انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 162)
يکشنبه 19/9/1391 - 16:59 -0 تشکر 578188
ماه و ناهید در کنار هم

صبح فردا دوشنبه بیست و یکم آذر یگانه قمر زمین ماه در کنار سیاره ناهید قرار خواهد گرفت.
قمر ماه یگانه قمر زمین است که در مداری مشخص به دور سیاره زمین در حال چرخش می باشد ؛ این قمر نزدیک ترین جرم کهکشانی به زمین است به طوری که ناظران زمینی می توانند آن را با چشم غیر مسلح در آسمان بیابند.

علاقمندان می توانند با استفاده از یک دوربین دوچشمی ساده عوارض سطحی این قمر مانند گودال ها دره ها و کوه ها را که بر اثر نبود جو و اثبات شهاب سنگ های سرگردان به وجود آمده رصد کنند.

 ناهید یا زهره بعد از ماه پرنور ترین جرم آسمان است که در برخی از شب ها با چشم غیر مسلح به صورت یک ستاره پرنور سفید در آسمان می درخشد.

سیاره زهره به خاطر شباهت هایی که در اندازه و جنس به زمین دارد در میان منجمان به خواهر زمین معروف شده است.

سیاره زهره دومین سیاره منظومه خورشیدی است که میان سیاره عطارد و زمین واقع شده و به دلیل وجود جو زخیم و غلیظ اطراف این سیاره رصد سطح آن بسیار مشکل است .

 ساعت 7 صبح این دو جرم پرنور با فاصله 1.7 درجه ای از یکدیگر ناهید در بالای ماه قرار می گیرد و با فاصله 25 درجه ای از خورشید درخشان آسمان با هم مقارنه خواهند داشت اما به دلیل روشنایی روز و وجود نور خورشید این مقارنه قابل رصد نمی باشد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی