انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 170)
چهارشنبه 22/9/1391 - 19:40 -0 تشکر 578916
آثاربحث از مهدویت

چه آثاری وفوایدی بربحث از مهدویت دراین زمان مترتب است؟

برخی بر این گمان اند كه طرح و بررسی موضوع مهدویت دراین زمان امری بی فایده است، زیرا این موضوع مربوط به آینده بشریت است و آینده واتفاقات آن امری است مجمل و مبهم، اما آن چه وظیفه ماست این كه به تكالیف خود درعصر و زمان خود عمل كنیم، زیرا هرعصر و زمانی مقتضیات خود را می طلبد... 1.

پاسخ:

بحث از مهدویت دراین عصر وزمان آثار و فوایدی دارد كه به برخی از آنها اشاره می كنیم:

1. آرمان قیام وانقلاب مهدی علیه السلام یك فلسفه بزرگ اجتماعی، اسلامی است. این آرمان بزرگ گذشته از این كه الهام بخش ایده و راهگشای به سوی آینده است، آینه بسیار مناسبی است برای شناخت آرمان های اسلامی. 2

2. نوید به برپایی حكومت جهانی و اسلامی اركان وعناصر مختلفی دارد كه برخی فلسفی و جهانی است وجزئی از جهان بینی اسلامی است، و برخی فرهنگی و تربیتی است، برخی سیاسی است و برخی اقتصادی و برخی اجتماعی است.و برخی انسانی یا انسانی،طبیعی است.3
انسان می تواند با الگو پذیری از برنامه های جامع و فراگیر حضرت درعصر ظهور به آرمان های واقعی اسلام نزدیك شود.

----

 

1. المهدی المنتظر ، دكترعداب محمود محش ، ص 214.
2. قیام وانقلاب مهدی ازدیدگاه فلسفه تاریخ ، شهید مطهری رحمه الله ، ص 57.
3. همان

 

چهارشنبه 22/9/1391 - 21:58 - 0 تشکر 578932

3. درطول تاریخ و در سطح جهان، انقلاب های گوناگونی از قبیل فرهنگی سیاسی اجتماعی و ... صورت گرفته است، ولی اكثر این انقلاب ها یادرشروع موفق نبوده و یا اینكه در مواجهه با مشكلات فراوان و مقابله با دشمنان خود نتوانسته است دوام بیاورد ... و تنها نگاه سبزی كه شیعه به مهدویت دارد میتواند با ایجاد روحیه امید درجامعه، مردم رااز ناامیدی و یأس برهاند. شیعه معتقد به امام زمانی زنده وحاضر وناظر براعمال خود است كه اورا درمواقع حساس كمك كار خواهد بود. این اعتقاد ازجهت روانشناسی آثار عمیقی را در روحیه شیعیان خواهد گذاشت.4. از آن جهت كه وقت تشكیل حكومت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مشخص نیست وهرلحظه می تواند زمان ظهورباشد، لذا وظیفه داریم كه نظری به مباحث مهدویت و ظهور كرده و خصوصیات عصر ظهور و وظایف خود در آن عصر را بدانیم.

چهارشنبه 22/9/1391 - 22:0 - 0 تشکر 578933

5. رسیدن به حكومت جهانی توحیدی در عصر ظهور، شرایطی دارد كه برخی از آنها به دست خود بشرحاصل می گردد، از آن جمله رسیدن بشر به تكامل همه جانبه و رسیدن به مستوای عالی فكری است. لذا برماست كه آرمان های اصیل اسلامی درعصر ظهور را بدانیم تا بتوانیم هرچه بهتر در نزدیك شدن آن سهیم بوده و زمینه ساز ظهور باشیم.6. بحث از مهدویت تنها بحث از اموری نیست كه مربوط به آینده بشریت باشد، بلكه بحث از امامت و مهدویت است، بحث از این كه در هر زمانی باید امام معصومی موجود باشد، خواه حاضر ومشهور و خواه غایب و پنهان تا حجت ها وبینات خداوند باطل نگردد. و لذا در روایات اسلامی از رسول خدا صلی الله علیه و اله می خوانیم:«مَن ماتَ و لَم یَعْرِفْ امام زمانِه ماتَ میتةً جاهلیة» 4 ؛
«هركس بمیرد و پیشوای زمان خود را نشناسد مرده است از نوع مردن زمان جاهلیت.»بحث از مهدویت، بحث از غیبت و فلسفه آن و آثار وبركات وجود امام دراین عصر غیبت است.
و لذا بحث از مهدویت ازوظایف وتكالیف شیعه، درعصر غیبت است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی