انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 236)
شنبه 18/9/1391 - 21:39 -0 تشکر 578016
گزارش امروز بازار

شاخص کل در اولین روز کاری هفته رشد 378 واحدی را تجربه کرد و با رشد بیش از 1 درصدی بازدهی بازار نیز برای اولین بار به مرز 30 درصد رسید. همچنین ارزش روز بازار هم امروز به رکورد تازه دیگری دست یافت و از مرز 153 هزار میلیارد تومان عبور کرد.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص به نمادمعاملاتی فولاد مبارکه با 88 واحد و ملی مس،چادرملو و گل گهر به ترتیب با 79 و 56 و50 واحد مربوط بود.ارزش کل معاملات امروز نیز به 165.6 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات فملی با 28.2 میلیارد تومان و شبندر با 20 میلیارد تومان تعلق داشت.

 

نتیجه تحولات ارزی کشور و رشد فزاینده تورم و همچنین رکود در بازارهای موازی ،رشد مداوم بازار سرمایه در ماه های اخیر بوده است.افزایش تورم و افزایش نرخ ارز ، ارزش شرکت ها و دارایی های آنها را بالا برده است و تاثیر این عوامل را در رشد قیمت سهام شرکت ها مشاهده می کنیم.اقتصاد کشور دچار رکود تورمی شده است و شاهد هستیم که در این شرایط خاص اقتصادی اقبال به سهام شرکت هایی بیشتر می باشد که علاوه بر افزایش سوداوری ناشی از رشد نرخ ارز با کاهش تولید نیز روبرو نشده اند و برای فروش محصولات خود نیز همواره مشتریان خاص خود را در داخل و خارج از کشور داشته اند.صنعت فلزی و معدنی بالاخص فولادی ها از این دسته شرکت ها هستند که در ماه های اخیر گل سرسبد بازارنیز  بوده اند.البته صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی نیز در زمره این دسته شرکت ها می باشند با این تفاوت که پتروشیمی ها مجبور هستند به دلیل کوچک بودن بازار فروش داخلی، در شرایط تحریم اقتصادی به صادرات محصولات خود نیز بپردازند که البته با مشکلاتی نیز در این زمینه روبرو شده اند و در سه ماهه ابتدای سال جاری کاهش تولید آنها را به واسطه همین مشکلات مشاهده نمودیم.

در خبرهای حاشیه ای بازار

در مسائل سیاسی-اقتصادی، کشورهای وارد کننده نفت ایران مجددا برای 6 ماه دیگر از تحریم‌های مالی آمریکا معاف شدند.معافیت برخی کشورها نیز بررسی خواهد شد.این معافیت ها در حالی در ماه های گذشته نیز برقرار بوده که رویترز به نقل ازمنابعی می گوید صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی، ماه دسامبر، به 834 هزار بشکه در روز کاهش یافته و به کمترین مقدار در چند ماه گذشته رسیده است.

در خبرهای داخلی اقتصادی بازار در انتظار اعلام جزئیات لایحه بودجه سال آینده می باشد. پیش بینی نرخ ارز در بودجه سال آتی از جمله بخش های مهم بودجه است که بازار منتظر شنیدن این نرخ می باشد.یک مقام آگاه از پیش بینی دلار 1800 تومانی در لایحه بودجه سال 92 خبر داد. رحیم ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نیز چندی قبل تائید کرده بود که نرخ دلار در بودجه سال 92 پائین تر از 2000 تومان است.

در بازار جهانی کاهش ارزش دلار در برابر ارزهای عمده موجب شده است، تا بهای فلزات و مواد خام رشد مناسبی را تجربه کند.در بازارهای جهانی مس با نرخ های بیش از 8000 دلار و روی و سرب نیز در قیمت های بیش از 2000 و 2200 دلار در هر تن بسته شدند.

بهای انس طلا نیز در حالی به قیمت های کمتر از 1700 دلار در هر انس کاهش یافته بود که مجددا به محدوده 1700 دلار بازگشت. کاهش نرخ بیکاری آمریکا از 7.9 درصد به 7.7 درصد علت اصلی افت بهای طلا و کاهش شاخص اعتماد مصرف کنندگان نیز علت برگشت قیمتی آن بود.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی-پالایشگاهی ،شبندر در حالی که تا قیمت های درصد مثبت نیز پیش رفته بود در اواخر بازار با افزایش حجم عرضه ها روبرو شد و تا محدوده ای درصد منفی نیز پیش رفت و نتوانست قیمت 370 تومان را پشت سر بگذارد.خرید سهم در قیمت های فعلی و با در نظر گرفتن اینکه فعلا خبری از برگشت سهم شرکت به صندوق توسعه ملی به حساب های شرکت نمی باشد با ریسک همراه می باشد.

پتروشیمی شازند با توجه به فشار بورس برای اعلام صورت های مالی شش ماهه با توجه به دلار مرکز مبادلات و اعلام نرخ جدید نفتا گزارش خود را منتشر کرد.شرکت سه پیش بینی از سود سال جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه انجا م داده است که در پیش بینی اصلی شاهد اعلام سود قبلی شرکت یعنی 125 تومان هستیم البته در شش ماهه پوشش خوب 87 درصدی داشته است که نشان می دهد احتمال رسیدن سود شرکت به محدوده 190 تومان و بیشتر محتمل تر می باشد.

شازند برای شش ماهه دوم از دلار 2550 تومانی استفاده کرده است و اعلام کرده اگر محصولات داخلی خود در شش ماهه دوم را بر اساس میانگین فروش مهر و آبان به اضافه 12 درصد افزایش بفروشد و نرخ فروش صادراتی را تغییر ندهد نرخ خوراک را نیز از 1 آذر با دلار 2550 تومانی محاسبه شود به سود 195 تومانی دست می یابد.

شرکت های پتروشیمی حاضر در تابلوی معاملات، امروز را با معاملاتی منفی و متعادل به پایان رساندند.پارسان نیز در معاملاتی متعادل به 929 تومان رسید.در این گروه غدیر در هفته پیش افزایش سرمایه 400 میلیارد تومانی اش را تصویب کرد و سرمایه خود را از 1200 میلیارد تومان به 1600 میلیارد تومان رساند.شرکت با سرمایه جدید سود سال 91 خود را 917 ریال اعلام کرده که قبلا با سرمایه 1200 میلیارد تومانی 1222 ریال اعلام کرده بود.همچنین اولین سود سال 92 خود را نیز با سرمایه جدید 100 تومان اعلام کرده است که با سرمایه قبلی 134 تومان اعلام کرده بود

زاگرس در معاملات امروز به قیمت 1300 تومان دست یافت.تحلیل بنیادی این شرکت پتروشیمی با توجه به افزایش نرخ خوراک و دلار مرکز مبادلات در سایت قرار گرفته است.با نرخ گاز 170 تومانی در شش ماهه دوم( نرخ گاز در شش ماهه اول 76 تومان بوده) و نرخ متانول 390 دلاری برای فروش صادراتی در نیمه دوم سال و همچنین اگر شرکت بتواند به بودجه فروش و تولید خود ( تولید 2.4 میلیون تن متانول) دست یابد،می توان به رشد EPS شرکت تا محدوده بیش از 400 تومانی نیز امیدوار بود.

در گروه شیمیایی در حالی شیران گزارش 6 ماهه اش را منتشر کرده است که بورس از مدیران این شرکت خواسته که  تا بر اساس حجم و قیمت و همچنین نرخ ارز و با نظر گرفتن چند حالت دریافت نرخ خوراک، سناریوهایی برای سودآوری ارائه دهند تا نماد این شرکت با اطلاعات کامل باز شود.

شیران سود هر سهم سال جاری خود را 78 درصد تعدیل داده و از 696 تومان قبلی به 1244 تومان افزایش داده است.در شش ماهه منتهی به 31 شهریور نیز 543 تومان محقق کرده است. شرکت نرخ ارز مبنای محاسبه خوراک را از ابتدای آذر ماه تا پایان سال مالی (یک ماه) معادل نرخ ارز مبادله ای (هر دلار 885ر24 ریال) در نظر گرفته است. نرخ ارز مبنای محاسبه قیمت خوراک از ابتدای سال مالی 1391 تا پایان آبان ماه نرخ ارز مرجع بوده است

شایان ذکر است شرکت در اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 30 آذر 92 نیز مبلغ 1020 تومان به ازای هر سهم اعلام کرده است که این پیش بینی با دلار 2500 تومانی صورت پذیرفته است.شرکت برای سال آتی پیش بینی بیش از 287 میلیون دلار صادرات را کرده است.

در گروه فلزی –معدنی نیز در حالی در ابتدای بازار شاهد افزایش تقاضا در اکثر نماها از جمله فولاد که با صف خرید سنگین مواجه بود،بودیم که در اواخر بازار افزایش حجم عرضه ها را شاهد بودیم.

در این گروه فخوز به قیمت 2300 تومان رسید.امروز نیز شرکت 10 هزار تن شمش بلوم خود را به صورت مچینگ با نرخ 1500 تومان عرضه کرد.

فولاد با توجه افتتاح طرح های توسعه ا ی و تملک بیش از 9 درصدی در فجر و همچنین با توجه به تعدیل خوبی که با نرخ های فروش فعلی ورق گرم و سرد خواهد داد ،به قیمت های بیش از 400 تومان رسیدو حجم معاملات بیش از 43 میلیون سهمی را ثبت نمود.

فباهنر با توجه به خروج صندوق نفت از این شرکت با صف خرید روبرو شد و به 118 تومان رسید.

 

ذوب بالاخره مجبور شد سبد میلگرد خود را نیز به بورس کالا عرضه کند و در این راستا اقدام درج اطلاعیه عرضه میلگرد خود در معاملات فردا نموده است.شرکت در معاملات فردای بورس کالا قرار است بیش از 11 هزار تن سبد میلگرد 12 تا 25 خود را با نرخ پایه 1640 و 1660 تومان عرضه کند. سبد شرکت در معاملات قبلی و در اوایل ما آبان در قیمت های بیش از 1800 تومان معامله شده بود

وسپه بعد از افزایش سرمایه 50 درصدی و رسیدن سرمایه اش به 3588 میلیارد ریال در قیمت 1639 ریال بازگشایی شد و 165 تومان نیز رشد کرد.شایان ذکر است در مجمع شرکت به حق تقدم های شرکت سود تعلق نخواهد گرفت.

ومعادن نیز امروز با صف خرید در قیمت 5434 ریال روبرو بود که با افزایش عرضه ها صف خرید خود را از دست داد.ومعادنی که با قیمت های امروز معدنی ها NAV اش به 803 تومان رسید

خودرویی ها روند متعادل منفی و مثبت خود را امروز نیز ادامه دادند. تولید خودروسازان در ابان ماه با رشد همراه بوده است. طبق جدیدترین آمارهای رسمی، تولید انواع خودرو در آبان‌ماه امسال حدود سه درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته است.

تلاش این شرکت ها برای تامین نقدینگی مورد نیاز از دلایل رشد تولید خودرو در آبان ماه است. خودروسازان از راه‌های مختلف از جمله پیش‌فروش محصولات بخشی از نقدینگی مورد نیاز را تامین و بخشی از مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت کرده‌اند. گفته می شود قطعه‌سازان نیز با دریافت بخشی از مطالبات خود توانسته‌اند قطعات مورد نیاز را در حجم مناسب‌تری تامین کنند. این موضوع تاثیر مثبتی بر تیراژ تولید خودرو در کشور داشته است.

در سایر نمادها و گروه ها

پکویر سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/91 خود را 55 تومان اعلام کرده است که قبلا 53 تومان پیش بینی کرده بود. اما شرکت در اولین پیش بینی سود سال 92 نیز 668 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که 21 درصد نسبت به سال 91 رشد داشته است. افزایش مقدار تولید و فروش علت تعدیل شرکت بوده است.نرخ فروش برای سال مالی 92 همان افزایش نرخ 24 درصدی می باشد تصویب شده در ابتدای مهر ماه می باشد

شرکت برای سال آتی از ارز مرکز مبادلات استفاده کرده و در مورد وام  4.469.250 دلاری اش نیز اعتقاد دارد تسهیلات دریافتی از محل صندوق ذخیره ارزی نبوده و بازپرداخت تسهیلات با همان نرخ ارز مرجع خواهد بود

در تجهیزاتی ها انتقال صدرا به فرابورس قطعی شده است.شرکت گزارش های سال 91 خود را نیز با زیان شروع کرده است

صدرا اولین گزارش های سال مالی 91 خود را اعلام کرده است و در حالی سود خود در سال 90 را زیان 1423 ریالی را به ازای هر سهم اعلام کرده بود که در سه ماهه ابتدای امسال مبلغ 174 ریال زیان به ازای هر سهم و در شش ماهه نیز 484 ریال زیان به ازای هر سهم اعلام کرده است.زیان انباشته شرکت در دوره مورد نظر نیز بیش از 572 میلیارد تومان می باشد.

از برنامه های اعلام شده شرکت برای بهبود سرمایه در گردش اخذ پروژه های جدید می باشد و اعلام کرده تمام تلاش و همت خود را در این راستا انجام دهد.در مورد بازپرداخت اقساط تسهیلات مالی نیز اعلام شده که با توجه به قانون بخشیدگی جرائم تسهیلات،شرکت با سهامدار عمده در حال مذاکره با بانک ها جهت تقسیط مجدد بدهی و اعمال بخشودگی جرائم می باشد

مدیریت شرکت برای مقابله با تحریم ها نیز در حال بررسی نحوه مقابله با شرایط تحریمی ست و اقداماتی نیز انجام شده است و لی هنوز قطعی نشده است و در حال بررسی می باشد.

عمده بدهی های صدرا به دلار و یورو می باشد.شرکت در حالی بیش از 760 میلیون دلار دارایی ارزی دارد که بدهی دلاری شرکت 1 میلیارد و 234 میلیون دلار می باشد.صدرا بیش از 530 میلیون یورو بدهی دارد که دارایی های ارزی شرکت بیش از 363 میلیون یورو می باشد

حفاری نیز با توجه به قرار گرفتن نام این شرکت در لیست تحریم اتحادیه اروپا با افت قیمت تا محدوده های درصد منفی روبرو شد. به‌زودی بزرگترین قرارداد ساخت و خرید حفاری کشور با این شرکت امضا می‌شود.

بترانس با توجه به عرضه مجدد بلوکش در روز 29 آذر ماه به قیمت های درصد مثبت نیز رسید.شایان ذکز است سازمان خصوصی‌سازی درحالی سه‌شنبه گذشته برای چهارمین بار اقدام به عرضه بلوک 32 درصدی بترانس کرد که به رغم وجود دو متقاضی اولیه شامل گروه توسعه ملی و کنتورسازی، اعلام شکایت سهامدار عمده آن به دادگاه مبنی بر غیرقانونی بودن این عرضه به دلیل ارزشگذاری ارزان، این بلوک بدون مشتری ماند

در غذایی ها غبهنوش پس از مدت‌ها توقف نماد پیش‌بینی سود سال 91 خود را در عملکرد 6 ماهه 856 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است.ودر نیمه نخست سال در عملکردی مناسب موفق به پوشش 83 درصدی سود خود شده استاین شرکت قصد افزایش سرمایه 100 درصدی را در سال جاری در برنامه خود دارد.

 

پرشین تحلیل

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی