انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 1081)
يکشنبه 24/6/1387 - 23:35 -0 تشکر 57816
آسیا و وضعیت زنان شاغل

آمار رسمی نشان می‌دهد كه 260000 نفر از مردم هنگ‌كنگ بیكار هستند. نرخ بیكاری در این كشور 2/6 درصد است (آمار مارس 1999). براساس ارزیابی كه از سوی دانشگاهیان انجام شده است، نرخ بیكاری زنان در حدود 8/25 درصد است. وضعیت افراد شاغل نیز چندان مطلوب نیست. در صورتی كه اگر متوسط حقوق را به عنوان خط فقر افراد شاغل درنظر بگیریم، از سال 1993 تا 1998 جمعیت فقیر شاغل‌، به میزان 70 درصد افرایش یافته است.

زنان اكثریت تعداد كارگران موقت را تشكیل می‌دهند. براساس یافته‌های پژوهشی 60 درصد زنان شاغل به صورت نیمه‌وقت، روزمزد، ساعتی، مقطعی یا كارگر قراردادی، كار می‌كنند‌. حقوق آنان زیر سطوح قابل‌قبول است و از غالب قوانین حمایتی كار علی رغم استحقاقی كه دارند، بی‌بهره‌اند.

..
ژاپن

جهانی شدن اقتصاد همه‌ی كشورهای جهان را بر آن داشته است كه برنامه‌های جدیدی را طرح‌ریزی نمایند، دولت ژاپن نیز ملزم گردیده برخی اصلاحات اقتصادی را در برنامه‌های خود بگنجاند.

در میان شاغلین ثابت، مردان 3/88 درصد از نیروی كار را تشكیل می‌دهند و این در حالی است كه زنان تنها 9/54 درصد از این شاخص را به خود اختصاص داده‌اند. در بخش مشاغل نیمه‌وقت مردان تنها 1/8 درصداز شاغلین را تشكیل می‌دهند و این در حالی است كه این میزان در مورد زنان 6/40 درصد نیروی كار است. بنابراین چنین به نظر می‌رسد كه گرایش شدیدی به سوی اشتغال غیرثابت برای زنان كارگر وجود دارد. در جریان قانون‌گذاری مجدد، دولت قوانین كار را بازنگری كرده و چند قانون شدیدتر را به اجرا گذارده است.

این موارد عبارتند از: اصلاحیه‌ی قانون فرصت مساوی اشتغال، لغو قوانین محدودیت تعطیلات و كار تا پاسی از شب برای كارگران زن، قانون برخورد عادلانه با شاغلین صرفنظر از شرایط اشتغال یا بندهای قرارداد، در اصل كارفرمایان ژاپنی را مقید نكرده و افزون بر این، ژاپن معاهده‌ی سازمان بین‌المللی كار (ILO) را تصویب نكرده است.

..
كره

دولت كره در نوامبر سال 1997 از صندوق بین‌المللی پول تقاضای اعانه كرد. بحران پول خارجی در كره سخت‌ترین نمود از فشارهای حاصل از روند جهانی شدن در كشور است. شركت‌های زیادی ورشكسته یا تعطیل شده‌اند. تعداد زیادی از كارگران در جریان روند بازسازی بیكار و اخراج شده‌اند. اخیراً‌ رسانه‌های میانه‌رو و افكار عمومی جامعه این ایده را تحمیل می‌كنند كه تنها كارگران مرد نان‌آور خانه هستند و فشار آورده‌اند كه زنان كارگر باید به خانه‌داری و محیط خانه روی آورند و مشاغل بیرون خانه را به مردان واگذارند.

در این روند ، بسیاری از زنان متأهل وزنانی كه سال‌های زیادی كار می‌كرده‌اند. خیلی سریع از كار بیكار شدند. اخیراً یكی از شركت‌ها، اطلاعیه‌ای صادر كرده بود كه براساس آن یكی از زوجین شاغل باید استعفا داده و الا هر دوی آنها از مزایای شغلی بی‌بهره می‌شوند. به علاوه بحران اقتصادی، زنان را وامی‌دارد به هنگام ازدواج یا بارداری استعفا بدهند. گذشته از اینها، در بعضی شركت‌ها برخی زنان از كار بركنار می‌شوند تا تغییراتی در محیط كار رخ دهد و زنان جوان‌تری جایگزینشان می‌شوند كه در این صورت محیط كار روحبخش‌تر می‌شود!

ادامه دارد ...

يکشنبه 24/6/1387 - 23:37 - 0 تشکر 57817

علاوه براین، كارگران از كار بیكار شده – به ویژه زنان كارگر- طوری در تنگنا قرار داده می‌شوند كه هر نوع شرایط كاری نامساعد را بپذیرند. 70 درصد زنان كارگر به صورتی كاملاً بی‌ثبات كار می‌كنند و این میزان به سرعت روبه افزایش است. خیلی از شركت‌ها زنان كارگر ثابت خود را از كار اخراج و كارگران موقت را جایگزین آنها كرده‌اند.

..
مالزی

كارگران و شاغلین مالزیایی نیز هرگاه سخن از منافع خود به میان آورند، در موقعیتی نامطلوب قرار می‌گیرند. وضعیت كشور حتی قبل از آغاز روند جهانی شدن برای كارگران مالزیایی وضعیتی دشوار بود.

زمانی كه تعداد زیادی از زنان به دلیل روند جهانی شدن به نیروی كار صنعتی ملحق شدند، از حمایت كمی برخوردار بودند. قانون كار تنها حمایت قانونی از آنها محسوب می‌شد. به طور كلی زنان كارگر با اشتیاق فراوان به دولت پیوستند. آنان به بی‌ثباتی اوضاع خود در نتیجه‌ی جهانی شدن یا بحران اقتصادی پی نبردند. تا شروع امسال، حجم كمی از زنان كارگر و كارمند دست از كار كشیدند در ژانویه امسال یكی از كمپانی‌ها در منطقه آزاد تجاری پنانگ تعطیل شد و این موجب بیكاری 2000 كارگر و كارمند گردید. سایر كمپانی‌ها و شركت‌های بزرگ نیروی كارشان را با استفاده از برنامه‌ی بازنشستگی اختیاری تقلیل دادند.

..
اندونزی

اندونزی از نیمه‌ی سال 1997 از بحران جدی اقتصادی رنج می‌برده است. این بحران حاصل 32 سال ضعف مدیریت رژیم سوهارتو بود. این رژیم عنان گسیخته، خود را محق می‌دانست كه كشور را به نام توسعه‌ی اقتصادی هدایت كند. توسعه‌ای كه موجب اختلاف اجتماعی عظیم، فساد، ساخت‌وپاخت‌های داخلی، رفیق‌بازی و خویش و قوم بازی شد.

یكی دیگر از مشكلات اساسی، بحران بدهی‌های خارجی درحال ازدیاد است. بیش از یك صد میلیارد دلار بدهی خارجی باید به مؤسسات مالی چندملیتی پرداخت شود. آنها دولت اندونزی را وادار ساختند تا برخی سیاست‌ها را در راستای دستور كار آنها بپذیرد.

(
برنامه‌های اصلاح ساختاری SAPs)

كارگران اندونزیائی به واسطه‌ی بحران‌های اقتصادی كه اخیراً‌ در كشور ایجاد شده است روز به روز فقیرتر می‌شوند. تعداد مردم فقیر از 15 درصد به 60 درصد جمعیت اندونزی افزایش یافته است. تعطیلی شركت‌ها همچنان ادامه دارد. براساس اعلام رسمی بخش آمار نفوس تا ژوئیه 1998 حداقل 4/15 میلیون نفر از شاغلان از كار بیكار شده‌اند. زنان معمولاً نخستین و بیش‌ترین تعداد قربانیان را در این موارد تشكیل می‌دهند. دولت غالباً این اقدام به اخراج را بدون بررسی دقیق استدلال شركت‌، قانونی قلمداد می‌كند. به علاوه زنان كارگر نیز در محیط كار با مسائل دیگری از قبیل مسائل زیر مواجه هستند:

-
ایذاء جنسی، هم در خارج و هم در داخل كارخانه ها به ویژه در زمان شیفت شب.

-
ارتباط مرخصی زایمان با وضعیت تأهل – به این صورت كه زنان باردار مجرد حق استفاده از مرخصی زایمان ندارند.

-
حق عائله‌مندی تنها به شوهرانمردان شاغل- تعلق می‌گیرد.

-
زنان در اتحادیه‌ها یا سایر سازمان‌های كارگری فاقد نماینده هستند.

-
خیلی از زنان كارگر باید بعد از ازدواج كار خود را رها كنند.

..
سریلانكا

همچون بسیاری از كشورهای در حال توسعه، سریلانكا نیز مناطق آزاد تجاری را ایجاد نموده و مشاركت‌های خارجی در این مناطق بسیار وسیع است. تشكیل اتحادیه‌های تجاری در این منطقه از همان

ادامه دارد ...

يکشنبه 24/6/1387 - 23:38 - 0 تشکر 57818

آغاز چندان مورد تأكید نبوده است. هر چند مشاركت زنان در فعالیت‌های اقتصادی در سریلانكا به ویژه در بخش كشاورزی و درختكاری در حال رشد است، ولی در مناطق آزاد تجاری و به عنوان كارگران مهاجر، مشاركت آنان در نیروی كار به هیچ وجه گویای تساوی دستمزد‌، شرایط كار خوب، تحرك روبه بالا و تولید روبه رشد نیست. نیمی از زنان شاغل كارگران موقت – فصلی- هستند. بازاركار سریلانكا همچنان به جداسازی براساس جنسیت ادامه می‌دهد. زنان كارگر و شاغل به عنوان یك سوم نیروی كار در سریلانكا به حساب می‌آیند، اما بسیاری از آنان به درآمد اندك و فعالیت‌های متمركز با مهارت اندكی محدود می‌شوند.

تعطیلی تعداد زیادی از صنایع كوچك به ویژه كارخانه‌های بافندگی و كارگاه‌های دستی در طی نخستین فاز، منجر به سرگردانی تعداد زیادی از زنان شد، از سوی دیگر، ضرورت مخاطره‌های صادرات به ویژه در مناطق ویژه‌ی صادراتی مسیر جدیدی را برای اشتغال زنان گشوده است.

..
نپال

كشور نپال، به نام اصلاحات اقتصادی، به روند جهانی شدن وارد شد. از اواسط دهه‌ی 1980 نپال برنامه‌های تعدیل ساختاری (SAP) و برنامه های تعدیل ساختاری ارتقا یافته (ESAP) را به اجرا درآورد.

میزان رشد سرانه‌ی درآمد 81 درصد از مردم كه در بخش كشاورزی گنجانده شده رو به افول است. شغل اساسی غالب مردم كشاورزی است. به دلیل پرداختن روزافزون به كشاورزی میزان مشاركت كاری مردم در این امر بسیار بالا یعنی حدود 6/70 درصداست ولی كمك بخش كشاورزی به تولید ناخالص داخلی GDPبه طور میانگین فقط 42 درصد است. تاكنون حتی حداقل دستمزد ثابتی نیز برای كارگران بخش كشاورزی وجود نداشته است.

در نپال فرصت‌های توسعه برای زنان در مقایسه با مردان، بسیار محدود است. نرخ باسوادی زنان 24 درصد و باسوادی مردان 3/54 درصداست. میانگین مدت مدرسه رفتن برای دختران 13/1 سال است در حالی كه برای پسران این مدت 55/2 سال می‌باشد.

مشاركت زنان در زمینه‌ی حرفه ای 06/15 درصد و در ادارات 3/9 درصد است. میزان كمك زنان به عنوان دستمزد بگیر حدود 38/17 درصد و در پارلمان 41/3 درصد است.

در نپال‌، تعداد كمی از زنان فرصت‌هایی برای اشتغال درآمدزا و حقوق محدودی برای مالكیت خصوصی دارند اما در واقع زنان نپالی در مقایسه با مردان، ساعات بیشتری را در طول روز كار می‌كنند.

در نیروی كار تولید مستقیم، درصد همكاری زنان گروه‌های سنی 15 تا 49 ساله 77 درصد است كه از این میزان 90 درصد در بخش های كشاورزی به كار مشغول هستند.

زنان تنها از فرصت یافتن كار دستمزددار محروم نیستند بلكه برای اشتغال ایشان تعصب‌های خاصی وجود دارد. غالب زنان فقط در بخش غیررسمی كار پیدا می‌كنند كه دستمزدهای آن ناچیز، شرایط كاری بسیار نامطلوب و ساعات كاری بسیار طولانی است.

قانون موجود كار، اعمال نمی‌شود. شرایط كار بسیار سخت است. كارگران از تدابیر بهداشتی و شرایط خوب كاری آگاه نیستند. غالب كارگران در شرایط قراردادی، كارمزدی، یا روزمزدی كار می‌كنند. حمایت‌های دوران بارداری و پس از زایمان هنوز رویایی بیش نیست.

نتیجه‌ی روند خصوصی‌سازی این است كه زنان به طور كامل ازكار در بخش رسمی محروم هستند حتی بعد از گذشت 15 سال از تحقق برنامه‌های تعدیل ساختاری‌، زنان چیزی به جز فقر و عدم امنیت اجتماعی ندارند.

يکشنبه 24/6/1387 - 23:45 - 0 تشکر 57824

لیست مباحث مربوط (1)

 جنسیت و کارافرینی

دوشنبه 25/6/1387 - 11:20 - 0 تشکر 57898

سلام

خیلی ممنون از اطلاعاتی که دادی

موفق باشید

فی امان الله

الهی و ربی من لی غیرک... 

دوشنبه 25/6/1387 - 18:48 - 0 تشکر 58049

به نام خدا

ســـلام

اطلاعاتی در خور توجه و جالب بودند.

اصلا فكرشو هم نمی كردم كه كشوری مانند ژاپن معاهده بین المللی كار رو تصویب نكرده باشه.

چه خوب می شه در ادامه اطلاعاتی در مورد ایران هم بذارین تا بتونیم یك مقایسه سطحی بین خودمون و كشورهای شرقی انجام بدیم.

از زحمتی كه برای این مطالب كشیدی تشكر می كنم فقط اگه بین مطالبت كه توی چند پست قرار دادی پرش وجود نمی داشت، مرتب تر می شد.

 .

اللَّهُــــــــمّے صَــــــلٌے  و سَلّـــــمّے علَےَ مُحمَّــــــــدْ وَ آلِےَ مُحمَّـــــــــدْ و عجِّـــــــلْ فرَجَهُــــــمّے
 
 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی