سينما و تلویزیون (بازدید: 302)
جمعه 17/9/1391 - 13:15 -0 تشکر 577796
آیا سینما هنر است ؟

 

آیا سینما هنر است ؟

آیا موسیقی هنر است ؟

آیا نقاشی هنر است ؟

آیا ...

تولیدات فرهنگی و رسانه ای سال های اخیر در عرصه های مختلف و موضوع و انگیزه ها و آثار بر جای گذاشته در فضای عمومی و علی الخصوص فضای تربیتی جامعه ، موضوعی است که ایجاب می کند بازنگری اساسی در تعریف هنر و تولیدات هنری صورت بگیرد .

 

 

برای روشن تر شدن موضوع اجازه بفرمایید به چند تعریف از هنر بپردازیم تا شاید بتوانم آنچه را مد نظر دارم راحت تر و واضح تر عرض کنم .

 

هنر را چه به تعبیر امام خمینی رحمت الله علیه ترسیم کننده روشن عدالت و شرافت و انصاف بدانیم و چه از منظر امام خامنه ای مدظله العالی وسیله ای برای ماندگاری اندیشه ها و حتی اگر بر اساس تعریف هگل هنر را کوششی برای ایجاد زیبایی قبول کنیم و در دیدگاهی عقلانی تر تعریف هانری بریگسون را بپذیریم که هنر را وسیله بیان مستقیم واقعیت ها می داند آنچه امروزه در آثار ثبت شده در اذهان بشریت دیده می شود کمتر نشانه ای از آنچه در تعریف هنر گذشت مشاهده میگردد و شاید به همین دلیل است که بشر امروزی از میان آثار به اصطلاح هنری ساخته شده در عصری که تکنولوژی در همه زمینه ها مدعی سرعت فوق نور است نتوانسته است آنچه را منطبق با فطرت بشری است پیدا کند و هم به این دلیل است که اخلاقیات و مدنیت به مفهوم اصلی خود روز به روز در جوامع انسانی رنگ می بازد و کمتر دیده می شود .

 

 

جمعه 17/9/1391 - 13:20 - 0 تشکر 577797

نگاهی گذرا به چند اثر در حوزه های مختلف مانند همین هتاکی هایی که اخیرا یکی از خوانندگان فارسی خوان آنسوی آب ها در مورد ارزش های دینی انجام می دهد و یا خواننده ای دیگر که در قالب موسیقی سنتی به اعتقادات دینی ما حمله ور شده و حتی فیلم های ساخته شده در سال های گذشته که هیچ سنخیتی با باورهای دینی جامعه اسلامی مان ندارد ؛ دلیلی است بر آن، که صرف داشتن تسلط بر ابزاری مانند سینما که به عنوان آلتی مشترک ، می تواند در آفرینش هر نوع محصول دیداری و شنیداری نقش ایفا کند نمی تواند دلیل آن باشد که ما از این ابزارها به عنوان هنر و از دارندگان آن به نام هنرمند یاد کنیم .

سینما بیش از آنکه هنر باشد ابزار و فنی است که استفاده کننده از آن تعیین میکند که آنچه ماحصل استفاده از این ابزار است می تواند به ساحت قدسی هنر راه یابد یا خیر ؟ !

موسیقی ابزار است آما تفکر و نیت و محتوایی که با استفاده ازا ین ابزار شکل پیدا میکند و جان می گیرد تعیین می کند که اثر ساخته شده سنخیتی با مفهوم هنر میتواند داشته باشد یا نه ؟!


هگل هنر را کوششی برای ایجاد زیبایی می داند و زیبایی مفهومی است که هر انسانی فارغ از اینکه در دایره کدام مکتب و آیین است با آن آشناست و همه ادیان و مذاهب به حسن ذاتی مفهوم زیبایی اعتراف دارند زیرا درک مفهوم زیبایی منطبق با فطرت بشری است و فطرت بر نوع آیین و دین هر شخصی تقدم دارد پس شناخت زیبایی ربطی به تمسک به آیین خاصی نمی تواند داشته باشد .جمعه 17/9/1391 - 13:22 - 0 تشکر 577798

بر اساس این تعریف و برداشتی که می توان از آن داشت، هر محصولی که با ابزار سینما و موسیقی و... ساخته شده باشد در صورتی واجد ارزش هنری خواهد بود که ایجاد زیبایی کند .


اگر هدایت و گمراهی دو جهت متضاد مسیری باشند قطعا فطرت بشری هدایت را از جنس زیبایی دانسته و برای گمراهی سهمی از زیبایی قائل نخواهد بود و با این استدلال آثاری که نشانه ای از هدایت در آنها نباشد حتی اگر به مدد آخرین ابزارهای روز آمد نیز تولید شده و اسکارهای همه جشنواره های دنیا را درو کند نمی توان عنوان اثر هنری را به آن اطلاق کرد .


شیلر می گوید هنر دعوتی است به سوی سعادت .


به نظر شما ترانه ای که سازنده آن ، دلیل دوزخ رفتن را نتیجه قبول یک دین و راه رهایی از آتش را لادینی معرفی کند نشانه ای از سعادت می توان در آن پیدا کرد تا بتوان آن زوزه های شیطانی را هنر نام نهاد ؟!


شاید بتوان گفت تعهد اکسیری است که با آن می شود از فنون و ابزار زمینی ماهیتی شهودی و اشراقی ساخت و آثار آفرینش شده از ترکیب تعهد واین ابزارها را می توان هنر نامید!


اگر هنر می تواند مایه هدایت شود که می تواند !


اگر فطرت بشری با لطافت و ظرافت سازگار است و حقایق و دقایق را می توان با هنر تلفیق کرد تا با ذائقه بشری سازگار شده و منتج هدایت شود؛ باید اعتراف کنیم در 32 سال گذشته فرصت های بسیاری را در این عرصه از دست داده ایم و بر عکس؛ آنهایی که اعتقاداتشان را قبول نداریم ازا ین ابزار برای ضلالت و گمراهی بشر و با جعل عنوان هنر استفاده های بسیار خوبی کرده اند .


بشر امروز تشنه حقایق است و این حقایق را باید در لفافه زیبای هنر در جان آدمی ریخت تا جام جانش لبریز از انوار قدسی الوهیت باشد و این میسور نخواهد بود مگر اینکه در تربیت انسان های متعهد و متخلق گام برداریم تا بار تربیت را به دوش کشند و کار هدایت را سرلوحه زندگی خود سازند .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی