرکت با نرخ های قبلی یعنی 1446 تومان معامله شد.عرضه ورق گرم 48400 تن بود که کل تقاضای 9460 تنی آن معامله شد.38160 تن نیز به صورت مچینگ و با همین نرخ معامله شد.

امروز همچنین 12540 تن ورق گرم C نیز با نرخ های قبلی ( 1462 تومان) معامله شد.عرضه ورق گرم C 14620 تن بود.23100 تن نیز به صورت مچینگ معامله شد.

و بالاخره اینکه 3700 تن ورق سرد B شرکت با نرخ 1763 تومان معامله شد که تغییر قیمتی نسبت به معاملات قبلی نداشت.عرضه این محصول 4000 تن بود.24100 تن نیز به صورت مچینگ و با همین نرخ معامله شد.

کگل و کچاد و فملی نیز امروز را با صف خرید به پایان رساندند.فملی اگر تولید خود را در شش ماهه دوم سال افزایش دهد به سود 200 تومان نیز نزدیک خواهد شد ولی در صورت عدم تغییر بودجه فعلی انتظار افزایش سود به بیش از 170 تومان را نداریم.

کگل که روز گذشته سنگ آهن صادراتی اش در بورس کالا با تقاضای خوبی روبرو شده بود امروز را نیز با صف خرید به پایان رساند.

ذوب نیز امروز در 298 تومان با صف خرید مواجه شد.309 تومان و در صورت عبور،بعد از آن 340 تومان مقاومت های پیش روی سهم می باشند

نمادهای سرمایه گذاری و هلدینگی مرتبط با گروه فلزی و معدنی نیز با توجه به اقبال روی شرکت های زیرمجموعه با اقبال روبرو شدند.

 ومعادن امروز به 566 تومان رسید.NAV سهم به 845 تومان رسیده است و امروز نیز کنور فروشنده 6.3 میلیونی و سرمایه گذاری مسکن فروشنده 1 میلیون سهمی شرکت بودند

وامید به قیمت های درصد مثبت و بیش از 600 تومان رسید.امروز نیز برای سومین بار بانک سپه فروشنده 99 میلیونی سهم بود. موسسه رفاه وتامین آتیه كاركنان بانك سپه نیز فروشنده 1.7 میلیون سهمی شرکت بود.

وسپه نیز با اقبال روبرو شد و به قیمت های بیش از 170 تومان رسید. سرمایه گذاری توسعه صنایع معدنی امید خریدار سهم بود.

کروی روزی همراه با صف خرید را سپری کرد و با توجه به قیمت 743 تومانی فاسمین و صف خرید زنگان به 3118 ریال صعود کرد.NAV سهم به 350 تومان رسیده است

جو روانی مثبت بازار امروز به پتروشیمی ها نیز سرایت کرد.

پارسان نیز امروز با توجه به افزایش سرمایه اش به صف خرید رسید و قیمت 977 تومان را تجربه کرد.غدیر فروشنده 20 میلیونی سهم شرکت بود.NAV سهم با توجه به قیمت های مثبت امروز شرکت های پتروشیمی و رشد 4 درصدی دیگر برای شبریز به 1185 تومان رسیده است.

پارسان افزایش سرمایه 66 درصدی را نیز در پیش دارد و سرمایه 600 میلیارد تومانی خود را به هزارمیلیارد تومان می رساندتا در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیرمشارکت کرده و ساختار مالی خود را با جبران بخشی از مخارج سرمایه ای انجام شده از محل منابع داخلی شرکت ،اصلاح نماید.

غدیر نیز امروز به قیمت های درصد مثبت رسید.خارزم خریدار 1.2 میلیون سهمی شرکت و صندوق نفت نیز فروشنده 5 میلیون سهمی شرکت بود.NAV سهم نیز با قیمت های امروز پارسان به 511 تومان افزایش پیدا کرد.

شپدیس با توجه به تعدیل اخیر خود آن هم به واسطه ی عامل مهمی همچون افزایش مقدار فروش شرایط خوبی را تجربه می کند.افزایش نرخ خوراک گازی شرکت نیز حتی اگر تا 150 تومان و دو برابر افزایش یابد با توجه به افزایش تولید و فروش نمی تواند تاثیر منفی زیادی بر سود شرکت داشته باشد.البته باید به روند قیمتی اوره در بازارهای جهانی نیز توجه داشت و تغییرات آن را کاملا پی گیری نمود چرا که شپدیس صادرکننده اوره می باشد.افزایش سرمایه شرکت نیز در پیش است.گفته می شود شپدیس افزایش سرماه 140 درصدی را خواهد داشت.

در پتروشیمی ها نیز شبندر با صف خرید روبرو شد و شبریز بازهم با عرضه 970 هزار سهمی ( به اندازه حجم مبنا)از سوی هامون سپاهان 4 درصد رشد قیمت خود را ثبت نمود.ارزش بالای شرکت های پالایشگاهی و شرایط مثبت بنیادی آنها می تواند اقبال به سهام آنها را در پی داشته باشد همانطور که در ما های اخیر نیز شاهد آن بوده ایم

در سایر نمادها و گروه ها

در گروه خودرویی براساس بخشنامه کمیته خودرو، آن دسته از خودروهایی که قیمت آنها بالاتر از 45 میلیون تومان باشد، دیگر مشمول قیمت‌گذاری سازمان حمایت و این کمیته نخواهند بود؛ بدین ترتیب قیمت‌گذاری خودروهای بالای 45میلیون تومان آزاد شد.

در ساختمانی ها و در نماد آ س پ شاهد مقاومت سهم در قیمت 400 تومان بودیم دانایان پارس همانند چند روز گذشته خریدار سهم بود

در تجهیزاتی ها مپنا با صف خرید به کار خود پایان داد.حجم معاملات سهم به 3.99 میلیون سهم رسید که کارکنان شرکت فروشنده 3.6 میلیون سهمی شرکت بود.

.نماد صدرا نیز، چهارشنبه 29 آذرماه جاری در بازار پایه فرابورس بازگشایی می شود.

در بانکی ها خریدهای سرمایه گذاری توسعه اعتماد در وانصار و دلیران پارس در بانک دی امروز هم ادامه یافت.

غنوش امروز پس از ارایه گزارش عملکرد شش ماهه خود با بازدهی بیش از ده برابری بازگشایی شد که پس از بازگشایی منجر به تشکیل صف 887 هزار سهمی برای آن گردید.این شرکت سود هر سهم خود را برای سال مالی جاری مبلغ 456 ریال اعلام نموده است و با تعدیل مثبت 29 درصدی روبرو شده است.

 

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی