• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 599)
دوشنبه 20/9/1391 - 11:57 -0 تشکر 578351
"مشروطه اصفهان" به زودی در شبکه شما

مستند تلویزیونی "مشروطه اصفهان" تولید شده در صدا و سیمای مرکز اصفهان به زودی از شبکه‌ شما پخش می‌شود.

به گزارش ایمنا، این مستند روایتگر تلاش مردم اصفهان در دوره مشروطه و کمک روحانیانی از جمله حاج آقا روح‌الله نجفی در بر پایی مشروطه در اصفهان بوده است.
کارگردان این مستند گفت: این مستند به سفارش سیمای استان ها در چهار قسمت ۲۵ دقیقه ای تهیه شده است.
بردبار تصریح کرد: بازیگرانی همچون پری کربلایی، حسن وحید دستجردی، عماد عظیمی، جعفر محمدسلیمانی، بهنام احمدی، محمدباقر ایران‌نژاد، احمد سالخورده و سعید خدادادی در این مستند نمایشی ایفای نقش کرده‌اند.
وی با بیان این که این مستند تاریخی به تهیه‌کنندگی علی‌اکبر بکتاشیان آماده شده است، اظهارداشت: دکتر عبدالمهدی رجایی (پژوهشگر)، علی نیازمند (مدیر تصویربرداری)، امرالله احمدجو (گوینده)، سعید موذنی، (طراح گریم) ، شهرام پناهی (صدابردار) و فاضل مسعودی (مسئول جلوه‌های ویژه مستند) "مشروطه اصفهان" بوده‌اند.
بردبار افزود: کار تهیه و تولید مستند مشروطه اصفهان شش ماه به طول انجامید و هم اکنون در نوبت پخش از شبکه تلویزیونی شما است.
خانه مشروطه اصفهان ، انگورستان ملک و روستای قورتان ورزنه از محل‌های تصویربرداری این مستند بوده است.

سه شنبه 21/9/1391 - 10:43 - 0 تشکر 578583

توجه دارید دو تا از اماکن تصویر برداری این مجموعه را ما به همراه بچه های انجمن بازدید کردیم ...

 

.....................................................................................................

روزی تو خواهی آمد از کوچه های باران 

تا از دلم بشویی غم های روزگاران

http://img1.tebyan.net/Big/1388/11/36222359111523534249227329396975323285.jpg

سه شنبه 21/9/1391 - 10:55 - 0 تشکر 578585

kousar_764 گفته است :
[quote=kousar_764;331203;578583]توجه دارید دو تا از اماکن تصویر برداری این مجموعه را ما به همراه بچه های انجمن بازدید کردیم ...

.......... بازدید خانه مشروطه بسیار خوش گذشت ..

اللهم عجل لولیک الفرج
يکشنبه 29/11/1391 - 17:24 - 0 تشکر 590340

جمعه شب در سریال کلاه پهلوی شخصیت آمیرزا به فرماندار شهر سامان در مورد خدمات "حاج آقا نوراللـه" صحبت کرد به همین بهانه تصمیم گرفتم شخصیت ایشان را بشتر اینجا بیان کنم هرچند که دوستان حاضر در گردهمایی خانه مشروطیت با این مطالب آشنایی پیدا کردن ؛ منتها دیدم جهت یادآوری و تجدید خاطره بد نیست یک باردیگر این شخصیت بزرگ شهر عزیزمان اصفهان را بازخوانی کنیم .

==================محمدمهدی نجفی اصفهانی (۱۲۳۸ خورشیدی - ۱۳۰۶ خورشیدی اصفهان) معروف بهنورالله نجفی اصفهانی ملقب به ثقه الاسلام نویسنده رساله مقیم و مسافر است.وی فرزند چهارم حاج شیخ محمد باقر نجفی فرزند شیخ محمدتقی رازی صاحب هدایة المسترشدین از مراجع تقلید و آزادی‌خواهان دوره مشروطه‌ است. مادر وی زمزم بیگم دختر سید صدرالدین عاملی است و چون شیخ محمد تقی نجفی صاحب حاشیه بر معالم و سید صدر الدین عاملی هر دو داماد شیخ بزرگ شیخ جعفر کاشف‌الغطا بودند، حاج آقا نور الله از طرف پدر و مادر به کاشف الغطاء می‌رسد.آیت‌ الله نجفی اصفهانی مقدمات علوم (ادبیات، صرف و نحو و عربی و بخشی از فقه و اصول) را نزد پدرش و دیگر اساتید اصفهان آموخت و بعد به عتبات رفت و در شهرهای نجف و سامرا در محضر علمای بزرگی چون میرزا حبیب‌ الله رشتی ، میرزای شیرازی تحصیلات خود را تکمیل کرد و بعد از اینکه به اجتهاد رسید به اصفهان برگشت. وی در اصفهان حوزه درسی برقرار کرد و به تربیت شاگردان پرداخت، گویند که حدود هزار طلبه علم، در مجلس درس او حاضر می‌ شدند. او از طریق پدرش، از محمدباقر شفتی، عالم بزرگ، روایت می‌ کرد و بزرگانی از جمله سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی از او روایت می‌ کردند.

اللهم عجل لولیک الفرج
يکشنبه 29/11/1391 - 17:27 - 0 تشکر 590341

مبارزات سیاسی حاج آقا نوراللـهدر سال ۱۳۰۸ قمری که مردم اصفهان به رهبری آقا محمدتقی نجفی معروف به آقا نجفی اصفهانی، برادر بزرگ حاج آقا نورالله، به مبارزه با عقد قرارداد رژی پرداختند، حاج آقا نورالله نیز با قیام تنباکو  و جنبش مشروطیت هم صدا شد و مانند برادرش، از فتوای مراجع ثلاث، پشتیبانی کرد. وی زمانی که محمدعلی شاه قاجار، مجلس شورای ملی را به توپ بست و عده‌ای از آزادی خواهان را در باغ شاه تهران، کشت، وی سپاهی از جوانان مشروطه خواه را در اصفهان بسیج کرد و آنها را برای فتح تهران به یاری ایل بختیاری فرستاد و با صدور فتوایی، دولت مشروطه را واجب و مخالفت با آن را حرام اعلام کرد. وی در سال ۱۳۲۹ قمری در اعتراض به تندروی‌های برخی رهبران مشروطه، مجددا به عتبات عراق رفت و تا سال ۱۳۳۳ قمری آنجا ماند، با درگیری جنگ جهانی اول، از آلمان و دولت مسلمان عثمانی حمایت کرد و عده‌ای را بسیج کرد و برای کمک به نیروهای عثمانی به همدان فرستاد، با نزدیک شدن نیروهای روسی به اصفهان از راه بختیاری به کرمانشاه رفت و بعداً به قم هجرت کرد. در قم به فعالیت علیه حکومت استبدادی رضاخان ادامه داد. پس از کودتای ۱۲۹۹ رضاخان در صدد برآمد تا با اعلام جمهوری، خود را اولین رئیس جمهوری ایران معرفی کند. مدرس در تهران با استفاده از نفوذ و قاطعیت خود در برابر این حرکت ایستاد و طی نامه‌ای از علمای اصفهان کمک و همراهی خواست، علمای اصفهان و در رأس آنها حاج آقا نورالله طی نامه‌ای برای همراهی با مدرس اعلام آمادگی کردند، پایمردی و مخالفت مدرس و دیگران باعث شد تا جمهوری خواهان قلابی عقب نشینی کنند.

اللهم عجل لولیک الفرج
يکشنبه 29/11/1391 - 17:31 - 0 تشکر 590343

مهمترین نکته ای که برا امروز جامعه ما لازمه ............

============================
 • مبارزه با سلطه اقتصادی بیگانگان


آیت‌ الله نور الله نجفی اصفهانی طی یک اقدام بدیع در اواسط جمادی الاول ۱۳۲۴ و در آستانه مهاجرت علمای تهران به قم (مهاجرت کبری)، به همراهی ۱۳نفر از علمای طراز اول اصفهان از جمله آقا نجفی اصفهانی، آیت الله محمدحسین فشارکی، ابوالقاسم دهکردی، شیخ مرتضی ریزی، میرزا محمدتقی مدرس، سیدمحمدباقر بروجردی، میرزا محمد مهدی جویباره‌ای،میرزا ابوالقاسم زنجانی، آقامحمدجواد قزوینی و رکن‌الملک شیرازی موارد زیر را متعهد شدند:این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن‌الملک، متعهد و ملتزم شرعی شده‌ایم که مهماامکن بعد ذلک تخلف ننماییم، فعلا ۵فقره‌است: • اولاً: قبالجات و احکام شرعیه از شنبه به بعد روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شود. اگر بر کاغذهای دیگر نویسند، مهر ننموده و اعتراف نمی‌نویسیم. قباله و حکمی هم که روی کاغذ دیگر نوشته بیاورند و تاریخ آن بعد از این قرارداد باشد، امضا نمی‌نماییم. حرام نیست کاغذ غیر ایرانی و کسی را مانع نمی‌شویم؛ ماها به این روش متعهدیم.

 • ثانیا: کفن اموات، اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا پارچه‌های دیگر ایرانی باشد، متعهد شده‌ایم برآن میت، ماها نماز نخوانیم. دیگری را برای اقامه صلوه بر آن میت بخواهند ماها را معاف دارند.

 • ثالثا: ملبوس مردانه جدید، که از این تاریخ به بعد دوخته و پوشیده می‌شود، قرار دادیم مهما امکن، هر چه بدلی در ایران یافت می‌شود، لباس خودمان را از آن منسوخ نماییم و منسوخ غیرایرانی را نپوشیم و احتیاط نمی‌کنیم و حرام نمی‌دانیم لباس‌های غیرایرانی را، اما ماها ملتزم شده‌ایم حتی‌المقدور بعد از این تاریخ ملبوس خود را از منسوج ایرانی بنماییم. تابعین ماها نیز کذلک و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد. آنچه از سابق پوشیده و داریم و دوخته، ممنوع نیست استعمال آن.

 • رابعا: مهمانی‌ها بعد ذلک ولو اعیانی باشد، چه عامه، چه خاصه، باید مختصر باشد یک پلو و یک خورش و یک افشره. اگر زاید بر این کسی تکلف دهد، ماها را به محضر خود وعده نگیرد. خودمان نیز به همین روش مهمانی می‌نماییم. هر چه کمتر و مختصرتر از این تکلف کردند، موجب مزید امتنان ماها خواهد بود.

 • خامسا: وافوری اهل وافور را احترام نمی‌کنیم و به منزل او نمی‌رویم زیرا که آیات باهره:«إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کَانُوا إِخْوَانَ الشَّیَاطِینِ» «وَلا تُسْرِفُوا اِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ» «وَلا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَی التَّهْلُکَه» و حدیث «لاضرر و لاضرار» ضرر مالی و جانی و عمری و نسلی و دینی و عرضی و شغلی آن محسوس و مسری است و خانواده‌ها و ممالک را به باد داده. بعد از این هر که را فهمیدیم وافوری، به‌نظر توهین و خفت می‌نگریم.
 • تشکیل انجمن مقدس ملی اصفهان

 • تأسیس مدارس عام.(همچون مدرسه باقریه، حقائق، معرفت، ایمانیه، اسلامیه و… که در این مدارس به توسط علوم متداول و فنون روز، یتیمان و درماندگان اطفال، از خاک مذّلت، به اوج سعادت و علوم مجّهز می‌شدند.)

 • مدرسه خاص ایتام.

 • تأسیس مریض خانه اسلامی.

 • تأسیس قرائت خانه.(به منظور نشر معارف و آگاهی مردم از اخبار که محل آن هم حوالی دروازه دولت بود.)

 • امنیت طرق


اللهم عجل لولیک الفرج
چهارشنبه 2/12/1391 - 13:0 - 0 تشکر 590954

راستش من تا قبل از بازدید از خانه مشروطه فکر میکردم اصفهانی ها سهم کمی تو مشروطه داشتن ولی بعد از اون بازدید فهمیدن اصلا اینطور نیست و نقش خیلی موثری مردم اصفهان در مشروطه داشتن.


انشاءالله با پخش این مجموعه حداقل مردم ایران هم متوجه بشن که مشروطه خواهان فقط تبریزی ها نبودن.

چهارشنبه 9/12/1391 - 9:43 - 0 تشکر 592112

اطلاع ندارید دقیقا چه تاریخی پخش میشه؟

يکشنبه 18/1/1392 - 23:39 - 0 تشکر 597099

به این مقاله هم سری بزنید.


اللهم عجل لولیک الفرج
دوشنبه 19/1/1392 - 11:44 - 0 تشکر 597265

ممنون خانم صاحبدل

پنج شنبه 26/2/1392 - 10:47 - 0 تشکر 604057


http://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/home/rect-1-n.gif دكتر موسی حقانی، از كارشناسان تاریخ معاصر ایران، برای شناخت بهتر از مشروطه، كتاب "مشروطه شناسی" را پیشنهاد می‌دهد.

او می‌گوید: كتاب مشروطه‌شناسی اثر دكتر موسی نجفی در واقع یك شناخت تاریخی تحلیلی از نهضت‌های تاریخ معاصر ایران ارائه می‌كند. عنوان این كتاب مشروطه‌شناسی است، اما زمینه‌های مشروطه را هم مورد برسی قرار می‌دهد؛ زمینه‌هایی همچون نهضت تحریم تنباكو، جریان‌های اصلاحی عصر نادری یا اقدامات مرحوم جمال‌الدین اسدآبادی. این كتاب همچنین دوران پس از مشروطه را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ مثل اقدامات شهید مدرس برای بازگرداندن مشروطه به مسیر اصلی. نكته‌ی مهم این كتاب كه می‌تواند راهگشای افراد كمترآشنا با مشروطیت باشد، معرفی برخی شخصیت‌های مشروطه‌طلب و دیدگاه‌های ایشان است؛ نظیر مرحوم میرزای نایینی، مرحوم حاج‌آقا نور‌الله اصفهانی یا مرحوم شیخ فضل‌الله نوری.

نگارنده می‌كوشد كه این‌ اشخاص و به‌ویژه حاج‌آقا نور‌الله و مرحوم نایینی را از طریق رساله‌هایشان معرفی كند. هرچند كه نگاه تاریخ‌نگاری به معنی ذكر وقایع بر این كتاب حاكم نیست و بیشتر به تحلیل جریان‌ها پرداخته است، اما خواننده را با جریانات درگیر در مشروطه آشنا می‌كند و با نوع نگاه آنها به مشروطه و طرح مسائل و آراء آنها آشنا می‌سازد.

رویكرد دیگر این كتاب كه از محاسن آن هم هست، توجه به تمدن اسلامی است. نگارنده مشروطه را به عنوان یك گام از مسیر احیای تمدن اسلامی می‌داند. البته اگرچه مشروطه در این راه موفق نبود، ولی زمینه‌ی بسیاری تحولات را در ایران فراهم كرد.


اللهم عجل لولیک الفرج
برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی