انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 145)
سه شنبه 14/9/1391 - 16:2 -0 تشکر 577463
گزارش امروز بازار

 

شاخص کل در معاملات امروز در حالی در نیمه بازار رشد بیش از 100 واحدی را تجربه کرده بود که در پایان با ثبت رشد 57 واحدی به محدوده 33073 واحدی رسید.نماد معاملاتی پالایش نفت بندر عباس با 41 و فولاد مبارکه با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت و مخابرات با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات امروز نیز به 129 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 27.2 میلیارد تومان و فملی با 18.9 میلیارد تومان تعلق داشت.

فشار نسبی عرضه ها در حالی در بازار امروز هم در اکثر گروه ها محسوس بود که گروه روی نیز امروز به این جرگه پیوست.رشد شدید و یکباره شاخص در آذر ماه بازار را با استراحتی که برای آماده شدن در جهت رشدی دیگر ضروری ست ،روبرو کرده است.نکته مهم این است که فشار عرضه ها نمی تواند سهم های با فاند قوی را به محدود های درصد منفی بکشاند و شاهد هستیم که تقاضا در تقابل با عرضه ها این فشار را خنثی می کند و این نشانه هایی از ادامه روند رو به رشد بازار می باشد.در یک ماه آتی دو رخداد مهم بورسی و سیاسی می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.گزارش های 9 ماهه و مذاکرات ایران با 5+1!

گزارش های 9 ماهه به نظر میرسد همانند گزارش های شش ماهه محرک مثبتی برای رشد بازار باشند، اما نتیجه بخش بودن مذاکرات نیز درست قبل از انتشار گزارش های میاندوره ای 9 ماهه می تواند به این رشد کمک نماید.بنابراین اگر تا زمان مذاکرات بازار با روندی آرام ومتعادل روبرو شد نباید تعجب کرد.هر چند که در این بین می تواند تحت تاثیر اخبار مثبت و منفی نیز قرار بگیرد.

در اخبار و حواشی بازار:

در مسائل سیاسی داخلی تغییر و تحولات زیاد شده است و از حالا شاهد آماده شدن برخی گروه ها برای انتخابات هستیم و احتمالا خیلی از تغییر و تحولات فعلی نیز در همین راستا باشد.

در خبرهای اقتصادی ، دلار در محدوده بیش از 2900 تومان آرام گرفته است و منتظر برگزاری نشست و دور بعدی گفتگوهای ایران و 5+1 می باشد.از دلار بودجه 92 نیز خبرهای مبنی بر در نظر گرفتن دلار کمتر از نرخ مرکز مبادلات در بودجه شنیده می شود.نرخ بین 2000 تا 2400 تومان نرخی ست که بسیاری از آن صحبت می کنند.

در خبری دیگر، رییس مجلس از احتمال تعویق اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها تا سال 93 خبر داده است علی لاریجانی گفته که با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری در ابتدای سال آینده و تحریم‌های موجود، بعید می‌دانم سال آینده زمان مناسبی برای اجرای فاز دوم باشد.این خبر می تواند خبر مهمی برای بسیاری از صنایع بورسی باشد.

همچنین شنیده می شود که احتمال بازنگری در بازپرداخت وام ارزی به نرخ مبادله‌ای وجود دارد. وزیر صنعت در این باره اعلام کرده: بخشنامه بانک مرکزی در مورد بازپرداخت وام‌های ارزی به نرخ مبادله‌ای در کارگروه ویژه اقتصادی دولت مطرح و دوباره در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

در بازارهای جهانی شاهد تثبیت نرخ مس به محدوده های بیش از 8000 دلار و روی به بیش از 2000 دلار هستیم و این می تواند برای گروه سرب و روی و مس خبر خوبی باشد.

در تالار نقره ای، امروز نیز شاهد معاملات دو فلزی و دو پتروشیمی بودیم.فولاد خوزستان امروز نیز 23 هزار تن از شمش بلوم خود را بدون تغییر قیمت نسبت به معاملات قبلی با نرخ هر کیلو 1500 تومان عرضه کرد.

در بورس کالا شاهد افت قیمت شمش روی کالسیمین به محدوده های کمتر از 6000 تومان بودیم.امروز 100 تن شمش روی 99.93 شرکت در برابر عرضه 400 تنی در نرخ 5800 تومان و 200 تن شمش روی 99.97 شرکت در برابر عرضه 200 تنی با نرخ 5900 تومان عرضه شد که نسبت به معاملات قبلی با افت 9 و 13 درصدی روبرو شد.

پتروشیمی زاگرس نیز 650 تن متانول خود را با نرخ 496 تومان و پتروشیمی شازند پلی اتیلن سنگین خود را با قیمت 3594 تومان در هر کیلو به فروش رساند.

در بازار چه خبر بود؟

گروه روی و از جمله لیدر آنها یعنی کروی با افزایش عرضه ها روبرو شدند.مشخص نبودن واگذاری معدن انگوران به این گروه روند صعودی آنها را متوقف ساخت.

امروز در این گروه فاسمین به محدوده ای درصد منفی نیز نزدیک شد اما در پایان با افت قیمت بیش از 1 درصدی به 720 تومان رسید.شمش روی شرکت در بورس کالا نیز همانطور که اشاره کردیم با افت 9 و 13 درصدی روبرو شد و به قیمت های کمتر از 6000 تومان رسید.

باما دیگر سهم این گروه با صف فروش نیز روبرو شد و در 9000 تومان آرام گرفت. باما سود هر سهم سال مالی منتهی به سال91 را به ازای هر سهم مبلغ 1075 ریال اعلام کرده كه در 6 ماهه موفق به پوشش47 درصدی آن شده است. براساس روی 1900 دلاری و سرب 2000 دلاری و دلار 2300 و 2500 تومانی فروش شرکت در شش ماهه دوم سال به 30 تا 34 میلیارد تومان می رسد که با فروش 24.8 میلیارد تومانی شش ماهه اول سال ،کل فروش شرکت به 55.5 تا بیش از 59 میلیارد تومان می رسد. بدین ترتیب پیش بینی می شود در صورتی كه قیمت های جهانی روی و سرب در سطوح قیمتی فعلی و قیمت دلار در سطوح 2300 تا 2500 دلار در نیمه دوم سال باقی بمانند، باما توانایی رسیدن به سود 133 تا 153 تومانی را خواهد داشت.

تازه وارد این گروه یعنی زنگان نیز امروز از 300 تومان عبور کرد تا در روزهای آتی شاهد عرضه ای بیشتری بر روی سهم این شرکت باشیم.

در گروه قندی بعد از تعدیل خوب قلرست و گزارش محتاط قپیرا شاهد پوشش خوب قشهد در سه ماهه هستیم. قشهد( قند خوی) سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/92 خود را در حالی از 1245 ریال به 1307 ریال افزایش داده است که در سه ماهه منتهی به 30/7/91 توانسته 89 درصد آن و معادل 116 ریال آن را پوشش دهد که جالب می باشد.55 درصد فروش شرکت نیز در دوره سه ماهه محقق شده است.شرکت 8000 تن موجودی برای فروش در مرداد و شهریور 92 با توجه به افزایش قیمت در آن برهه زمانی نگه  داشته است.شایان ذکر است شرکت فروش هر کیلو شکر برای سال مالی 92 را 1290 تومان در نظر گرفته و در سه ماهه به طور واقعی 1284 تومان در هر کیلو  فروخته است.

در پتروشیمی ها  همچنان شاهد روند اصلاحی در برخی نمادها هستیم.در این گروه افزایش سرمایه 50 درصدی غدیر تصویب شد. بر این اساس سرمایه شرکت از 1200 میلیارد تومان به 1600 میلیارد تومان رسید. 200 میلیارد تومان مابقی در اختیار هیات مدیره قرار دارد که مقرر شد در مجمع عاید ی سالیانه شرکت که در 30 بهمن ماه برگزار خواهد شد در خصوص آن رای گیری گردد که احتمالا ظرف 6 ماه آینده اعمال خواهد شد.

از لحاظ سودآوری نیز سود هر سهم شرکت در حال حاضر 122 تومان می باشد که در 12 ماهه شاهد اعلام سود 125 الی 130 تومانی از سوی شرکت خواهیم بود.

در پالایشگاهی ها شبندر از سد قیمتی 350 تومان نیز عبور کرد و در پایان بازار با  اقبال روبرو شد.حجم معاملات سهم به بیش از 76 میلیون سهم رسید که خریدار 27 میلیون سهم آن حقیقی ها بودند.حق.قی ها نیز بیش از 40 میلیون سهم شرکت را عرضه کردند.

از شتران نیز خبر می رسد که سهم فعلا باز گشایی نمی شود و  گزارشات ارسالی شرکت مورد تاییده بورس نمی باشد.

خودروسازان با توجه به عدم اعتماد سهامداران به آنها و شرایط آتی آنها امروز نیز با افت قیمت روبرو شدند. بعد از گذشت شش ماه از تصویب پرداخت تسهیلات ۲ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان، به نظر می‌رسد هرچه از زمان اعلام این مصوبه می‌گذرد مبلغ این تسهیلات هم کاهش پیدا می‌کند! تا جایی که این مبلغ از زمان تصویب از ۲ هزار میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان برای هر دو خودروساز کاهش پیدا کرد، اما به نظر می‌رسد این روند کاهشی همچنان ادامه داشته باشد و در جدیدترین تصمیم، بانک مرکزی اعلام کرده است که حاضر شده ۴۶۰ میلیارد تومان از آن تسهیلات هزار میلیاردی را به منظور کاهش فشار مالی خودروسازان به آنها بدهد، اما همین میزان مبلغ نیز قرار بوده حداکثر تا یک هفته پس از اعلام این خبر به خودروسازان پرداخت شود که تاکنون چنین نشده است.

در فولادی ها نیز امروز روندی متعادل و منفی را شاهد بودیم.البته به جز فخاس که ظاهرا قصد رسیدن به قیمت های بیش از 900 تومان و تثبیت در این محدوده را دارد.فخوز نیز امروز در بورس کالا شمش خود را با همان قیمت های 1500 تومان در هر کیلو به فروش رساند. خبر پرداخت بدهی های فولاد اکسین با نرخ مبادله ای برای این غول فولاد ساز و عرضه بلوکی آن حاشیه ساز شده است.

گروه صنعتی صفا، مجددا روز 18 آذرماه، 9.08 درصد از کل سهام فولاد امیرکبیر کاشان را  اعرضه می کند.این بلوک دیروز در بازار دوم عرضه شد، اما معامله نشد.

ذوب که فعلا توان عبور قدرتمند از 300 تومان را ندارد به زودی با عرضه بلوکی اش روبرو ست.بلوکی که به نظر میرسد فرهنگیان خریدار اصلی آن است.

در سایر نماد ها و گروه ها

امروز طرح شکایت در دادگاه مانع فروش بلوک 32 درصدی بترانس شد تا عرضه این بلوک بازهم با شکست مواجه شود.بترانس امروز در حالی با این خبر با افت قیمت روبرو شد که خبر امضای توافقنامه 50 میلیون دلاری فروش انواع ترانسفورماتورهای برقی با ترکمنستان سهم را با رشد قیمت روبرو کرد.

در سیمانی ها که بار دیگر همانند گذشته گوشه گیر شده اند شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم. در این گروه مجوز افزایش سرمایه 162 میلیارد ریالی ( 100 درصدی)سیمان کردستان از محل مطالبات و آورده نقدی صادر شده است.این افزایش سرمایه جهت تامین بخشی از مخارج طرح افزایش ظرفیت سیمان می باشد.

لیزینگ صنعت و معدن امروز به قیمت های بیش از 230 تومان نیز رسید.برای افزایش سرمایه 400 میلیارد ریالی ولصنم از محل مطالبات و آورده نقدی نیز مجوز صادر شده است.این افزایش سرمایه در جهت اصلاح ساختار مالی و تامین منابع مالی جهت عملیات لیزنگ می باشد.

 در گروه غذایی شرکت صنعتی مینو ، با سرمایه 120میلیارد ریال پس از احراز کلیه شرایط پذیرش به عنوان شصت و نهمین نماد معاملاتی و سی و ششمین شرکت در بازار اول درج شد.


پرشین تحلیل

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی