فرهنگ پایداری (بازدید: 5649)
يکشنبه 26/9/1391 - 1:52 -0 تشکر 579304
راهیـــــــــان نــــــــور

بسم الله الرحمن الرحیمسلام.
انشاءالله همراه باشید، توی این تاپیک مطالب جامعی درباره راهیان نور و چگونگی بهتر برگزار شدنش ارائه میشه.
از تجربیات شخصیتون بگید و دانسته هاتون رو به اشتراک بذارید.

یاحق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 1:53 - 0 تشکر 579305

بسیار سفر باید …


راهیان نور پیشنهاد چه کسی بود ؟


(هشت سال دفاع مقدس) تاریخی است غرور آفرین و جاویدان برای ملت انقلابی ایران، تاریخی که لحظه لحظه آن را عاشقانه سوختند، عارفانه پرداختند، سرشار از حماسه کردند و با خون بر لوح زمان نگاشتند.


این تاریخ با شکوه و آموزنده را نباید تنها در لابلای صفحات کتب جستجو کرد و یا فقط از زبان‌ ها شنید و یا در تصویرها دید، بلکه باید آن را از نزدیک با تمام وجود درک و دوباره با آن زندگی کرد.


در این راستا معاونت پرورشی نیروی مقاومت بسیج همه ساله اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور را برگزار می‌نماید تا به این وسیله زمان ارزشی دیروز را به امروز پیوند دهد و تاریخ حماسه و خون شهامت و شهادت را به نحو شایسته ‌ای به نسل نوجوان بنمایاند.


اهداف (سفرهای) راهیان نور :


بازسازی کامل لحظه ‌ها و صحنه ‌های دفاع مقدس به منظور حفظ ، تحکیم، تعمیق، انتقال، توسعه و تداوم فرهنگ ایثار و مقاومت و آثار وقایع حماسی و حماسه سازان دوران دفاع مقدس.


ضرورت راهیان نور :


۱- آشنایی نسل جوان و نوجوان با فرهنگ دفاع مقدس.پیشنهاد طرح راهیان سرزمین نور در سال ۱۳۷۷ توسط معاونت پرورشی نیروی مقاومت بسیج تهیه شد.۲- معرفی الگو ها و اسطوره های ارزشی دفاع مقدس برای نسل حاضر.


۳- تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان دوران دفاع مقدس با نسل جوان امروز (گفتگوی نسل ها).


۴- معرفی و حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس.


۵- تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران در برابر استکبار جهانی.


۶- ثبت، ضبط و انتقال ارزشهای آفریده شده در دوران پرشکوه دفاع مقدس برای تمامی نسل ها.


سوابق راهیان نور :


پس از پایان جنگ ، بسیجیان، رزمندگان و خانواده های معظم شهدا و دیگر اقشار جامعه در ایام مختلف سال به خصوص در سالروز عملیات‌های فتح آفرین برای تجدید خاطرات و بیعت یه مناطق عملیاتی غرب و جنوب عزیمت می‌کردند.


پیشنهاد طرح راهیان سرزمین نور در سال ۱۳۷۷ توسط معاونت پرورشی نیروی مقاومت بسیج تهیه شد.


در نوروز سال ۱۳۷۸ مقام معظم رهبری با اقدام نمادین و پر معنا با حضور در محراب رزمندگان و شهیدان شلمچه نقطه عطفی را در راستای استراتژی فرهنگی نظام مبنی بر توجه به نظام ارزشی – حماسی ایثارگران به ویژه ارزش‌ های متوالی و انسا‌ن ساز دوران دفاع مقدس ایجاد نمودند.


ستاد راهیان نور با مسئولیت سیاست ‌گذاری ، برنامه‌ ریزی ، هماهنگی ، حمایت و پشتیبانی از اردوهای راهیان نور در ستاد مشترک سپاه و نیروی مقاومت بسیج راه ‌اندازی و فعالیت خود را آغاز کرد.


معرفی سازمان :


قرار گاه  مرکزی راهیان نور با مسؤولیت فرماندهی نیرو و عضویت معاونتهای موضوعی و اقشاری ، با دبیری معاونت فرهنگی پرورشی.


قرارگاه راهیان نور استانهای مرزی (خوزستان، ایلام، کرمانشاه) با مسؤولیت فرماندهی منطقه مقاومت بسیج استان که هر قرارگاه چند محور عملیاتی را تحت پوشش قرار می دهد.معاونت پرورشی نیروی مقاومت بسیج همه ساله اردوهای بازدید از مناطق عملیاتی غرب و جنوب کشور را برگزار می‌نماید تا به این وسیله زمان ارزشی دیروز را به امروز پیوند دهد .قرارگاه راهیان نور مناطق ، بامسؤولیت فرماندهی منطقه مقاومت بسیج استان.


مقرهای اسکان بین راهی (تهران، اراک، خرم آباد، شیراز) با مسؤولیت فرماندهی منطقه مقاومت بسیج استان.


مخاطبین راهیان نور چه کسانی هستند ؟


۱- بسیجیان یگانهای رزم.


۲- بسیجیان رده های مقاومت.


۳-بسیجیان و رده های قشری، صنفی به ترتیب اولویت دانش آموزان، دانشجویان، کارمندان و کارگران.


۴- دانش آموزان مشمول طرح آموزشهای دفاعی.


۵- سایر نوجوانان و جوانان میهن اسلامی.


۶- سایر اقشار.


زمان برگزاری اردوها :


۱-  ایام و مناسبتهای خاص برای دانش آموزان و دانشجویان.


۲- هفته دفاع مقدس.


۳- هفته بسیج.


۴- دهه فجر.


۵- ایام فتح خرمشهر.


۶- تعطیلات عید نوروز.


۷- تعطیلات بین ترم دانشجویان

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 2:22 - 0 تشکر 579307

مناطق جنگی ما موزه نیستند !
دبیر ستاد راهیان نور گفت: مناطق جنگی ما موزه نیستند بلکه حرم امن الهی هستند، به همین خاطر هر چه به آنجا نزدیک تر می شویم در واقع به سمت نور در حرکت هستیم.


به گزارش نویدشاهد ، حسین یکتا با اشاره به اینکه دو نگاه در فلسفه راهیان نور وجود دارد، اظهار داشت: کل این سفر یک میهمانی است که به میزبانی شهدا برگزار می شود و در واقع این شهدا هستند که مردم را با عقاید و نظرات مختلف دور هم جمع می کنند. گاهی اوقات برخی از زائرانی که در این میهمانی حضور پیدا می کنند به کارت دعوتی که از سوی شهدا برایشان آمده است بی توجه هستند اما در پایان این سفر و لمس زیبایی های آن، درک بالایی از راهیان نور به دست می آورند.

راهیان نور حرکتی در راستای ترویج ایثار و شهادت


دبیر ستاد مرکزی راهیان نور با اشاره به اینکه تاریخ حرکت راهیان نور به زمان جنگ برمی گردد، افزود: در دوران دفاع مقدس بسیاری از خانواده های شهدا برای زیارت مقاتل فرزندان خود در مناطق جنگی حضور پیدا کردند و در واقع استارت راهیان نور از همان زمان آغاز شد. بعد از دفاع مقدس هم عده ای از مردم برای یادآوری خاطرات دفاع مقدس هر از چند گاهی سری به مناطق جنگی زدند و با بیان تحولاتی که در بسیاری از افراد به واسطه حضور در مناطق ایجاد شد، پیام این سفر آسمانی را به مردم رساندند و توجه آنها را به این امر جلب کردند.


وی راهیان نور را حرکتی در راستای ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت دانست و بیان کرد: وقتی جوان امروز در مناطق جنگی حضور پیدا می کند، با تداعی حماسه ها، سختی ها و ایثار رزمندگان دوران دفاع مقدس به نگرش تازه ای از زندگی می رسد که می تواند در مسیر شهدا به زندگی خود ادامه دهد.


می توانیم نسل جدید انقلاب را متناسب با طرز تفکر شهدا و نسل ۵۷ تربیت کنیم


ما در راهیان نور تصویری از یاران خمینی کبیر (ره) را برای نسل امروز ترسیم می کنیم و به آنها یادآور می شویم که آنها نیز می توانند در تمام سختی هایی که در حال حاضر با آن درگیر هستیم، یار و یاور رهبرشان باشند و امامزادگان عشق آینده شوند. اگر مبانی فرهنگ ایثار و شهادت در کاروان های راهیان نور به درستی تبیین شود، می توانیم نسل جدید انقلاب را متناسب با طرز تفکر شهدا و نسل ۵۷ تربیت کنیم.


شاید این کار گلخانه ای باشد و به عظمت انسان های دفاع مقدس نرسد اما از این جهت که در این نوع آلیاژ از تمام ترکیبات موجود در جنگ استفاده شده است، فولادی ساخته می شود که انتظار خیلی از کارها را می توان از آن داشت.


وی با بیان این مطلب که ما در اردوهای جهادی شاهد رویش نسل جوان هستیم که شاید در اول انقلاب چنین چیزی به چشم نمی خورد اظهار داشت: در جنگ نرمی که دشمنان طراحی کردند شاهد جوانانی بودیم که عمق بصیرت و معرفتشان به عمق تمام رزمندگان و همه انقلابی ها بود.
مناطق جنگی ما موزه نیستند


اینکه گفته می شود راهیان نور بازگشت به گذشته است و ارتجاعی بودن را القا می کند نگاهی کاملاً اشتباه است زیرا ما با حضور در مناطق جنگی از گذشته انرژی کسب می کنیم و به آینده امیدوار می شویم و اگر اشکی جاری می شود، از شوق است و به هیچ وجه بیانگر ترس و وحشت نیست.


مناطق جنگی ما موزه نیستند بلکه حرم امن الهی هستند، به همین خاطر هر چه به آنجا نزدیک تر می شویم در واقع به سمت نور در حرکت هستیم.


یکتا افزود: کاری که ما باید در مناطق انجام دهیم این است که با بازسازی صحیح مناطق، فضایی را برای خلوت کردن زائر با منطقه ایجاد کنیم تا بتوانیم تأثیرگذاری کارهای فرهنگی را در آنجا شاهد باشیم.


وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد بنده به قدری که زمین و مکان در آنجا اثر می گذارد ما کمتر توانستیم اثر بگذاریم؛ هر چند در جایی که کارهای فرهنگی مناسبی انجام شد آن منطقه تأثیر گذارتر از مناطق دیگر بود.
راهیان نور هنوز به سیاست جامع فراگیر ملی و بین المللی نرسیده است


یکتا گفت: راهیان نور هنوز به سیاست جامع فراگیر ملی و بین المللی و نگاهی که این جنگ یک گنج بود و مناطق جنگی محل نگهداری این گنج است، نرسیده است.


وی ادامه داد: جریان سیاست گذاری ها به عهده ستاد مرکزی راهیان نور است ولی به خاطر این که ما هنوز نتوانسته ایم حداقل ها را در مناطق برطرف کنیم از پرداختن به طراحی اهداف بازمانده ایم، اما انشاءالله با تحولی که ایجاد شده و بسیج، وظیفه عملیاتی را به عهده گرفته است بتوانیم کار سیاستگذاری را از ابتدای سال آینده شروع کنیم.
خیلی از افراد به خاطر نبود زیر ساخت مناسب از این سفر محروم می شوند


دبیر ستاد مرکزی راهیان نور در ادامه با بیان اینکه خیلی از افراد به خاطر نبود زیر ساخت مناسب از این سفر محروم می شوند، بیان کرد: در ایام عید به خاطر عدم بالانس دقیق در اعزام نیروها حضور افراد در یادمان ها به قدری زیاد می شود که کار خدمات دهی به زائران با مشکل مواجه می شود.


یکتا افزود: سازمان راهیان نور با عبور از موانع موجود می تواند به صورت یک مجموعه عظیم عملیاتی شود که اگر حج و زیارت صدها هزار نفر را به مکه اعزام می کند ما در طول سال شاهد میلیون زائر در مناطق جنگی باشیم.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 2:37 - 0 تشکر 579308

۲۸ ایده فرهنگی برای استفاده بهتر از راهیان نور
بسم الله الرحمن الرحیم


اشاره: ایرادی که اکثر کارای فعالین جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دارن اینه که با هم ارتباط ندارن. به قول آقای جلیلی که چند ده هزار پایگاه فرهنگی که به مثابه ی چند ده هزار سنگر بدون هیچ گونه بی سیم و وسایل ارتباطی هستن.


تجربیات اردوی راهیان نور دانشگاهمونو(دانشگاه تربیت معلم آذربایجان) نوشتیم و تقدیمتون میکنیم تا برای در اشتراک گذاشتن تجربیاتمون تکلیف ادا کرده باشیم. تا حد امکان موارد رو کوتاه نوشتیم. اگر نکته ی خاص و جدیدی دیدید که ما نفهمیدیم و تجربه نکردیم حتما در بخش نظرات برامون بذارید تا این ایده ها کامل بشن :


۱)
برای هر اتوبوس یک نفر را به عنوان مسئول فرهنگی انتخاب کنید تا اهداف فرهنگی شما را در آن اتوبوس دنبال و محقق کند

××××××××××××××××××××××××××××××××


۲) ببخشید یک لحظه:
این طرح خیلی ساده است . مثلاً ۲۰ پوستر در سایزA1  یا  A2طراحی می شود و روی درب ورودی مسجد دانشگاه (یا هر مکان استراتژیک و  تابلوی دیگر!) نصب می‌شود. هر روز یک پوستر، از ۲۰ روز مانده به اردو. اگر عنوان ببخشید یک لحظه بزرگ و متن مورد نظر کوچک و کوتاه باشد و طراحیِ طرح هم شکیل و زیبا، اکثر افراد نسبت به مطالعه‌ی پوستر رغبت نشان می‌دهند؛ خصوصاً وقتی ببینند هر روز یک پوستر جدید نصب شده است.

××××××××××××××××××××××××××××××××


۳)نام اتوبوسها:
روی هر اتوبوس برگه ای A3 نصب می‌شود که نام اتوبوس روی آن نوشته شده است. می‌توانید نام اتوبوسها را از کلام و پیام بزرگان یا شهدا یا امام و رهبری انتخاب کنید و زیر نام اتوبوس آن پیام را هم بیاورید .

این کار باعث می شود
آن پیام حداقل در ذهن اعضای آن اتوبوس حک شود

××××××××××××××××××××××××××××××××


۴) کتابخانه سیار:
با خودتان تعدادی کتاب جالب و از قبل تعیین شده ببرید . داخل اتوبوس احتمالاً خیلی ها از سر بیکاری هم که شده حاضر به مطالعه می شوند! مسئول فرهنگی هر اتوبوس می تواند بازار گرمی کند و برای هر کدام از کتابها شرح و توضیح و تعریفی کند تا افراد علاقه مند شوند به مطالعه‌ی آن کتابها .

به عنوان مثال کتابهای آقای عاکف (انتشارات ملک اعظم ) و سری کتابهای دانشجویی (امام موسی صدر ، سید محمد حسینی بهشتی ، دانشجو باید سیب زمین نباشد ، یک دسته گل محمدی ،‌سید مجتبی نواب صفوی ، مرتضی مطهری ، آخوند باید روحانی باشد ، فصلی نو ، یک دختر جلف ، سید مرتضی آوینی و ….) کتابهای مناسبی برای مطالعه در اتوبوسند .

پیشنهاد میشود حد الامکان از بردن کتابهای تحلیلی و خسته کننده پرهیز شود و بیشتر از کتابهای مرتبط با فضا و کوتاه و جذاب استفاده شود

××××××××××××××××××××××××××××××××


۵) تهیه سی دی فرهنگی برای هدیه:
به شرکت کنندگان در اردو همان ابتدای کار یک سی دی هدیه بدهید . این سی دی می تواند مثلاً حاوی مستند جالب ظهور باشد(“کتاب آفتاب” این مستند را بصورت اینترنتی می فروشد و نکته جالب آن که این مستند قابل کپی کردن است)

یا مجموعه ای از کلیپ های موبایل که به دقت انتخاب شده است. این سی دی را می توان حتی به تعداد بسیار زیاد کپی کرد و در نواحی مورد بازدید، بین زائران کاروانهای دیگر هم توزیع کرد تا رسالت توزیع محصولات جبهه فرهنگی کامل‌تر انجام شود. هر چه باشد به قول آقا عرصه فرهنگی عرصه جهاد است!

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 2:44 - 0 تشکر 579309

۶) مسابقه کلیپ موبایل از اردو :

با وجود روایت‌های فروانی که هر ساله در مناطق جنگی می‌شود، اگر در فضای اینترنت به دنبال چند روایت جدید و جالب باشید سخت به دست می‌آید. دلیلش هم آن است که کسی در خلال اردو به فکر فیلم برداری و تیهه فیلم و کلیپ و این مدل کارهای مهم  نیست.
مسابقه بذارید تا همه به ضبط روایت گری ها و صحنه های ناب اردو تشویق شوند، شاید از بین این کارها، کلیپ های جالبی ایجاد شود و سپس به فضای اینترنت و سایر عرصه ها هم کشیده شود.

××××××××××××××××××××××××××××××


۷) مسابقه عکس:

این مسابقه هم مثل مسابقه کلیپ روایتگری تاثیر مثبتی خواهد داشت در مستند سازی این اتفاق عظیم فرهنگی کشور .

××××××××××××××××××××××××××××××


۸) مسابقات ادبی:

مثل مسابقه داستانک یا شعر یا قطعه‌ی ادبی، خاطره نویسی و … یا مسابقه ای تحت عنوان بهترین خاطره ای که افراد ازشهدا شنیده اند . با توجه به شرایط فعلی کشور و ماجرای طرح تخریب مزار های شهدا به بهانه بهسازی ، می توانید برای ایجاد موج و گفتمان سازی، ‌مسابقه ای تحت عنوان “بهترین خاطره من از مزار شهدای شهرمان”‌برگزار کنید .

××××××××××××××××××××××××××××××


۹) کتاب در بسته های فرهنگی:

اگر به شرکت کنندگان  بسته ای فرهنگی به عنوان هدیه اهدا میکنید (که معمولا در دانشگاه ها این کار می شود) ، حتما در آن کتاب باشد. چندان هم جای نگرانی برای هزینه نیست چون کتابهایی در عرصه دفاع مقدس با قیمت زیر ۱۵۰۰ موجود است که از غنای مناسبی برخوردارند. حتی می توانید از کتابهای بسیار کوچک مثل “ما غیر از خدا هیچ کس را نداریم” استفاده کنید. این کتابچه حاوی پیام قطع نامه امام (ره) است و قیمت اش هم بسیار مناسب است.


××××××××××××××××××××××××××××××

۱۰)طرح بحث :
قبل از اردو چند موضوع مهم و بحث بر انگیز را انتخاب کنید و روی آنها کمی مطالعه کنید تا بتوانید پیرامون هر کدام از این موضوعات ۵ تا ۱۰ دقیقه در اتوبوس صحبت کنید پس از صحبت شما ، جمع را به شرکت در بحث دعوت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید .
مثلاً من به عنوان مسئول فرهنگی اتوبوس ۱۰ دقیقه در مورد اینکه “چرا به جنوب میرویم؟” صحبت میکنم و بعد نظرات حاضران را جویا می شوم و بدین ترتیب بحث جریان خواهد گرفت.

چند موضوع پیشنهادی برای طرح بحث ها : -اثبات ولایت فقیه به زبان ساده چرا حجاب ؟ -کارآمدی انقلاب اسلامیتاثیر ات جهانی انقلاب و دفاع مقدس در نهضت بیداری اسلامی –بحثهای روزی مثل ((قیام ملل مسلمان مصر، تونس و…))، ((طرح بهسازی مزار شهدا))، ((تصویب طرح دانشجوی پولی))، و… هم قابل بحث است.
فقط در هر صورت نباید فراموش کرد که چند نفر به مطالعه در این موضوعات مأمور شوند.

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 2:53 - 0 تشکر 579310

۱۱) پیامک:

قبل از اردو و خصوصا بعد از اردو با ارسال پیامک به شرکت کنندگان می توان بخشی از طرح واجب تداوم را انجام داد. (طرح تداوم به این معنی که پس از اردو هم با افراد شرکت کننده ارتباط داشته باشیم و هر از گاهی خاطرات آن اردو و اهداف و اغراضش تجدید شود. چنین کاری از دغدغه های مهم بسیاری از فعالین راهیان نور است.)
مثلا پیامک هایی تحت نام  بارگران. ابتدای پیامک هایی که می فرستید بنویسید بار گران و در ادامه متن مورد نظر . شاید بگویید قبل از اردو که نمی دانیم چه کسانی به اردو می آیند تا به آنان پیامک بزنیم . بله درست است . قبل از اردو میتوانید فقط به کادر اردو که نیاز به استقامت و اخلاص دارند پیامک های انرژی زا و حواس جمع کن بفرستید! و همچنین در خلال اردو ، کادر اردو نیاز مضاعفی به چنین کارهایی دارند. درضمن، متن پیامک ها میتواند در موضوعات مختلف باشد و اگر در قالب دفاع مقدس محصور نشود بهتر است.
پیامک ها می تواند حاوی این داده ها باشد : اطلاع رسانی در مورد برنامه های خوب صدا و سیما (مثلا ساعت پخش و مهمان امشب برنامه راز یا دیروز امروز فردا )، کلام و پیامی از امام خامنه ای و امام خمینی ، وصیت های شهدا ، داستانک ، متن ادبی ، حدیث ، آیات قرآن، اطلاع رسانی در مورد رویداد های فرهنگی در حال رخداد…


××××××××××××××××××××××××××××

۱۲) اهدای یک جزوه به هر شرکت کننده :


جزوه ها بخاطر حجم کمتر خود و قابلیت تولیدی بودن(بدین معنی که شما خودتان هم می توانید آن را تولید کنید و در آن هر آنچه را که دغدغه شماست مطرح کنید. این ویژگی را کتابها معمولا ندارند)، ابزار کارآمدی هستند و می توانید به تعداد زیاد جزوه مورد نظرتان را تولید کنید تا در منطقه به سایر کاروانها هم برسانید.

××××××××××××××××××××××××××××

۱۳) فیلم:


تعدادی فیلم جالب و قابل پخش (!) را از قبل تهیه کنید تا در اتوبوسها پخش شود. اگر از قبل به فکر نباشید ممکن است راننده اتوبوس، همان فیلمی را پخش کند که خودش میخواهد (در اردوی پارسال دانشگاه ما در یکی از اتوبوسها فیلم سینمایی خروس جنگی پخش شد!!!)


××××××××××××××××××××××××××××

۱۴) طرح قرآنی :


یک طرح برای ارتباط بیشتر افراد با قرآن در تمام طول زندگی و خصوصا در طول اردو ارائه کنید.

مثلاً ما سال ۸۸ در بسته های فرهنگی که هدیه می دادیم تفسیر سوره یاسین را هم قرار دادیم و در طول اردو قرار شد که هر روز مثلا دو وعده و هربار دو صفحه از همین سوره یاسین تلاوت شود. روحانی های کاروان هم موظف شدند که هر روز چند خط از این سوره مبارکه را تفسیر کنند . بهتر است روی یک سوره تاکید شود و از تلاوت جسته و گریخته پرهیز شود تا به نتیجه مناسب برسید .
این تلاوت روزی دو بار میتواند در داخل اتوبوسها باشد یا در مناطق . در جلسه توجیهی نسبت به آوردن قرآن جیبی توسط شرکت کنندگان تاکید شود .

××××××××××××××××××××××××××××


۱۵)  اگر اهل برگزاری افتتاحیه و اختتامیه برای اردویتان هستید ، بهتر است نام و قالب و درون مایه برنامه به یادواره یک شهید تغییر یابد . مثلا برنامه یادوراره شهید آوینی. و واقعا هم در این برنامه به صورت ویژه روی آن شهید والا مقام کار شود .
این باعث میشود که مخاطب پس از اتمام برنامه احساس کند که چیزی گیرش آمده و تنها مشتی حرف تکراری و کلیشه ای نشنیده است . این کار باعث می شود نخبه های این جبهه ی عظیم هم بیشتر شناخته شوند. حتی برای خود ما

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 3:6 - 0 تشکر 579311

۱۶)

تجربیاتتان را یاداشت کنید تا به هم در سالهای آینده به کار خودتان بیاید و هم به کار دیگرانی که میخواهند راه شما را ادامه دهند.

×××××××××××××××××××××××××××××××××


۱۷)


اگر روای و یا روحانی دعوت کرده اید حتما در هنگام هماهنگی موضوعات درخواستی خودتان را مطرح کنید تا روی آن مباحث از قبل کار کنند .
بسیار دیده شده که به خاطر عدم تاکید مسئولین اردو ، روای و روحانی بدون آمادگی در اردو شرکت کرده و نتیجه اش هم سخنانِ
«از هر دری سخنی» شده است.

اگر بتوانید از قبل با راوی های خوبی که در سطح کشوری می شناسید هماهنگی کنید هم خوب است، چون گاهی اوقات راویان منطقه نمی توانند انتظارات ما را برآورده سازند. خیلی از راویان مطرح در ایام راهیان نور در مناطق جنگی به سر می برند اما تنها کاروان هایی که از قبل با ایشان هماهنگ شده اند می توانند استفاده کنند

×××××××××××××××××××××××××××××××××


۱۸)

بجای آنکه به مناطق زیادی سر بزنید، در مناطق کمتری، بیشتر بمانید . بسیار شده است که فقط برای آن که به همه مناطق برسیم در هیچ حایی آنطور که باید و شاید تامل نکرده ایم و این مساله شدیداً در رکود اردو موثر است.

×××××××××××××××××××××××××××××××××


۱۹)

در برنامه ریز هایتان برای شرکت کنندگان، زمانی را در روز برای فکر و تأمل خالی بگذارید . انتظار نداشته باشید وقتی به شهر رفتند بتوانند در فضای آلوده شهر بخوبی مناطق جنگی فکر کنند و تصمیم بگیرند .

باید زمانی باشد تا در آن فضای روحانی ، بتوانند فکر کنند و بر اساس آن فکر تصمیم بگیرند تا هدف نهایی اردو که همانا رسیدن افراد به کمال است، محقق شود

×××××××××××××××××××××××××××××××××


۲۰) ایستگاه بلوتوث:

قبل از اردو می توانید تعدادی فایل و کلیپ جالب را تهیه کنید و در طول اردو از طریق بلوتوث به دست زائران و مخاطبان برسانید .
مثلا می توانید از روز اول اعلام کنید که هرروز در اردو سخنرانی روز دارید . یعنی هر روز یک سخنرانی ویژه بلوتوث موسوم به “سخنرانی روز” بلوتوث می‌شود و یا کلیپ هایی که قابلیت بحث داشته باشند.

این کلیپ ها در اتوبوس‌ها توسط مسئولین فرهنگی بلوتوث شود و در زمان مناسب بعد از اینکه به دست همه رسید و مشاهده کردند در مورد موضوع آن بحث شود بین اعضای اردو. البته باید در جلسات توجیهی اردو اجرای این طرح به اطلاع شرکت کنندگان برسد تا با گوشی های آماده در اردو حاضر شوند .

 شما هم باید سیم سیار به مقدار کافی همراه داشته باشید تا مشکل ته کشیدن شارژ گوشیهای شرکت کنندگان حل شود .

فایل هایی که میخواهید  بلوتوث کنید باید دارای حجم بسیار کم باشد . مثلا تمام فایل های mp3 را به amr تبدیل کنید تا حجمش خیلی کمتر شود . تجربه نشان داده که مموری اکثر شرکت کنندگان پر است و شارژشان خالی!

×××××××××××××××××××××××××××××××××


۲۱)

کلیپ هایی که در مناطق پخش میشود را در صورت امکان تهیه کنید تا بعد از اردو کمال سو استفاده را از آن بکیند!  مثلا کلیپ هایی که در معراج الشهدا یا شلمچه با دهلاویه و یا … پخش شده اند.

 از آنجایی که افراد این کلیپ ها را در شرایط خاص معنوی و روحی تماشا کرده اند، نسبت به آن‌ها  خاطره خوبی خواهند داشت و علاقه مند خواهند بود تا دوباره و چندباره آن ها را ببیند و سالیان سال آن را نگه دارند. (در واقع بر اساس اصول روانشناسی (!) نسبت به آن کلیپ ها شرطی شده اند)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 3:15 - 0 تشکر 579312

۲۲) سرود خوانی:

اگر از قبل روی چند سرود حماسی و جذاب  کار کنید تا در هر اتوبوس همخوانی کنید کار بسیار جالبی از آب درخواهد آمد. دو سه بار که مثلاً در هر اتوبوس چهار نفر سرودی را همخوانی کردند در دفعات بعد بقیه اعضای اتوبوس هم یاد خواند گرفت و الخ. حتی نیاز نیست از قبل کار کنند . اگر فایل سرود به همراه متن چاپ شده موجود باشد، کافی است تا در اردو این فعالیت جذاب پا بگیرد. اگر این طرح را اجرا کنید احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که این طرح از جذاب ترین بخش های اردو خواهد بود.

×××××××××××××××××××××××××××××××


۲۳)

عین متن پیام ها و بیانات مهم  امام و رهبری را به دست دانشجوها برسانید تا با سرمنشا زلال حقایق انقلاب آشنا شوند و مثل همیشه با واسطه و تحلیل، کلام امام و رهبری بدست شان نرسد. می‌توانید در همان بخش جزوه این سیاست را دنبال کنید.
مثلا پیام قطع نامه امام یا بیانات آقا در دیدارهای مختلف  با دانشجویان یا پیام ۰۶-۰۸-۸۱ آقا به جنبش دانشجویی یا پیام هشت ماده‌ای آقا و

×××××××××××××××××××××××××××××××


۲۴) حضور فعال و نزدیک کادر در بین راهیان:

برای مسئولین دانشجویی اردو، زیادی کارها توجیهی برای جدا شدن و عدم رابطه نزدیک با شرکت کنندگان نیست. بلکه فضای اردو بستر مناسبی است تا ذهنیت های غلطی را که اغلب در ذهن افراد نسبت به قشر مکتبی جامعه نقش بسته است پاک کنند و بجای آن خاطره‌ای خوش بر جای بگذارند .

×××××××××××××××××××××××××××××××


۲۵) سنت های رایج و دست و پا گیر را بشکنید:

مثلا گاهی دیده می شود مسئولین فرهنگی اصرار دارند که در هر روز نشریه ای توزیع شود در حالی که با توجه به فشردگی برنامه و تراکم کاری مسئولین اردو هیچ الزامی نیست. یا افراط در مداحی و سینه زنی و برنامه های از این دست که خیلی اوقات، همانطور که گفته شد؛ زمانی برای کارهای واجبی مثل تفکر و تامل نمی گذارد.

×××××××××××××××××××××××××××××××


۲۶) می توانید برخی جملات کوتاه استراتژیک و ناب را روی شیشه های کناری اتوبوس بچسبانید؛

به این ترتیب که هر کلمه از جمله را روی یک برگه A3 چاپ کرده و سپس روی شیشه های کناری اتوبوس بچسبانید، البته در هر سمت فقط یک جمله. با این کار میتوانید ارزشهای و آرمانهای خود را اعلان کنید!

مثلاً این جمله مهجور مانده امام: ((ما باید در جنگ اعتقادیمان بسیج بزرگ سربازان اسلام را در جهان به راه بیندازیم))

×××××××××××××××××××××××××××××××


۲۷) و چند پیشنهاد مصداقی دیگر:


اگر دهلاویه رفتید حتما از مسئولین آنجا بخواهید که کلیپ شهادت شهید چمران را برای کاروانتان پخش کنند.


یکی از جاهایی که خیلی از کاروانها از وجودش بی خبرند معراج الشهداست  (پایگاه شهید محمودوند در اهواز؛ چنین مکانی چندسال قبل در خرمشهر قرار داشت که این انتقال مکان هم خود عاملی شده است که خیلی ها گمان کنند دیگر معراج الشهدا وجود ندارد.)

 معراج الشهدا  جایی است که شهدای پیدا شده در تفحص را، پیش از انتقال به شهرها،  به آنجا می برند. تاثیر معراج الشهدا منحصر بفرد است. شاید چیزی جدا از همه اردو. به هیچ وجه از دستش ندهید.هر چه تلاش کردیم نشد که به ۳۰ برسد!


منبع: عصر مبارزه (وبلاگ بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

يکشنبه 26/9/1391 - 3:24 - 0 تشکر 579313

طرح قرآنی اردوی راهیان نور


باسمه تعالی


طرح قرآنی اردوی راهیان نورابتدا به ساکن باید توجه شود که تلاوت صفحاتی در اردو و استفاده معنوی در همان لحظات هدف اساسی طرح نیست، بلکه هدف ایجاد رابطه بین افراد و قرآن است به نحوی که این انس پس از اردو هم حفظ شود .


برای رسیدن به این هدف ، روی یک سوره ی خاص تمرکز خواهد شد.محاسن تمرکز روی یک سوره خاص :


-حل نسبتاً کامل مشکل روخوانی که برای بسییاری از افراد جز اصلی ترین دلایل دوری از قرآن است .


-برنامه ریزی مدون و راحت برای پرداختن به ترجمه آیات


-قابلیت اهدای تفسیر همان آیات به شرکت کنندگان که در صورت پراکنده خوانی این امکان مقدور نیست.


-ایجاد انس با یک سوره، در کوتاه مدت ممکن است اما همین کار برای کل قرآن سخت حاصل می شود.
اجرا :


-در جلسات توجیهیِ شرکت کنندگان باید روی همراه داشتن قرآن (ترجیحا جیبی) تاکید شود.


-فایل صوتی تلاوت سوره آماده و ابتدای اردو در اختیار راهیان قرار گیرد.


-کتاب تفسیر نور استاد قرائتی تهیه و به همراه هدایای فرهنگی در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد.


-حدالمقدور تلاوت آیات توسط افراد ماهر (مسلط به تجوید و دارای صوت و لحن زیبا) انجام گیرد.به عنوان مثال یک پیشنهاد برای نحوه­ی اجرای برنامه به صورت زیر است :


-تلاوت سه صفحه از سوره یاسین در هر مرحله


-پس از تلاوت ، ترجمه و تفسیر نصف صفحه ای توسط روحانی کاروان انجام شود.


-در صورت عدم وجود روحانی، می توان از افراد نسبتا آشنا به مفاهیم قرآنی استفاده کرد


- برای جذاب­تر شدن برنامه از مشارکت راهیان هم استفاده شود خصوصا در بحث تفسیر آیات


-تعداد دفعات تلاوت و تفسیر در هر روز، حداقل یک بار در روز (در صورت امکان ) باشد اما در صورت ابراز علاقه شرکت کنندگان ….سوره مورد نظر :


-پیشنهاد اولیه برای سوره مورد نظر، سوره مبارکه یاسین می باشد به دلایل زیر:


-سوره مبارکه یاسین ۵ صفحه است به همین خاطر تعداد صفحات نه زیاد و نه کم است.


-از لحاظ محتوایی سوره مبارکه یاسین چکیده­ای از مفاهیم قرآن را در خود جای داده است.


-این سوره ظاهرا آیات سخت از لحاظ روخوانی و تفسیر ندارد.*امکان برگزاری مسابقه از نکات تفسیری این سوره هم هست.(در هویزه پس از نماز صبح فرصت مناسبی برای اجرای طرح قرآنی است. ضمناً اگر افراد دسته جمعی هرکدام یک آیه را بخوانند بهتر است بعضی مواقع)

منبع: عصر مبارزه (وبلاگ بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان)

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

شنبه 9/10/1391 - 21:56 - 0 تشکر 581989

سلام
جناب دهکده ممنون از تاپیک زیبا و کاربردیتون.

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


پنج شنبه 21/10/1391 - 3:33 - 0 تشکر 583455

دوستان سلام

اگر فیلمهای حوزه دفاع مقدس رو سراغ دارید که ارزشی باشند و مناسب برای اردوهای راهیان نور، ممنون میشم معرفی کنید.

یاحق

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی