• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 632)
سه شنبه 21/9/1391 - 20:40 -0 تشکر 578744
"حریم سلطان" واقعیت یا تخیل ؟


طبق بررسی های علمی، مخاطبان سریال های تاریخی و در سطح گسترده تر، سریال حریم سلطان، کاملا به این موضوع واقفند که این سریال بیش از اینکه یک سریال مبتنی بر واقعیت باشد، بر اساس داستان های تخیلی ساخته شده است. مردم ترکیه در حال حاضر درمورد سریال های تاریخی و مستند این کشور دچار تردید شده اند.استاد تاریخ دانشگاه ترکیه: سریالهای ترکیه واقعی نیستند!

به گزارش افکار نیوز ،خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به این موضوع اذعان کرده است. ارهان افیونچو، یکی از پروفسورهای هیئت علمی موسسه عالی فرهنگ، زبان و تاریخ آتاتورک که مشاور سابق سریال "حریم سلطان" نیز بوده است، می گوید: سریال های تاریخی ترکیه کاملا با واقعیت متفاوت هستند. وی ضمن انتقاد از سریال های تاریخی تولید شده در این کشور این نکته را یادآور شد که ساخت سریال های تاریخی در کشورش کمی دشوار است.

مشاور سابق سریال "حریم سلطان" در یک نشست تخصصی گفت: سریال های تاریخی علاوه بر یک بعد واقعی، یک بعد تخیلی هم دارند. شما برای ساخت بعد تخیلی این سریال ها نیاز به تفکر بیشتری دارید، چرا که باید یک داستان خلق کنید.

از سوی دیگر واقعیت های سیاسی را می دانید و باید آن ها را به سریال در حال ساخت اضافه کنید.
اما کسی نمی داند که سلطان زنانش را چگونه به دست می آورد و روزمرگی خود را چگونه سپری می کرد و به همین دلیل است که شما باید داستان پردازی کنید؛ چیزی که ما در "حریم سلطان" انجام دادیم. در ابتدا بحث بر فرستادن سلطان این سریال، به سفرهای باشکوه بود و من قسمت سفرها را به سریال اضافه کردم اما نکته جالب این بود که تعداد مخاطبان و رتبه سریال در این قسمت ها کاهش پیدا می کرد.

وی به عدم علاقه مخاطبان به سریال های تاریخی ساخته شده توسط شبکه TRT ترکیه اشاره کرد و گفت : در سریال های تاریخی ساخته شده توسط این شبکه زنان و دسیسه چینی آنها هیچ نقشی ندارند. مردم از سریال های تاریخی بقیه شبکه ها انتقاد می کنند درحالیکه حاضر به تماشای سریال های تاریخی این شبکه نیز نیستند و این چیزی است که مرا متعجب می کند!

به عقیده علی آکشل، یکی دیگر از اساتید حاضر در این نشست، تخیلات جزء جدانشدنی سریال های تاریخی هستند اما باید توجه داشت که تخیلات داستانی سریال های تاریخی، نباید در تضاد با واقعیت ها، آداب و رسوم و سنن و آیین ها باشد.

به گزارش افکارنیوز، این استاد دانشگاه در مورد سریال"حریم سلطان" گفت:باید به بخش محرمانه زندگی خصوصی احترام گذاشت. در غیر این صورت، این بی احترامی به زندگی خصوصی سلطان عثمانیست. در مستندان هیچ تخیلی وارد نیست اما بسیاری از سریال های تاریخی ترکیه، داستانی هستند نه مستند.


داستان پردازی های سلطان عثمانی از ایران!

ظاهرا دردومین قسمت سری جدید این سریال، نکات توهین آمیزی به ایران نسبت داده می شود که بی ارتباط با وضعیت روابط اخیر ایران و ترکیه نیست.

 در قسمت های جدید سریال دختری به اسم فیروزه که ایرانی است، به عنوان یکی از زنان حرمسرای سلطان ترک انتخاب می شود! سلطان سلیمان این فیلم، در حالی ایران را دیار عجم خطاب می کند که گستردگی  امپراتوری ایران در آن زمان بر هیچکس پوشیده نبوده است. بگذریم از اینکه اصلا در دربار این سلطان عثمانی نامه از فیروزه ایرانی آن هم به عنوان زن حرمسرا دیده نمی شود، نوع لحنی است که صدراعظم سلطان برای خطاب شاه اسماعیل صفوی به کار می برد، یعنی دیو.هدف از پخش این سریال ضدایرانی چه بود؟

آنطور که تاریخ می گوید عثمانی در زمان خود یکی از بزرگترین امپراتوری ها بوده است. تاریخ در مورد کلیات عثمانی به توافق رسیده است. اما این سریال بیش از اینکه به واقعیات توجه کند به نظر می رسد در خدمت سیاست خارجی ترک ها در دوره کنونی قرار دارد تا دوره عثمانی. در حال حاضر رابطه ایران و ترکیه تحت تاثیر مسائلی خاص قرار گرفته است. شاید بتوان گفت غیرواقعی بودن قسمت ضدایرانی این سریال مربوط به عقده گشایی آنها از روابط کنونی باشد و آنچه که دولت عثمانی نتوانست به آن برسد.

البته ایران تنها کشوری نیست که مورد هجوم سریال واقع شده. بلکه یونان نیز از این سریال انتقاداتی کرده است. ترکیه در حال حاضر بر سر مسئله قبرس با یونان مشکل دارد. "حریم سلطان" توانست آرزوهای ترک ها در قبال یونان را نیز تحقق بخشد و حرص چند ساله خود را بر سر یونان خالی کند.

اعتراض ترک ها نسبت به سریال

اعتراضاتی که نسبت به این سریال صورت گرفته تنها محدود به خارج از ترکیه نیست. با اینکه علاوه بر ایران، یونانی ها نیز انتقاداتی به آن داشته اند، خود مردم ترکیه نیز از این سریال چندان رضایت نداشتند. مردم ترکیه معتقد بودند ، سلطان این سریال به صورت شرم آوری به نمایش درآمده است.شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا می کند که بیش از ۷۰ هزار شکایت درباره این سریال دریافت کرده‌ است. گفته می شود رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان» کشور محکوم کرد.


و اما ایرانی ها

با اینکه نوهین به ایران و ایران در این فیلم کاملا مشهود است، بسیاری از ایرانیان بی صبرانه داستان این سریال را دنبال می کنند. ناسیونالیسم های دو اتشه ایرانی نیز که کوروش و پادشاهان ایرانی را همواره افتحار ایران می دانند، در برابر این سریال سکوت کرده و در برابر خدشه وارد کردن به سلطان صفوی هیچ بیانیه ای صادر نکرده اند!

در حالی که خود مردم ترکیه که از خوشگذرانی سلطان عثمانی در سریال به ستوه آمده اند، ایرانی ها در برابر تخیلات این سریال، دنبال کردن آن را انتخاب کرده اند.

هرچند این سریال غیرواقعی است اما کارکرد رسانه ملی در برابر شبکه های فارسی زبان ماهواره ای به حدی ضعیف شده است که بسیاری از مردم سریال های دروغین ضدایرانی را به سریال های تلویزیون داخل ترجیح داده اند!


سیمرغ

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

سه شنبه 28/9/1391 - 17:23 - 0 تشکر 579678حاشیه‌های دوبله‌ی «حریم سلطان» پخش این سریال را قطع کرد
حاشیه‌های پیش‌آمده در زمینه‌ دوبله‌ی سریال «حریم سلطان» در ایران، در نهایت به توقف پخش این سریال تاریخی خارجی از شبکه‌ی ماهواره‌یی فارسی‌زبان منجر شد.به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، طی روزهای اخیر برخی خبرها از دستگیری دوبلورهای سریال «حریم سلطان» پس از دستگیری گروهی از دوبلورهای انیمیشن‌ها منتشر و اعلام شد که این افراد روانه‌ی زندان شده‌اند.این در حالی است که در پی دستگیری دوبلورهای سریال «حریم سلطان»، انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ یک از دوبلورهای دستگیرشده از سوی وزارت اطلاعات عضو این انجمن نیستند.


در این بیانیه همچنین تاکید شد: «اعضای این انجمن همواره مخالفت خود را با هر گونه فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی که لطمات جدی به فرهنگ و ادبیات کلامی این مرز و بوم وارد آورده است، اعلام داشته‌ و از آن پرهیز کرده‌اند.»


این اطلاعیه درواقع مؤید آن بود که افراد دستگیر شده یا عضو دیگر انجمن‌های فعال در زمینه‌ی دوبله بوده‌اند یا عضو گروه‌های زیرزمینی


سریال «حریم سلطان» که به زندگی یکی از پادشاهان عثمانی می‌پردازد و بیش از همه به حرمسرای او توجه دارد، در این مدت با انتقادات بسیاری مواجه شده و بسیاری این مجموعه تاریخی را به تحریف تاریخ متهم کرده‌اند.


حتی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور نیز در انتقاد از این سریال گفته است: برخی مدعی هستند که ما در تاریخ کشورمان جز جنگ و لشکرکشی و توطئه و یک حرمسرای بزرگ چیزی نداشته‌ایم. بیگانگان می‌توانند تاریخ ما را هرجور که دلشان خواست تعریف کنند، اما ما باید تاریخ و تمدن خودمان را درست بشناسیم و درست معرفی کنیم.


با این حال طبق برآورد برخی رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی، این سریال در سراسر جهان بیش از ۱۵۰ میلیون تماشاگر ثابت دارد و البته با پخش از یکی از شبکه‌های ماهواره‌یی فارسی‌زبان، احتمال اضافه شدن مخاطبان ایرانی (البته افرادی که به ماهواره دسترسی دارند) نیز به این تعداد می‌رود.اما اعلام خبر دستگیری صداپیشگان سریال «حریم سلطان» که تاکنون توسط منبعی رسمی تایید نشده است، درنهایت به قطع یک‌باره‌ی این سریال انجامید و شبکه‌ی فارسی‌زبانی که به پخش این سریال اقدام می‌کرد، با بهره‌گیری از زیرنویس، پایان فصل نخست این سریال را علت قطع شدن حریم سلطان عنوان کرد!هرچند دستگیری دوبلورهای سریال «حریم سلطان» و قطع این سریال در شبکه‌های ماهواره‌یی، می‌تواند تمهیدی برای بازگرداندن مخاطبان این سریال به سمت برنامه‌های خودی باشد، اما در شرایطی که برخی رسانه‌ها از پخش ادامه‌ی این سریال با زیرنویس فارسی احتمال داده‌اند، به نظر می‌رسد ساخت سریال‌های فاخر تاریخی که البته با چاشنی جذابیت همراه شده باشند و همچنین خرید سریال‌های روز دنیا و دوبله‌ی آن‌ها به فارسی، شاید بهترین راه حل برای برگرداندن آن عده از بینندگانی باشد که به تماشای سریال‌های ماهواره‌یی تمایل نشان می‌دهند.


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

شنبه 2/10/1391 - 0:58 - 0 تشکر 580580

seyed68 گفته است :
[quote=seyed68;517566;579678]


حاشیه‌های دوبله‌ی «حریم سلطان» پخش این سریال را قطع کرد

هرچند دستگیری دوبلورهای سریال «حریم سلطان» و قطع این سریال در شبکه‌های ماهواره‌یی، می‌تواند تمهیدی برای بازگرداندن مخاطبان این سریال به سمت برنامه‌های خودی باشد، اما در شرایطی که برخی رسانه‌ها از پخش ادامه‌ی این سریال با زیرنویس فارسی احتمال داده‌اند، به نظر می‌رسد ساخت سریال‌های فاخر تاریخی که البته با چاشنی جذابیت همراه شده باشند و همچنین خرید سریال‌های روز دنیا و دوبله‌ی آن‌ها به فارسی، شاید بهترین راه حل برای برگرداندن آن عده از بینندگانی باشد که به تماشای سریال‌های ماهواره‌یی تمایل نشان می‌دهند.سلام
این اقدامات مقطعی خوبه و لازم ولی باید دنبال راهکار دائم هم باشیم
کسانی که این سریالها رو میبینن دنبال سرگرمی هستن، چه برنامه هایی می تونه برای این اقشار جذاب باشه ؟جای چه برنامه هایی در تلویزیون ما خالیه؟؟
خدا در همین نزدیکی است
يکشنبه 3/10/1391 - 18:38 - 0 تشکر 580967

heaven_h گفته است :

سلام
این اقدامات مقطعی خوبه و لازم ولی باید دنبال راهکار دائم هم باشیم
کسانی که این سریالها رو میبینن دنبال سرگرمی هستن، چه برنامه هایی می تونه برای این اقشار جذاب باشه ؟جای چه برنامه هایی در تلویزیون ما خالیه؟؟
seyed68 گفته است :
[quote=heaven_h;612899;580580][quote=seyed68;517566;579678]


حاشیه‌های دوبله‌ی «حریم سلطان» پخش این سریال را قطع کرد

هرچند دستگیری دوبلورهای سریال «حریم سلطان» و قطع این سریال در شبکه‌های ماهواره‌یی، می‌تواند تمهیدی برای بازگرداندن مخاطبان این سریال به سمت برنامه‌های خودی باشد، اما در شرایطی که برخی رسانه‌ها از پخش ادامه‌ی این سریال با زیرنویس فارسی احتمال داده‌اند، به نظر می‌رسد ساخت سریال‌های فاخر تاریخی که البته با چاشنی جذابیت همراه شده باشند و همچنین خرید سریال‌های روز دنیا و دوبله‌ی آن‌ها به فارسی، شاید بهترین راه حل برای برگرداندن آن عده از بینندگانی باشد که به تماشای سریال‌های ماهواره‌یی تمایل نشان می‌دهند.
سلام
در مورد بیننده دو نظر کلی وجود داره
یکی برنامه هایی که جامعه مذهبی رو راضی نگه داره و به بقیه سلیقه ها توجه نشه که باعث سوق بقیه به سمت ماهواره میشه
و یکی هم اینکه برنامه ها همه سلیقه ها رو راضی نگه داره که خوب اعتراض جامعه مذهبی رو در پی داره
درست مثل همین تاپیکی که در مورد نمایش مستند انتقادی به صدا و سیما در موردش صحبت شده


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 4/10/1391 - 11:16 - 0 تشکر 581102


جزئیات جدید از دستگیری ۲۸ نفر در ارتباط باشبکه‌های ماهواره‌ای: پخش «حریم سلطان متوقف شد»


برخی گویندگان رسانه ملی و مجری مشهور‌ در جمع دستگیرشدگان هستند/ فهرست بلند اتهامات دستگیرشدگان اعلام شددر حالی كه دادستان عمومی و انقلاب تهران هفته گذشته از دستگیری 28 نفر از مرتبطین با شبكه‌های ضد انقلاب توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) خبر داده بود، اطلاعات جدیدی از هویت دستگیر شدگان به دست آمده كه مشخص می‌كند تعدادی از دستگیر شدگان اخیر جزء گویندگان صدا و سیما بوده‌اند.
به گزارش رجانیوز، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران عصر در حاشیه تودیع و معارفه رؤسای سابق و جدید دادسرای ارشاد با اشاره به خبر دستگیری 28 نفر از مرتبطین با شبکه‌های ضد انقلاب توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) گفت: این افراد کسانی بودند که با اجاره 10 ساختمان و تبدیل آنها به دفتر کار با شبکه‌های ضد انقلاب همکاری نزدیکی داشتند.

وی افزود : کسانی که شب گذشته دستگیر شدند افرادی بودند که با شبکه‌های ماهواره‌ای و ضد انقلاب همکاری داشته و بعضا در کار دوبله و ترجمه بودند. این افراد با سازماندهی در 10 ساختمان در پایتخت متمرکز بوده و اسناد نشان می دهد با سیستم بهائیت هم همکاری داشته اند.

در همین زمینه خبرنگار رجانیوز اطلاعات جدیدی از هویت برخی دستیگرشدگان در این عملیات دست یافته است. بر این اساس، دستگیرشدگان اخیر، به دلیل همكاری با شبكه‌های ماهواره‌ای ضد انقلاب و دوبله فیلم‌ها و سریال‌های غیراخلاقی برای این شبكه‌های ماهواره‌ای دستگیر شده‌اند.

این در حالی است كه در میان دستگیرشدگان برخی از گویندگان صدا و سیما نیز حضور دارند كه نام یكی از مجریان مشهور رسانه ملی هم در میان آنها به چشم می‌خورد.

گفتنی است این 28 نفر شبکه گسترده‌ای از عوامل همراهی کننده با شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه، ضدانقلاب، شبکه‌های مارک‌دار وابسته به سرویس‌های جاسوسی دشمنان ملت ایران و متصل به فرقه ضاله جهانی بهائیت را ایجاد كرده بودند که با دریافت وجوه کلان، آن هم از مجاری و روش‌های موسوم به «پولشوئی» و با اغفال تعدادی از افراد ساده‌لوح، به تامین برنامه‌ برای شبکه‌های ضدانقلاب، مبتذل و ضداسلامی می‌پرداختند و خطوط قرمز اخلاقی، اعتقادی و فرهنگی جامعه را زیر پا گذاشته‌اند.

این درحالی است كه با توجه به پیچیدگی اقدامات این تیم‌های زیرزمینی که با رعایت حداکثر ملاحظات حفاظتی و به شکل کاملا دستوری ـ تشکیلاتی عمل می‌کردند، به ناگزیر دستگاه امنیتی کشور تصمیم به ورود به این پرونده را گرفت و پس از انجام شناسایی دقیق، به سرعت با همکاری دستگاه قضایی، موفق به اقدام همزمان و بازداشت متهمین شد.

با وجود همكاری برخی گویندگان رسانه ملی با این شبكه گسترده تولید محتوا برای شبكه‌های ضد انقلاب و در حالی كه این جریان فرهنگی به دنبال كمرنگ كردن خطوط قرمز فرهنگی حاكم بر جامعه بوده است، مشخص نیست مدیران رسانه ملی، با چه توجیهی از چنین عواملی در تهییه برنامه‌های خود استفاده می‌كنند و اساسا چرا توجه و نظارتی به فعالیت‌های اینچنینی عوامل برنامه ساز در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

به نظر می‌رسد پس از فرار برخی از مجریان و گویندگان مشهور رسانه ملی به خارج از كشور و همكاری بارسانه‌های ماهواره‌ای و ضد انقلاب، دستگیری شبكه اخیر زنگ هشداری جدی به مدیران ارشد صدا و سیما برای افزایش نظارت بر همكاران خود در تولید برنامه‌های رسانه ملی باشد.منبع : رجانیوز


خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی