انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 204)
دوشنبه 20/9/1391 - 15:4 -0 تشکر 578381
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 148 واحدی روبرو شد و به رقم 33760 واحدی رسید.نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه با 71 واحد،گل گهر با 55 و  چادرملو با 38 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فولاد خوزستان با 35 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز هم به 151 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات وپاسار با 24.5 میلیارد تومان و فملی با 15 میلیارد تومان تعلق داشت.حدود 24 میلیارد تومان معاملات وپاسار به صورت بلوکی بود.تقریبا 10.6 میلیارد تومان ارزش معاملات امروز نیز مربوط به معاملات بلوکی بانک کارآفرین بود.

 

شاخص کل در حالی در معاملات امروز به مرز33،866 واحدی نیز برای اولین بار دست یافته بود که با افزایش عرضه ها در نمادهای بزرگ فلزی و معدنی پتروشیمی تا 33760 واحد افت کرد.بسیاری از تکنیکالیست ها معتقد به رسیدن شاخص به قله 34 هزار واحدی و بیشتر می باشند که البته در رسیدن به 34 هزار واحد و بیشتر با فشار عرضه ها روبرو خواهد شد.لازم به ذکر است که سهامداران باید در عین حال که به رشد بازار امیدوار هستند باید به مسائل بیرونی سیاسی و اقتصادی نیز که ممکن است به یکباره روند بازار را معکوس کنند توجه کافی داشته باشند.

به هر حال در حالت کلی هر چند که بازار با انتشار گزارش های 9 ماهه گروه فلزی و معدنی و پالایشگاهی و حتی برخی پتروشیمی ها می تواند بازهم صعود کند اما در حال حاضر افزایش عرضه ها نشان از انتظار بازار برای انتشار این گزارش ها و نتیجه برخی مسائل از جمله مذاکرات ایران با 5+1 می باشد.

در مسائل اقتصادی این روزها بحث بودجه 92 و تغییرات اساسی در آن نگرانی هایی را به وجود آورده است.بحث برسر بودجه سال 92 از چندی پیش به راه افتاد و اولین نگرانی کارشناسان درباره بودجه ،انقباضی بودن بودجه آن بود. آنها این نوع بودجه را آسیب‌رسان به اقتصاد کشور می‌دانستند. البته برخی کارشناسان دیگر هم هستند که معتقدند در شرایط اقتصادی حال حاضر چاره‌ای جز ارائه بودجه انقباضی نیست.حالا نرخ دلار در بودجه سال آتی بحث داغ محافل اقتصادی ست، شایعاتی نیز از احتمال افزایش حق مالکانه دولتی در معادن برای سال آینده حکایت دارد.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی و پالایشگاهی امروز شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم.بازگشایی همراه با افت بیش از 10 درصدی قیمت پتروشیمی شازند مهمترین اتفاق معاملات این گروه بود که باعث افت قیمتی بیشتر نماد های دیگر نیز شد.

شرکت پتروشیمی شازند در گزارش پیش بینی سود خود براساس عملکرد شش ماهه، سود هر سهم خود را 1,254 ریال اعلام کرده است. شرکت علی رغم پوشش 87 درصدی سود خود طی شش ماه نخست سال، تغییری در پیش بینی خود نسبت به گزارش قبلی نداشته است. علاوه بر این شرکت در گزارش تکمیلی،سود هر سهم سال 91 را در دو حالت دیگر 1,499 و 1,950 ریال پیش بینی کرده است که البته به نظر نمیرسد خیلی قابل اتکا باشد.ضمن اینکه نرخ های فروش شرکت در بورس کالا با آنچه که در صورت های مالی شرکت دیده می شود همخوانی ندارد.

در این گروه همچنین شکبیر با قیمت 570 تومان بازگشایی شد و با حجم معاملات 10 هزار سهمی بیش از 11 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. شکبیر سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 1034 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی با رشد 107 درصدی روبرو شده است.

پارسان که در محدوده های بیش از 900 تومان تثبیت شده است ،امروز تغییر قیمتی خاصی نسبت به روز گذشته نداشت .خریدار خرد این روزهای سهم، غدیر می باشد که با نزدیک شدن به پایان سال مالی شرکت شاهد خرید خرد سهم از سوی غدیر هستیم.nav سهم با توجه به قیمت های امروز شرکت های زیرمجموعه به بیش از 1090 تومان رسیده است که قیمت های فعلی سهم در 83 درصدی آن معامله می شود

در پالایشگاهی ها در نماد شبندر شاهد افت قیمت سهم تا محدوده ای کمتر از 350 تومان نیز بودیم.نکته ای که در مورد سهم باید گفت و در تحلیل شرکت نیز به آن اشاره کردیم بحث برگشت سهم صندوق توسعه ملی به حساب های شرکت می باشد.در تحلیل شرکت اشاره کردیم اگر این مبلغ به حساب های شرکت برگردد سود شرکت به محدوده 70 تومان و بیشتر نیز خواهد رسید و آن موقع قیمت سهم حتی با p/e شش نیز به 400 تومان خواهد رسید.حال قیمت سهم با p/e بیش از 20 به 350 تومان رسیده است و سود شرکت نیز در حال حاضر دستخوش تغییری نشده است پس اظهار نظر ما مبنی بر ریسکی بودن قیمت سهم فقط بر مبنای مسائل بنیادی می باشد و این را مبتدی ترین سرمایه گذار بورس نیز می فهمد.لازم به ذکر است تحلیل شبندر که در روی سایت قرار دارد را بر اساس فرضیات و سناریوهای متفاوتی انجام داده ایم و اشاره نکرده ایم که قیمت سهم حتما به بیش از 400 تومان خواهد رسید و این قیمت ها را بر اساس گمانه زنی های تحلیلی برآورد کرده ایم نه بازی بر روی سهم!

بازی حقیقی ها و حقوقی ها بر روی سهم و رشد دادن قیمت سهم مبنای تحلیلی ندارد و این بازی ها نیز به معنای ارزنده بودن سهم در شرایط فعلی نمی باشد.خرید یا فروش سهم نیز با توجه به درجه ریسک گریزی و ریسک پذیری از سوی سهامداران صورت می پذیرد.

در مورد شراز نیز برآوردی از شش ماهه ابتدای سال و شش ماهه دوم انجام داده ایم.شرکت با توجه در نظر گرفتن میانگین نرخ فروش محصولات شرکت های پالایشگاهی دیگر در شش ماهه نخست ، می تواند 50 تومان در نیم هنخست سال محقق کند و برای شش ماهه دوم با دلار 12260 ریالی و نفت 114 دلاری نیز می تواند بین55 الی 60 تومان شناسایی کند.

در دوقلوهای سنگ آهنی که گزارش های خوبی را در 9 و 12 ماهه ارائه خواهند کرد شاهد رشد قیمتی و صف خرید کگل بودیم که افزایش عرضه مانع از تداوم این صف تا پایان بازار شد.

شرکت سنگ آهن گوهر زمین نیز از چهارشنبه هفته جاری به مدت هفت روز پذیره نویسی 500 میلیارد اوراق مشارکت را آغاز می کند.

 در این گروه ارزش فروش محصول «سنگ آهن» در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شش درصد افزایش یافت. به دلیل نیاز داخلی، میزان صادرات سنگ آهن در مدت یاد شده، 27 درصد كاهش یافت و از یك میلیون و 68 هزار و 180 تن در 8 ماهه سال 90، به 775 هزار و 361 تن در 8 ماهه امسال رسید.

در فولادی ها فولاد خوستان از ترس شکستی دیگر برای معامله بلوکی اش با افت قیمتی بیش از 3 درصدی روبرو شد.شایان ذکر است بعد از به فروش نرفتن بلوک 50،5 درصد از سهام فولاد خوزستان در روز 11 مهرماه به دلیل ابهامات بدهی 250 میلیون دلاری فولاد اکسین خوزستان که در صورت‌های مالی این شرکت درج شده است، سازمان خصوصی سازی قصد دارد تا برای دومین بار بلوک مدیریتی این شرکت را فردا به فروش برساند.

ذوب نیز امروز قیمت های کمتر از 280 تومان را تجربه کرد.عرضه های ناموفق بلوکی شرکت در کنار افت سبد میلگرد عرضه شده شرکت سهم را با روندی نزولی روبرو کرده است.شایان ذکر است با معامله سبد 65 هزار تنی میلگرد ذوب‌ در بورس کالا با قیمت 1640 تومان روند رو به رشد قیمت میلگرد که از هفته قبل شروع شده بود تا حدودی آرام و این روند متوقف شد.


قیمت شمش پیشنهادی در بنادر هم تا حدودی کاهش داشت، به طوری که شمش فولاد که در بنادر شمالی روز شنبه 1600 تومان پیشنهاد شده بود و به دلیل عدم استقبال بازار به 1590 تومان کاهش یافته بود در معاملات دیروز هم دوباره کاهش یافت و به 1580 تومان افت کرد.ضمن اینکه در بنادر جنوبی هم قیمت‌ها در محدوده 1550 تومان بود و ورق سایز 2 (سیاه) دیروز با قیمت 2 هزارو 50 تومان در بنادر شمالی عرضه شد.

در سیمانی ها اعلام قیمت 2هزار ریالی مازوت شرکت‌های سیمانی روندی منفی را برای گروه شکل داده است.در این گروه شرکت سیمان آرتا اردبیل در اولین پیش بینی سال منتهی به 30 آذر ماه 92 سود هر سهم خود را با 11 درصد افزایش مبلغ 1793 ریال اعلام کرده است. شرکت برای فروش 12 میلیون دلار صادرات محصول خود، نرخ دلار را 1348 تومان در نظر گرفته است.سیمانی ها فروش های صادراتی خود را به دلالانی از خود شرکت می سپارند و با این کار سود حاصل از فروش های صادراتی شرکت ها در صورت های مالی آنها منعکس نمی شود

در این گروه همچنین سیمان آبیک بعد از حسابرسی بودجه شرکت و ارائه اطلاعات نهایی آماده عرضه در اولیه می باشد.

در ساختمانی ها ثباغ برای برگزاری مجمع سالانه خودمتوقف شد. ثباغ با سرمایه 80 میلیارد تومنی در گزارش 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 91 توانسته 100 درصد آخرین سود پیش بینی شده اش یعنی 79 تومان را به طور واقعی پوشش دهد.برای سال آتی نیز در اولین پیش بینی 93 تومان اعلام کرده است

مجمع شرکت روز چهارشنبه برگزار شود که پیشنهاد هیئت مدیره تقسیم 20 درصد ( 16 تومان) سود خالص می باشد.این در حالی ست که شرکت در سال گذشته 195 تومان از سود 1966 ریالی اش را تقسیم کرده بود البته با سرمایه 25 میلیارد تومانی.شایان ذکر است قرار است سود تقسیمی امسال نیز از خرداد ماه سال 92 بین سهامدارانش پرداخت شود

آ س پ نیز که قرار بود در تاریخ 25 آذر مجمع تقسیم سود خود را برگزار کند آن را لغو کرد و اعلام کرد این تاریخ متعاقبا اعلام می شود.

در سایر نمادها و گروه ها

بیمه پاسارگاد 30 آذر ماه مجمع فوق العاده خود برای افزایش سرمایه 25 درصدی را برگزار می کند.

شمواد که سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 31 تومان به 51 تومان افزایش داده با گره معاملاتی مواجه شد و بعد از رشد 12 درصدی قیمت بازهم با صف خرید روبرو شد

شیران نیز امروز بازگشایی شد اما در قیمت 4700 تومان معامله ای بر روی سهم انجام نشد آخرین قیمت سهم 2505 تومان بوده است. شرکت سود هر سهم سال جاری خود را 78 درصد تعدیل داده و از 696 تومان قبلی به 1244 تومان افزایش داده است.در شش ماهه منتهی به 31 شهریور نیز 543 تومان محقق کرده است. در اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 30 آذر 92 نیز مبلغ 1020 تومان به ازای هر سهم اعلام کرده است که این پیش بینی با دلار 2500 تومانی صورت پذیرفته است

قندی ها که فعلا نرخ 1300 تومان برای فروش شکر آنها مصوب شده است منتظر دلار در بودجه 92 هستند تا نرخ شکر انها بر اساس این نرخ تعیین شود

 نفت بهران سود هر سهم سال جاری خود را در اصلاحیه ای از 165 تومان به 201 تومان افزایش داده است و در شش ماهه نیز 108 تومان شناسایی کرده است.با وجود رشد 22 درصدی سود هر سهم شرکت فروش شرکت باتوجه به عملکردواقعی 8 ماهه وبرآورد 4 ماهه پایانی سال جاری از   538029 مترمکعب به  401210 مترمکعب تقلیل یافته ضمنأ برای گروه های موتور طبق مجوز سازمان حمایت 15 درصد افزایش نرخ درنظر گرفته شده است

هزینه های مالی شرکت نیز با رشد 30 میلیارد تومانی روبرو شده که عمدتأ مربوط به تسعیر اقساط تسهیلات ارزی با نرخ دلار 2590 تومان میباشد.درآمدهای عملیاتی شرکت نیز با توجه به تسعیر ارز 41 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی