• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 160)
يکشنبه 19/9/1391 - 23:5 -0 تشکر 578279
دخترهای دم بخت بخونن

چند توصیه مهم به دخترهای دم بخت خانم های دم بحت

به کرات خانم­هایی به مرکز مشاوره مراجعه می­کنند که بهار زندگی را پشت سر گذاشته و هنوز با همسر مناسبی ازدوج نکرده ­اند. وقتی با این خانم­ها صحبت می­­کنیم، متوجه می­شویم که در بسیاری از موارد، عملکرد نامناسب خود آنها بوده که دچار این گرفتاری شده­ اند.

روی همین اساس در اینجا برخی از عملکردهای نادرسی که منجر به بروز این مشکل می­شود خدمتتان مطرح می­شود.  

يکشنبه 19/9/1391 - 23:10 - 0 تشکر 578281


1. ادامه ­ی تحصیل: ادامه­ی تحصیل برای دختر خانم­ها کار پسندیده­ای است اما خانم باید دقت داشته باشد که در حین تحصیلات بهار زندگی و موقعیت­های ویژه­ی خود برای ازدواج را از دست ندهد.


به نظر بنده دختر خانم با وجود علاقه­ ای که به تحصیلات دارد، نیم نگاهی هم خواستگارهای خود داشته باشد تا اگر خواستگار خوبی سراغش آمد به راحتی او را از دست ندهد. دختر خانم می­تواند به او جواب مثبت دهد منتهی با او شرط کند که اجازه دهد به تحصیلاتش ادامه دهد.


با این کار هم به تحصیلاتش رسیده و هم خواستگار خوبش را از دست نداده است. برخی از دختر خانم­ها که مشغول تحصیل هستند و در عین حال خواستگارهای خوبی هم دارند، گمان می­کنند که اگر ـ مثلا ـ شش سال دیگر هم درس بخوانند حتما خواستگارهای بهتری برایشان می­آید. اما غافل از این که یکی از ملاک­های بسیار مهم برای آقایان سن دختر خانم است.


دختر خانم تحصیلاتش بالا می­رود و منتظر خواستگار بهتری است؛ اما با نهاست تعجب می­بینند که نه تنها خواستگارها بهتر نشدند، بلکه هم تعداد آنها کم شده و هم در سطح خواستگارهای قبلی نیستند. چنین دختری که به امید خواستگارهای بهتر خواستگارهای خوبش را کرده، چگونه می­تواند خواستگاری را که نسبت به خواستگارهای قبلی در سطح پایین­تری است قبول کند و از همان اوّل زندگی را دلچرکین شروع نکند؟! و چگونه می­تواند یک عمر در حسرت خواستگارهای قبلی خود نماند؟!    

يکشنبه 19/9/1391 - 23:18 - 0 تشکر 578283


2. اشتغال در بیرون از منزل: برخی از دخترخانم­ها که شغل و در آمدی دارند در ابتدا به ازدواج با دیدی مادی نگاه می­کنند. آن­ها از یک طرف خود را بی­ نیاز می­بینند و از طرف دیگر به خاطر غرور کاذبی که دارند، حاضر نیستند فضایی را تصور کنند که در آن مجبورند از همسرشان اطاعت پذیری داشته باشند. لذا تمایلی به ازدواج نشان نمی­دهند. و حال آنکه ازدواج نیاز فطری هر انسانی است. چنین خانم­هایی بعد از پشت سر گذاشتن بهار زندگی به تدریج متوجه می­شوند که واقعا نیاز به ازدواج دارند و جز ازدواج هیچ چیز دیگری آرام بخش درون ناآرام آنها نیست. اما افسوس که این دوران به هیچ وجه قابل بازگشت نیست و اگر هم ازدواج کند، هرگز نمی­تواند با نشاط جوانی زندگی زندگی خود را شروع کند.


3. پر توقع و آرمان­گرا بودن: درست است که در ازدواج باید به دنبال کسی باشید که از جهت اخلاقی و رفتاری بیشترین شباهت را به شما داشته باشد. درست است که بهترین همسر کم عیب ترین آن­هاست؛ اما این مطلب هرگز بدان معنا نیست که شما بتوانید کسی را انتخاب کنید که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد. برخی از جوان­ها که به شدت آرمان­گرا هستند، تبحّر خاصی در کشف عیوب دیگران دارند. لذا خواستگارهای خود را یکی پس از دیگری ردّ می­کنند تا جایی که به تدریج بهار زندگی آن­ها سپری شده و توفیق ازدواج را از دست می­دهند. البته مطلب بنده بدان معنا نیست که نسبت به همه­ ی عیوب بی­تفاوت باشید. برخی از عیوب به هیچ وجه قابل اغماض نیستند؛ اما برخی دیگر از عیوب نمره­ ی منفی به حساب می­آیند ولی به تنهایی نمی­توانند خواستگار را مردود کنند. شما باید به خواستگار خود نمره بدهید. اگر در مجموع نمره ­ی قابل قبولی گرفت می­توانید به او جواب مثبت بدهید هر چند که نمره ­ی او نمره­ ی بیست نباشد.  

يکشنبه 19/9/1391 - 23:29 - 0 تشکر 578285

سلام
به نظر من ازدواج در زندگی اولویت اساسی نیست که یه دختر خودش و درگیرش کنه و از زندگی و پیشرفتاش بزنه .

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

يکشنبه 19/9/1391 - 23:30 - 0 تشکر 578286


4. ابتلا به بیماری توهّم: جوان­هایی هستند که فارغ از زندگی معمولی خود در آرزوی این هستند که یک شبه به پول و ثروت فراوانی دست پیدا کنند. وقتی جوان در چنین آرزویی باشد به تبع خواستگارهای خوبی را که در شأن خود و خانواده­اش هستند رد می­کند تا اینکه خواستگار رؤیایی او درب خانه را بکوبد. فارغ از این که ازدواج با کسی که از جهت مالی بالاتر از خانواده­اش است درد سرهای خاص خود را دارد، چنین آرزویی ممکن است باعث شود تا جوان فرصت­های زیبا وموقعیت­های عالی خود را از دست بدهد و دست آخر جز این که خود را ملامت کند کاری از دستش بر نیاید.


5. چشم و هم چشمی: یکی دیگر از موارد تأسف بار در انتخاب همسر، چشم و هم چشمی خانم­ها در انتخاب همسر دلخواه است. دختر خانمی می­بیند که مثلا برای دختر عمویش خواستگاری آمده که موقعیت اجتماعی خاصی دارد. او هم بدون در نظر گرفتن موقعیت و واقعیات زندگی خود، صرفا چشم به در دوخته تا چنین خواستگاری برایش بیاید. خواستگارهای خوب اما معمولی جواب ردّ می­شنوند و می­روند ...

يکشنبه 19/9/1391 - 23:33 - 0 تشکر 578288


6. ترس از ازدواج به خاطر مشاهده­ی مشکلات دیگران: خواستگار خوبی درب خانه را می­کوبد و از خواهر، خواستگاری می­کند. خانواده هم بعد از اندکی تحقیق ـ آن هم تحقیقی کاملا ابتدایی و تشریفاتی ـ به آنها جواب مثبت می­دهند و خواهرش وارد زندگی جدیدی می­شود. بعد از گذشت چند ماه تازه متوجه می­شوند که دامادشان بر خلاف ظاهرش رفتار متفاوتی داشته و تا می­تواند به خواهرش ظلم وستم می­کند. همین سرنوشت بد ممکن است باعث شود تا خواهر کوچک­تر که از نزدیک شاهد صدمات خواهر بزرگتر است، از ازدواج منصرف شود و جرأت نکند به خواستگارها جواب مثبت دهد. او با خود می­گوید از اوّل تصور می­کردیم که دامادمان مرد خوبی است و این گونه از آب درآمد حالا چه تضمینی است که همسر آینده­ی من هم همانند او نشود. پس اگر یک عمر مجرد بمانم بهتر از آن است که من هم مانند خواهر گرفتار شوم. غافل از این که این دختر بهتر است از تجربه­­ی خواهر، استفاده­ی خوبی داشته باشد تا خودش به چنین دام­های مبتلا نشود، نه اینکه اصل صورت مسأله را خط بزند!   


7. ترس از تنها گذاشتن والدین: برخی از دخترخانم­ها که یا تنها دختر خانواده هستند و یا دختر آخر، و از طرفی هم کدبانوی خوبی برای خانه هستند، احساس می­کنند با ازدواج خلأ بزرگی در روند زندگی والدینشان ایجاد می­شود تا جایی که دیگر نمی­توانند کارهای معمولی خانه را به انجام برسانند. چنین خانم­های روی حسّ مسئولیت پذیری که دارند، به خواستگارها جواب ردّ می­دهند تا جایی که بهار و طراوت جوانی خود را از دست می­دهند. چنین کاری کاملا نادرست است و دختر خانم نباید اینگونه با زندگی خود بازی کند. بهترین کار برای این خانم آن است که به تدریج و با یک شیب ملایم برخی از کارهای خانه را به اهل خانه بسپارد تا با رفتن او خلأ جدی در خانه ایجاد نشود. از طرفی از همسرش قول بگیرد که در ماه­های اوّلین زندگی بتواند ارتباط بیشتری با خانواده­ی خود داشته باشد تا در خلأ دوری او والدین دچار مشکل جدی نشوند. 

يکشنبه 19/9/1391 - 23:35 - 0 تشکر 578290


8. ترس والدین از ازدواج دختر: در حالت سابق گفته شد که برخی دختر خانم­ها به دلیل موقعیت ویژه­ی خود در خانه محور کارهای خانه شده­اند. دختر خانمی می­گفت: پدرم از دنیا رفته و من و مادرم تنها زندگی می­کنیم. من به دلیل روحیه­ی مسئولیت­پذیری که دارم، همه­ی کارهای خانه را انجام می­دهم. مادرم هیچ کاری بلد نیست و اگر یک روز خانه نباشم حتی نمی­تواند برای خودش تخم مرغ درست کند. شب و روز دراز کشیده و مدام دستور می­دهد. حالا سالهاست که دوست دارم ازدواج کنم اما مادر که می­بیند با رفتن من مجبور است کارهای خانه را انجام دهد، قلبا راضی به ازدواجم نیست. هر وقت دیگران در مورد ازدواج من صحبت می­کند به ظاهر ابراز علاقمندی می­کند، اما وقتی برای خواستگاری تماس می­گیرند، به گونه­ای صحبت می­کند که پشیمان شوند و دیگر تماس نگیرند.


چنین خانم­هایی باید از همان ابتدا مراقب باشند که همه ­ی بار زندگی را بر دوش خود نکشند و به بهانه­های مختلف بگذارند مادر و دیگر اعضای خانه هم کارهای خانه را انجام دهند. البته لازم به تذکر است که این کار باید کاملا محترمانه و با در نظر گرفتن احترام والدین باشد.


9. روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف: یکی از میوه­ های تلخ ارتباط با جنس مخالف و کنترل نکردن نگاه، روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف است. دختر خانم به دلیل کم دقتی خود با پسری آشنا شده و در این دوستی به یکدیگر قول ازدواج می­دهند. دختر خانم سالها در انتظار پسر می­نشیند و به خواستگارهای خوب خود هم پاسخ منفی می­دهد. بعد از این که دختر موقعیت­های خوب خود را پشت سر گذاشت و به تدریج خواستگارهایش رو به کاهش رفت یک­دفعه آقا پسر به دلیل­های مختلفی ـ من جمله نارضایتی والدینش ـ از ازدواج با او سر باز می­زند و با یک معذرت خواهی کار را تمام می­کند. حالا دختر خانم می­ماند و جوانی برباد رفته­اش. او می­ماند و خاطره­ی خواستگارهایی که تنها به امید رسیدن به این پسر به آنها جواب رد داده است.

دوشنبه 20/9/1391 - 9:43 - 0 تشکر 578328

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;578285]سلام
به نظر من ازدواج در زندگی اولویت اساسی نیست که یه دختر خودش و درگیرش کنه و از زندگی و پیشرفتاش بزنه .

سلام یاس عزیز ولی من فکر نمی کنم حقیقت جامعه این باشه که شما می گید . ازدواج برای دخترها واقعا مساله مهمیه و این بد نیست، چون توصیه خود خدا به ازدواج دخترها و پسرها در سنین کمه. اگه اعتقاد دارید که تمام دین بر مبنای  فطرت انسانها و نیازهای واقعی اونهاست پس ازدواج هم برای هر انسانی یک امر فطری است و نباید منکرش شد. 

من در اطراف خودم دخترهای خیلی خوبی رو دیدم که به خاطر این که موقعیتهای ازدواج خودشون رو به دلایل مختلف رد کردند یا  قسمت نشده ازدواج کنند الان شرایط روحی خوبی ندارند و خصوصا وقتی می بیینند که اطرافیانشون ازدواج کرده و خوشبختند بیشتر ناراحت میشند. شما سن الانتون رو نگاه نکنید. من نمی خوام نظر خودم رو تحمیل کنم یا اینکه بگم این درسته ولی نمیشه منکر اهمیت این مساله شد. 

خدا در همین نزدیکی است
سه شنبه 21/9/1391 - 13:23 - 0 تشکر 578613

heaven_h گفته است :

سلام یاس عزیز ولی من فکر نمی کنم حقیقت جامعه این باشه که شما می گید . ازدواج برای دخترها واقعا مساله مهمیه و این بد نیست، چون توصیه خود خدا به ازدواج دخترها و پسرها در سنین کمه. اگه اعتقاد دارید که تمام دین بر مبنای  فطرت انسانها و نیازهای واقعی اونهاست پس ازدواج هم برای هر انسانی یک امر فطری است و نباید منکرش شد. 

من در اطراف خودم دخترهای خیلی خوبی رو دیدم که به خاطر این که موقعیتهای ازدواج خودشون رو به دلایل مختلف رد کردند یا  قسمت نشده ازدواج کنند الان شرایط روحی خوبی ندارند و خصوصا وقتی می بیینند که اطرافیانشون ازدواج کرده و خوشبختند بیشتر ناراحت میشند. شما سن الانتون رو نگاه نکنید. من نمی خوام نظر خودم رو تحمیل کنم یا اینکه بگم این درسته ولی نمیشه منکر اهمیت این مساله شد. 
yasekaboud63 گفته است :
[quote=heaven_h;612899;578328][quote=yasekaboud63;498511;578285]سلام
به نظر من ازدواج در زندگی اولویت اساسی نیست که یه دختر خودش و درگیرش کنه و از زندگی و پیشرفتاش بزنه .


سلام
من شاید منظورم و بد رسوندم من نمیگم ازدواج مهم نیست خیلیم مهمه و شاید لازمه زندگیه ولی پیش اومده خیلی ها اینقدر واجب میدونن ازدواج و که به ازدواج با هر کسی تن میدن واسه اینکه سنشون بالا نره و دیگه ازدواج نکنند و این میشه که طلاق ها زیاد میشه .
من نظرم اینه باید در مورد ازدواج عاقلانه تصمیمی گرفت و اگر هم دیر شد زیاد درگیرش نباشیم چون ممکنه به کسی جواب بله بدیم که لیاقتش و نداشته باشه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 21/9/1391 - 13:43 - 0 تشکر 578616

yasekaboud63 گفته است :


سلام
من شاید منظورم و بد رسوندم من نمیگم ازدواج مهم نیست خیلیم مهمه و شاید لازمه زندگیه ولی پیش اومده خیلی ها اینقدر واجب میدونن ازدواج و که به ازدواج با هر کسی تن میدن واسه اینکه سنشون بالا نره و دیگه ازدواج نکنند و این میشه که طلاق ها زیاد میشه .
من نظرم اینه باید در مورد ازدواج عاقلانه تصمیمی گرفت و اگر هم دیر شد زیاد درگیرش نباشیم چون ممکنه به کسی جواب بله بدیم که لیاقتش و نداشته باشه.
heaven_h گفته است :

سلام یاس عزیز ولی من فکر نمی کنم حقیقت جامعه این باشه که شما می گید . ازدواج برای دخترها واقعا مساله مهمیه و این بد نیست، چون توصیه خود خدا به ازدواج دخترها و پسرها در سنین کمه. اگه اعتقاد دارید که تمام دین بر مبنای  فطرت انسانها و نیازهای واقعی اونهاست پس ازدواج هم برای هر انسانی یک امر فطری است و نباید منکرش شد. 

من در اطراف خودم دخترهای خیلی خوبی رو دیدم که به خاطر این که موقعیتهای ازدواج خودشون رو به دلایل مختلف رد کردند یا  قسمت نشده ازدواج کنند الان شرایط روحی خوبی ندارند و خصوصا وقتی می بیینند که اطرافیانشون ازدواج کرده و خوشبختند بیشتر ناراحت میشند. شما سن الانتون رو نگاه نکنید. من نمی خوام نظر خودم رو تحمیل کنم یا اینکه بگم این درسته ولی نمیشه منکر اهمیت این مساله شد. 
yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;578613][quote=heaven_h;612899;578328][quote=yasekaboud63;498511;578285]سلام
به نظر من ازدواج در زندگی اولویت اساسی نیست که یه دختر خودش و درگیرش کنه و از زندگی و پیشرفتاش بزنه .


بله قبول دارم باید خیلی خیلی در ازدواج دقیق بود و عاقلانه تصمیم گرفت. اینکه گفتید زیاد درگیرش نباشیم رو قبول دارم، نباید تمام فکر و ذکر ما رو به خودش اختصاص بده ولی باید دعا کرد و در رد کردن خاستگارها عجول نبوده و دقت کرد. خدا در همین نزدیکی است
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی